1. List motywacyjny do wniosku o stypendium naukowe: wzór

List motywacyjny do wniosku o stypendium naukowe: wzór

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

List motywacyjny o przyznanie stypendium naukowego lub socjalnego musi uzasadniać, dlaczego to Tobie należy się świadczenie i pokazać, w jaki sposób pozytywnie je wykorzystasz do własnego rozwoju. 

W tym artykule znajdziesz wzór listu motywacyjnego o stypendium i przeczytasz porady eksperta kariery, które pomogą Ci samodzielnie napisać skuteczny wniosek stypendialny.

Twój list motywacyjny napisze się sam — wybierz szablon listu motywacyjnego, a potem zdaj się na pomoc kreatora dokumentów aplikacyjnych LiveCareer. 

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Wyszukaj wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

List motywacyjny o stypendium — wzór

Miejscowość, data

Imię i nazwisko

Kierunek studiów/klasa

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. dyrektor szkoły lub dziekan)

Adres szkoły/uczelni/instytucji przyznającej stypendium

 

Szanowna Pani,

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie mi stypendium naukowego w roku akademickim 2018/2019. Swoją prośbę motywuję tym, że świadczenie pomoże mi w rozwoju zainteresowań naukowych, przygotowaniu i przeprowadzeniu projektu badawczego do pracy licencjackiej.

Jestem studentem trzeciego roku religioznawstwa na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku akademickim 2017/2018 moja średnia wynosiła 4,9. Chciałbym utrzymać wysokie wyniki w nauce i przyczynić się do rozwoju badań religioznawczych w Polsce. Piszę pracę licencjacką na temat przejawów pogańskiej religijności w społecznościach lokalnych południowo-wschodniej Polski.

Dzięki stypendium będę mógł przeprowadzić badania terenowe i wywiady z członkami lokalnych społeczności. Moja praca licencjacka ma na celu pokazanie pozostałości po pogańskiej religijności i tego, jak wpływają na tożsamość religijną Polaków w XXI w. Wierzę, że moje badania przyczynią się do rozwoju rozumienia współczesnej wiary i jej wartości wspólnototwórczej oraz politycznych implikacji.

Bez stypendium przeprowadzenie badań będzie niemożliwie, dlatego liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z wyrazami szacunku

Imię i nazwisko

Już wiesz, jak powinien wyglądać dobry list motywacyjny o przyznanie stypendium naukowego. Teraz pokażę Ci, jak w dokumencie podkreślić swoje predyspozycje i uzasadnić we wniosku swoją prośbę o świadczenie.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Jak napisać list motywacyjny o stypendium? Porady

List motywacyjny o stypendium to oficjalny dokument (tak jak podanie o pracę), dlatego na początek warto zadbać o wszystkie kwestie formalne — podać datę i miejscowość w prawym górnym roku oraz poprawnie wpisać swoje dane osobowe, podobnie, jak w CV.

Niżej musisz wpisać dane odbiorcy — zależnie od tego, do kogo kierujesz list. Jeśli ubiegasz się o stypendium na uniwersytecie, pamiętaj o tytule naukowym dziekana. Pamiętaj również o odpowiednich zwrotach grzecznościowych w liście motywacyjnym o stypendium. Na początku Szanowny Panie/Pani/Państwo, a pod koniec Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem.

Wstęp listu motywacyjnego o stypendium powinien zaczynać się od zwyczajowej formuły: Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie mi stypendium…. Później musisz podać rok, w którym chciałbyś otrzymywać świadczenie i krótko uzasadnić, dlaczego jest Ci potrzebne.

Następnie powinieneś bardziej szczegółowo opisać, powody, dla których ubiegasz się o stypendium. Napisz o swoich dotychczasowych osiągnięciach naukowych (np. wysokiej średniej, udziale w projektach czy kole naukowym), a później pokazać, na co przeznaczysz pieniądze.

Może to trochę przypominać sekcję CV z celem zawodowym — musisz udowodnić, że pieniądze ze stypendium są Ci potrzebne do pracy badawczej, która pozytywnie wpłynie na stan nauki. Podobnie w curriculum vitae pokazuje się, co chce się osiągnąć w nowej pracy i jak umiejętności z CV przełożą się na sukces firmy. 

W zakończeniu listu motywacyjnego o stypendium jeszcze raz podkreśl, że świadczenie przyniesie korzyść Tobie i uczelni, a następnie użyj typowego dla takich dokumentów wyrażenia Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. Później wystarczy odpowiedni zwrot grzecznościowy i podpis.

List motywacyjny do wniosku o stypendium tak jak list motywacyjny na Erasmus często jest wprowadzany w internetowym systemie uczelni. Dlatego taki list motywacyjny powinien być krótki — wystarczy jedna strona A4.

List motywacyjny po angielsku, również taki o przyznanie stypendium naukowego, będzie miał podobną budowę. Zanim jednak zabierzesz się za jego przygotowanie, sprawdź, jakie wymogi ma instytucja, do której wysyłasz dokument oraz zapoznaj się z angielskimi zwrotami grzecznościowymi do listu.

Pamiętaj też, że zdobycie stypendium na studiach to duży sukces i warto wymieć je w swoim życiorysie zawodowym, zwłaszcza w naukowym CV albo CV bez doświadczenia — gdy jeszcze brakuje Ci innych osiągnięć zawodowych, a chcesz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. 

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące listu motywacyjnego o stypendium? Zostaw komentarz pod artykułem, a ja z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny o stypendium

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: