1. Krótki list motywacyjny - wzór i rady, jak napisać

Krótki list motywacyjny - wzór i rady, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

W liście motywacyjnym chcesz opowiedzieć rekruterowi o sobie jak najwięcej? Nie tędy droga. Będziesz miał na to sporo czasu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. List motywacyjny powinien zaintrygować rekrutera i sprawić, by chciał się z Tobą spotkać. 

Jeśli możesz od razu pokazać pracodawcy, jaką wartość wniesiesz do zespołu, przedstaw krótko w liście motywacyjnym powody, dla których Twoja kandydatura jest tą najlepszą. Poniżej zobaczysz krótki list motywacyjny informatyka. Sprawdź, w jaki sposób kandydat operuje argumentami i jak zbudował swój list. 

Twój krótki list motywacyjny napisze się sam — wystarczy, że wybierzesz szablon listu motywacyjnego i odpowiesz na kilka pytań, a program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Krótki list motywacyjny — wzór

08/09/2019, Warszawa

Krzysztof Bąk

Numer telefonu

Adres e-mail 

Anna Kwiatkowska

HR Manager

Imię i nazwisko adresata

Nazwa firmy

Adres firmy



Szanowni Państwo,

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko programisty front end w Państwa firmie. Po 5 latach podnoszenia kwalifikacji w zawodzie programisty teraz nareszcie wydaje mi się ono osiągalne. Co więcej — to projekt, na który czekam od początku mojej kariery.

Śledzę Państwa działania i podziwiam sposób, w jaki z roku na rok udoskonalacie swoje produkty. Wiem, że na ten sukces pracuje grupa najlepszych UX designerów i front end developerów. Chciałbym do nich dołączyć.

Mam nie tylko wiedzę, lecz także doświadczenie i wyobraźnię, które chcę wykorzystać w pracy przy tworzeniu Państwa aplikacji. Moje umiejętności, w tym programowanie obiektoweUImakiety szkieletowe i doskonale opanowany język Python to nie wszystko, co mogę zaoferować. Wyróżnia mnie wielka pasja do zawodu, zaangażowanie i determinacja w osiąganiu celów. 

Liczę na to, że będą Państwo chcieli spotkać się ze mną osobiście, aby porozmawiać na temat moich kwalifikacji. 

Z poważaniem

[imię i nazwisko]

Już wiesz, co zawiera list motywacyjny w swojej podstawowej formie. Teraz dowiesz się, jak napisać krótki list motywacyjny krok po kroku, żeby dostać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. 

1. Co to jest krótki list motywacyjny? 

Krótki list motywacyjny to dokument, który dołączasz do CV, by pokazać rekruterowi swoją motywację do pracy na stanowisku, na które aplikujesz. Wystarczy, jeśli w kilku zdaniach opiszesz, co Cię wyróżnia i dlaczego powinieneś zostać wybrany. 

Skuteczność gotowego listu motywacyjnego nie jest mierzona jego długością. Liczy się treść i tak naprawdę wcale nie musi być ona bardzo obszerna. W liście motywacyjnym krótko uzasadniasz swoją aplikację. Nie ma potrzeby powtarzać informacji, które zawarłeś już w CV. 

Jest jedno ale. Krótki list motywacyjny, również ten bez ogłoszenia, będzie wystarczający tylko wtedy, gdy wiesz, jak zrobić dobre CV. Pamiętaj, że życiorys zawodowy to Twoja wizytówka i dokument najważniejszy dla rekrutera. Zanim więc przygotujesz list motywacyjny, skup się na profesjonalnym pisaniu CV. Nie wiesz, jak je stworzyć? Użyj kreatora CV, który pozwala wybrać odpowiedni szablon CV i prowadzi Cię krok po kroku przez tworzenie curriculum vitae.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Jak napisać krótki list motywacyjny?

Na początek kilka faktów. 26% rekruterów uważa list motywacyjny za istotny dodatek do CV. To nie wszystko! Prawie połowa z nich twierdzi, że list motywacyjny jest w stanie skutecznie podnieść wartość CV. I właśnie to jest powodem, dla którego warto stworzyć krótki list motywacyjny, nawet jeśli nie wymaga tego ogłoszenie o pracę. 

Nawet jeśli rekruter nie ma czasu czytać listów motywacyjnych, to przez sam fakt dołączenia do CV krótkiego uzasadnienia swojej aplikacji możesz bardzo dużo zyskać.

Poniżej dajemy wskazówki, jak napisać list motywacyjny, który nie zajmie Ci wiele czasu, ale za to może przynieść wymierne korzyści. Zastosuj się do rad naszych ekspertów i pamiętaj, że dopóki rekrutacja trwa, wszystko się jeszcze może zdarzyć. 

Zacznij od podania swoich danych kontaktowych

Najlepiej, jeśli umieścisz je w lewym górnym rogu listu motywacyjnego. Zacznij od daty i miejscowości — te informacje dotyczą dnia, w którym składasz aplikację i miejsca, w którym obecnie mieszkasz. 

Pod datą umieść swoje imię i nazwisko. Możesz zachować jednowersowy odstęp. Pod nazwiskiem (już bez odstępu) umieść telefon i adres e-mail. Warto dodać również link do profilu na LinkedIn, do którego rekruter będzie mógł zerknąć, by przyjrzeć się bliżej Twojej kandydaturze. 

Krótki list motywacyjny — dane kontaktowe

08/09/2019, Warszawa

Krzysztof Bąk

Numer telefonu

Adres e-mail 

Umieść dane adresata listu

Teraz zrób dwuwersową przerwę i wymień dane adresata listu motywacyjnego. Jeśli nie wiesz, do kogo kierować swoje zgłoszenie, możesz poszperać w Internecie i odnaleźć osobę, która zajmuje się rekrutacją pracowników w danej firmie (sprawdź np. profil LinkedIn firmy).

Poza imieniem i nazwiskiem rekrutera lub samego pracodawcy trzeba również podać stanowisko osoby, do której się zwracasz oraz nazwę i adres firmy. Oczywiście, tak jak w przypadku swoich danych, umieszczasz informacje jedna pod drugą. Dokładnie jak w załączonym przykładzie.

Krótki list motywacyjny — dane adresata

Anna Kwiatkowska

HR Manager

Imię i nazwisko adresata

Nazwa firmy

Adres firmy

Zacznij list motywacyjny zwrotem grzecznościowym 

W żadnym wypadku nie zaczynaj listu motywacyjnego od Witam. Taki początek korespondencji bardzo źle wygląda w listach formalnych. Zwróć się do rekrutera lub potencjalnego pracodawcy słowami: Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo

Pamiętaj, że po zwrocie grzecznościowym stawia się przecinek, a kolejne zdanie pod spodem powinno zaczynać się małą literą. 

Napisz, że cenisz firmę i wytłumacz, dlaczego

Tutaj nie chodzi o to, by nieszczerze podlizywać się potencjalnemu pracodawcy. Tu chodzi o to, by pokazać, że masz pasję, a praca to dla Ciebie nie tylko klikanie w klawiaturę od 8 do 16! Przecież jeśli naprawdę chcesz zdobyć tę konkretną posadę, wiesz dokładnie dlaczego

Zacznij list motywacyjny od pokazania, że znasz firmę, do której aplikujesz. Napisz, że wiesz, jak działa i jakie ma sukcesy. Odnieś się do w swoich kwalifikacji i udowodnij, że świetnie wpasują się one w potrzeby stanowiska. 

Nie powtarzaj nic nieznaczących stwierdzeń, typu: Chciałbym pracować w ciekawej, nowoczesnej firmie. Zamiast tego opowiedz szczegółowo o powodach, dla których konkretny pracodawca powinien Cię zatrudnić. 

Krótki list motywacyjny — wstęp

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko programisty front end w Państwa firmie. Po 5 latach podnoszenia kwalifikacji w zawodzie programisty teraz nareszcie wydaje mi się ono osiągalne. Co więcej — to projekt, na który czekam od początku mojej kariery.

Śledzę Państwa działania i podziwiam sposób, w jaki z roku na rok udoskonalacie swoje produkty. Wiem, że na ten sukces pracuje grupa najlepszych UX designerów i front end developerów. Chciałbym do nich dołączyć.

Wyjaśnij, co chcesz osiągnąć na nowym stanowisku

Jak już wcześniej wspomniałam, krótki list motywacyjny nie może powtarzać informacji zawartych w CV, bo będzie zupełnie bezużyteczny. Zamiast tego warto napisać o czymś, czego rekruter nie dowiaduje się z Twojego życiorysu. W kilku słowach wymień najważniejsze umiejętności (zapisz je pogrubioną czcionką!) i wyjaśnij, w jaki sposób wykorzystasz je na nowym stanowisku. 

Twój list motywacyjny ma być krótki i podawać same konkrety, najlepiej poparte faktami. 

Żeby podkręcić treść listu, dodaj do niej jakieś dane liczbowe lub procentowe, które odnoszą się do Twoich osiągnięć. Np. Zaprojektowałem i wdrożyłem nową funkcjonalność, która zwiększyła ruch mobilny o 20%.

Krótki list motywacyjny — rozwinięcie

Mam nie tylko wiedzę, lecz także doświadczenie i wyobraźnię, które chcę wykorzystać w pracy przy tworzeniu Państwa aplikacji. Moje umiejętności, w tym programowanie obiektoweUImakiety szkieletowe i doskonale opanowany język Python to nie wszystko, co mogę zaoferować. 

Podaj powody, dla których pasujesz do firmy

Zbyt uniwersalny list motywacyjny może sprawić, że rekruter nie weźmie Twojej kandydatury pod uwagę. Dlaczego miałby to robić, skoro wokół są inni kandydaci, którzy okazali zainteresowanie pracą w tej konkretnej firmie i dobrze znają jej poblemy?

Nawet jeśli piszesz krótki list motywacyjny bez doświadczenia albo Twoje doświadczenie nie jest imponujące, wciąż możesz atrakcyjnie zaprezentować swoje umiejętności i pokazać, że są dopasowane do oferty pracy. W treści listu odnieś się do kultury firmy i jej wartości. Dlaczego?

Tak zwany culture fit to modne słowo, określające popularne ostatnio podejście do rekrutacji. Aż 84% rekruterów twierdzi, że dopasowanie do kultury firmy to jeden z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę w decyzji o zatrudnieniu pracownika.

Krótki list motywacyjny — dopasowanie do firmy

Wyróżnia mnie wielka pasja do zawodu, zaangażowanie i determinacja w osiąganiu celów. 

Zakończ krótki list motywacyjny zwrotem grzecznościowym

Na zakończenie listu motywacyjnego wyraź nadzieję na możliwość spotkania z rekruterem na rozmowie kwalifikacyjnej. Napisz, że chętnie opowiesz więcej na temat swoich kwalifikacji i odpowiesz na ewentualne pytania. 

Krótki list motywacyjny to pismo oficjalne, dlatego powinno kończyć się odpowiednim zwrotem grzecznościowym. Najlepiej jeśli pod główną treścią listu umieścisz dopisek Z poważaniem, a w wersie poniżej dopiszesz swoje imię i nazwisko. 

Krótki list motywacyjny — zakończenie

Liczę na to, że będą Państwo chcieli spotkać się ze mną osobiście, aby porozmawiać na temat moich kwalifikacji. 

Z poważaniem

[imię i nazwisko]

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Krótki list motywacyjny po angielsku

Krótki list motywacyjny po angielsku (inaczej cover letter albo letter of application) rządzi się takimi samymi prawami, jak jego polska wersja. Pamiętaj, żeby na początku listu umieścić zwrot Dear Ms. [Imię] (jeśli zwracasz się do kobiety) lub Dear Mr. [Imię] — jeśli zwracasz się do mężczyzny. 

Następnie, w maksymalnie 3-4 akapitach opowiedz o swojej motywacji i udowodnij, że dobrze znasz firmę, do której aplikujesz. Krótki cover letter zakończ jednym z tych zwrotów:

  • Best regards
  • Kind regards
  • Sincerely

Pamiętaj! Nawet jeśli korzystasz ze wzoru listu motywacyjnego w .doc, to zarówno krótki list motywacyjny po polsku, jak i po angielsku powinieneś zapisać w formacie PDF (wcześniej zobacz przykłady listów motywacyjnych w PDF). Będziesz miał pewność, że dokument dotrze do rekrutera w takiej samej formie, w jakiej go stworzyłeś. 

Nie tłumacz słowo w słowo swojego polskiego dokumentu, bo to nie będzie wyglądać naturalnie. Każdy język cechuje się bowiem innymi prawami. W liście motywacyjnym po angielsku musisz więc stosować odpowiednie zwroty, nie tylko w rozpoczęciu i zakończeniu. Przykładowo, list motywacyjny na staż będzie brzmiał inaczej niż Cover letter doświadczonego pracownika. A wcześniej upewnij się, jak napisać CV po angielsku. Zadbaj, by Twoje obydwa dokumenty — CV i list motywacyjny — wzajemnie się uzupełniały.

Wysyłasz list motywacyjny bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska? Zamiast tradycyjnego Cover letter przygotuj podanie o pracę po angielsku.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Jeśli chciałbyś wiedzieć coś jeszcze na temat pisania krótkich listów motywacyjnych, nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Przejrzyj nasze teksty zamieszczone na blogu LiveCareer lub dodaj komentarz na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Krotki list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.86  (14 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: