1. List motywacyjny bez doświadczenia - wzór i 7 przykładów

List motywacyjny bez doświadczenia - wzór i 7 przykładów

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli jesteś studentem i dopiero zaczynasz swoją karierę lub zmieniasz zawód i nie masz doświadczenia w danej branży, napisanie dobrego listu motywacyjnego jest kluczowe. Dlaczego? 

Ponieważ tym dokumentem możesz pokazać pracodawcy swoją motywację i konkretne powody, dlaczego powinien zatrudnić właśnie Ciebie. List motywacyjny dla osoby bez doświadczenia pozwala rozbudować informacje z CV, wyróżnić zalety i odwrócić uwagę od słabszych stron kandydata. 

Za chwilę zobaczysz wzór takiego listu motywacyjnego bez doświadczenia. Wyjaśnimy Ci także krok po kroku, jak stworzyć dokument, który przekona pracodawcę, że warto Cię zatrudnić.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z któregoś z naszych szablonów listów motywacyjnych w kreatorze LiveCareer. 

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Znajdź wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

List motywacyjny bez doświadczenia — wzór

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowny Panie,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko młodszego doradcy ds. ubezpieczeń w Państwa firmie.

Jestem absolwentem finansów, ubezpieczeń i rachunkowości na Uniwersytecie Warszawskim (uzyskany tytuł licencjata) i swoją przyszłość zawodową łączę właśnie z branżą ubezpieczeniową. W trakcie studiów odbyłem kurs „Umiejętności miękkie w sprzedaży produktów finansowych”. 

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku młodszego doradcy ds. ubezpieczeń?

1. Przede wszystkim dlatego, że zdobyłem już podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu ubezpieczeń i proces wdrożenia do pracy będzie znacznie krótszy. Dzięki temu będę mógł szybko zająć się docelowymi obowiązkami. 

2. Jestem pozytywnie nastawiony do pracy, ambitny i otwarty na nowe metody oraz narzędzia pracy. Zależy mi na tym, aby rozwijać się w branży ubezpieczeniowej i wierzę, że Państwa firma da mi taką możliwość.

3. Jestem osobą życzliwą i łatwo nawiązującą kontakty. Wierzę, że szybko wkomponuję się w zespół i będę potrafił budować długofalowe relacje z klientami. Na własną rękę trenuję także umiejętności negocjacyjne.

Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby zaprezentować swoje umiejętności, opowiedzieć o celach zawodowych i odpowiedzieć na Państwa pytania.

Z poważaniem

Twoje imię i nazwisko

Przeczytaj też: Jak zostać agentem ubezpieczeniowym? Porady ekspertów.

Już wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny bez doświadczenia. Teraz omówimy kolejne sekcje, abyś mógł przygotować dokument, który wyróżni Cię z tłumu kandydatów — nawet tych bardziej doświadczonych.

Zobacz też wzór podania o pracę bez doświadczenia i dowiedz się, jak napisać CV dla osoby bez doświadczenia.

1. Zacznij list motywacyjny od tych elementów

Przede wszystkim na górze dokumentu powinieneś umieścić swoje dane — imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Zadbaj o to, aby informacje kontaktowe wyglądały profesjonalnie. Adres e-mail powinien zawierać Twoje imię i nazwisko, a przynajmniej samo nazwisko. Jako numer kontaktowy najlepiej podać swoją prywatną komórkę.

Napisany do wszystkich i zbyt ogólny list motywacyjny nie ma sensu, dlatego najpierw poprawnie go zaadresuj. Postaraj się dowiedzieć, do kogo go wysyłasz i podać jego dane — imię i nazwisko oraz stanowisko. Wpisz też nazwę i adres firmy, do której aplikujesz.

Następnie, tak jak we wzorze na początku artykułu, użyj zwrotu grzecznościowego — wystarczy „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani” lub „Szanowni Państwo”, jeśli nie posiadasz danych adresata listu. Poinformuj też pracodawcę, na jakie stanowisko aplikujesz, chyba że piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia

2. W liście motywacyjnym bez doświadczenia skup się na innych atutach

Jak już wspomnieliśmy, w sytuacji gdy nie masz doświadczenia i np. piszesz pierwszy list motywacyjny, musisz przekonać do siebie pracodawcę innymi kwalifikacjami. Skup się przede wszystkim na informacjach, które nawiązują do wymagań w ofercie pracy.

Jeśli pracodawca szuka osoby z wykształceniem ekonomicznym, a Ty takie posiadasz, wyróżnij tę informację na samym początku listu motywacyjnego. Jeśli w ofercie pracy pojawia się wymóg biegłej znajomości języka angielskiego, od razu wyróżnij tę kompetencję — oczywiście jeśli jest to zgodne z prawdą.

W przypadku listu motywacyjnego do pracy bez doświadczenia bardzo ważne jest, aby pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i nie wysyłasz aplikacji na chybił trafił. Świetnym rozwiązaniem jest zasugerowanie, w jaki sposób pomożesz firmie. Zastanów się, jak mógłbyś rozwiązać jakiś jej problem lub w jaki sposób Twoje kompetencje przyczynią się do jej rozwoju.

Pamiętaj, że list motywacyjny wysyła się razem z CV, dlatego nie kopiuj w nim słowo w słowo informacji z życiorysu zawodowego. List motywacyjny to okazja, aby je rozbudować. Możesz np. szerzej opowiedzieć o swoim wykształceniu, podać przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś konkretne umiejętności i przybliżyć swoje cele zawodowe lub cechy charakteru z CV.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Przykłady do listu motywacyjnego bez doświadczenia

Aby dodatkowo ułatwić Ci stworzenie listu motywacyjnego bez doświadczenia, przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady do wykorzystania. Możesz się nimi zainspirować lub dopasować do swoich kwalifikacji i stanowiska, o które się ubiegasz.

List motywacyjny do urzędu miasta bez doświadczenia

Jestem absolwentem administracji na Uniwersytecie Warszawskim (uzyskany tytuł licencjata), więc wierzę, że w pracy w Państwa urzędzie będę mógł wykorzystać zdobytą podczas studiów wiedzę i przyspieszyć proces wdrożenia.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego do urzędu

List motywacyjny pracownik biurowy bez doświadczenia

Na co dzień na własną rękę poszerzam swoją wiedzę z zakresu Excela i interesuję się automatyzacją procesów. Uważam, że te kompetencje przydadzą się w pracy biurowej i pozwolą usprawnić funkcjonowanie Państwa firmy.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego dla pracownika biurowego  . 

List motywacyjny nauczyciel przedszkola bez doświadczenia

Jestem osobą uzdolnioną artystycznie — ukończyłam kursy rysunku oraz rzeźby. Wierzę, że w pracy w przedszkolu będę mogła wykorzystać swoje umiejętności i zadbać o rozwój dzieci w zakresie plastyki.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego nauczyciela przedszkola.

List motywacyjny sprzedawca bez doświadczenia

Jestem osobą aktywną, która lubi być w ruchu. Dlatego w pracy sprzedawcy nie będę miał problemu z częstymi podróżami i spotkaniami z klientami. Posiadam także prawo jazdy kat. B i własny samochód.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego sprzedawcy

List motywacyjny księgowa bez doświadczenia

Jestem tzw. umysłem ścisłym — od zawsze lubiłam matematykę (uzyskałam wynik 80% na maturze rozszerzonej) i inne przedmioty ścisłe. Dlatego swoją przyszłość wiążę z księgowością i finansami. Wierzę, że dzięki tym predyspozycjom świetnie sprawdzę się na stanowisku księgowej.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego księgowej

List motywacyjny pracownik produkcji bez doświadczenia

Od zawsze interesowałem się majsterkowaniem i posiadam umiejętności tzw. złotej rączki. Nie mam też problemu z pracą fizyczną i zmianową. Uważam, że dzięki tym kwalifikacjom będę wartościowym pracownikiem produkcji.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego pracownika produkcji.

List motywacyjny na staż bez doświadczenia

Pasjonuję się pisaniem — obecnie współpracuję z serwisem kibicowskim Realu Madryt, dla którego przygotowuję felietony oraz relacje meczowe. W Państwa redakcji chciałbym zdobyć doświadczenie zawodowe związane z dziennikarstwem i poznać branżę medialną „od środka”.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego na staż. Sprawdź też list motywacyjny dla ucznia.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

4. Na koniec list motywacyjnego wyraź chęć spotkania z pracodawcą

Na koniec listu motywacyjnego powinieneś wyrazić chęć osobistego spotkania, czyli po prostu rozmowy kwalifikacyjnej. W tym przypadku wystarczy jedno zdanie, zamykające treść dokumentu.

Na samym dole dodaj zwrot grzecznościowy i podpisz się imieniem oraz nazwiskiem. Jeśli list motywacyjny składasz osobiście lub wysyłasz pocztą, warto podpisać się własnoręcznie.

5. Zapisz i wyślij list motywacyjny w formacie PDF

Jeśli dołączasz swój gotowy list motywacyjny do maila z CV, obydwa dokumenty zapisz w formacie PDF. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pracodawca wyświetli je w takiej samej formie, w jakiej został wysłany. I nikt nie wprowadzi w nich żadnych zmian. Pamiętaj o tym również przygotowując list motywacyjny na Erasmus.

Gdy nie masz doświadczenia w danej branży lub na danym stanowisku, liczy się każdy detal. Dlatego zadbaj o estetyczny wygląd listu motywacyjnego. Jeśli Twój dokument jest źle sformatowany i nieczytelny, rekruter nie da Ci drugiej szansy. Dojdzie do wniosku, że nie dość, że nie masz wiedzy branżowej, to jeszcze brak Ci podstawowych umiejętności z zakresu pisania i obsługi komputera — więc nie warto Cię zatrudnić. 

Jeśli najpierw przygotowujesz list motywacyjny na szbalonie w .doc, zadbaj o odstępy między wierszami, stosuj krótkie akapity, pogrubienia i punkty. Unikaj bloków tekstu, literówek i błędów ortograficznych. Pokaż pracodawcy, że jesteś skrupulatny i przykładasz się do swoich obowiązków.

Postaraj się też, aby Twój list motywacyjny był krótki i zmieścił się na jednej stronie A4. W tym celu skorzystaj z atrakcyjnych wzorów listów motywacyjnych i dopasuj je wyglądem do CV. Możesz też od razu wybrać wzór listu motywacyjnego w PDF.

Piszesz list motywacyjny po angielsku (application letter) bez doświadczenia? Najpierw sprawdź przydatne zwroty do listu motywacyjnego po angielsku i wykorzystaj je we własnym dokumencie.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, który da Ci przewagę nad innymi kandydatami, nawet tymi, którzy już zaczęli karierę zawodową. Jeśli jednak wciąż masz jakieś pytania, możesz zostawić nam komentarz pod artykułem. Postaramy się pomóc!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny bez doswiadczenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.10  (21 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: