1. Co napisać w mailu z CV? Jak go zatytułować i wysłać? Wzór

Co napisać w mailu z CV? Jak go zatytułować i wysłać? Wzór

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Czy wiesz, jak od razu zniechęcić do siebie rekrutera? Wysyłając mu pustego maila z CV. Taka wiadomość sugeruje pracodawcy, że niespecjalnie zależy Ci na stanowisku i masowo rozsyłasz identyczne aplikacje do różnych firm.

Jeśli chcesz zdobyć wymarzoną pracę, musisz wyróżnić się już na etapie pisania e-maila z CV i listem motywacyjnym. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to tylko formalność. Jak to zrobić?

W tym artykule zobaczysz wzór idealnej wiadomości do rekrutera. Dowiesz się m.in. co napisać w mailu z CV (też bez ogłoszenia i po angielsku) i jak go zatytułować, ale też — jak napisać maila z zapytaniem o pracę.

Zanim wyślesz mail z CV, musisz mieć co do niego załączyć. Kreator LiveCareer.pl pomoże Ci szybko przygotować idealne dokumenty. Zacznij od szablonu CV i uzupełnij go w kilka chwil, dzięki wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz wzory CV dla 70+ zawodów i ścieżek kariery.

Mail z CV — wzór

Tytuł maila: Nr oferty, specjalista ds. marketingu, 3-letnie doświadczenie

Szanowny Panie,

piszę do Pana w związku z ogłoszeniem o pracę na stanowisko specjalisty ds. marketingu w firmie Fast Car Company.

Zainteresowała mnie Państwa oferta, ponieważ mam 3-letnie doświadczenie w marketingu, pasjonuję się motoryzacją i chciałbym rozwijać się w tej branży.

Dodatkowo mogę pochwalić się doskonałymi wynikami — m.in. podniosłem konwersję na sprzedaż w newsletterze o 5% i zoptymalizowałem reklamy w Google Ads, co podniosło sprzedaż o 15% przy niższych kosztach.

W załączniku znajdzie Pan moje CV oraz list motywacyjny.

Dziękuję za poświęcony czas i liczę na to, że będę mógł opowiedzieć więcej o swoich kwalifikacjach osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z poważaniem

Mariusz Kowalczyk

mariusz.kowalczyk@domena.pl

Tel. +48 222-333-444

Wysyłasz CV i list motywacyjny bez ogłoszenia? W treści maila z CV musisz dobrze umotywować swoją kandydaturę.

Oto przykład, jak napisać maila z CV bez ogłoszenia:

Mail z CV bez ogłoszenia — wzór

Tytuł maila: Kandydat na stanowisko specjalisty ds. marketingu, 3-letnie doświadczenie

Szanowni Państwo,

piszę do Państwa, ponieważ od zawsze marzyłem o pracy w firmie związanej z motoryzacją.

Uważam, że doskonale sprawdziłbym się na stanowisku specjalisty ds. marketingu. Dlaczego? Ponieważ mam 3-letnie doświadczenie w marketingu, pasjonuję się motoryzacją i chciałbym rozwijać się w tej branży.

Dodatkowo mogę pochwalić się doskonałymi wynikami — m.in. podniosłem konwersję na sprzedaż w newsletterze o 5% i zoptymalizowałem reklamy w Google Ads, co podniosło sprzedaż o 15% przy niższych kosztach.

W załączniku znajdą Państwo moje CV oraz list motywacyjny.

Gdyby byli Państwo zainteresowani współpracą, z chęcią opowiem więcej o swoich kwalifikacjach osobiście.

Z poważaniem

Mariusz Kowalczyk

mariusz.kowalczyk@domena.pl

Tel. +48 222-333-444

Już wiesz, jak powinien wyglądać mail z curriculum vitae. Teraz pokażemy Ci krok po kroku, jak wyróżnić wiadomość z gotowym CV, listem motywacyjnym lub podaniem o pracę, aby od razu zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Bo samo wysłanie dobrego CV nie wystarczy — rekruter musi je jeszcze otworzyć!

1. Co napisać w mailu z CV (też bez ogłoszenia)?

Wiadomość do rekrutera powinieneś rozpocząć od zwrotu grzecznościowego, najlepiej „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani”. Według naszej ankiety z 2020 roku, przeprowadzonej na grupie 716 osób, aż 14% kandydatów nie stosuje zwrotów grzecznościowych w wiadomości e-mail — a to może być źle odebrane przez rekrutera!

W kolejnej linijce napisz, w jakiej sprawie zwracasz się do pracodawcy. Podaj nazwę stanowiska, które Cię interesuje i nazwę firmy. Jeśli przygotowujesz mail z CV bez ogłoszenia, od razu wyjaśnij, dlaczego piszesz w sprawie pracy właśnie do tej firmy (podobnie jak w ogólnym podaniu o pracę). Możesz też podać jeden lub dwa fakty, które Cię wyróżniają — podobnie jak w rubryce CV O mnie.

W kolejnym akapicie krótko opisz swoje kluczowe atuty, które czynią z Ciebie idealnego kandydata. W tym celu warto zajrzeć do oferty pracy i sprawdzić, jakie są najważniejsze wymagania pracodawcy.

W mailu z CV napisz krótko o swoim doświadczeniu zawodowym i osiągnięciach. Bądź konkretny — pochwal się największymi sukcesami, liczbami i specjalistycznymi umiejętnościami. Podkreśl swoje mocne strony i wyjaśnij, dlaczego chciałbyś pracować właśnie w tej firmie.

W kolejnej linijce podaj informację o tym, w jaki sposób i jakie dokumenty załączasz w wiadomości do rekrutera. Ten akapit wygląda zazwyczaj w ten sposób: „W załączniku przesyłam CV i list motywacyjny”.

A w ostatnim akapicie wyraź chęć osobistego spotkania lub udziału w rozmowie kwalifikacyjnej, gdzie odpowiesz na pytania rekrutera. Swój e-mail z CV zakończ zwrotem grzecznościowym „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku” i podpisem. Dodaj także dane kontaktowe — swój adres e-mail oraz numer telefonu.

Unikaj dziękowania „z góry” za odpowiedź czy pozytywne rozpatrzenie Twojego CV. Rekruter mógłby odnieść wrażenie, że wywierasz na nim presję, a tego nikt nie lubi!

Wysyłanie CV bez ogłoszenia – co napisać w mailu?

Mail z CV  bez ogłoszenia nie powinien się specjalnie różnić od tego, który wysyłasz w odpowiedzi na ofertę pracy. Musisz pamiętać o odpowiednich zwrotach grzecznościowym. Jeśli nie wiesz, kto będzie  odczytywał Twoją wiadomość wpisz „Szanowni Państwo”.

Wybierz bezpieczny i konkretny tytuł maila – np.:

  • Aplikacja na stanowisko [nazwa stanowiska],
  • Kandydat na stanowisko [nazwa stanowiska], 3-letnie doświadczenie
  • Doświadczona [nazwa stanowiska]. Aplikacja do pracy.

W treści maila napisz, co możesz zaoferować pracodawcy – możesz wymienić swoje najważniejsze osiagnięcia i kwalifikacje. Pokaż również dlaczego zależy Ci na pracy w firmie, do której aplikujesz. Nie zapomnij też załączyć CV i listu motywacyjnego! 

2. Jak zatytułować maila z CV i listem motywacyjnym?

W większości przypadków pracodawcy sami wpisują w ogłoszeniu informacje o tym, jak zatytułować maila z CV. Koniecznie zastosuj się do tych wskazówek. Zazwyczaj wymagane jest podanie numeru oferty oraz nazwy stanowiska, którego dotyczy ogłoszenie. 

Warto jednak dodatkowo wyróżnić swojego maila z CV. Dlatego do tytułu możesz dopisać krótką informację, dzięki której zyskasz przewagę nad innymi kandydatami. Przykład takiego tytułu: „Nr oferty, przedstawiciel handlowy, rekordowe wyniki sprzedaży”.

Jeśli wysyłasz maila z CV bez ogłoszenia, możesz stworzyć własny tytuł. Na pewno warto wpisać w nim nazwę stanowiska lub działu, które Cię interesują. Tytuł może wyglądać w ten sposób: „Kandydat na stanowisko sprzedawcy, 5 lat doświadczenia”.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak napisać mail z zapytaniem o pracę?

Nie wszystkie firmy poszukują kandydatów przez portale z ofertami pracy. Niektórzy korzystają z poczty pantoflowej albo zatrudniają tzw. headhunterów, którzy szukają talentów m.in. przez LinkedIn.

Dlatego nie martw się, czy wypada samemu pytać o pracę — w takim mailu nie ma nic dziwnego, a poza tym dowodzi on Twojego zaangażowania, odwagi, motywacji do pracy i pewności siebie.

Poza tym nawet jeśli teraz nie dostaniesz zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, to pracodawca będzie miał Twoje dane i być może zgłosi się do Ciebie za jakiś czas. Musisz tylko pamiętać, żeby w załączonym do maila CV napisać klauzulę, która zezwoli pracodawcy przetwarzać Twoje dane osobowe na potrzeby przyszłych rekrutacji, np. „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] na potrzeby przyszłych rekrutacji.”

A jak napisać mail z zapytaniem o pracę? Oto przykład:

Mail z pytaniem o pracę — wzór

Tytuł maila: Zapytanie o wolne stanowiska pracy – specjalista ds. marketingu z 3-letnim doświadczeniem

Szanowny Panie Dyrektorze,

piszę do Pana z pytaniem o ewentualne wakaty w Fast Car Company. Motoryzacja to moja pasja i od dawna podziwiam promowane przez Państwa rozwiązania technologiczne, dlatego z przyjemnością związałbym swoją przyszłość zawodową właśnie z FCC.

Mam 3-letnie doświadczenie w marketingu i mogę pochwalić się doskonałymi wynikami — m.in. podniosłem konwersję na sprzedaż w newsletterze o 5% oraz zoptymalizowałem reklamy w Google Ads, co podniosło sprzedaż o 15% przy niższych kosztach. W zeszłym roku ukończyłem też 3-miesięczny kurs dla przedstawicieli handlowych. W związku z tym uważam, że sprawdziłbym się zarówno w dziale marketingu, jak i dziale sprzedaży. 

W załączniku przesyłam moje CV oraz list motywacyjny. Gdyby był Pan zainteresowany współpracą, chętnie opowiem więcej o moich kwalifikacjach osobiście.

Z wyrazami szacunku

Mariusz Kowalczyk

mariusz.kowalczyk@domena.pl

Tel. +48 222-333-444

4. Mail z CV po angielsku — jak go napisać?

Tworząc mail z CV po angielsku (CV English), wystarczy kierować się zasadami opisanymi w tym artykule. Aby Ci to dodatkowo ułatwić, przygotowaliśmy wzór e-maila z CV angielskimi zwrotami. Zobacz przykład poniżej:

Mail z CV po angielsku — wzór

Tytuł maila z CV po angielsku: Offer number, marketing specialist, 3 years of experience

Dear Hiring Manager,

I am writing to apply for the marketing specialist position at Fast Car Company.

With 3 years of experience in marketing and a deep passion for vehicles and transportation, I firmly believe I possess the necessary skills, professional background, and prior experience to be the perfect candidate for this position.

In my last role, I successfully improved newsletter sales conversions by 5%. On top of that, I optimized our Google Ads campaigns, increasing sales by 15% at lower costs.

I have attached my resume and cover letter below.

I look forward to meeting you in person to talk about my skills and experience.

Sincerely,

Mariusz Kowalczyk

mariusz.kowalczyk@domena.pl

Tel. +48 222-333-444

Attachments:

mariusz-kowalczyk-resume.pdf

mariusz-kowalczyk-cover-letter.pdf

Sprawdź też podstawowe zwroty do CV po angielsku i zobacz, jak napisać podanie o pracę po angielsku, jeśli wysyłasz CV bez ogłoszenia.

4. Jak wysłać CV mailem do pracodawcy? Jak dodać załączniki: życiorys i list motywacyjny?

Przede wszystkim unikaj jednego z największych błędów kandydatów i wyślij e-maila z CV z profesjonalnie wyglądającej skrzynki mailowej. Według naszego badania z 2020 roku nie robi tego aż 57% kandydatów! Nic dziwnego, że rekruterzy niektórych maili w ogóle nie odczytują — po części dlatego, że dziwne adresy lądują w spamie, a po części z powodu złego pierwszego wrażenia.

Dlatego Twój adres powinien składać się z imienia, nazwiska i neutralnej domeny, np. gmail.com. Ewentualnie wystarczy samo nazwisko lub pierwsza litera imienia + nazwisko. W opcjach skrzynki mailowej warto także ustawić sposób wyświetlania się nazwy nadawcy na swoje imię i nazwisko.

Przed wysłaniem maila z CV sprawdź, czy na pewno dodałeś do niego załączniki z dokumentami aplikacyjnymi. One również powinny mieć profesjonalnie wyglądającą nazwę, np. imię_nazwisko_CV.pdf lub imię_nazwisko_list.pdf. Zdecydowanie najlepiej wybrać format PDF. Jak zauważa Tiffany Cruz z LinkedIn, taki format CV da Ci pewność, że dokumenty wyświetlą się poprawnie na prawie każdym urządzeniu. Profesjonalne CV w PDF łatwo wygenerujesz w kreatorze CV LiveCareer.

Poza tym dokładnie sprawdź, do kogo wysyłasz mail z CV i uważaj, aby nie pomylić się, wpisując e-mail adresata. Jeśli wysyłasz wiadomość z CV bez ogłoszenia, najlepiej zaadresować ją do szefa zespołu zajmującego się rekrutacją, a jeśli go nie ma — do kierownika działu, w którym chcesz pracować lub do prezesa firmy.

Przed wysłaniem maila ostatni raz przeczytaj treść wiadomości i sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś. Czy wypełniłeś pole adresata i wpisałeś tytuł wiadomości zgodny z wytycznymi w ogłoszeniu? Czy w e-mailu nie ma żadnych literówek? Czy dodałeś wszystkie załączniki?

W mailu z CV nie musisz za to zamieszczać klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych. Wystarczy, by ta informacja znalazła się w treści CV.

Sprawdź również wzór maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. A jeśli po otrzymaniu zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne zmieniłeś zdanie, zobacz, jak mailowo zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej. Dowiedz się również, jak wysłać CV na OLX i co zrobić, jeśli wysyłasz CV i nikt nie odpowiada.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

 

Jak wysłać maila z CV?

Przede wszystkim zwróć uwagę, czy pracodawca wymaga wypełnienia specjalnego formularza z CV przez stronę internetową, czy też przesłania własnego CV e-mailem. W tym drugim wypadku zapisz CV w formacie PDF i nazwij je swoim imieniem i nazwiskiem, a samego maila wyślij w ciągu dnia. Zadbaj też o właściwy tytuł i treść wiadomości — przesłanie pustego maila z CV może źle o Tobie świadczyć. Nigdy też nie wysyłaj CV masowo — do każdej firmy stwórz nowy dokument i napisz osobny mail.

Czy można wysłać CV bez oferty pracy?

Jak najbardziej. Jeśli się na to zdecydujesz, zamiast listu motywacyjnego napisz podanie o pracę, a w treści maila wyjaśnij powód swojej aplikacji — np. reprezentowane przez firmę wartości, które są Ci bliskie albo jej wysoką renomę. Pamiętaj tylko, by Twój wzór CV w PDF zawierał właściwą klauzulę — czyli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby zarówno obecnej, jak i przyszłych rekrutacji.

Jak zwracać się do rekrutera?

W treści maila zarówno do rekrutera, jak i do samego pracodawcy powinieneś zwracać się w sposób oficjalny, czyli na „Pan” i „Pani”. Te same zasady dotyczą pisania na portalach społecznościowych, rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon i spotkania na żywo — chyba że rekruter sam zaproponuje Wam przejście na „Ty”.

Jak napisać wiadomość do rekrutera na LinkedIn?

Wiadomość do rekrutera na LinkedIn potraktuj tak samo jak maila z CV. Zadbaj więc o oficjalny ton, podzielenie tekstu na akapity i formułki grzecznościowe. Pamiętaj tylko, że jeśli nie korzystasz z opcji Premium albo nie masz rekrutera w znajomych, Twoja wiadomość będzie ograniczona do paru zdań. Nie będziesz mógł też załączyć CV i listu motywacyjnego. Dlatego zanim poznacie się na rozmowie kwalifikacyjnej, lepszą opcją będzie napisanie maila.

Jak napisać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji?


Twój e-mail z zapytaniem o wynik rekrutacji powinien być krótki i rzeczowy. Podaj w nim termin odbycia rozmowy kwalifikacyjnej, nazwę stanowiska, na które aplikowałeś oraz powód napisania wiadomości, np. Pragnę ponownie potwierdzić swoje zainteresowanie ofertą i zapoznać się z wynikiem rekrutacji. Jeśli decyzja jeszcze nie zapadła, będę wdzięczny za informację, w jakim terminie mogę spodziewać się odpowiedzi. Na końcu podpisz się imieniem i nazwiskiem i podaj swój numer telefonu.

Wciąż nie jesteś pewien, jak napisać maila z CV? Zostaw pytanie w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Mail z cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.67  (18 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: