1. List motywacyjny bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska

List motywacyjny bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Chciałbyś zmienić pracę, ale w firmie, na której Ci zależy, nie ma teraz wakatów? Weź sprawy w swoje ręce — zamiast szukać wymarzonej oferty pracy w internecie, wyślij CV i list motywacyjny bez ogłoszenia.

Pracodawcy uwielbiają kandydatów wykazujących inicjatywę. Osoba, której zależy na konkretnym stanowisku, a w jego zdobycie włożyła więcej wysiłku, jest po prostu lepszym i bardziej lojalnym pracownikiem.

Za chwilę pokażę Ci wzór listu motywacyjnego bez ogłoszenia i określonego stanowiska. Dowiesz się, jak sprawić, by rekruter łatwiej Cię zapamiętał. Podpowiem Ci też, jak dopasować treść listu do profilu danej firmy i co zrobić, by nie popełnić jednego z typowych błędów.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z gotowego szablonu listu motywacyjnego w naszym kreatorze. Odpowiedz na kilka prostych pytań, a nasz program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę — wzór

Miejscowość, data

Andrzej Chęciński

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowny Panie,

zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku kucharza w Pana restauracji.

Mam doświadczenie i umiejętności niezbędne w tej pracy — specjalizuję się w daniach tradycyjnej kuchni polskiej, a od ponad 4 lat pracuję jako kucharz w restauracji „U Jana” na warszawskiej starówce. Moje potrawy cieszą się dużym uznaniem gości. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych i wierzę, że dzięki posiadanym kwalifikacjom będę dobrym oraz wydajnym pracownikiem.

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić? 

  1. Chętnie eksperymentuję w kuchni i odkrywam dawne, zapomniane smaki. W styczniu 2018 roku wprowadziłem do menu 2 nowe dania, które stały się hitem restauracji. Od tamtej pory liczba gości wzrosła o 35% miesięcznie. Jako kucharz w restauracji „Kościuszko” mógłbym wprowadzić podobne usprawnienia.
  2. Jestem wydajnym i cenionym pracownikiem, czego dowodzi m.in. mój szybki awans zawodowy na stanowisko kucharza (po 6 miesiącach pracy). Pasja do gotowania oraz lata doświadczeń umożliwią mi sprawną obsługę gości Pana restauracji.
  3. W celu podniesienia kwalifikacji ukończyłem cykl szkoleń „Nowe trendy w kuchni polskiej”, organizowany przez Akademię Smaku. Zdobyte w ten sposób doświadczenie chętnie wykorzystam w codziennej pracy.

Restauracja „Kościuszko” to miejsce znane z innowacyjnego podejścia do tradycyjnej kuchni oraz cenione przez krytyków, dlatego od zawsze chciałem dołączyć do Pańskiego zespołu. 

Dziękuję za poświęcony mi czas. Byłoby mi niezmiernie miło, gdybym mógł spotkać się z Panem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i zaprezentować moje umiejętności w praktyce.

Z poważaniem

Andrzej Chęciński 

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia. Teraz krok po kroku poprowadzę Cię przez kolejne sekcje i podpowiem, jak na podstawie powyższego wzoru stworzyć własny dokument. Wyślij go do pracodawcy razem z pofesjonalnym CV, a Twoje szanse na dostanie pracy znacznie wzrosną!

A jeśli odniesiesz sukces rekrutacyjny, sprawdź, jak napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę i przekaż je obecnemu przełożonemu.

1. Jak zacząć list motywacyjny bez konkretnego stanowiska?

W nawiązaniu do oferty pracy o numerze referencyjnym ...., zamieszczonej na portalu …., aplikuję na stanowisko …. — tak zaczyna się większość listów motywacyjnych w internecie. Trudno się więc dziwić, że tylko 40% rekruterów przeczyta resztę. To mniej niż połowa!

Taki wstęp jest nudny, a dla Ciebie kompletnie nieprzydatny — zwłaszcza jeśli piszesz list motywacyjny bez konkretnego stanowiska podanego w ofercie pracy. 

Żeby dobrze zacząć list motywacyjny bez ogłoszenia, przede wszystkim wyjaśnij powód swojej aplikacji. Napisz, że właśnie szukasz nowych wyzwań zawodowych i zwracasz się do firmy z prośbą o zatrudnienie. W paru słowach pokaż rekruterowi, w czym się specjalizujesz i co do tej pory udało Ci się osiągnąć.

Jeśli nie znasz nazwy konkretnego stanowiska w danej firmie, masz trzy wyjścia: wskazać dział, który Cię interesuje lub napisać, jaki zawód (praktyczny lub wyuczony) już posiadasz. Istnieje szansa, że wówczas rekruter sam wskaże Ci posadę, na którą akurat brakuje chętnych. Możesz też sprawdzić firmowe konto na LinkedIn. Krótki research w sieci powinien wystarczyć, by poznać nazwy stanowisk, jakimi posługują się obecni pracownicy.

Zobacz, jak wygląda wstęp listu motywacyjnego bez ogłoszenia na poniższym przykładzie:

List motywacyjny bez ogłoszenia — wzór wstępu

Szanowny Panie,

zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku kucharza w Pana restauracji.

Mam doświadczenie i umiejętności niezbędne w tej pracy — specjalizuję się w daniach tradycyjnej kuchni polskiej, a od ponad 4 lat pracuję jako kucharz w Restauracji „U Jana” na warszawskiej starówce. Moje potrawy cieszą się dużym uznaniem gości. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych i wierzę, że dzięki posiadanym kwalifikacjom będę dobrym oraz wydajnym pracownikiem.

2. Co napisać w liście motywacyjnym bez ogłoszenia?

Każdy list motywacyjny ma pewien ogólny schemat, dzięki któremu możesz łatwo podkreślić swoje atuty. Z tego wzoru warto skorzystać również wtedy, gdy piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę. 

Dlatego w liście wypunktuj swoje mocne strony i dotychczasowe sukcesy. W tym celu nie kopiuj słowo w słowo treści curriculum vitae, ale rozwiń opisane już w CV osiągnięcia o istotne szczegóły. Pokaż pracodawcy, co może zyskać, zatrudniając właśnie Ciebie.

W ten sam sposób potraktuj pozostałe elementy CV. W liście motywacyjnym bez ogłoszenia skup się więc na widocznych efektach swojej pracy, zamiast ponownie wymieniać te same obowiązki, które zawarłeś w CV. Istotne fakty pokaż za pomocą liczb i procentów. To zawsze robi dobre wrażenie!

Poza tym pisz o faktach istotnych z punktu widzenia danego zawodu albo wartości firmy. Znajdziesz je na jej stronie internetowej lub w materiałach promocyjnych (np. ulotkach) — może to być np. ciągły rozwój lub wytrwałość w osiąganiu celów. A potem pokaż te wartości przez pryzmat Twoich osiągnięć.

Piszesz CV i list motywacyjny kierownika sklepu, a pracodawca oczekuje efektów, które łatwo zmierzyć? Napisz, w jaki sposób udało Ci się zwiększyć wydajność zespołu lub poprawić wyniki sprzedaży. W tym celu podaj konkretne liczby i czas, w którym to osiągnąłeś.

Firma stawia na efektywną współpracę, a Ty piszesz list motywacyjny o staż bez ogłoszenia? Opisz projekt studencki, który wymagał od Ciebie rozwiniętych umiejętności miękkich (w tym interpersonalnych) i w którym wykorzystałeś istotne z punktu widzenia pracodawcy cechy charakteru.

Możesz też przejrzeć oferty pracy na podobne stanowiska i sprawdzić, czego oczekują inni pracodawcy. Dzięki temu dowiesz się, jak atrakcyjnie przedstawić swoją kandydaturę — nawet jeśli piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia.

Zobacz, jak wygląda rozwinięcie listu motywacyjnego bez ogłoszenia w poniższym wzorze:

List motywacyjny bez ogłoszenia — wzór rozwinięcia

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić? 

  1. Chętnie eksperymentuję w kuchni i odkrywam dawne, zapomniane smaki. W styczniu 2018 roku wprowadziłem do menu 2 nowe dania, które stały się hitem restauracji. Od tamtej pory liczba gości wzrosła o 35% miesięcznie. Jako kucharz w restauracji „Kościuszko” mógłbym wprowadzić podobne usprawnienia.
  2. Jestem wydajnym i cenionym pracownikiem, czego dowodzi m.in. mój szybki awans zawodowy na stanowisko kucharza (po 6 miesiącach pracy). Pasja do gotowania oraz lata doświadczeń umożliwią mi sprawną obsługę gości Pana restauracji.
  3. W celu podniesienia kwalifikacji ukończyłem cykl szkoleń „Nowe trendy w kuchni polskiej”, organizowanych przez Akademię Smaku. Zdobyte w ten sposób doświadczenie chętnie wykorzystam w codziennej pracy.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. List motywacyjny bez konkretnego stanowiska — jak napisać podsumowanie?

Zakończenie listu motywacyjnego bez ogłoszenia decyduje o tym, jakie wrażenie po sobie zostawisz. Nudna lub źle napisana końcówka może zniechęcić rekrutera do kontaktu z Tobą — nawet jeśli wyślesz idealne CV.

Ostatni akapit listu motywacyjnego bez ogłoszenia to dobre miejsce na to, by wyjaśnić, dlaczego zależy Ci na pracy w tym konkretnym miejscu. Może to być np. wyjątkowo ciekawa kampania reklamowa, duża rozpoznawalność lub renoma firmy (jak w przytoczonym już liście motywacyjnym kucharza).

Na końcu warto też podziękować rekruterowi za poświęcony czas i wyrazić nadzieję na możliwość spotkania lub rozmowy telefonicznej. Dzięki temu zostaniesz dobrze zapamiętany.

Pamiętaj też o odpowiednich zwrotach grzecznościowych (list motywacyjny to dokument formalny). Na nieco luźniejszy ton możesz sobie pozwolić tylko wtedy, gdy aplikujesz np. do pracy w USA i piszesz list motywacyjny po angielsku. W cover letter stosuj odpowienie zwroty.

Zobacz przykład dobrego zakończenia listu motywacyjnego bez ogłoszenia poniżej:

List motywacyjny bez ogłoszenia — wzór zakończenia

Restauracja „Kościuszko” to miejsce znane z innowacyjnego podejścia do tradycyjnej kuchni oraz cenione przez krytyków, dlatego od zawsze chciałem dołączyć do Pańskiego zespołu. 

Dziękuję za poświęcony mi czas. Byłoby mi niezmiernie miło, gdybym mógł spotkać się z Panem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i zaprezentować moje umiejętności w praktyce.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

4. Piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia? Uważaj na typowe błędy

Nawet najbardziej przemyślana treść dokumentu nie spełni swojej roli, jeśli przeoczysz któryś z typowych błędów. Zatem czego powinieneś unikać, wysyłając list motywacyjny bez ogłoszenia?

1. Brak CV

Choć 56% rekruterów twierdzi, że samo CV nie wystarczy, zanim wyślesz list motywacyjny bez ogłoszenia, sprawdź, czy w mailu wraz z listem bez ogłoszenia wysłaleś rownież CV

2. Napisanie listu na 2 strony lub więcej

Dobry list motywacyjny powinien być krótki — 1 strona A4 wystarczy, by zawrzeć wszystkie istotne informacje. Pamiętaj, że pracodawcy nie mają czasu czytać zbyt długich dokumentów — zwłaszcza jeśli wysyłasz gotowy list motywacyjny bez stanowiska i w tej chwili nie toczy się proces rekrutacyjny.

3. Poruszanie spraw innych niż zawodowe

Niektórzy kandydaci błędnie uważają, że skoro wpisują do CV zainteresowania, to można napisać o nich też w liście motywacyjnym bez ogłoszenia. To nie do końca prawda. 

O hobby warto wspomnieć tylko wtedy, gdy jest ściśle związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Albo gdy piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, a Twoje zainteresowania pomagają Ci rozwijać umiejętności przydatne w pracy.

4. Złe formatowanie i błędy ortograficzne

To częsty błąd CV i listów motywacyjnych. Jeśli pracodawca dostanie dokument źle sformatowany (a więc nieczytelny) i pełen błędów, zapewne dojdzie do wniosku, że nie przykładasz się do swoich obowiązków. 

5. Złe dane osobowe i kontaktowe

Dane osobowe i kontaktowe w CV oraz liście motywacyjnym powinny wyglądać tak samo — zawierać Twoje imię i nazwisko, ten sam numer telefonu oraz profesjonalny adres e-mail. Nie musisz za to podawać daty urodzenia i adresu — to pozostałość czasów, gdy dokumenty aplikacyjne były wysyłane pocztą.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Masz inne pytania związane z pisaniem listu motywacyjnego bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję znaleźć odpowiedź.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny bez ogloszenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.2  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: