List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego - wzór i 7 przykładów

List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego - wzór i 7 przykładów

Jeśli jesteś studentem i dopiero zaczynasz swoją karierę lub zmieniasz zawód i nie masz doświadczenia w danej branży, napisanie dobrego listu motywacyjnego jest kluczowe. Dlaczego? 

 

Ponieważ tym dokumentem możesz pokazać pracodawcy swoją motywację i konkretne powody, dlaczego powinien zatrudnić właśnie Ciebie. List motywacyjny dla osoby bez doświadczenia pozwala rozbudować informacje z CV, wyróżnić zalety i odwrócić uwagę od słabszych stron kandydata. 

 

Za chwilę zobaczysz wzór takiego listu motywacyjnego bez doświadczenia. Wyjaśnimy Ci także krok po kroku, jak stworzyć dokument, który przekona pracodawcę, że warto Cię zatrudnić.

 

List motywacyjny bez doświadczenia — wzór

 

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowny Panie,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko młodszego doradcy ds. ubezpieczeń w Państwa firmie.

 

Jestem absolwentem finansów, ubezpieczeń i rachunkowości na Uniwersytecie Warszawskim (uzyskany tytuł licencjata) i swoją przyszłość zawodową łączę właśnie z branżą ubezpieczeniową. W trakcie studiów odbyłem kurs „Umiejętności miękkie w sprzedaży produktów finansowych”. 

 

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku młodszego doradcy ds. ubezpieczeń?

 

1. Przede wszystkim dlatego, że zdobyłem już podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu ubezpieczeń i proces wdrożenia do pracy będzie znacznie krótszy. Dzięki temu będę mógł szybko zająć się docelowymi obowiązkami.

2. Jestem pozytywnie nastawiony do pracy, ambitny i otwarty na nowe metody oraz narzędzia pracy. Zależy mi na tym, aby rozwijać się w branży ubezpieczeniowej i wierzę, że Państwa firma da mi taką możliwość.

3. Jestem osobą życzliwą i łatwo nawiązującą kontakty. Wierzę, że szybko wkomponuję się w zespół i będę potrafił budować długofalowe relacje z klientami. Na własną rękę trenuję także umiejętności negocjacyjne.

 

Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby zaprezentować swoje umiejętności, opowiedzieć o celach zawodowych i odpowiedzieć na Państwa pytania.

 

Z poważaniem,

Twoje imię i nazwisko

 

Już wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny bez doświadczenia. Teraz omówimy kolejne jego sekcje, abyś mógł przygotować dokument, który wyróżni Cię z tłumu kandydatów — nawet tych bardziej doświadczonych.

 

1. Zacznij list motywacyjny od tych elementów

 

Przede wszystkim na górze dokumentu powinieneś umieścić swoje dane — imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Zadbaj o to, aby informacje kontaktowe wyglądały profesjonalnie. Adres e-mail powinien zawierać Twoje imię i nazwisko, a przynajmniej samo nazwisko. Jako numer kontaktowy najlepiej podać swoją prywatną komórkę.

 

Następnie poprawnie zaadresuj list. Postaraj się dowiedzieć, do kogo go wysyłasz i podać jego dane — imię i nazwisko oraz stanowisko. Wpisz też nazwę i adres firmy, do której aplikujesz.

 

Następnie, tak jak we wzorze na początku artykułu, użyj zwrotu grzecznościowego — wystarczy „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani” lub „Szanowni Państwo”, jeśli nie posiadasz danych adresata listu. Poinformuj też pracodawcę, na jakie stanowisko aplikujesz. 

 

2. W liście motywacyjnym bez doświadczenia skup się na innych atutach

 

Jak już wspomnieliśmy, w sytuacji gdy nie masz doświadczenia i np. piszesz pierwszy list motywacyjny, musisz przekonać do siebie pracodawcę innymi kwalifikacjami. Skup się przede wszystkim informacjach, które nawiązują do wymagań w ofercie pracy.

 

Jeśli pracodawca szuka osoby z wykształceniem ekonomicznym, a Ty takie posiadasz, wyróżnij tę informację na samym początku listu motywacyjnego. Jeśli w ofercie pracy pojawia się wymóg biegłej znajomości języka angielskiego, od razu wyróżnij tę kompetencję — oczywiście jeśli jest to zgodne z prawdą.

 

W przypadku listu motywacyjnego bez doświadczenia, bardzo ważne jest, aby pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i nie wysyłasz aplikacji na chybił trafił. Świetnym rozwiązaniem jest zasugerowanie, w jaki sposób pomożesz firmie. Zastanów się, jak mógłbyś rozwiązać jakiś jej problem lub w jaki sposób Twoje kompetencje przyczynią się do jej rozwoju.

 

Pamiętaj też, aby nie kopiować informacji z CV. List motywacyjny to okazja, aby je rozbudować. Możesz np. szerzej opowiedzieć o swoim wykształceniu, podać przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś konkretne umiejętności i przybliżyć swoje cele zawodowe.

 

3. Przykłady do listu motywacyjnego bez doświadczenia

 

Aby dodatkowo ułatwić Ci stworzenie listu motywacyjnego bez doświadczenia, przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady do wykorzystania. Możesz się nimi zainspirować lub dopasować do swoich kwalifikacji i stanowiska, o które się ubiegasz.

 

List motywacyjny do urzędu miasta bez doświadczenia

 

Jestem absolwentem administracji na Uniwersytecie Warszawskim (uzyskany tytuł licencjata), więc wierzę, że w pracy w Państwa urzędzie będę mógł wykorzystać zdobytą podczas studiów wiedzę i przyspieszyć proces wdrożenia.

 

List motywacyjny pracownik biurowy bez doświadczenia

 

Na co dzień na własną rękę poszerzam swoją wiedzę z zakresu Excela i interesuję się automatyzacją procesów. Uważam, że te kompetencje przydadzą się w pracy biurowej i pozwolą usprawnić funkcjonowanie Państwa firmy.

 

List motywacyjny nauczyciel przedszkola bez doświadczenia

 

Jestem osobą uzdolnioną artystycznie — ukończyłam kursy rysunku oraz rzeźby. Wierzę, że w pracy w przedszkolu będę mogła wykorzystać swoje umiejętności i zadbać o rozwój dzieci w zakresie plastyki.

 

List motywacyjny sprzedawca bez doświadczenia

 

Jestem osobą aktywną, która lubi być w ruchu. Dlatego w pracy sprzedawcy nie będę miał problemu z częstymi podróżami i spotkaniami z klientami. Posiadam także prawo jazdy kat. B i własny samochód.

 

List motywacyjny księgowa bez doświadczenia

 

Jestem tzw. umysłem ścisłym — od zawsze lubiłam matematykę (uzyskałam wynik 80% na maturze rozszerzonej) i inne przedmioty ścisłe. Dlatego swoją przyszłość wiążę z księgowością i finansami. Wierzę, że dzięki tym predyspozycjom świetnie sprawdzę się na stanowisku księgowej.

 

List motywacyjny pracownik produkcji bez doświadczenia

 

Od zawsze interesowałem się majsterkowaniem i posiadam umiejętności tzw. złotej rączki. Nie mam też problemu z pracą fizyczną i zmianową. Uważam, że dzięki tym kwalifikacjom będę wartościowym pracownikiem produkcji.

 

List motywacyjny na staż bez doświadczenia

 

Pasjonuję się pisaniem — obecnie współpracuję z serwisem kibicowskim Realu Madryt, dla którego przygotowuję felietony oraz relacje meczowe. W Państwa redakcji chciałbym zdobyć doświadczenie zawodowe związane z dziennikarstwem i poznać branżę medialną „od środka”.

 

4. Na koniec list motywacyjnego wyraź chęć spotkania z pracodawcą

 

Na koniec listu motywacyjnego powinieneś wyrazić chęć osobistego spotkania, czyli po prostu rozmowy kwalifikacyjnej. W tym przypadku wystarczy jedno zdanie, zamykające treść dokumentu.

 

Na samym dole dodaj zwrot grzecznościowy i podpisz się imieniem oraz nazwiskiem. Jeśli list motywacyjny składasz osobiście lub wysyłasz pocztą, warto podpisać się własnoręcznie.

 

5. Zapisz i wyślij list motywacyjny w formacie PDF

 

Jeśli wysyłasz swój list motywacyjny pocztą e-mail, najlepiej zapisać go w formacie PDF. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pracodawca wyświetli go w takiej samej formie, w jakiej został wysłany. I nikt nie wprowadzi w dokumencie żadnych zmian.

 

Gdy nie masz doświadczenia w danej branży lub na danym stanowisku, liczy się każdy detal. Dlatego zadbaj o estetyczny wygląd listu motywacyjnego. Jeśli Twój dokument jest źle sformatowany i nieczytelny, rekruter nie da Ci drugiej szansy. Dojdzie do wniosku, że nie dość, że nie masz wiedzy branżowej, to jeszcze brak Ci podstawowych umiejętności z zakresu pisania i obsługi komputera — więc nie warto Cię zatrudnić. 

 

Zadbaj o odstępy między wierszami, stosuj krótkie akapity, pogrubienia i punkty. Unikaj bloków tekstu, literówek i błędów ortograficznych. Pokaż pracodawcy, że jesteś skrupulatny i przykładasz się do swoich obowiązków.

 

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, który da Ci przewagę nad innymi kandydatami, nawet tymi, którzy już zaczęli karierę zawodową. Jeśli jednak wciąż masz jakieś pytania, możesz zostawić nam komentarz pod artykułem. Postaramy się pomóc!

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo