1. List motywacyjny: gotowy wzór [50+ zawodów i karier]

List motywacyjny: gotowy wzór [50+ zawodów i karier]

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Czy wiesz, że zaledwie połowa kandydatów na stanowisko wysyła list motywacyjny? Jednocześnie połowa rekruterów oczekuje, że go otrzyma. Napisanie listu motywacyjnego jest więc dobrym sposobem na zwrócenie uwagi na swoją kandydaturę.

Jak go napisać? To nie takie proste. Nie powinieneś powtarzać informacji z CV. Musisz pokazać, że to właśnie Ciebie szuka pracodawca. Że zyska, zatrudniając Ciebie. 

Mam dla Ciebie idealne rozwiązanie. W tym artykule znajdziesz gotowe listy motywacyjne dla ponad 50 zawodów i ścieżek kariery, przygotowane przez naszych ekspertów kariery. Śmiało z nich skorzystaj, wypełnił własną treścią i voilà.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z gotowego szablonu listu motywacyjnego w naszym kreatorze. Odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i zawodów.

List motywacyjny: gotowy wzór dla kontrolera jakości

Maciej Broniewski

Młodszy Specjalista ds. Kontroli Jakości

Nr telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowna Pani,

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko Starszego Specjalisty ds. Kontroli Jakości w firmie OPC. Mam 7-letnie doświadczenie w branży usług internetowych i komunikacyjnych.

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić?

  1. W mojej poprzedniej pracy zoptymalizowałem proces kwalifikowania usterek i uszkodzonych części, dzięki czemu wydajność mojego zespołu wzrosła o 33%.
  2. Przełożeni chwalili mnie za uważność i skrupulatność. Dzięki tym cechom udało się wyłapać błędy w dokumentacji napraw, co pozwoliło zaoszczędzić pracodawcy 30 tys. złotych.
  3. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach internetowych i komunikacyjnych i posiadam wiedzę na temat funkcjonowania tej branży i orientuję się w procesach biznesowych tego sektora.

Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, opowiem więcej o swoim doświadczeniu i odpowiem na wszelkie pytania.

Z wyrazami szacunku

Maciej Broniewski

Poszukujesz gotowego listu motywacyjnego dla innego zawodu? Sprawdź ogólny wzór listu motywacyjnego dla każdej branży:

1. List motywacyjny: gotowe wzory dla 50+ zawodów i ścieżek kariery

2. List motywacyjny: inne gotowe wzory 

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Co musisz zrobić, żeby Twój list motywacyjny był gotowy do wysłania?

Zacznij list motywacyjny od podania danych osobowych 

Najpierw podstawy. Zacznij list motywacyjny od wpisania poprawnych danych kontaktowych, dokładnie tak, jak w CV. Podaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Możesz również wpisać swój aktualny tytuł zawodowy.

Musisz również podać poprawne dane adresata. Jeśli wysyłasz list do konkretnej osoby, np. HR managera, wpisz jej personalia. Natomiast jeśli nie potrafisz wskazać konkretnej osoby, do której ma trafić gotowy list motywacyjny, wpisz dane firmy.

Sprawdź wzór listu motywacyjnego poniżej i zobacz, jak to zrobić:

List motywacyjny — gotowy wzór danych osobowych

Maciej Broniewski

Młodszy Specjalista ds. Kontroli Jakości

Nr telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Nie zapomnij o zwrotach grzecznościowych

Dane osobowe to nie koniec „formalnej” strony listu motywacyjnego. Gotowy dokument musi również zawierać odpowiednie zwroty grzecznościowe. Najlepiej zacznij od Szanowni Państwo (jeśli wysyłasz list do firmy) lub Szanowny Panie lub Szanowna Pani (jeśli znasz adresata).

Opisz swoje doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia

Opis doświadczenia zawodowego, umiejętności i osiągnięć to najważniejsza część listu motywacyjnego. Gotowe wzory dokumentów z pewnością będą tu pomocne, ale pamiętaj, że treść musi być dostosowana do konkretnej oferty pracy. 

Zastanów się, jak dobrze zacząć swój list motywacyjny. Możesz np. krótko napisać o swoim doświadczeniu, zaproponować firmie korzyść czy pokazać, że wiesz, z jakimi problemami obecnie mierzy się przyszły pracodawca.

Następnie opisz swoje doświadczenie, umiejętności (również miękkie) i osiągnięcia, tak aby pokazać, że wiążą się ze stanowiskiem, które chcesz zdobyć. Bądź konkretny: podawaj dane i liczby, żeby pracodawca wiedział, że nie rzucasz słów na wiatr.

Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być krótki — tak jak CV nie powinien przekraczać jednej strony A4. Dlatego śmiało możesz napisać go w punktach. Dzięki temu będzie estetyczny i uporządkowany.

Nie powtarzaj tych samych informacji w CV i liście motywacyjnym. Gotowa treść z CV z pewnością Ci się przyda, ale nie możesz jej po prostu skopiować. Przy liście musisz stosować tzw. język korzyści — pokazać pracodawcy, że zatrudnienie Cię przyniesie mu zysk. Tak samo postępuj przy liście motywacyjnym bez doświadczenia

Profesjonalnie zakończ swój list motywacyjny

Zastanów się, jaką część filmu lub książki zazwyczaj najlepiej pamiętasz. Zakończenie, prawda? Podobnie będzie w przypadku listu motywacyjnego. Odpowiednie ostatnie zdanie z pewnością zwróci uwagę pracodawcy.

Swój list motywacyjny możesz zakończyć na wiele sposobów, np. wyrazić nadzieję na spotkanie, obiecać rozwiązanie problemu firmy czy zaproponować konkretną korzyść z zatrudnienia Cię.

Pamiętaj również o stosownym formalnym zwrocie pod koniec listu. Możesz napisać np. Z poważaniem, Z wyrazami szacunku, Łączę wyrazy szacunku itp. Później podpisz się imieniem i nazwiskiem — jeśli gotowy list motywacyjny będziesz składać osobiście, zrób to odręcznie. Pamiętaj przy tym jednak, żeby nie podpisywać swojego CV.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

4. Kilka ostatnich kroków i Twój list motywacyjny będzie gotowy do wysłania

Nawet jeśli list motywacyjny napisałeś w formacie .doc, gotowy plik koniecznie wyślij pracodawcy w formacie PDF (tutaj zobaczysz przykłady listów motywacyjnych w PDF). Dzięki temu możesz być pewny, że nie zmieni się jego formatowanie. Również swoje CV dostarcz w PDF.

Dołączasz swój gotowy list motywacyjny do maila z CV? Zadbaj o szczegóły! Wymyśl ciekawy tytuł i treść wiadomości. W końcu musisz zachęcić pracodawcę do otworzenia Twoich dokumentów. 

Kiedy Twój list motywacyjny będzie gotowy, możesz zacząć się zastanawiać, czy taki dokument jest w ogóle potrzebny. Nie dziwię Ci się — w wielu ogłoszeniach nie ma o nim wzmianki. Czy w takim razie powinieneś przeznaczać na to czas i energię?

Tak. Według badań przeprowadzonych przez portal LinkedIn duży odsetek pracowników HR, mimo że nie czyta listów motywacyjnych, uważa je za niezbędne. Ponadto więcej niż 56 procent pracodawców sądzi, że samo CV nie wystarczy.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Masz już gotowy list motywacyjny, ale wciąż gnębią Cię wątpliwości? Koniecznie napisz o nich w komentarzu pod tym artykułem. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Twoje pytania.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny gotowy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: