1. Kompetencje miękkie i twarde: przykłady, lista umiejętności do CV

Kompetencje miękkie i twarde: przykłady, lista umiejętności do CV

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Kompetencje miękkie i twarde to obecnie fundament udanej kariery zawodowej. Bez umiejętności specjalistycznych nie dasz rady skutecznie wykonywać swoich codziennych obowiązków. Natomiast zdolności interpersonalne pozwalają na utrzymywanie pozytywnych relacji ze współpracownikami.

 

W tym artykule przeczytasz, czym są umiejętności miękkie i twarde. Poznasz definicję oraz przykłady takich umiejętności, dowiesz się, dlaczego są tak istotne i jak skutecznie je rozwijać. Zobaczysz również, jak wpisać kompetencje specjalistyczne i miękkie do CV.

 

Jeśli chcesz szybko napisać profesjonalny życiorys, możesz to zrobić w naszym kreatorze na jednym z 20+ szablonów CV. Znajdziesz tam też gotowe umiejętności dopasowane do Twojego zawodu oraz wskazówki ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

Kompetencje miękkie i twardeNIE
Kompetencje miękkie i twardeTAK

 

Zobacz też profesjonalny wzór do CV dla swojego zawodu i pobierz go w PDF lub DOC.

 

1. Kompetencje miękkie i twarde — co to?

 

Na początek uporządkujmy sobie definicje różnego rodzaju kompetencji, które można wpisać do CV:

 

Kompetencje twarde — definicja

 

Umiejętności twarde to kompetencje specjalistyczne, wiedza merytoryczna z określonej dziedziny lub branży, a także wszelkie umiejętności praktyczne. Łatwo je ocenić, zweryfikować i zmierzyć. Do umiejętności twardych zalicza się np. znajomość języka angielskiego, obsługa programu Excel lub prawo jazdy kat. B.

 

Kompetencje miękkie — definicja

 

Umiejętności miękkie to z kolei dużo trudniejsze do zmierzenia zdolności związane z osobowością człowieka. Często dzieli się je na kompetencje osobiste (np. radzenie sobie ze stresem, zarządzanie swoim czasem, inteligencja emocjonalna) oraz umiejętności interpersonalne (np. zdolność perswazji, motywowania innych, pracy zespołowej).

 

Umiejętności twarde są niezbędne, aby wykonywać dany zawód, jednak znacznie łatwiej je wytrenować. Z kolei kompetencje miękkie (w tym interpersonalne) wyćwiczyć jest znacznie trudniej — są jednak uniwersalne, przydają się w każdym zawodzie i generalnie ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Przykłady kompetencji twardych to m.in. wiedza specjalistyczna i branżowa, znajomość języków obcych (dobrze, jeśli potwierdza ją certyfikat angielski lub z innego języka obcego) czy obsługa programów komputerowych. Natomiast kompetencje miękkie to np. kreatywność, zdolności komunikacyjne, zarządzanie czasem i zespołem.

 

2. Przykłady kompetencji miękkich (w tym interpersonalnych) i twardych — lista

 

Wciąż zastanawiasz się, o jakie umiejętności dokładnie chodzi, czym różnią się kompetencje miękkie i twarde oraz jak dobrze opisać umiejętności w CV? Najlepiej zobaczyć to na konkretnych przykładach — poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie ich listę.

 

Kompetencje miękkie — przykłady (lista):

 

  • radzenie sobie ze stresem i presją czasu
  • organizacja pracy i zarządzanie własnym czasem
  • inteligencja emocjonalna
  • asertywność
  • kreatywność
  • logiczne i analityczne myślenie
  • wysoka kultura osobista
  • chęć rozwoju
  • radzenie sobie z krytyką
  • skupienie na celu i nastawienie na realizację zadań
  • przystosowywanie się do zmieniającego się środowiska
  • słowność, niezawodność i uczciwość
  • pozytywne nastawienie
  • zdolności przywódcze
  • otwartość na nowe rozwiązania
  • zaangażowanie
  • aktywne słuchanie
  • zdolności negocjacyjne
  • umiejętność perswazji i wzbudzania motywacji do pracy
  • umiejętność uczenia się
  • praca w zespole.

 

Umiejętności twarde do CV — przykłady (lista):

 

 

Jak już wspomnieliśmy, umiejętności twarde są niezbędne do wykonywania konkretnej pracy. Doskonale wiesz, że nie zostaniesz tłumaczem, jeśli nie znasz biegle danego języka. Jednak jak jest z kompetencjami miękkimi? 

 

W tym przypadku sprawa jest mniej oczywista. Dlatego w następnej sekcji zdradzimy Ci, które umiejętności miękkie i interpersonalne są najważniejsze dla pracodawców.

 

3. Poznaj kompetencje miękkie, które przydają się na rynku pracy i w codziennym życiu

 

Oxbridge Academy zwraca uwagę, że obecnie umiejętności miękkie są ważne jak nigdy wcześniej. Przede wszystkim dlatego, że pracodawcy zauważyli, iż kompetencje twarde znaczą bardzo niewiele, jeśli nie są podparte zdolnościami osobistymi i interpersonalnymi. 

 

Autorzy analizy podkreślają, że współcześnie większość osób pracuje w dużych zespołach i muszą umieć się w nich odnaleźć. Dodatkowo klienci wymagają wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich i umiejętności interpersonalnych. Badanie sugeruje, że w niedalekiej przyszłości w związku z rozwojem sztucznej inteligencji oraz automatyzacją pracy umiejętności miękkie staną się absolutnie kluczowe.

 

Kwestii umiejętności miękkich w pracy przyjrzał się także LinkedIn. Z przygotowanego przez serwis raportu wynika, że aż 92% rekruterów postrzega kompetencje miękkie jako równie ważne lub istotniejsze od umiejętności twardych.

 

A więc które umiejętności miękkie są najważniejsze dla pracodawców? Serwis conovercompany.com wskazuje przede wszystkim na pozytywne nastawienie, zdolności komunikacyjne, planowanie i zorganizowanie, myślenie krytyczne, kompetencje interpersonalne i zespołowość.

 

Ponadto inni eksperci wskazują:

 

  • elastyczność
  • umiejętność rozwiązywania problemów
  • akceptowanie opinii i konstruktywnej krytyki
  • pewność siebie
  • kreatywność
  • umiejętność dostosowania się do sytuacji (np. w razie wystąpienia niespodziewanych okoliczności)
  • zdolności przywódcze.

 

Umiejętności miękkie i interpersonalne są w dużej mierze związane (a nawet często się pokrywają) z cechami charakteru i osobowości, jakie możesz wpisać w CV. Które z nich są kluczowe dla pracodawców? W badaniu Business at OECD (BIAC) „Character Qualities for the Workplace” pracodawcy wskazują przede wszystkim na ciekawość, odwagę, elastyczność, moralność i zdolności przywódcze. Aż 80% respondentów uważa, że cechy charakteru pracowników będą dla firm coraz ważniejsze.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

4. Czy umiejętności miękkie można wyćwiczyć? Jak je rozwijać?

 

W internecie znajdziesz wiele ofert szkoleń i meetupów, na których możesz rozwijać swoje kompetencje miękkie. Staraj się wybierać te kursy, które prowadzą profesjonalni trenerzy, psychologowie oraz psychoterapeuci.

 

Sprawdź również oceny i opinie o szkoleniach w Google i na Facebooku. Tego typu kursy i treningi zazwyczaj odbywają się w grupach i polegają na odgrywaniu różnego rodzaju scenek „z życia” (odbyte kursy i zdobyte certyfikaty również możesz wymienić w CV).

 

Jednak kompetencje miękkie możesz ćwiczyć również na własną rękę. W jaki sposób? Ćwiczenia mogą polegać np. na kontrolowaniu swojej mowy ciała, bardziej uważnym słuchaniu i obserwowaniu rozmówcy czy też próbie spojrzenia na problem z jego perspektywy.

 

Warto również spróbować wyjść z inicjatywą — staraj się pomagać osobom, które wyraźnie nie radzą sobie z obowiązkami, sugeruj własne rozwiązania, zgłaszaj się do projektów. Jeśli zarządzasz zespołem — nie rozkazuj, tylko proponuj sposoby wykonania zadań.

 

Postaraj się również lepiej poznać siebie. Dlaczego w określonych sytuacjach się stresujesz? Kiedy wpadasz w złość? Dlaczego odkładasz jakieś zadania na później? Może Ci w tym pomóc konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą.

 

5. Jak wpisać umiejętności miękkie i twarde do CV?

  

Przede wszystkim pamiętaj, aby najważniejsze umiejętności wyróżnić na 1. stronie CV. Pracodawcy, którzy dostają nawet setki życiorysów zawodowych, rzadko docierają do następnej strony. 

 

Listę kluczowych kompetencji twardych i miękkich najlepiej dodać zaraz po sekcji CV z celem zawodowym. Możesz też wpleść je dodatkowo w opis swojego doświadczenia zawodowego w CV. Najwygodniej zrobisz to w generatorze CV LiveCareer.

 

Kiedy będziesz przygotowywać CV dla studenta albo CV na praktyki lub staż, koniecznie rozbuduj sekcję Umiejętności. W trakcie nauki i po niej z pewnością masz wiele cennych kompetencji miękkich, szczególnie jeśli wybrałeś ciekawy kierunek studiów. Poza tym w CV bez doświadczenia to właśnie Twoje kompetencje będą najważniejsze.

 

Postaraj się też w jak największym stopniu dopasować opis umiejętności do oferty pracy. Jak to zrobić? Dokładnie przejrzyj wymagania podane w ogłoszeniu i w pierwszej kolejności wymień te kompetencje, które są z nimi związane i mogą być interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Niektóre umiejętności możesz też udowodnić poprzez umiejętny opis zainteresowań w CV (np. czytanie książek rozwija empatię, gra w szachy — zdolność strategicznego myślenia itd.).

 

W profesjonalnym CV na listę umiejętności najpierw wypisz kompetencje twarde, specjalistyczne, a następnie miękkie — osobiste i interpersonalne. Oto przykład:

 

Umiejętności miękkie i twarde w CV — przykład

 

Umiejętności twarde:

 

  • język angielski — poziom C1
  • Excel, Word, PowerPoint — poziom zaawansowany
  • Google Analytics — poziom średniozaawansowany
  • podstawowa wiedza z zakresu SEO

 

Umiejętności miękkie:

 

  • pozytywne nastawienie do pracy
  • łatwość w nawiązywaniu przyjacielskich relacji
  • duża chęć nauki i otwartość na nowe metody pracy

 

Pamiętaj, aby być jak najbardziej konkretnym i szczegółowym. Jeśli napiszesz, że jesteś „pracowity”, pracodawca nie będzie w stanie tego sprawdzić na etapie rekrutacji. Poza tym takie kompetencje widnieją w zbyt wielu gotowych CV, które trafiają na biurka rekruterów. 

 

Dlatego zamiast „zarządzanie ludźmi”, napisz „zarządzanie 5-osobowym zespołem”, a umiejętność „odporność na stres” zamień na „realizowanie projektów pod presją czasu”. W ten sposób te atuty w CV będą lepiej widoczne, a Twoje curriculum vitae będzie wyraźnie odróżniać się od innych.

 

Przy opisie kompetencji twardych koniecznie podaj swój poziom zaawansowania, np. „język niemiecki — poziom C1/C2” lub „SAP — poziom zaawansowany”. Najważniejsze z tych umiejętności możesz dodatkowo wymienić w Podsumowaniu zawodowym, czyli sekcji O mnie w CV.

 

Uważaj tylko, aby nie koloryzować i nie naciągać rzeczywistości. W dobrym CV nie musisz podawać umiejętności, których nie masz ani zawyżać poziomu tych, które wymieniłeś. Wystarczy je odpowiednio opisać. Poza tym kłamstwa w CV zazwyczaj szybko zostają zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Ćwiczenie umiejętności miękkich, podobnie jak kształtowanie własnego charakteru, nie należy do łatwych. Warto jednak skupić się na ich rozwoju, ponieważ ten rodzaj kompetencji odgrywa coraz większą rolę na rynku pracy. A dodatkowo jest przydatny także w życiu codziennym.

 

Aplikujesz do pracy za granicą? Sprawdź, jak opisać umiejętności w CV po angielsku. Poznaj też inne zwroty do anglojęzycznego CV.

 

Jak już wiesz, temat umiejętności miękkich i interpersonalnych jest dosyć szeroki i podlega różnym interpretacjom. Jeśli chcesz o nim podyskutować, możesz zostawić swój komentarz pod tym artykułem.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Umiejetnosci miekkie twarde

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.49  (37 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: