1. Program do pisania CV po polsku: stwórz je online [DOC, PDF]

Program do pisania CV po polsku: stwórz je online [DOC, PDF]

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Popularne i proste programy do pisania CV to m.in. Microsoft Word i Open Office, które służą do tworzenia i edycji dokumentów tekstowych. Znajdziesz w nich gotowe szablony CV, łatwo przygotujesz proste grafiki i sformatujesz dokument.

Ale dobre CV to nie tylko treść. Muisz zadbać o atrakcyjny wygląd dokumentu, a formatowanie w Wordzie nie należy do najprostszych. Lepiej skorzystać z profesjonalnego programu do pisania CV online, który automatycznie sformatuje Twój życiorys w taki sposób, że zawsze będzie wyglądał estetycznie i dobrze prezentował Twoje mocne strony.

Zaraz dowiesz się, w jakim programie napisać CV i jakie funkcje oferują tego typu narzędzia. Dzięki naszej instrukcji krok po kroku, stworzenie curriculum vitae takiego, jak na przykładzie poniżej, będzie banalnie proste.

Skuteczne CV możesz napisać w naszym programie. Wybierz profesjonalny szablon CV i wypełnij wszystkie sekcje dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalne wzory CV dla różnych zawodów.

1. Znajdź idealny program do pisania CV dla siebie

Sposobów na stworzenie curriculum vitae jest bardzo wiele, a odpowiedni program do pisania CV może Ci znacznie ułatwić to zadanie. W dobrym narzędziu szybko dodasz do dokumentu wszystkie niezbędne elementy i nie będziesz musiał godzinami bawić się w formatowanie.

Z drugiej strony w internecie znajdziesz przeróże aplikacje do tworzenia CV. Każda z nich ma trochę inne funkcje, różne wady i zalety. W tym gąszczu łatwo się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy listę ponad 10 sprawdzonych narzędzi.

10+ najlepszych programów do pisania CV

Poznaj też różne darmowe kreatory CV online.

Chcesz stworzyć idealne CV szybko i bez bólu? Przeczytaj, jak to zrobić poniżej. Dzięki gotowym treściom, które wstawisz do dokumentu jednym kliknięciem i wskazówkom przygotowanym przez ekspertów kariery, zajmie Ci to chwilę, a Twój zyciorys zawodowy zachwyci każdego rekrutera.

2. Zacznij tworzenie CV w programie od wyboru szablonu

W kreatorze CV LiveCareer.pl, żeby zacząć tworzenie dokumentu, kliknij przycisk “stwórz CV teraz” i przejdź do wyboru designu CV. Narzędzie udostępnia aż 20 różnych wzorów curriculum vitae: CV klasycznych, nowoczesnych CV i kreatywnych CV, np. CV z ikonami.

Wybór szablonu CV w programie jest bardzo prosty — wystarczy, że klikniesz przycisk „wybierz ten szablon CV”, na wzorze, który wybrałeś, a program przekieruje Cię do następnego kroku. Nie martw się, jeśli zmienisz zdanie — później w każdej chwili możesz zmienić CV template, na który się zdecydowałeś. 

IDŹ DO KREATORA CVprogram do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Jak widzisz, wybór szablonu jest bardzo łatwy w naszym programie do pisania CV. Wzory możesz przeglądać za pomocą strzałek. 

Teraz zobacz przykładowe CV wygenerowane w kreatorze:

Stwórz CV terazprogram do pisania cv

To CV wygląda naprawdę idealnie — jest przejrzyste i zawiera wszystkie ważne sekcje. Jeśli chcesz przygotować równie dobry dokument, zaraz zobaczysz kolejne kroki korzystania z programu do pisania CV.

Kiedy włączysz nasz program do pisania CV, będziesz musiał uzupełnić, na jakim etapie kariery jesteś oraz podać swoją branżę i zawód:

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Dzięki temu otrzymasz dopasowane do swojego poziomu doświadczenia i branży podpowiedzi do uzupełnienia tej sekcji CV, a program pokaże Ci, jak napisać życiorys do pracy.

3. W programie do pisania CV łatwo uzupełnisz nagłówek

Kiedy już wybierzesz odpowiedni szablon, program do CV pozwoli Ci szybko i łatwo stworzyć profesjonalnie wyglądający nagłówek CV. W tym miejscu uzupełniasz swoje dane kontaktowe w CV — podaj swoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer telefonu i e-mail. Jeśli pracodawca tego wymaga, możesz również wpisać adres zamieszkania i telefon domowy. 

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Pamiętaj, że Twój adres e-mail, który podasz w programie do CV, nie powinien zawierać śmiesznych nicków — to jeden z najczęstszych błędów w CV. Najlepiej, żeby składał się wyłącznie z Twojego imienia i nazwiska. Jako telefon podaj prywatny numer komórki.

Zwróć też uwagę, że zielony suwak na górze menu programu do CV pokazuje Twój postęp w tworzeniu życiorysu. Na razie jesteśmy na początku, ale zaraz przekonasz się, jak szybko narzędzie poprowadzi Cię przez kolejne sekcje. Dodatkowo na tym etapie w programie do pisania CV możesz podglądać „na żywo”, jak powstaje Twój dokument. Informacje, które wpisujesz w kolejne pola, kreator automatycznie dodaje do szablonu.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

4. Program CV pomoże Ci poprawnie opisać doświadczenie zawodowe

Po uzupełnieniu nagłówka program do pisania CV przekieruje Cię do sekcji z doświadczeniem. Jest ona szalenie istotna w curriculum vitae. Najpierw przeczytasz przygotowane przez naszych ekspertów wskazówki, a następnie  szybko dodasz do CV swoje własne doświadczenie zawodowe.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Pierwsza rada dotyczy zasady odwróconej chronologii w CV — to bardzo ważne, żeby tę sekcję zacząć od ostatniego miejsca pracy. Warto też podzielić ją na obowiązki, dodatkowe obowiązki i osiągnięcia w CV. Staranny opis doświadczenia, który przygotujesz w programie do CV, to klucz do sukcesu! 

Program też pomoże Ci przygotować CV bez doświadczenia oraz pierwsze CV i podpowie, jak takie dokumenty uczynić skutecznymi.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Najpierw wpisz w programie CV swoje stanowisko, pracodawcę i daty rozpoczęcia i zakończenia pracy. Możesz też oczywiście zaznaczyć, że obecnie pracujesz w danym miejscu.

Informacje o Twoim doświadczeniu zawodowym możesz wpisać samodzielnie w białym polu po lewej, lub wybrać gotowe treści z programu do CV, przygotowane przez naszych ekspertów i dopasowane do Twojej branży i zawodu. Wystarczy, że klikniesz niebieski plus, a program doda tę informację do Twojego druku CV.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Zobacz też, jak wygląda przykładowe CV stworzone w programie, z uzupełnioną sekcją. Na poniższym szablonie doświadczenie znalazło się pod umiejętnościami, do których przejdziemy za chwilę. W kreatorze możesz dowolnie zmieniać kolejność sekcji!

Stwórz CV terazprogram do pisania cv

5. W programie do CV szybko i prosto dodasz wykształcenie

Kolejna sekcja, którą z łatwością uzupełnisz w programie do tworzenia CV, to wykształcenie. Na początku również zobaczysz ekran z poradami, tak jak przy doświadczeniu zawodowym. W każdej chwili możesz zobaczyć wskazówki naszych ekspertów — kliknij w „porady” w prawnym górnym roku.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Wpisując do CV wykształcenie w programie do pisania CV, podaj nazwę ukończonej szkoły, tytuł naukowy lub zawodowy, datę zakończenia edukacji i kierunek studiów. Możesz również wpisać adres uczelni. 

Poniżej zobaczysz przykładowe CV wygenerowanie w programie, z uzupełnioną sekcją z wykształceniem. Dodatkowo, jak widzisz, w tym szablonie wykorzystano ikony. To świetny sposób, żeby stworzyć np. CV creative.

Stwórz CV terazprogram do pisania cv

6. W programie do pisania CV dodasz najważniejsze umiejętności

W programie do pisania CV bez problemu dodasz do dokumentu najważniejsze umiejętności. Najlepiej tę sekcję CV podziel na kompetencje twarde i miękkie. Nie pomijaj w życiorysie zawodowym umiejętności miękkich. Według badań pracodawcy bardzo je cenią.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Zanim wpiszesz umiejętności do CV w programie, kreator przeanalizuje Twoje doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie i wygeneruje spersonalizowane pod Twój zawód kwalifikacje, które dodasz do curriculum vitae jednym kliknięciem. Treść podpowiedzi możesz dowolnie zmieniać i, oczywiście, dopisać własne umiejętności. 

Jeśli brakuje Ci doświadczenia zawodowego możesz przygotować tzw. CV funkcjonalne, czyli takie, w którym pierwsze skrzypce grają właśnie umiejętności.

Zobacz, jak program do pisania CV uzupełnia sekcję z umiejętnościami na poniższym przykładzie:

Stwórz CV terazprogram do pisania cv

7. Program do CV pomoże Ci napisać świetne podsumowanie zawodowe

Podsumowanie i cele zawodowe w CV to jedna z najważniejszych sekcji dokumentu. Umieszcza się ją na samej górze, tuż pod nagłówkiem — żeby zapoznać pracodawcę z najważniejszymi kwalifikacjami i zachęcić go do przeczytania całego Twojego curriculum vitae.

W naszym programie do pisania CV podsumowanie tworzy się pod koniec. Zastanawiasz się dlaczego? Dzięki temu kreator może „zebrać” najważniejsze informacje na podstawie poprzednich sekcji CV, które uzupełniłeś i zaproponować Ci gotowe podsumowanie, które świetnie przedstawi Twoje najważniejsze kompetencje! 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Przykład gotowego podsumowania z programu do CV dodasz jednym kliknięciem. Możesz też napisać je samodzielnie lub dowolnie zmienić treść podpowiedzi z kreatora. 

Zobacz przykładowy życiorys z programu do pisania CV z wyróżnionym podsumowaniem zawodowym:

Stwórz CV terazprogram do pisania cv

8. W programie do pisania CV łatwo wpiszesz dodatkowe informacje

Jesteśmy już coraz bliżej końca! Po podsumowaniu zawodowym będziesz mógł wpisać do CV dodatkowe informacje. Program do tworzenia CV zaproponuje Ci dodanie kursów, szkoleń i certyfikatów, osiągnięć czy działalności i wyróżnień. 

Możesz również dodać własną sekcję: np. zainteresowania w CV czy referencje do CV

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Zobacz przykładowe CV z dodanymi w programie zainteresowaniami:

Stwórz CV terazprogram do pisania cv

9. Jeszcze kilka kroków i Twoje CV napisane w programie będzie gotowe

Kiedy skończysz wypełniać wszystkie sekcje w programie do pisania CV, zobaczysz gotowy dokument, w którym będziesz mógł dokonać ostatnich zmian.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Dodaj zdjęcie w programie do pisania CV

Żeby dodać lub zmienić zdjęcie w programie do pisania CV, wystarczy kliknąć miejsce, gdzie na szablonie powinna znajdować się fotografia. Zdjęcie możesz załadować z plików zapisanych na Twoim komputerze. Oczywiście możesz również zdecydować się na wzór CV bez zdjęcia.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Program do CV doda do Twojego dokumentu aktualną klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych

Bez klauzuli CV po RODO, nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacyjnym. W programie do pisania CV dostępna jest jej prawidłowa i aktualna wersja, a narzędzie zawsze dodaje ją do Twojego CV automatycznie. Wystarczy, że dopiszesz w formułce nazwę firmy, do której aplikujesz. 

W programie do CV możesz też zmienić treść swojej zgody na przetwarzanie danych w CV — np. wtedy, gdy pracodawca wymaga innej treści klauzuli niż standardowa albo gdy piszesz na przykład CV po angielsku.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

W programie do pisania CV bez problemu edytujesz dokument

W końcowym widoku programu do CV możesz zmienić informacje, które wcześniej podałeś. Wystarczy, że w menu z boku wybierzesz sekcję, którą chciałbyś przepisać — program skieruje Cię do odpowiedniego okna.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Na tym etapie możesz również szybko i prosto zmienić swój CV szablon i jego formatowanie (np. rozmiar czcionki w CV). Wystarczy, że klikniesz menu na dole końcowego ekranu programu.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Program do pisania CV sprawdzi, czy Twój dokument jest poprawny

Nasz program do pisania CV ma również opcję sprawdzania pisowni. To bardzo ważne, bo dobre CV nie powinno mieć błędów językowych i literówek. Funkcję sprawdzania pisowni znajdziesz po prawej stronie końcowego widoku kreatora CV LiveCareer.

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Pobierz CV w formacie .docx, PDF lub txt.

Program do pisania CV umożliwia wygenerowanie wzoru CV do pobrania w trzech formatach: .docx (czyli Word), PDF i txt. Nie wiesz, jaki format pliku wybrać? Najlepiej wygenerować CV w PDF. Wtedy w dokumencie nie zmieni się formatowanie — bez względu na to, na jakim urządzeniu i w jakim programie rekruter je otworzy.

To ważne, zwłaszcza jeśli wysyłasz CV mailem

IDŹ DO KREATORA CV program do pisania cv

Kliknij tutaj, aby przejść do kreatora CV LiveCareer

Bez względu na to, jaki format pliku wybierzesz, Twój gotowy wzór CV do wypełnienia będzie też zawsze dostępny w Twoim koncie w kreatorze. Dzięki temu w dowolnej chwili możesz wrócić do edycji gotowego CV, skopiować dokument lub stworzyć wiele różnych jego wariantów. 

Program do pisania CV — dlaczego warto stworzyć CV w programie?

Program do CV to najprostsza i najszybsza metoda na napisanie profesjonalnego dokumentu. Kreator CV LiveCareer wykona większość pracy za Ciebie — podpowie Ci gotowe treści, dopasowane do Twojego zawodu oraz sam rozmieści elementy CV na szablonie, który wybierzesz.

W naszym programie do CV możesz wybierać spośród ponad 20 profesjonalnych szablonów CV, co pozwoli Ci na wyróżnienie w CV Twoich największych atutów. Dodatkowo masz pewność, że Twoje curriculum vitae będzie wyglądało profesjonalnie i wyróżni się spośród CV innych kandydatów. A, jak mówią badania, to jak prezentuje się życiorys zawodowy, jest istotne dla rekruterów.

Dzięki gotowym treściom do wstawienia, które program do pisania CV Ci podpowie, nie musisz zastanawiać się, co napisać w CV. Wszystkie przykłady stworzyli nasi eksperci i rekruterzy, więc możesz być pewny, że treść Twojego CV będzie profesjonalna. Bez problemu możesz też te treści edytować i przystosować do Twoich potrzeb — tak, aby pasowały do konkretnej oferty pracy i Twoich kwalifikacji.

Program do pisania CV ma również inne bardzo przydatne funkcje. W narzędziu możesz np. łatwo wstawić zdjęcie do CV lub szybko wypełnić CV wzór bez zdjęcia. Kreator sam rozmieści treści w odpowiednim miejscu, a Ty nie będziesz miał problemów z ustawieniem właściwego dla CV formatu PDF.

Nasz program do pisania CV działa na również na urządzeniach mobilnych, np. z systemem Android. Warto jednak stworzyć dokument na komputerze. Łatwiej będzie Ci wtedy uniknąć błędów w CV, bo na większym ekranie szybciej zauważysz wszelkie niedociągnięcia.

Jeśli chcesz użyć szablonu CV za darmo, uważaj! Bezpłatne templatki są trudne w formatowaniu i potrafią płatać figle. Lepiej postaw na profesjonalne narzędzia! Na szali jest w końcu Twoja przyszłość.  

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania o programy do pisania CV

Jaki program do pisania CV wybrać?

Większość profesjonalnych narzędzi, w których możesz przygotować życiorys, to aplikacje webowe (dostępne w przeglądarce internetowej). Jeśli nie wiesz, w jakim programie napisać CV, zastanów się, czego potrzebujesz — niektóre z nich są bardzo proste i oferują jedynie puste CV do wypełnienia i pobrania na swój komputer. W innych, m.in. w kreatorach LiveCareer oraz InterviewMe, znajdziesz też wskazówki ekspertów kariery, a także gotowe, dostosowane do Twojego zawodu i poziomu doświadczenia przykłady treści do wstawienia do dokumentu jednym kliknięciem. To z pewnością pomoże Ci na początku kariery, gdy nie masz jeszcze dużo doświadczenia, np. przy pisaniu CV ucznia

Jakie są darmowe programy do CV?

Niektóre programy, m.in. Canva czy Google Docs, oferują możliwość stworzenia CV online za darmo. Niestety bezpłatne kreatory mają wiele ograniczeń — np. małą liczbę wzorów CV, utrudnione formatowanie czy po prostu brzydkie, przestarzałe szablony curriculum vitae i niepotrzebne w profesjonalnym dokumencie sekcje, których nie da się łatwo usunąć. W wielu darmowych programach do CV (np. Pracuj.pl, Aplikuj.pl, CV.pl) musisz zarejestrować się i podać swoje dane, aby móc z nich skorzystać.

W jakim programie do CV najszybciej stworzysz życiorys?

Zacznijmy od tego, że życiorys zawsze powinieneś przygotować starannie. W końcu na szali jest Twoja kariera i przyszłość zawodowa. Jeśli jednak jesteś w podbramkowej sytuacji i zależy Ci na czasie, profesjonalny program do pisania CV to dobry wybór. Jeśli wybierzesz sprawdzone narzędzie, odejdą problemy ze żmudnym formatowaniem w edytorze tekstu i będziesz mógł od razu pobrać CV w formacie PDF. Dodatkowo, korzystając z aplikacji szybciej uzupełnisz niezbędne sekcje dokumentu i nie zapomnisz dodać kluczowych informacji, np. podsumowania, zwanego inaczej sekcją CV „O mnie”. Niektóre programy, m.in. kreator LiveCareer.pl, oferują dodatkowo gotowe treści, które wstawisz do życiorysu jednym kliknięciem — a to z pewnością oszczędzi Ci wiele czasu. 

Czy w programie można napisać CV na telefonie?

Większość programów do CV online oferuje możliwość napisania CV na telefonie. Kreator LiveCareer.pl jest dostosowany do urządzeń mobilnych. Jeśli chcesz napisać życiorys szybko, możesz spróbować zrobić to na smartfonie. Jednak wpisywanie kolejnych sekcji CV na małym ekranie może być niezbyt wygodne, a formatowanie wzoru curriculum vitae w .doc czy PDF może sprawić Ci sporo kłopotów i zająć więcej czasu. 

Czy warto skorzystać z programu do tworzenia CV?

Tak. Profesjonalne narzędzia na pewno ułatwią Ci pisanie życiorysu zawodowego. Oszczędzisz sobie problemów z formatowaniem, np. nie będziesz musiał się martwić, czy zmieścisz CV na jednej stronie — a to bardzo ważne. Zbyt długie curriculum vitae może zniechęcić pracodawcę i sprawić, że w ogóle go nie przeczyta. Dodatkowo, obecnie wiele firm korzysta z oprogramowania ATS, które skanuje dokumenty aplikacyjne i wyszukuje kluczowe informacje o potencjalnym pracowniku. Nowoczesne programy do CV uwzględniają to i pozwalają stworzyć curriculum vitae dostosowane do standardów rynku pracy. A jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej i piszesz np. CV studenta, aplikacja pomoże Ci uniknąć błędów, które popełnia wielu niedoświadczonych kandydatów.

Program do pisania CV to zdecydowanie najwygodniejszy sposób na stworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. Jeśli jednak wciąż masz jakieś wątpliwości lub pytania, zostaw komentarz pod artykułem, a ja z przyjemnością Ci pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Program do pisania cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.48  (31 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: