1. Życiorys do straży pożarnej i list motywacyjny strażaka — wzór

Życiorys do straży pożarnej i list motywacyjny strażaka — wzór

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli chcesz spełnić swoje dziecięce marzenie o zostaniu strażakiem, pierwszym krokiem będzie przygotowanie listu motywacyjnego do straży pożarnej oraz życiorysu do PSP. W tym przypadku nie chodzi jednak o klasyczne CV do pracy.

Czym w takim razie będzie życiorys do straży pożarnej? To formalny dokument, napisany ciągłym tekstem, w którym powinieneś nie tylko napisać o swoim doświadczeniu zawodowym, ale również zamieścić podstawowe informacje personalne.

Jeśli nie wiesz, jak napisać życiorys do PSP, trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule zobaczysz wzór takiego dokumentu wraz z omówieniem oraz przykładowy list motywacyjny do straży pożarnej. Pierwszy pożar zostanie ugaszony — będziesz umiał przygotować dokumenty aplikacyjne dla strażaka. 

CV strażaka szybko napiszesz w naszym kreatorze na jednym z 20+ profesjonalnych szablonów do CV. Znajdziesz tam również gotowe zdania do wstawienia i porady ekspertów kariery.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalne wzory CV dla innych zawodów.

Życiorys do PSP / straży pożarnej — wzór

Krystian Kopeć

Obywatelstwo Polskie

17.06.1990

ul. Brzozowa 7/34

Białystok

899-777-444

k.kopeć@gmail.com

Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

Adres jednostki PSP



ŻYCIORYS



Urodziłem się 17.06.1993 r. w Białymstoku, gdzie obecnie mieszkam. Moja matka, Joanna Kopeć (z domu Gruszka) jest urzędniczką na Poczcie w Białymstoku, a mój ojciec, Mirosław Kopeć pracuje w hurtowni ryb BiałaRybka w Białysmstoku.

W 2000 r. zacząłem naukę w Szkole Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku. Edukację kontynuowałem w Publicznym Gimnazjum Sportowym nr 19 w Białymstoku. Następnie, wiedząc, że po uzyskaniu wykształcenia średniego chciałbym przystąpić do Służby Kadeckiej PSP, przeprowadziłem się do Poznania, gdzie w latach 2009-2013 uczęszczałem do VIII Liceum Ogólnokształcącego, gdzie otrzymałem świadectwo dojrzałości.

W 2013 r. rozpocząłem służbę kandydacką w ramach Studium Dziennego Aspirantów w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu i w 2016 r. uzyskałem tytuł technika pożarnictwa i stopień służbowy Młodszego Aspiranta. W trakcie studiów, w marcu 2014 r. ukończyłem Kwalifikowany Kurs Pierwszej pomocy i uzyskałem tytuł ratownika. 

Po ukończeniu służby kandydackiej przez dwa lata pracowałem na stanowisku młodszego technika w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 Nowe Szkoty w Gdańsku. 

Posiadam czynne prawo jazdy kat. C+E (egzamin zdałem w 2017 r.). W wolnych chwilach chodzę na siłownię, trenuję wspinaczkę wysokogórską i kolarstwo, chcąc utrzymać moją sprawność fizyczną na jak najwyższym poziomie, aby skutecznie służyć w Państwowej Straży Pożarnej.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa jednostki) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Z poważaniem

Krystian Kopeć

[odręczny podpis]

Wiesz już, jak wygląda życiorys do straży pożarnej. Teraz omówię powyższy wzór (zbudowany jak tradycyjny życiorys) i pokażę Ci, na co zwrócić uwagę, kiedy będziesz przygotowywał swój własny dokument.

Przeczytaj też: List motywacyjny do Straży Miejskiej — wzór [aplikant], porady.

1. Jak napisać życiorys do straży pożarnej?

Kandydat z powyższego wzoru życiorysu do straży pożarnej ukończył służbę kadecką i ubiega się o pracę w PSP. Jeśli chcesz zostać strażakiem i przygotować życiorys do służby przygotowawczej w konkretnej jednostce, powinieneś napisać swój dokument dokładnie w ten sam sposób.

Pamiętaj, żeby swój życiorys do PSP zacząć od poprawnego wpisania danych personalnych. Nie będą one wyglądać tak samo jak dane osobowe i kontaktowe w CV. W życiorysie do straży pożarnej tuż pod imieniem i nazwiskiem napisz, że posiadasz obywatelstwo polskie. Podaj również swoją datę urodzenia i adres zamieszkania.

Następnie powinieneś poprawnie wpisać adresata swojego życiorysu — czyli komendanta jednostki, w której chciałbyś służyć. Nie zapomnij o jego stopniu! Podaj również poprawny adres komendy.

Pisanie życiorysu do straży pożarnej zacznij od podstawowych informacji o sobie — daty i miejsca urodzenia oraz obecnego zamieszkania. Później krótko napisz o swoich rodzicach — jak się nazywają i czym zawodowo się zajmują. 

Następnie krótko napisz o swojej ścieżce edukacji. W przeciwieństwie do sekcji Wykształcenie w CV, wymień każdą ze szkół, do których chodziłeś. Jeśli ukończyłeś studia, również wpisz je w swoim życiorysie do PSP — przede wszystkim jeśli kierunek związany jest z pracą strażaka.

Możesz również krótko napisać o swoich zainteresowaniach, zwłaszcza jeśli związane są z pracą w straży pożarnej i mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę. Pamiętaj również, żeby, inaczej niż typowe CV, podpisać swój życiorys.

2. Jak napisać list motywacyjny do straży pożarnej?

Jeśli chcesz zacząć służbę w jednostce PSP, oprócz życiorysu do straży pożarnej musisz przygotować list motywacyjny. Nie powtarzaj w nim informacji zawartych w życiorysie. Rozszerz je, przedstawiając swoje przede wszystkim swoje motywacje, cechy charakteru i predyspozycje do pracy. 

List motywacyjny strażaka to świetna okazja, żeby pokazać, że naprawdę zależy Ci na podjęciu służby. Dlatego pisząc go zastanów się, dlaczego chciałbyś zacząć służbę w jednostce i jakie umiejętności, zarówno twarde jak i miękkie, pomogą Ci w pracy w PSP.

Powinieneś stosować prosty i zrozumiały język oraz zadbać o poprawność stylistyczną i gramatyczną. Pod koniec pisania sprawdź swój list motywacyjny do straży pożarnej pod kątem literówek i innych typowych błędów

Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być krótki. Postaraj się zmieścić na jednej stronie A4. Możesz napisać go w punktach. Dzięki temu będzie konkretny i uporządkowany, a Ty skutecznie przekażesz w nim wszystkie niezbędne informacje.

Powinieneś również odpowiednio zakończyć swój list motywacyjny do straży pożarnej. Używaj formalnego języka i odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Nie zapomnij również o odpowiednich stopniach i tytułach służbowych. 

Jeśli nie wiesz, jak napisać list motywacyjny do straży pożarnej, zobacz poniższy przykład:

List motywacyjny strażaka — wzór

Krystian Kopeć

Obywatelstwo Polskie

17.06.1990

ul. Brzozowa 7/34

Białystok

899-777-444

k.kopec@gmail.com

Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

Adres jednostki PSP

Szanowny Panie,

Z przyjemnością odpowiadam na Pańskie ogłoszenie ws. podjęcia służby w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Białymstoku na stanowisku młodszego technika. 

Dlaczego uważam, że warto przyjąć mnie do służby?

  1. Ukończyłem Studium Dzienne Aspirantów w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu i uzyskałem tytuł technika pożarnictwa i stopień służbowy młodszego aspiranta. Zdobyłem dzięki temu niezbędną wiedzę i umiejętności do podjęcia służby. Studia nauczyły mnie również dyscypliny. Posiadam czynne prawo jazdy kategorii C+E.
  2. Moim życiowym celem jest niesienie pomocy innym. Dlatego ukończyłem również Kwalifikowany Kurs Pierwszej pomocy i uzyskałem tytuł ratownika. Zdobyte na nim wiedzę i umiejętności chciałbym wykorzystać podczas pracy w Państwowej Straży Pożarnej. Chciałbym dalej kształcić się w tym kierunku i w przyszłości zostać strażakiem-ratownikiem.
  3. Po studiach zostałem skierowany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do służby w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 Nowe Szkoty w Gdańsku. Tam odbyłem niezbędną praktykę, uczestnicząc w ponad 100 akcjach ratunkowych.
  4. Jestem odważny, wytrzymały, odprony na pracę w trudnych warunkach i mam wysoką odporność na stres, dlatego w wolnym czasie chętnie trenuję wspinaczkę wysokogórską. Ponadto, żeby zachować świetną formę fizyczną, uprawiam kolarstwo i chodzę na siłownię.

Z poważaniem

Krystian Kopeć

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

kreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Czy do pracy w straży pożarnej potrzebne jest CV?

CV do pracy w straży pożarnej potrzebne jest tylko w przypadku, kiedy chcesz aplikować do służby cywilnej, np. jako referent, operator linii ratunkowej czy w Biurze Finansów. W tych przypadkach tworzenie dokumentu aplikacyjnego nie będzie różniło się od pisania zwykłego CV do pracy, czyli tzw. życiorysu zawodowego.

Pisanie CV zacznij od podsumowania zawodowego. Jest to krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, umiejętności i osiągnięć. Postaraj się napisać je w sposób dopasowany do oferty pracy, na którą aplikujesz. To świetny sposób, żeby wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Następnie stwórz sekcję Umiejętności w CV. Podziel ją na kompetencje twarde i miękkie. Te pierwsze to specjalistyczne wiedza i kwalifikacje oraz zdolności praktyczne. Te drugie natomiast związane są z cechami charakteru i osobowością. 

Najważniejsze w każdym CV jest doświadczenie. Podziel tę sekcję na „obowiązki”, „dodatkowe obowiązki” i „osiągnięcia” w CV. Najlepiej jeśli zastosujesz się do zasady odwróconej chronologii w CV — ostatnie stanowisko wpisz na samej górze.

Zastanawiasz się, czym dokładnie różni się CV od życiorysu Przeczytaj: Życiorys a CV i życiorys zawodowy: różnice.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Później zwięźle opisz w druku CV swoje wykształcenie. Wystarczy, że podasz kierunek studiów, jaki ukończyłeś, nazwę uczelni i rok otrzymania dyplomu. Jeśli nie studiowałeś na uniwersytecie, napisz o swoim liceum lub technikum.

Na końcu gotowego CV do straży pożarnej krótko opisz swoje zainteresowania, tak żeby pasowały do oferty pracy. Hobby w CV to świetny sposób na wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Ponadto, jak pokazują badania, pracodawcy chętnie zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne osoby o podobnych pasjach. 

Na koniec nie zapomnij o dodaniu aktualnej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych z CV. Jej treść znajdziesz na końcu wzoru życiorysu do straży pożarnej z początku tego artykułu. Bez niej, ze względu na RODO, nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacyjnym. 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

4. O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując życiorys do PSP i list motywacyjny strażaka?

Jeśli piszesz życiorys do PSP, to tak jak w przypadku typowego CV do pracy, musisz na dole dokumentu dodać aktualną klauzula CV po RODO. Jej poprawną treść znajdziesz we wzorze życiorysu na górze artykułu. 

W życiorysie do straży pożarnej i liście motywacyjnym, tak jak w CV, wystrzegaj się kłamstwa. Jak wynika z badań, około 30% rekruterów odrzuca kandydatów, którzy oszukiwali w swoich dokumentach aplikacyjnych. Komendantom z pewnością nie będzie trudno zweryfikować informacji z Twojego życiorysu, co pogrzebie Twoją szansę na służbę.

Podczas gdy obecnie CV najczęściej wysyła się w mailu, życiorys do PSP i list motywacyjny do straży pożarnej należy dostarczyć drogą pocztową lub osobiście. Pamiętaj również, że musisz dołączyć również szereg innych dokumentów — np. zaświadczenie o niekaralności.

Jeśli chcesz wstąpić do służby przygotowawczej w konkretnej jednostce, zamiast listu motywacyjnego strażaka powinieneś napisać podanie o pracę w PSP. W nim krótko umotywuj swoją chęć do służby, napisz o swojej edukacji i umiejętnościach związanych z pracą w PSP.

W przeciwieństwie do listu motywacyjnego strażaka, podanie o pracę w PSP jest krótsze i ma bardziej formalną strukturę — jak każdy dokument urzędowy. Nie zapomnij o nagłówku („Podanie”), który powinien znaleźć się nad danymi odbiorcy. Zacznij je od zdania: „Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do służby…”.

Przed wysłaniem lub oddaniem dokumentów upewnij się, że są napisane poprawnie, formalnym językiem i z zastosowaniem odpowiednich zwrotów grzecznościowych i stopni służbowych komendantów.

Szukasz innej pracy, w której mógłbyś pomagać ludziom? Sprawdź, jak napisać CV ratownika wodnego, CV pracownika socjalnego albo CV policjanta. I dowiedz się, jak wyglądają badania psychologiczne, potrzebne do niektórych odpowiedzilanych społecznie zawodów.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące pisania życiorysu do straży pożarnej lub listu motywacyjnego strażaka, nie wahaj się zadać ich w komentarzu. Z przyjemnością Ci pomogę i rozwieję wszelkie wątpliwości.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zyciorys list motywacyjny straz pozarna

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: