Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak napisać CV: wzór do pracy i omówienie CV w 2024
Piszą o nas:
Odpowiedź na pytanie, jak napisać CV nie jest taka prosta. Na szczęście trafiłeś we właściwe miejsce. Za chwilę dowiesz się, jak podkreślić swoje atuty i jakie sztuczki podczas pisania CV zastosować, by zostawić w tyle konkurencję.
W tym artykule przeczytasz, jak napisać CV do pracy — każdej. Znajdziesz tu też wzór gotowego CV, który bez problemu będziesz mógł wykorzystać do stworzenia własnego dokumentu oraz dobre przykłady dla ponad 50 zawodów.
Zobacz jak wyglądają profesjonalne szablony CV i wybierz jeden z nich dla siebie. Będziesz mieć pewność, że Twoja aplikacja zawiera wszystko, czego oczekują od niej rekruterzy.
Wzory CV zaprojektowane przez ekspertów kariery pomogą Ci napisać CV dla każdego zawodu i stanowiska.
Jak napisać CV do pracy — gotowy wzór
Imię i nazwisko
Przedstawiciel handlowy
Numer telefonu
Adres e-mail
Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)
Podsumowanie zawodowe
Jestem przedstawicielem handlowym z ponad 7-letnim doświadczeniem (obecnie Nestle). Na co dzień przygotowuję oferty współpracy oraz aktywnie poszukuję nowych klientów. W 2019 roku pozyskałem aż 14 kluczowych klientów (najlepszy wynik w zespole). W Państwa firmie chciałbym zbudować własny zespół sprzedażowy i dalej rozwijać się w branży spożywczej.
Umiejętności specjalistyczne
- język angielski — poziom C1/C2
- bardzo dobra znajomość pakietu MS Office (w tym Excela)
- znajomość realiów sprzedaży w branży spożywczej
- prawo jazdy kat. B
Umiejętności miękkie
- rozwinięte umiejętności negocjacyjne
- komunikatywność
- wysoka kultura osobista
- świetna organizacja pracy
- samodzielność i odpowiedzialność
- entuzjastyczne nastawienie do pracy
- otwartość na nowe rozwiązania i naukę
Doświadczenie
04.2017–obecnie Nestle
Stanowisko: Przedstawiciel handlowy
Obowiązki:
- wspieranie procesu tworzenia oraz realizacja planów współpracy z kluczowymi klientami w oparciu o strategię sprzedażową
- pozyskiwanie nowych klientów i realizacja planów sprzedażowych
- proponowanie nowych rozwiązań i narzędzi, mających na celu usprawnianie działań trade marketingowych
- współpraca z działem marketingu przy tworzeniu kampanii reklamowych
Sukcesy:
- pozyskanie 14 kluczowych klientów w 2019 roku (najlepszy wynik w zespole)
- realizacja planów sprzedażowych na poziomie 95-150%
01.2015–03.2017 Biedronka
Stanowisko: Młodszy sprzedawca / Przedstawiciel handlowy
Obowiązki:
- poszukiwanie i nawiązywanie współpracy z nowymi klientami z kanału tradycyjnego
- realizacja wyznaczonych planów sprzedażowych i dystrybucyjnych
- wsparcie dla stałych klientów
Wykształcenie
2015–2018 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Zarządzanie
Uzyskany tytuł: licencjat
Zainteresowania
Uwielbiam podróżować (szczególnie po Europie Środkowej oraz Wschodniej) i być w ciągłym ruchu. M.in. dlatego wybrałem zawód przedstawiciela handlowego (dobrze radzę sobie z pracą „w trasie” i podróżami służbowymi).
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Wzór to oczywiście nie wszystko. Poniżej znajdziesz wytłumaczenie, jak napisać CV krok po kroku i na co zwrócić uwagę, oraz przykłady każdej sekcji do CV.
1. Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz pisać curriculum vitae – podział CV
Zanim przejdziemy do szczegółowej odpowiedzi na pytanie, jak napisać CV, musimy omówić trochę podstaw.
Powinieneś podzielić życiorys na części: dane osobowe, podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie, szkolenia, kursy i certyfikaty oraz zainteresowania. Pogrub nagłówki sekcji CV i wpisz je większą czcionką. Możesz też podkreślić je elementami graficznymi, np. ikonami.
Pisząc CV masz jeden cel — zdobyć pracę. Dlatego najważniejszą zasadą tworzenia CV jest dopasowanie go do oferty pracy. Co to znaczy? Przed wysłaniem aplikacji dokładnie przeczytaj, czego wymaga pracodawca, a następnie zastanów się, jak opisać swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i umiejętności, aby pokazać, że świetnie nadajesz się na dane stanowisko.
Musisz również zdecydować, w jaki sposób najlepiej podkreślić swoje mocne strony. Na samym początku podejmij więc decyzję, jaki format CV będzie odpowiedni. Do wyboru masz:
- CV chronologiczne — najpopularniejszy typ curriculum vitae, w którym na początku dokumentu wpisuje się doświadczenie i… podaje się je zgodnie z zasadą odwróconej chronologii, czyli najświeższe stanowisko na górze tej sekcji.
- CV funkcjonalne — nacisk kładzie się przede wszystkim na umiejętności i podaje je przed doświadczeniem. Świetnie sprawdzi się dla osób na początku kariery zawodowej i piszących pierwsze CV.
- CV mieszane — czyli połączenie dwóch powyższych.
Nadal nie bardzo wiesz, jak napisać CV? Możesz zatem skorzystać z gotowego szablonu curriculum vitae albo programu do pisania CV. Dzięki temu łatwiej rozplanujesz dokument, a jedyną pracą z Twojej strony będzie uzupełnienie sekcji życiorysu zawodowego.
Jeśli chcesz stworzyć CV ze zdjęciem — zadbaj o to zawczasu i przygotuj odpowiednią profesjonalną biznesową fotografię — nie selfie ani zdjęcie z wakacji. CV bez zdjęcia jest równie dobre, a za granicą — często jedyne akceptowalne.
Pamiętaj też, że CV to nie tylko treść — dokument, który dostanie pracodawca musi odpowiednio wyglądać i estetycznie się prezentować. Dlatego, jeśli nie masz zdolności graficznych i czasu, postaw na gotowy szablon.
Możesz również spróbować stworzyć wzór CV w Wordzie albo Google Docs — edytorach tekstowych. To jednak nie najprostszy ani najszybszy sposób. Ten typ programów znacznie utrudnia formatowanie bardziej złożonych dokumentów.
Podstawy mamy za sobą, ale to dopiero początek.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jak napisać CV krok po kroku? Wzory sekcji
W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy sekcje, które powinny znaleźć się w każdym dobrym curriculum vitae. Teraz po kolei omówimy każdą z nich, tak abyś dokładnie wiedział, jak napisać CV.
1. W CV dodaj cele i podsumowanie zawodowe
Pod danymi osobowymi we wzorze CV powyżej, znajduje się tzw. podsumowanie zawodowe, czyli krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego i sukcesów Można nazwać je również sekcją CV O mnie lub profilem zawodowym.
To bardzo ważne — badania wskazują, że rekruterzy spędzają zaledwie kilka sekund na pierwszym przeczytaniu Twojego CV. A dzięki tej sekcji pracodawca od razu pozna Twoje największe atuty. Nie musisz się zbytnio rozpisywać — wystarczy opis długości 4–5 zdań.
Pisząc podsumowanie, dopasuj je do oferty pracy — w pierwszej kolejności opisz w Wpisz do CV te umiejętności, które są związane z wymaganiami w ogłoszeniu. Jeśli np. pracodawca szuka osoby z wyższym wykształceniem, znajomością branży finansowej oraz Excela, to właśnie do tych punktów powinieneś nawiązać.
W podsumowaniu mogą również znaleźć się cele zawodowe. Jak je napisać? Wyjaśnij np. w jakim kierunku chcesz się rozwijać, jakie umiejętności zdobyć i co możesz zrobić dla tej konkretnej firmy.
2. Pisząc curriculum vitae, wymień swoje umiejętności
W nowoczesnym CV absolutnie obowiązkowa jest sekcja z umiejętnościami — i potwierdzają to badania. To najbardziej wydajny sposób, aby pokazać pracodawcy swoje najważniejsze kwalifikacje.
Wymień przede wszystkim twarde, specjalistyczne kompetencje, np. znajomość języka obcego lub obsługa programu komputerowego. Nie zapomnij również napisać, w jakim stopniu je opanowałeś (np. język angielski — C2, lub JavaScript — zaawansowany).
Przy opisywaniu w CV umiejętności nie zapomnij również o kompetencjach miękkich i zdolnościach interpersonalnych. Eksperci wskazują, że takie kompetencje poprawiają wydajność pracy oraz atmosferę w zespole, o czym doskonale wiedzą pracodawcy i headhunterzy. Uważaj jednak — postaraj się nie wpisywać generycznych umiejętności, które prawdopodobnie wpisuje co drugi kandydat na dane stanowisko.
3. Szczegółowo opisz doświadczenie zawodowe
Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie, jak napisać dobre CV — koniecznie musi znaleźć się w nim sekcja z doświadczeniem. Tworzymy ją zgodnie z zasadą odwróconej chronologii. Na samej górze trzeba podać obecne lub ostatnio zajmowane stanowisko.
Również w sekcji Doświadczenie zawodowe CV powinno być dopasowane do oferty pracy. Inaczej niż w tradycyjnym życiorysie, staraj się skupić na tych stanowiskach i obowiązkach, które w największym stopniu wiążą się z wymaganiami pracodawcy podanymi w ogłoszeniu. Ponadto jeśli masz bardzo długie doświadczenie, nie wpisuj wszystkich miejsc pracy do CV. Wystarczy, że skupisz się na ostatnich 10 latach swojej kariery.
Oprócz tego, w doświadczeniu w CV podaj nazwy firm, w których pracowałeś i daty zatrudnienia (wraz z miesiącami). Te zasady są absolutnie podstawowe — dotyczą zarówno klasycznego CV, jak i bardziej kreatywnego curriculum vitae.
Wymień również obowiązki, które wykonywałeś na danym stanowisku oraz koniecznie w CV pochwal się osiągnięciami i sukcesami. Podawaj twarde dane i liczby — np. Podniosłem wydajność zespołu o 10%, dzięki optymalizacji procesu planowania pracy.
Jak napisać w CV, że nadal pracujesz? Po prostu podaj datę rozpoczęcia współpracy z firmą i dopisz sformułowanie „obecnie” (np. 10.2017–obecnie). Pamiętaj, aby w dacie wpisywać także miesiąc. Jeśli np. podasz okres 2018–2019, pracodawca może podejrzewać, że chcesz coś ukryć, np. fakt, że w danej firmie pracowałeś od grudnia 2018 roku do stycznia 2019 roku, czyli tylko dwa miesiące — a nie pełny rok.
4. Napisz o swoim wykształceniu
Obecnie pracodawcy przywiązują do edukacji znacznie mniejszą wagę. Zazwyczaj wymagają po prostu wykształcenia średniego lub wyższego, czasami kierunkowego. Oczywiście wyjątkiem są zawody, w których musisz mieć określony dyplom — np. w przypadku prawników.
Przygotowując sekcję CV Wykształcenie, nie musisz się zbytnio rozpisywać na temat swojej edukacji. Wpisz tylko lata nauki, nazwę uczelni i wydziału, kierunek swoich studiów oraz uzyskany tytuł. Jeśli nie studiowałeś, opisz liceum, technikum lub szkołę zawodową. Pisanie w CV o podstawówce czy gimnazjum nie ma sensu.
Zastanawiasz się, jak opisać w CV dopiero rozpoczęte, trwające studia? Tak samo, jak w przypadku pracy, w przedziale czasowym dodaj sformułowanie „obecnie” — np. 2018–obecnie. Przy opisie wykształcenia nie musisz podawać miesięcy, wystarczą lata nauki.
5. W CV do pracy opisz swoje zainteresowania
Napisanie w CV o swoich zainteresowaniach to szansa na przyciągnięcie uwagi pracodawcy i wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Oczywiście nie jest to obowiązkowy element CV.
Postaraj się pokazać, że Twoje hobby w jakimś stopniu związane jest z pracą, o którą się ubiegasz. Oczywiście w CV nie możesz kłamać — koloryzowanie rzeczywistości zazwyczaj jest weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pisząc tę sekcję formularza CV, po prostu skup się na tych zainteresowaniach i pasjach, które mogą być przydatne z punktu widzenia pracodawcy.
6. Nie zapomnij dodać klauzuli RODO
Na samym dole dokumentu powinieneś umieścić aktualną klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (zgodną z przepisami RODO). Oto przykład poprawnie napisanej klauzuli do CV:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Aplikujesz do pracy za granicą? Sprawdź, jak brzmi poprawna klauzula CV po angielsku.
Wiesz już, jak napisać CV. Ale mam dla Ciebie jeszcze kilka przydatnych wskazówek.
Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.
3. Jak przygotować dobre curriculum vitae? Porady i wskazówki
CV musi być nie tylko świetnie napisanie — powinno również prezentować się atrakcyjnie. Wygląd CV ma znaczenie — co potwierdzają badania. Nie chodzi jednak o magiczne sztuczki w Photoshopie. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie formatowanie — marginesy i światło, czytelność i przejrzystość dokumentu.
Nie przesadź też z długością. Idealne CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Dlaczego? Pracodawcy, którzy dostają setki życiorysów, nie mają czasu przeglądać wielostronicowych dokumentów. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe związane z ofertą pracy. W takim przypadku postaraj się zmieścić CV na 2 stronach.
Sprawdź również CV pod kątem błędów — wyeliminuj literówki i inne uchybienia gramatyczne i stylistyczne. Taka prosta pomyłka może przekreślić Twoje szanse — pracodawca od razu pomyśli, że nie przykładasz się do swoich obowiązków. Dodatkowo Twoje CV może okazać się śmieszne. Poza tym pamiętaj, że przed rozmową kwalifikacyjną rekruter być może wydrukuje Twoje CV, toteż unikaj zbyt ciemnych kolorów tła (papier mógłby się marszczyć).
Kiedy Twoje CV będzie już gotowe, zapisz je w formacie PDF. Dlaczego to lepsze od curriculum vitae w DOC lub DOCX? Będziesz miał pewność, że pracodawca zobaczy dokładnie taki dokument, jaki wysłałeś. Nie musisz się martwić, w jakim programie zostanie on wyświetlony. Poza tym we wzorze CV w PDF nikt nie wprowadzi do Twojego dokumentu zmian, co może się zdarzyć w przypadku CV w Wordzie.
Dobry życiorys wygodnie stworzysz w kreatorze CV LiveCareer, gdzie znajdziesz gotowe wzory CV do wypełnienia, w tym wzory CV do wypełnienia bez zdjęcia.
4. Jak napisać CV do pracy w różnych zawodach, branżach i na stanowiskach? Wzory CV na 2024 rok
Chcesz dowiedzieć się, jak napisać CV do pracy na konkretnym stanowisku lub w określonej branży? To świetnie, bo w każdym z artykułów poniżej znajdziesz profesjonalne wzory curriculum vitae dla różnych zawodów. Takie CV za darmo możesz skopiować i dopasować do własnych potrzeb (w tym celu możesz wykorzystać pusty wzór CV do wypełnienia online, darmowe szablony CV lub darmowe kreatory CV w internecie).
Są tam też przykłady CV i wskazówki ekspertów, dzięki którym napiszesz życiorys po polsku zgodnie ze standardami obowiązującymi w 2024 roku. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na pracę, bo napisanie CV będzie tak proste, jak nigdy wcześniej. Oto one:
- Jak napisać CV agenta nieruchomości
- Jak napisać CV architekta
- Jak napisać CV artystyczne
- Jak napisać CV barmana
- Jak napisać CV bez doświadczenia
- Jak napisać CV budowlańca i pracownika fizycznego
- Jak napisać CV dietetyka
- Jak napisać CV do banku
- Jak napisać CV do call center
- Jak napisać CV do Lidla
- Jak napisać CV do pierwszej pracy
- Jak napisać CV do policji
- Jak napisać CV do przedszkola
- Jak napisać CV do straży pożarnej
- Jak napisać CV do urzędu
- Jak napisać CV do wojska
- Jak napisać CV elektryka
- Jak napisać CV farmaceuty
- Jak napisać CV fizjoterapeuty i masażysty
- Jak napisać CV fryzjera
- Jak napisać CV grafika
- Jak napisać CV hostessy
- Jak napisać CV inżyniera
- Jak napisać CV kelnera
- Jak napisać CV kierowcy
- Jak napisać CV kierownika sklepu
- Jak napisać CV kosmetyczki
- Jak napisać CV księgowej
- Jak napisać CV kucharza
- Jak napisać CV laboranta
- Jak napisać CV lekarza
- Jak napisać CV lekarza dentysty
- Jak napisać CV logistyka
- Jak napisać CV magazyniera
- Jak napisać CV mechanika
- Jak napisać CV na praktyki lub staż
- Jak napisać CV nauczyciela
- Jak napisać CV nauczyciela języka angielskiego
- Jak napisać CV nauczyciela matematyki
- Jak napisać CV nauczyciela WF
- Jak napisać CV naukowe
- Jak napisać CV pielęgniarki
- Jak napisać CV pracownika biurowego
- Jak napisać CV pracownika produkcji
- Jak napisać CV pracownika socjalnego
- Jak napisać CV prawnika
- Jak napisać CV programisty i informatyka
- Jak napisać CV przedstawiciela handlowego
- Jak napisać CV psychologa
- Jak napisać CV recepcjonistki
- Jak napisać CV referenta
- Jak napisać CV rejestratorki medycznej
- Jak napisać CV sekretarki
- Jak napisać CV spawacza
- Jak napisać CV sprzątaczki
- Jak napisać CV sprzedawcy i kasjera
- Jak napisać CV studenta
- Jak napisać CV ślusarza
- Jak napisać CV trenera personalnego
- Jak napisać CV ucznia
Nie wiesz, jak powinno wyglądać CV w języku obcym? Koniecznie zajrzyj tutaj:
- Jak napisać CV po angielsku
- Jak napisać CV po francusku
- Jak napisać CV po niemiecku
- Jak napisać CV po rosyjsku
- Jak napisać CV po ukraińsku.
Masz już gotowe CV? Teraz wyślij je do pracodawcy. Do maila z CV załącz krótki list motywacyjny lub bardziej ogólne podanie o pracę (jeśli aplikujesz do pracy bez ogłoszenia).
Przeczytaj też, jak napisać CV na telefonie.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Pisanie CV, szczególnie za pierwszym razem, nie jest łatwe. Dlatego rozumiemy, że możesz mieć wątpliwości i pytania. Możesz je śmiało zadawać w komentarzach pod artykułem!
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
Najczęściej zadawane pytania o pisaniu CV
Jak najłatwiej napisać CV do pracy?
Dobre CV powinno być przede wszystkim dopasowane do konkretnego ogłoszenia. Szukając pracy, wybierz interesujące Cię oferty i dopasuj do nich swój życiorys zawodowy. Ważne jest, aby wpisać do CV te kwalifikacje zawodowe, których wymaga pracodawca — oczywiście, jeśli rzeczywiście możesz się nimi pochwalić i opanowałeś je w zadowalającym stopniu.
Jak napisać CV krok po kroku?
Pisanie CV najlepiej zacząć od przygotowania sekcji z doświadczeniem zawodowym, umiejętnościami (też miękkimi i cechami charakteru) i wykształceniem. Później możesz krótko wspomnieć o swoich zainteresowaniach i dodatkowych informacjach, istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Na koniec stwórz podsumowanie zawodowe i zawrzyj w nim najważniejsze atuty z CV — te informacje, które od razu przykują uwagę rekrutera i pracodawcy.
Jak poprawnie napisać CV?
Obecnie bardzo wiele firm korzysta z systemów ATS, które skanują dokumenty w poszukiwaniu najważniejszych informacji o kandydacie. Żeby CV przeszło ten etap procesu rekrutacji, musi być czytelne i przejrzyste. Możesz skorzystać z gotowego wzoru CV czy też profesjonalnego szablonu. Zanim wyślesz CV do pracy, sprawdź je dokładnie — unikaj literówek i innych błędów!
Jak napisać CV ręcznie?
Napisane ręcznie CV to obecnie rzadkość. W większości przypadków życiorys zawodowy najlepiej przygotować na komputerze np. w specjalnej aplikacji. To, w jakim programie napiszesz CV i czy w ogóle chcesz skorzystać z tej możliwości, zależy od Ciebie. Możesz również użyć wzoru CV do pobrania z internetu, co z pewnością przyspieszy i ułatwi pisanie CV.
Co można napisać w CV?
W CV najlepiej wpisać takie informacje, które zaprezentują Cię jako profesjonalistę w tym, co robisz. Rekruter przy pierwszym rzucie oka na dokument powinien zobaczyć, że nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz i masz niezbędne kompetencje zawodowe.
Pisanie CV, szczególnie za pierwszym razem, nie jest łatwe. Dlatego rozumiemy, że możesz mieć wątpliwości i pytania. Możesz je śmiało zadawać w komentarzach pod artykułem!
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jak napisac cv
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy
Jak napisać list motywacyjny, który sprawi, że pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Zobacz gotowy wzór listu do pracy i praktyczne przykłady.
Curriculum vitae: 50+ wzorów do wypełnienia i pobrania
Dowiedz się, jak przygotować poprawny wzór curriculum vitae. Zobacz ponad 50 wzorów do pobrania i wypełnienia dla różnych zawodów i ścieżek kariery.
Kilka słów o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej - przykłady
Dowiedz się, jak opowiedzieć kilka słów o sobie na rozmowie o pracę. Zobacz przykłady, które pomogą Ci przygotować się do spotkania z rekruterem.
Piszą o nas: