Wzory listów motywacyjnych

Zobacz 40+ wzorów listów motywacyjnych dla różnych zawodów i ścieżek kariery. Sprawdź gotowe przykłady listów motywacyjnych napisane przez ekspertów i stwórz profesjonalny list do pracy dla siebie.

Stwórz list motywacyjny

Naszych użytkowników zatrudniły takie firmy, jak:

List motywacyjny — wzór na sukces w rekrutacji

List motywacyjny (ang. Cover Letter) to dokument, w którym piszący wyjaśnia i argumentuje swoją motywację do podjęcia pracy w danej firmie. Napisanie i przekazanie pracodawcy listu motywacyjnego bardzo często jest jednym z podstawowych wymagań, które kandydat musi spełnić, aby wziąć udział w rekrutacji.

A co jeśli pracodawca nie wymaga listu motywacyjnego? Wtedy i tak warto go napisać. Aż 56% rekruterów sugeruje, że kandydaci powinni wysyłać CV razem z listem motywacyjnym, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces w rekrutacji. Dlatego skorzystaj z naszych porad i gotowych wzorów listów motywacyjnych, żeby stworzyć profesjonalny list dla siebie i zdobyć pracę.

Stwórz list motywacyjny

Wybierz wzór listu motywacyjnego i dostosuj go do siebie

List motywacyjny: wzory i przykłady dla 40+ zawodów

Stwórz list motywacyjny

Recenzje kreatora listu motywacyjnego LiveCareer

Jak stworzyć profesjonalny list motywacyjny?

Twój list motywacyjny zawsze powinien być dopasowany do oferty pracy, na którą aplikujesz. Tworząc go, opisz swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności i osiągnięcia, które pasują do wymagań z ogłoszenia. W ten sposób pokażesz przyszłemu pracodawcy, że posiadasz kompetencje wymagane na danym stanowisku i zatrudnienie Ciebie przyniesie firmie wymierne korzyści. Zobacz: Jak napisać list motywacyjny — wzór.

W kreatorze listów motywacyjnych LiveCareer znajdziesz gotowe wzory listów motywacyjnych i przykłady treści dla różnych zawodów i ścieżek kariery. Napisali je nasi eksperci, a Ty dzięki nim stworzysz profesjonalny list motywacyjny w kilka minut. Każdy wzór listu do pracy możesz szybko i łatwo dostosować do własnych potrzeb i pobrać gotowy list motywacyjny jako DOC lub PDF.

Stwórz list motywacyjny

Budowa listu motywacyjnego — wzór

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kreatywny i kolorowy czy klasyczny i elegancki wzór listu motywacyjnego, Twój list do pracy musi składać się z określonych elementów i zawierać kluczowe dla pracodawcy informacje.

Budowa listu motywacyjnego wzór

Oto 5 części profesjonalnego listu motywacyjnego

 1. 1Nagłówek: W nagłówku listu motywacyjnego muszą znaleźć się Twoje dane kontaktowe, tak jak numer telefonu, profesjonalny adres e-mail i link do profilu na LinkedIn. Dodaj tam też dane odbiorcy: imię i nazwisko (jeśli je znasz), stanowisko, nazwę oraz adres firmy.
 2. 2Zwrot grzecznościowy: Pod nagłówkiem listu motywacyjnego umieść odpowiedni zwrot grzecznościowy — „Szanowny Panie / Szanowna Pani”, jeśli zwracasz się do konkretnej osoby lub „Szanowni Państwo”, jeśli nie znasz personaliów odbiorcy.
 3. 3Wstęp: Zacznij swój list motywacyjny od wymienienia powodów, dla których aplikujesz do danej firmy. W naszych wzorach listów motywacyjnych znajdziesz przykłady ciekawych i profesjonalnych wstępów.
 4. 4Rozwinięcie: To najważniejsza część Twojego listu motywacyjnego, w której za pomocą języka korzyści opisujesz swoje najważniejsze doświadczenia zawodowe, osiągnięcia i umiejętności. Skorzystaj z naszego kreatora listów motywacyjnych, w którym znajdziesz przykładowe rozwinięcia listu i łatwo dopasujesz je do swojej ścieżki zawodowej.
 5. 5Zakończenie: Odpowiednie zakończenie listu motywacyjnego sprawi, że pracodawca lub rekruter Cię zapamiętają. W zakończeniu listu do pracy wyraź chęć spotkania osobiście lub napisz, co możesz wnieść do firmy. Gotowe wzory zakończeń listu motywacyjnego znajdziesz też w naszym kreatorze listów motywacyjnych.
Stwórz list motywacyjny

Jak korzystać z gotowych wzorów listów motywacyjnych?

 1. 1W kreatorze listów motywacyjnych wybierz swoje stanowisko lub branżę. Dzięki temu otrzymasz gotowy wzór listu motywacyjnego, który będzie dopasowany do Twojego zawodu. Możesz go dowolnie modyfikować.
 2. 2Pisząc list motywacyjny bez doświadczenia, skup się na swoim wykształceniu i umiejętnościach — oczywiście tych, które są zgodne z wymaganiami z oferty pracy, na którą aplikujesz.
 3. 3Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być krótki. Najlepiej zmieścić go na 1 stronie A4. Przykłady gotowych treści do listu motywacyjnego ułatwią Ci napisanie dokumentu, który będzie zwięzły, ale konkretny.
 4. 4Tworząc list motywacyjny po angielsku czy list motywacyjny po niemiecku, nie tłumacz polskich wzorów listów do pracy słowo w słowo. Różne kraje mają różne zasady pisania listów motywacyjnych, dlatego zawsze najpierw je sprawdź, żeby nie przekreślić swoich szans na nową pracę.
 5. 5Przed wysłaniem listu motywacyjnego sprawdź, czy jest poprawnie sformatowany i wyeliminuj wszelkie błędy gramatyczne lub językowe.
 6. 6Zapisz i wyślij swój list motywacyjny w PDF. Dzięki temu będzie wyglądał profesjonalnie i zachowa oryginalne formatowanie na każdym urządzeniu.
Stwórz list motywacyjny

Piszą o nas: