Wzory listów motywacyjnych

Zobacz 40+ wzorów listów motywacyjnych dla różnych zawodów i ścieżek kariery. Sprawdź gotowe przykłady listów motywacyjnych napisane przez ekspertów i stwórz profesjonalny list do pracy dla siebie.

Stwórz list motywacyjny
Stwórz list motywacyjny w kreatorze LiveCareer

Naszych użytkowników zatrudniły takie firmy, jak:


List motywacyjny — wzór na sukces w rekrutacji

List motywacyjny (ang. Cover Letter) to dokument, w którym piszący wyjaśnia i argumentuje swoją motywację do podjęcia pracy w danej firmie. Napisanie i przekazanie pracodawcy listu motywacyjnego bardzo często jest jednym z podstawowych wymagań, które kandydat musi spełnić, aby wziąć udział w rekrutacji.

A co jeśli pracodawca nie wymaga listu motywacyjnego? Wtedy i tak warto go napisać. Aż 56% rekruterów sugeruje, że kandydaci powinni wysyłać CV razem z listem motywacyjnym, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces w rekrutacji. Dlatego skorzystaj z naszych porad i gotowych wzorów listów motywacyjnych, żeby stworzyć profesjonalny list dla siebie i zdobyć pracę.

Stwórz list motywacyjny

Wybierz wzór listu motywacyjnego i dostosuj go do siebie

1/4

Stwórz list motywacyjny

List motywacyjny: wzory i przykłady dla 40+ zawodów

Recenzje kreatora listu motywacyjnego LiveCareer

Profesjonalne wzory listów motywacyjnych

Jak stworzyć profesjonalny list motywacyjny?

Twój list motywacyjny zawsze powinien być dopasowany do oferty pracy, na którą aplikujesz. Tworząc go, opisz swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności i osiągnięcia, które pasują do wymagań z ogłoszenia. W ten sposób pokażesz przyszłemu pracodawcy, że posiadasz kompetencje wymagane na danym stanowisku i zatrudnienie Ciebie przyniesie firmie wymierne korzyści. Zobacz: Jak napisać list motywacyjny — wzór.

W kreatorze listów motywacyjnych LiveCareer znajdziesz gotowe wzory listów motywacyjnych i przykłady treści dla różnych zawodów i ścieżek kariery. Napisali je nasi eksperci, a Ty dzięki nim stworzysz profesjonalny list motywacyjny w kilka minut. Każdy wzór listu do pracy możesz szybko i łatwo dostosować do własnych potrzeb i pobrać gotowy list motywacyjny jako DOC lub PDF.

Stwórz list motywacyjny

Budowa listu motywacyjnego — wzór

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kreatywny i kolorowy czy klasyczny i elegancki wzór listu motywacyjnego, Twój list do pracy musi składać się z określonych elementów i zawierać kluczowe dla pracodawcy informacje.

Oto 5 części profesjonalnego listu motywacyjnego

 1. 1 Nagłówek: W nagłówku listu motywacyjnego muszą znaleźć się Twoje dane kontaktowe, tak jak numer telefonu, profesjonalny adres e-mail i link do profilu na LinkedIn. Dodaj tam też dane odbiorcy: imię i nazwisko (jeśli je znasz), stanowisko, nazwę oraz adres firmy.
 2. 2 Zwrot grzecznościowy: Pod nagłówkiem listu motywacyjnego umieść odpowiedni zwrot grzecznościowy — „Szanowny Panie / Szanowna Pani”, jeśli zwracasz się do konkretnej osoby lub „Szanowni Państwo”, jeśli nie znasz personaliów odbiorcy.
 3. 3 Wstęp: Zacznij swój list motywacyjny od wymienienia powodów, dla których aplikujesz do danej firmy. W naszych wzorach listów motywacyjnych znajdziesz przykłady ciekawych i profesjonalnych wstępów.
 4. 4 Rozwinięcie: To najważniejsza część Twojego listu motywacyjnego, w której za pomocą języka korzyści opisujesz swoje najważniejsze doświadczenia zawodowe, osiągnięcia i umiejętności. Skorzystaj z naszego kreatora listów motywacyjnych, w którym znajdziesz przykładowe rozwinięcia listu i łatwo dopasujesz je do swojej ścieżki zawodowej.
 5. 5 Zakończenie: Odpowiednie zakończenie listu motywacyjnego sprawi, że pracodawca lub rekruter Cię zapamiętają. W zakończeniu listu do pracy wyraź chęć spotkania osobiście lub napisz, co możesz wnieść do firmy. Gotowe wzory zakończeń listu motywacyjnego znajdziesz też w naszym kreatorze listów motywacyjnych.
Stwórz list motywacyjny

Jak korzystać z gotowych wzorów listów motywacyjnych?

 1. W kreatorze listów motywacyjnych wybierz swoje stanowisko lub branżę. Dzięki temu otrzymasz gotowy wzór listu motywacyjnego, który będzie dopasowany do Twojego zawodu. Możesz go dowolnie modyfikować.

 2. Pisząc list motywacyjny bez doświadczenia, skup się na swoim wykształceniu i umiejętnościach — oczywiście tych, które są zgodne z wymaganiami z oferty pracy, na którą aplikujesz.

 3. Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być krótki. Najlepiej zmieścić go na 1 stronie A4. Przykłady gotowych treści do listu motywacyjnego ułatwią Ci napisanie dokumentu, który będzie zwięzły, ale konkretny.

 4. Tworząc list motywacyjny po angielsku czy list motywacyjny po niemiecku, nie tłumacz polskich wzorów listów do pracy słowo w słowo. Różne kraje mają różne zasady pisania listów motywacyjnych, dlatego zawsze najpierw je sprawdź, żeby nie przekreślić swoich szans na nową pracę.

 5. Przed wysłaniem listu motywacyjnego sprawdź, czy jest poprawnie sformatowany i wyeliminuj wszelkie błędy gramatyczne lub językowe.

 6. Zapisz i wyślij swój list motywacyjny w PDF. Dzięki temu będzie wyglądał profesjonalnie i zachowa oryginalne formatowanie na każdym urządzeniu.

Najczęściej zadawane pytania na temat wzorów listów motywacyjnych

Gdzie szukać wzorów listów motywacyjnych?

Wiele stron internetowych związanych z doradztwem kariery, m.in. LiveCareer.pl, oferuje gotowe listy motywacyjne — wzory (też w formacie .doc) dla różnych zawodów czy stopni doświadczenia zawodowego. Pamiętaj jednak, że w rekrutacji Twoje dokumenty muszą się wyróżniać spośród innych kandydatów. Dlatego przygotowując list motywacyjny nie możesz po prostu skopiować gotowego przykładu z internetu.

Czym różni się szablon od wzoru listu motywacyjnego?

Szablon listu motywacyjnego to pusty graficzny layout dokumentu, który można wypełnić odpowiednią treścią — tak jak szablon CV, to puste CV do wypełnienia. Wzór natomiast to po prostu gotowy tekst list motywacyjnego np. dla konkretnego zawodu. Żeby ułatwić sobie pracę nad aplikacją, możesz więc użyć gotowego szablonu i uzupełnić go z pomocą wzoru, zwłaszcza gdy piszesz np. list motywacyjny bez doświadczenia.

Jak najłatwiej napisać list motywacyjny według wzoru?

Oczywiście, nie możesz po prostu skopiować treści wzoru listu motywacyjnego z internetu i wysłać go wraz z CV. Potraktuj go lepiej jako inspirację. Przygotowując własny list, przede wszystkim bazuj na ofercie pracy — Twoje dokumenty, zarówno CV, jak i list motywacyjny muszą do niej pasować. Pamiętaj też, że list musi zawierać Twoje i pracodawcy dane osobowe, odpowiednie zwroty grzecznościowe, nazwę stanowiska oraz argumenty przemawiające za zatrudnieniem Cię w danej firmie.

Co zrobić, gdy nie mogę znaleźć wzoru listu motywacyjnego dla swojego zawodu?

Pamiętaj, że Twój list motywacyjny musi zaprezentować Twoje mocne strony oraz przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie, spośród wszystkich kandydatów, powinien zatrudnić. Ty sam najlepiej wiesz, jakie są Twoje najważniejsze kompetencje zawodowe, zwłaszcza gdy pracujesz w niszowym zawodzie. Dlatego też nie potrzebujesz wzoru. Nie musisz się również specjalnie rozpisywać — krótki list motywacyjny będzie jak najbardziej w porządku.

Czy warto skorzystać z gotowego wzoru listu motywacyjnego?

Możesz się nim zainspirować, gdy nie masz pomysłu, od czego zacząć list motywacyjny, albo jak w przekonujący sposób opisać swoją kandydaturę. A jeśli zupełnie nie wiesz, jak zabrać się za pisanie, skorzystaj z kreatora listu motywacyjnego. W naszym narzędziu znajdziesz gotowe przykłady treści, przygotowane przez ekspertów kariery i dopasowane do różnych zawodów oraz ścieżek kariery, które wstawisz do dokumentu jednym kliknięciem.

Zobacz więcej Zobacz mniej

Piszą o nas: