1. List motywacyjny do Straży Granicznej: wzór i rady ekspertów

List motywacyjny do Straży Granicznej: wzór i rady ekspertów

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

List motywacyjny do Straży Granicznej jest niezbędny, jeśli chcesz dołączyć do pograniczników na stanowisku cywilnym. W ofertach pracy list jest bowiem wymagany na równi z CV, oświadczeniem o posiadaniu polskiego obywatelstwa czy też kopiami dokumentów, które poświadczają Twoje kwalifikacje.

W tym artykule zobaczysz profesjonalny wzór listu motywacyjnego do Straży Granicznej. Podpowiem Ci też, jak go napisać, by zrobić dobre wrażenie na przyszłych przełożonych.

Twój list motywacyjny do Straży Granicznej napisze się sam — jeśli skorzystasz z gotowego szablonu listu motywacyjnego w naszym kreatorze. Odpowiedz na kilka prostych pytań, a program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i zawodów.

List motywacyjny do Straży Granicznej — wzór

Miejscowość, data

Andrzej Oddański

Numer telefonu

Adres e-mail

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu

ul. Mickiewicza 34

37-700 Przemyśl

Szanowni Państwo,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko specjalisty ds. kontroli warunków pracy oraz przestrzegania zasad i przepisów BHP w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu.

Moje kwalifikacje oraz niemal 5-letnie doświadczenie na stanowisku specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie pozwalają mi wierzyć, że jestem kandydatem bardzo dobrze dopasowanym do Państwa wymagań.

Poniżej przedstawiam 3 powody, dla których warto mnie zatrudnić.

Jako absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Administracja mam szeroką wiedzę z zakresu prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, którą stosowałem w praktyce. Wierzę, że dzięki temu będę dobrym i samodzielnym pracownikiem Państwa urzędu.

Ponadto wyróżnia mnie kreatywność i analityczny umysł. Na poprzednim stanowisku wielokrotnie prowadziłem złożone postępowania, które wymagały właściwej interpretacji wydarzeń w świetle nowych przepisów. Zatrudniając mnie, zyskają Państwo cennego pracownika, który potrafi działać na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Stale poszerzam też swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej (ostatni kurs ukończyłem w grudniu 2019 roku). Dlatego z przyjemnością poprowadzę cykl szkoleń na ten temat dla pracowników Państwa oddziału. 

Będę wdzięczny za możliwość spotkania z Państwem, podczas którego przybliżę swoją kandydaturę i odpowiem na wszystkie Państwa pytania.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Oddański

Powyższy list motywacyjny do Straży Granicznej dobrze pokazuje, z jakich elementów składa się oficjalny list motywacyjny do urzędu. Teraz podpowiem Ci, jak go napisać, żeby zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Jak napisać skuteczny list motywacyjny do Straży Granicznej?

Z treści ofert pracy widocznych na stronie Straży Granicznej wynika, że jeśli starasz się o cywilną posadę w SG, powinieneś przygotować CV i list motywacyjny (chyba że aplikujesz do służby mundurowej — w takiej sytuacji musisz wysłać podanie o pracę zamiast listu). Poza tym czeka Cię złożenie pokaźnej liczby dokumentów potwierdzających Twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Właśnie dlatego suche przytaczanie tych samych informacji w liście motywacyjnym co w pozostałych dokumentach nie ma sensu. W zamian za to spróbuj pokazać przełożonym, w jaki sposób umiejętności, które wpisałeś do CV, przełożą się na wysoką jakość Twojej przyszłej pracy. Krótko mówiąc — spraw, by treść listu wniosła do Twojej aplikacji dodatkową wartość. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zapomnij o nudnych wstępach, w których przedstawiasz się z imienia i nazwiska, po czym przytaczasz numer referencyjny ogłoszenia o pracę. Zamiast tego już na samym początku listu motywacyjnego do Straży Granicznej wymień swój największy atut z CV, np. kluczowy sukces w Twojej karierze czy długi staż zawodowy. Dzięki temu wyróżnisz się na tle innych kandydatów i łatwiej przykujesz uwagę rekruterów.

W dalszej części dokumentu spróbuj pokazać pracodawcy, co konkretnie możesz mu zaoferować. Pochwal się ukończonymi kursami i posiadanymi certyfikatami albo podaj przykład sytuacji, kiedy to wykorzystałeś daną cechę lub umiejętność w praktyce. Szerzej opisz też swoje umiejętności miękkie, ponieważ pracodawcy coraz bardziej je cenią — zwłaszcza że list motywacyjny do Straży Granicznej to jedyna taka okazja, gdy możesz zaprezentować pracodawcy swoją „ludzką” stronę.

Poza tym, jak rasowy żołnierz, od początku do końca listu motywacyjnego trzymaj fason. Używaj odpowiednich dla listu motywacyjnego zwrotów (np. Szanowni Państwo czy Z wyrazami szacunku) i zaznacz, że chętnie weźmiesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej — w ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.

Ale pamiętaj, że list motywacyjny powinien być krótki (na jedną stronę) — urzędnicy, którzy rozpatrzą Twoją kandydaturę, i tak będą mieli pełne ręce roboty. Zadbaj też o elegancki i czytelny wygląd dokumentów aplikacyjnych. Wybierz taki szablon listu motywacyjnego do Straży Granicznej, który będzie pasował wyglądem do szablonu CV.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Jeśli masz więcej pytań związanych z pisaniem listu motywacyjnego do Straży Granicznej, zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny do strazy granicznej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: