15 umiejętności w CV, które cenią pracodawcy. Jak wpisać je do CV?

15 umiejętności w CV, które cenią pracodawcy. Jak wpisać je do CV?

Sekcja umiejętności w CV pokazuje pracodawcy, że masz to, czego szuka. Trzeba ją tak wyróżnić, by przyciągała wzrok i pokazywała, w czym jesteś dobry. Proste? Nie do końca, bo w rzeczywistości niewiele osób potrafi korzystnie zaprezentować swoje umiejętności w CV. 

 

Nasi eksperci od lat analizują dokumenty aplikacyjne i wiedzą, że sekcja z umiejętnościami odgrywa kluczową rolę, ale tylko, jeśli jest odpowiednio przygotowana. Zaraz dowiesz się wszystkiego na ten temat i sam stworzysz CV, które będzie lepsze od innych.

 

1. Czym są umiejętności? 

 

Umiejętności (ang. skills) to wrodzone lub nabyte kompetencje, które wykorzystujemy w życiu prywatnym i zawodowym. Możemy je kształtować tak, by osiągać mistrzostwo w danej dziedzinie. Listę umiejętności życiowych tworzy projekt Life skills in Europe. Mieszczą się na niej również umiejętności zawodowe, a wśród nich umiejętności twarde i miękkie.

 

Ale umiejętności w CV to coś więcej niż zestaw Twoich najlepszych cech i zdolności. Sztuka polega na tym, by pisząc życiorys zawodowy wybrać odpowiednie umiejętności i dopasować ich opis do potrzeb pracodawcy. Dzisiejszy rynek pracy ceni umiejętności ponad wszystkie inne kryteria oceny kandydatów, dlatego warto zrobić to dobrze. 

 

2. Przykłady umiejętności do CV 

 

Musisz wiedzieć, że Twoje umiejętności kryją się prawie w każdym zakamarku CV. Wie o tym system ATS, gdy skanuje Twoją aplikację. Widzi to też doświadczony rekruter, ale najczęściej ma za mało czasu, żeby doszukiwać się w dokumencie najcenniejszych kompetencji kandydata. Dlatego właśnie tak ważne jest samodzielne stworzenie listy swoich kluczowych umiejętności. 

 

Twoje kompetencje muszą być widoczne w CV, więc wymień je w punktach. Rekruter nie wyłuska ich sam i nie ułoży według kryterium ważności. Ty musisz to zrobić. Pamiętaj również o tym, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej będą krążyć przede wszystkim wokół listy umiejętności z Twojego CV. To dlatego warto przemyśleć, co tam wpiszesz.

 

Oto przykładowe umiejętności w CV dziennikarza: 

 

 • Doskonała znajomość WordPress
 • Umiejętność pracy pod presją czasu
 • Kreatywność i zaangażowanie
 • Wiedza dotycząca edycji artykułów prasowych
 • Znajomość marketingu online 

 

Wyróżnia się dwa rodzaje umiejętności: miękkie i twarde — jedne i drugie powinny znaleźć się w CV. Pracodawcy zależy zarówno na tym, byś był dobrze wykwalifikowany, jak i miał osobowość dopasowaną do kultury firmy. Poniżej znajdziesz przykłady umiejętności twardych i miękkich, które można wpisać do CV.

 

Umiejętności miękkie 

 

Umiejętności miękkie to wszystkie Twoje cechy osobowości, które powodują, że jesteś skuteczny zawodowo, a ludzie cenią sobie współpracę z Tobą. Na przykład:

 • cierpliwość
 • motywacja do pracy
 • elastyczność 
 • umiejętność słuchania innych
 • umiejętność planowania
 • umiejętność podejmowania decyzji
 • odpowiedzialność.

 

Jak opisać umiejętności miękkie w CV? Najważniejsze, żeby nie brzmiały banalnie i szablonowo. Pewnie co drugi kandydat jest kreatywny i pracowity. Żeby wybrnąć z tej pułapki, dodaj w nawiasie konkretny przykład potwierdzający daną umiejętność:

 

 • Kreatywność — z mojej inicjatywy wdrożono 3 zmiany w treściach bloga, które przyniosły 10% wzrost liczby czytelników.

 

Umiejętności twarde

 

Nikt nie rodzi się ze znajomością JavaScript, ale każdy może się tego nauczyć. Tak samo księgowania, zarządzania, czy analizy danych oraz innych umiejętności twardych, takich jak:

 • prowadzenie szkoleń
 • dobra znajomość MS Excel
 • SEO
 • języki programowania
 • obsługa social media
 • HTML
 • Google Analytics

 

Dodając w CV umiejętności twarde stosuj tę samą zasadę, co powyżej. Używaj liczb i procentów, by być wiarygodnym. Oto przykład:

 

 • Biegła znajomość MS Excel — stworzyłem bazę danych, która 4-krotnie przyspieszyła proces pozyskiwania klientów.

 

Żeby Twoja lista umiejętności w CV była jeszcze bardziej atrakcyjna i przekonująca, doprecyzuj informacje o umiejętnościach twardych i wskaż swój poziom zaawansowania. Dla rekrutera będzie to wyraźny znak, że zapewnienia o Twoich kompetencjach mają pokrycie. Oto przykład:

 

 • Zarządzanie projektami (dobra znajomość SCRUM, PRINCE2)
 • Grafika komputerowa (doskonała znajomość Sketch, Photoshop, Illustrator)

 

Rodzaje umiejętności w CV

 

Upewnij się, że na Twojej liście umiejętności znajdują się przykłady należące do tych kategorii:

 

 

 • umiejętności interpersonalne w CV — czyli rodzaj umiejętności społecznych, niezwykle cenionych dziś na rynku pracy, np. : wyrażanie opiniidawanie feedbacku, otwartość, motywowanie siebie i innych, rozwiązywanie problemów itp.
 • umiejętności komunikacyjne w CV — to coś, w czym roboty nie umieją wciąż prześcignąć człowieka, a więc: umiejętność słuchaniamediacjiudziału w dyskusji
 • umiejętności zawodowe w CV — czyli te kompetencje, które są wymagane w pracy na konkretnym stanowisku.

 

3. Jakie umiejętności wpisać w CV? 

 

Jesteś świadomy swoich kompetencji, ale nie przychodzi Ci do głowy nic szczególnego, co brzmi przekonująco i atrakcyjnie? Odpowiedź na swoje wątpliwości znajdziesz w ogłoszeniu o pracę. 

 

Sprawdź, czego dokładnie wymaga pracodawca. Jeśli odpowiadasz wymaganiom z oferty, po prostu wpisz do CV kompetencje, które tam wymieniono. Oczywiście — nie kłam w CV, bo to najkrótsza droga do porażki na rozmowie kwalifikacyjnej. 

 

Jeśli w ofercie pracy napisano: Poszukujemy komunikatywnego office managera, który dobrze odnajduje się w dynamicznym środowisku, w odpowiedzi wymień w CV takie umiejętności:

 

 • Łatwość nawiązywania kontaktów
 • Kultura osobista
 • Dobra organizacja pracy
 • Wielozadaniowość

 

Dodaj bonus, czyli coś, co wiąże się z wymaganiami, ale nie zostało wymienione w ogłoszeniu. Najlepiej przejrzyj kilka podobnych ogłoszeń o pracę. Tam na pewno znajdziesz inspirację. Potem jeszcze raz przeanalizuj dokładnie wymagania stanowiska, na które aplikujesz. Upewnij się, że Twoja lista umiejętności w CV odpowiada na te dwa pytania:

 • Czego oczekuje pracodawca? 
 • Co najlepszego możesz zaoferować? 

 

Jeśli wpiszesz do CV kompetencje pożądane przez pracodawcę, łatwiej zdobędziesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. 

 

4. Gdzie w CV umieścić sekcję Umiejętności? 

 

O tym już wspomnieliśmy, ale warto powtórzyć: umiejętności muszą być widoczne w CV. Najlepiej umieścić je tuż pod podsumowaniem zawodowym. Jeśli masz problemy z formatowaniem tekstu samodzielnie, nasz kreator CV przyjdzie Ci z pomocą. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednie pola, a tekst sam dostosuje się do optymalnego układu.

 

Wymień swoje umiejętności w punktach -— jeden pod drugim i pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością. Wystarczy 10 umiejętności, ale za to przemyślanych i zgodnych z rzeczywistością. Jeśli chcesz dodać więcej punktów, podziel listę na umiejętności miękkie i twarde. 

 

Pamiętaj też, że zanim wpiszesz umiejętności do CV, musisz zrobić porządną selekcję. Wybierz umiejętności, które najlepiej Cię charakteryzują i jednocześnie pasują do oczekiwań pracodawcy.

 

5. Które umiejętności w CV chce widzieć pracodawca? 

 

W 2019 roku pracodawcy oczekują konkretnych umiejętności. Na najbardziej aktualnej liście, którą stworzył Linkedin znalazły się zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie, chociaż tych drugich jest dwa razy więcej. 

 

15 pożądanych umiejętności w CV

 

1. Kreatywność

 

Pracownik, który wnosi do projektu nowe pomysły i propozycje innowacji to skarb dla pracodawcy. Jeśli jesteś kreatywny, nie musisz obawiać się, że Twoją pracę zastąpi w przyszłości robot. 

 

2. Umiejętność przekonywania 

 

Dobry pomysł i świetny produkt nie wystarczą, aby firma odniosła sukces. Niezbędny jest ktoś, kto umie przekonać innych do zakupu produktu lub usługi oraz do swoich racji.

 

3. Umiejętność współpracy z innymi

 

Im projekty stają się bardziej złożone, tym więcej osób angażuje się w ich realizację. To dlatego umiejętność współpracy z innymi jest dziś niezwykle ceniona.

 

4. Umiejętność adaptacji 

 

Wczorajsze rozwiązania nie rozwiążą dzisiejszych problemów. W dynamicznie zmieniającym się świecie idealny pracownik musi mieć umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunków. 

 

5. Dobre zarządzanie czasem

 

Bez względu na to, jak dobry jesteś w swojej dziedzinie, opóźnienia w realizacji zadań niszczą najlepszy projekt. Dobre zarządzanie czasem to nieoceniona nieumiejętność na każdym stanowisku. 

 

6. Zarządzanie ludźmi

 

Jeśli umiesz zmotywować zespół, rozwiązywać konflikty, angażować innych członków zespołu i mądrze przydzielać zadania, to masz umiejętność, którą posiada niewielu specjalistów. 

 

7. Tłumaczenia i umiejętności językowe

 

Dziś jesteśmy połączeni globalnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Umiejętności językowe przełamują jedną z ostatnich barier — barierę językową.

 

8. UX Design

 

Projektowanie UX jest niezbędne, by cyfrowy świat działał na ludzi, angażował ich i ułatwiał korzystanie z urządzeń i usług. 

 

9. Sprzedaż

 

Umiejętności sprzedażowe są jednymi z tych umiejętności, na które zawsze jest popyt, a skutecznych liderów sprzedaży coraz trudniej dziś znaleźć.

 

10. Analiza danych (Data Science)

 

Wszystko opiera się o dane — firmy zbierają i przetwarzają ich coraz więcej. Obliczenia naukowe są zwykle stosowane do rozwiązywania problemów z ogromną ilością danych do przeanalizowania, dlatego jeśli umiesz to robić, będziesz rozchwytywany przez rekruterów.

 

11. Social media marketing

 

Media społecznościowe są dziś najlepszym sposobem cyfrowej komunikacji. Jeśli znasz się na marketingu w social media, masz duży atut. 

 

12. Animacja komputerowa

 

Nie powinno dziwić, że umiejętność animacji komputerowej znalazła się na liście, jeśli weźmiemy pod uwagę gwałtowny rozwój treści wideo i rosnącą popularność GIF-ów.

 

13. Copywriting

 

Świat marketingu walczy dziś o ludzi, którzy umieją tworzyć angażujące treści. Jeśli do tego wiesz, jak sprzedać produkt za pomocą słowa pisanego, nie będziesz miał problemu ze zdobyciem pracy.

 

14. Obsługa klienta

 

W świecie, w którym jedno złe doświadczenie użytkownika może prowadzić do krytycznego tweeta, który zobaczy cały świat, umiejętność obsługa klienta jest coraz ważniejsza.

 

15. Wzornictwo przemysłowe (Projektowanie)

 

Zapotrzebowanie na ludzi, którzy potrafią zaprojektować coś, co jest zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne wizualnie, nigdy nie minie.

 

Teraz masz już całkiem sporą listę umiejętności, którą możesz wykorzystać tworząc CV. Potraktuj ją jako podpowiedź do stworzenia swojej własnej sekcji Umiejętności. Na pewno świetnie wiesz, że kopiowanie cech i kompetencji, których nie masz, to bardzo zły pomysł.

 

6. Dodatkowe umiejętności CV

 

Co z takimi umiejętnościami, jak np. prawo jazdy czy znajomość języków obcych? To są dodatkowe umiejętności — bardzo istotne i właśnie dlatego warto je wpisać w oddzielnej sekcji. 

 

Na pewno wydziel widoczne miejsce w CV na listę języków obcych, które znasz, oraz informację o poziomie ich zaawansowania. Pamiętaj też, żeby w sekcji Certyfikaty wypisać pełne nazwy lub oficjalne skróty nazw dokumentów, które potwierdzają Twoją biegłość językową.

 

Gdzie wpisać prawo jazdy w CV? 

 

To zależy od tego, gdzie aplikujesz. Jeśli chcesz być kurierem, prawo jazdy będzie jedną z najważniejszych umiejętności w Twoim CV. Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie ma takiego wymagania, prawo jazdy możesz wpisać na końcu listy umiejętności lub stworzyć osobną sekcjęUmiejętności dodatkowe

 

7. Umiejętności w CV po angielsku

 

Umiejętności w CV po angielsku to skills. Wszystkie rady z tego artykułu pomogą Ci stworzyć dobrze zaplanowaną i atrakcyjną dla rekrutera analogiczną sekcję po angielsku i w każdym innym języku obcym. Zadbaj o to, by w Twoim życiorysie zawodowym znalazły się zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. Dopilnuj, by Twoja lista umiejętności w CV zawsze odpowiadała wymaganiom stanowiska, na które aplikujesz i nie była zbyt długa. 


Jeśli jeszcze coś wydaje Ci się niezrozumiałe, jesteśmy otwarci na pytania. W naszym serwisie znajdziesz artykuły z poradami dotyczącymi pisania CV — zapraszamy do lektury i poszerzania swojej wiedzy na temat procesów rekrutacji. Jeśli chcesz zadać konkretne pytania, dodaj komentarz na forum poniżej tekstu. Nasi eksperci chętnie służą pomocą.

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo