1. Jak napisać CV do pracy: wzór dobrego CV po polsku w 2022

Jak napisać CV do pracy: wzór dobrego CV po polsku w 2022

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zastanawiasz się, jak napisać dobre CV, które przyciągnie wzrok pracodawcy i zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Nie wiesz, jakie wymogi musisz spełnić i na które elementy pracodawcy zwracają największą uwagę?

 

Trafiłeś we właściwe miejsce. Za chwilę dowiesz się, jak opisać w CV swoje największe atuty i jakie sztuczki zastosować, aby zostawić w tyle konkurencję. Najpierw pokażemy Ci wzór gotowego CV, a następnie omówimy jego poszczególne elementy.

 

Na samym końcu znajdziesz listę przykładów, jak napisać CV dla różnych zawodów, branż i stanowisk — wraz z ponad 50 gotowymi wzorami dobrze napisanych CV, które możesz skopiować.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Jak napisać CV do pracy — gotowy wzór do wykorzystania

 

Imię i nazwisko

Przedstawiciel handlowy

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

Podsumowanie zawodowe

 

Jestem przedstawicielem handlowym z ponad 3-letnim doświadczeniem (obecnie Nestle). Na co dzień przygotowuję oferty współpracy oraz aktywnie poszukuję nowych klientów. W 2018 roku udało mi się pozyskać aż 14 kluczowych klientów (najlepszy wynik w zespole). W Państwa firmie chciałbym zbudować własny zespół sprzedażowy i dalej rozwijać się w branży spożywczej.

 

Umiejętności specjalistyczne

 

 • język angielski — poziom C1/C2
 • bardzo dobra znajomość pakietu Office (w tym Excela)
 • znajomość realiów sprzedaży w branży spożywczej
 • prawo jazdy kat. B

 

Umiejętności miękkie

 

 • rozwinięte umiejętności negocjacyjne, wysoka kultura osobista i komunikatywność
 • świetna organizacja pracy, samodzielność i odpowiedzialność
 • entuzjastyczne nastawienie do pracy, otwartość na nowe rozwiązania i naukę

 

Doświadczenie

 

04.2017–obecnie Nestle

Stanowisko: Przedstawiciel handlowy

 

Obowiązki:

 • wspieranie procesu tworzenia oraz realizacja planów współpracy z kluczowymi klientami w oparciu o strategię sprzedażową
 • pozyskiwanie nowych klientów i realizacja planów sprzedażowych
 • proponowanie nowych rozwiązań i narzędzi, mających na celu usprawnianie działań trade marketingowych
 • współpraca z działem marketingu przy tworzeniu kampanii reklamowych

 

Sukcesy:

 • pozyskanie 14 kluczowych klientów 2018 roku (najlepszy wynik w zespole)
 • realizacja planów sprzedażowych na poziomie 95-150%

 

01.2015–03.2017 Biedronka

Stanowisko: Młodszy sprzedawca / Przedstawiciel handlowy

 

Obowiązki:

 • poszukiwanie i nawiązywanie współpracy z nowymi klientami z kanału tradycyjnego
 • realizacja wyznaczonych planów sprzedażowych i dystrybucyjnych
 • wsparcie dla stałych klientów

 

Wykształcenie

 

2015–2018 Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Zarządzanie

Uzyskany tytuł licencjata

 

Zainteresowania

 

Uwielbiam podróżować (szczególnie po Europie Środkowej oraz Wschodniej) i być w ciągłym ruchu. M.in. dlatego wybrałem zawód przedstawiciela handlowego (dobrze radzę sobie z pracą „w trasie” i podróżami służbowymi).

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Teraz dowiesz się, jak napisać skuteczne CV krok po kroku i co powinno znaleźć się w dobrym CV:

 

1. Pisanie CV zacznij od podania danych personalnych i kontakowych

 

Pisanie CV zacznij od podania swoich danych. Oprócz imienia i nazwiska dodaj nagłówek z nazwą Twojego obecnego stanowiska (lub np. wyuczonego zawodu). Oczywiście najlepiej, żeby było ono związane z tematyką oferty pracy, która Cię interesuje.

 

W sekcji CV z danymi kontaktowymi musisz podać numer telefonu (najlepiej komórkowego) i adres e-mail. Pamiętaj, że w profesjonalnym CV nie piszemy śmiesznych, prywatnych adresów. Najlepiej, żeby mail zawierał tylko Twoje imię i nazwisko. 

 

Dodatkowo możesz dodać link do swojego profilu na LinkedIn, ponieważ większość rekruterów właśnie tam szuka i sprawdza kandydatów. W ten sposób zwiększysz też swoją wiarygodność jako profesjonalisty. 

 

Pamiętaj, że w życiorysie zawodowym nie pisze się o swojej płci, stanu cywilnego czy też adresu zamieszkania, chyba że pracodawca wyraźnie podał taki wymóg w ogłoszeniu, na które aplikujesz.

 

2. Jak napisać dobre CV? Dodaj podsumowanie i cele zawodowe

 

Nasz przykład, jak napisać życiorys, zawiera wzór tzw. podsumowania zawodowego. Co to jest? Podsumowanie w CV to krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, sukcesów i kluczowych umiejętności. Można nazwać je również sekcją CV O mnie.

 

Dzięki tej sekcji pracodawca od razu pozna Twoje największe atuty, bez konieczności czytania całego życiorysu. Nie musisz się zbytnio rozpisywać — wystarczy opis długości 4–5 zdań.

 

O czym napisać w podsumowaniu? Przede wszystkim pamiętaj, aby dopasować je do oferty pracy — w pierwszej kolejności opisz w CV te kwalifikacje, które są związane z wymaganiami w ogłoszeniu. Jeśli np. pracodawca szuka osoby z wyższym wykształceniem, znajomością branży finansowej oraz Excela, to właśnie do tych punktów powinieneś nawiązać.

 

W podsumowaniu powinny również znaleźć się cele zawodowe. Jak je napisać? Wyjaśnij np. dlaczego zainteresowała Cię własnie ta oferta, w jakim kierunku chcesz się rozwijać i co możesz zrobić dla tej konkretnej firmy.

 

Podsumowanie zawodowe najlepiej przygotować pod koniec pisania CV. Po prostu w tym momencie będziesz już doskonale wiedział, które kompetencje i osiągnięcia warto wyróżnić i jak zachęcić pracodawcę do zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną właśnie Ciebie.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

3. Pisząc CV, skup się na umiejętnościach i wyróżnij ważne kompetencje

 

Opis umiejętności to druga najważniejsza sekcja interesującego i nowoczesnego CV — zaraz po podsumowaniu zawodowym. Skup się w niej przede wszystkim na twardych, specjalistycznych kompetencjach, które pracodawca może sprawdzić, np. znajomość języka obcego lub obsługa programu komputerowego. Podaj również swój poziom zaawansowania, np. język angielski — poziom C1/C2.

 

Jeśli chodzi o tzw. umiejętności miękkie w CV, wpisuj tylko te, o których pracodawca wspomina w ogłoszeniu. Jeśli wpiszesz w tej sekcji curriculum vitae takie ogólne kompetencje jak „pracowitość”, w żaden sposób nie wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

 

4. Jak napisać CV: swoje doświadczenie zawodowe opisz w punktach

 

Również w tej sekcji dobre CV powinno być dopasowane do oferty pracy. Inaczej niż w tradycyjnym życiorysie, staraj się skupić na tych stanowiskach i obowiązkach, które w największym stopniu wiążą się z wymaganiami pracodawcy podanymi w ogłoszeniu.

 

Miejsca pracy najlepiej opisywać, stosując w CV zasadę tzw. odwróconej chronologii — bez względu na to, czy piszesz nowoczesne, czy też klasyczne CV. Co to znaczy? Na górze curriculum vitae powinna się znaleźć Twoja obecna lub ostatnia firma, a na dole te miejsca, w których pracowałeś np. 5 lat temu.

 

Jak napisać w CV, że nadal pracujesz? Po prostu podaj datę rozpoczęcia współpracy z firmą i dopisz sformułowanie „obecnie” (np. 10.2017–obecnie). Pamiętaj, aby w dacie wpisywać także miesiąc. Jeśli np. podasz okres 2018–2019, pracodawca może podejrzewać, że chcesz coś ukryć, np. fakt, że w danej firmie pracowałeś tylko od grudnia 2018 roku do stycznia 2019 roku, czyli tylko dwa miesiące — a nie pełny rok.

 

Opisując w CV swoje doświadczenie, powinieneś podać nazwę firmy, okres zatrudnienia, nazwę stanowiska, listę wykonywanych obowiązków (koniecznie w punktach) oraz największe sukcesy. Zadania możesz podzielić np. na Główne obowiązki i Dodatkowe obowiązki oraz dodać podsekcję Osiągnięcia w CV.

 

Staraj się być konkretny i szczegółowy. Pochwal się liczbami, nazwami firm, dla których wykonywałeś projekty czy też nazwami narzędzi oraz metod, z których korzystałeś. Pracodawca powinien móc zweryfikować te informacje. Wpisanie w CV np. „rozmowy z klientami” nie ma sensu — coś takiego może wymienić każdy kandydat. 

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

5. Jak napisać w CV o swoim wykształceniu?

 

Obecnie pracodawcy przywiązują do edukacji znacznie mniejszą wagę. Zazwyczaj wymagają po prostu wykształcenia średniego lub wyższego, czasami kierunkowego. Oczywiście wyjątkiem są zawody, w których musisz mieć określony dyplom — np. w przypadku prawników.

 

Pisząc sekcję CV Wykształcenie, nie musisz się zbytnio rozpisywać na temat swojej edukacji. Napisz tylko lata nauki, nazwę uczelni i wydziału, kierunek swoich studiów oraz uzyskany tytuł. Jeśli nie studiowałeś, opisz liceum, technikum lub szkołę zawodową.

 

Zastanawiasz się, jak opisać w CV dopiero rozpoczęte, trwające studia? Tak samo jak w przypadku pracy, w przedziale czasowym dodaj sformułowanie „obecnie” — np. 2018–obecnie. Przy opisie wykształcenia nie musisz podawać miesięcy, wystarczą lata nauki.

 

6. W dobrym CV do pracy opisz zainteresowania — one też mają znaczenie

 

Opis zainteresowań w życiorysie to szansa, abyś wyróżnił się na tle innych kandydatów, pokazał swoją „ludzką” twarz, dał się zapamiętać. I udowodnił, że praca nie będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, ale również przyjemnością.

 

Opisując zainteresowania w CV, postaraj się pokazać, że są one w jakimś stopniu związane z pracą, o którą się ubiegasz. Pracodawcy uwielbiają pracowników-pasjonatów. Oczywiście w CV nie możesz kłamać — koloryzowanie rzeczywistości zazwyczaj jest weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pisząc tę sekcję formularza CV, po prostu skup się na tych zainteresowaniach i pasjach, które mogą być przydatne z punktu widzenia pracodawcy.

 

7. Napisane CV po polsku zakończ poprawną klauzulą i sprawdź długość dokumentu

 

Na samym dole dokumentu powinieneś umieścić aktualną klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (zgodną z przepisami RODO). Oto przykład poprawnie napisanej klauzuli do CV: 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Aplikujesz do pracy za granicą? Sprawdź, jak brzmi poprawna klauzula CV po angielsku.

 

Pamiętaj, aby nie przesadzić z długością dokumentu. Idealne CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Dlaczego? Pracodawcy, którzy dostają setki życiorysów, nie mają czasu przeglądać wielostronicowych dokumentów. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe związane z ofertą pracy. W takim przypadku postaraj się zmieścić CV na 2 stronach.

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

8. Gotowe CV zapisz w najbardziej profesjonalnym formacie. Dlaczego PDF jest lepszy od DOC?

 

Kiedy Twoje CV będzie już gotowe, zapisz je w formacie PDF. Dlaczego to lepsze od curriculum vitae w DOC lub DOCX? Ponieważ będziesz miał pewność, że pracodawca zobaczy dokładnie taki dokument, jaki wysłałeś. Nie musisz się martwić, w jakim programie zostanie on wyświetlony. Poza tym we wzorze CV w PDF nikt nie wprowadzi do Twojego dokumentu zmian, co może się zdarzyć w przypadku CV w Word.

 

Już wiesz, jak napisać CV, które pomoże Ci zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oraz jaki CV format jest najlepszy. Pamiętaj jednak, że oprócz treści, ważny jest także wygląd dokumentu. Bardzo istotne są powiększone nagłówki — dzięki nim pracodawca od razu znajdzie w CV najważniejsze informacje. Zadbaj także o estetyczne formatowanie, odstępy między wierszami, stosuj pogrubienia i punktory.

 

Taki dokument wygodnie stworzysz w kreatorze CV LiveCareer, gdzie znajdziesz gotowe wzory CV do wypełnienia. Nasz program do pisania CV automatycznie zapisze też Twój dokument w PDF (lub w Word, jeśli chciałbyś go później edytować).

 

Na koniec upewnij się, że w treści CV nie ma literówek i błędów. Taka prosta pomyłka może przekreślić Twoje szanse — pracodawca od razu pomyśli, że nie przykładasz się do swoich obowiązków. Dodatkowo Twoje CV może okazać się śmieszne. Poza tym pamiętaj, że przed rozmową kwalifikacyjną rekruter być może wydrukuje Twoje CV, toteż unikaj zbyt ciemnych kolorów tła (papier mógłby się marszczyć).

 

Na koniec szybkie podsumowanie. Oto prawidłowe sekcje, które powinieneś umieścić w dobrym CV:

 1. Dane osobowe
 2. Podsumowanie zawodowe
 3. Umiejętności (w tym umiejętności miękkie)
 4. Doświadczenie zawodowe
 5. Wykształcenie
 6. Zainteresowania
 7. Klauzula RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych

 

Jeśli Twoim docelowym miejscem pracy będzie Polska, możesz dodać zdjęcie do CV. Jeśli jednak aplikujesz do pracy w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie lub Australii, musisz wybrać wzór CV do wypełnienia bez zdjęcia (tamtejsi rekruterzy odrzucą dokument z fotografią, aby nie zostać posądzonymi o dyskryminację ze względu na wygląd, płeć czy narodowość kandydata).

 

9. Jak napisać CV do pracy w różnych zawodach, branżach i stanowiskach? Wzory CV na 2022 rok

 

Chcesz dowiedzieć się, jak napisać CV do pracy na konkretnym stanowisku lub w określonej branży? To świetnie, bo w każdym z artykułów poniżej znajdziesz profesjonalne wzory curriculum vitae dla różnych zawodów. Takie CV za darmo możesz skopiować i dopasować do własnych potrzeb (w tym celu możesz wykorzystać pusty wzór CV do wypełnienia online, darmowe szablony CV lub darmowe kreatory CV w internecie).

 

Są tam też przykłady CV i wskazówki ekspertów, dzięki którym napiszesz życiorys po polsku prawidłowo, zgodnie ze standardami obowiązującymi w 2022 roku. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na pracę, bo napisanie CV będzie tak proste jak nigdy wcześniej. Oto one:

 

 

Nie wiesz, jak powinno wyglądać CV w języku obcym? Koniecznie zajrzyj tutaj:
 

 

Masz już gotowe CV? Teraz wyślij je do pracodawcy. Do maila z CV załącz krótki list motywacyjny lub bardziej ogólne podanie o pracę (jeśli aplikujesz do pracy bez ogłoszenia). 

  

Najczęściej zadawane pytania o pisaniu CV


Jak najłatwiej napisać CV do pracy?

 

Dobre CV powinno być przede wszystkim dopasowane do konkretnego ogłoszenia. Szukając pracy, wybierz interesujące Cię oferty i dopasuj do nich swój życiorys zawodowy. Ważne jest, aby wpisać do CV te kwalifikacje zawodowe, których wymaga pracodawca — oczywiście, jeśli rzeczywiście możesz się nimi pochwalić i opanowałeś je w zadowalającym stopniu.

 

Jak napisać CV krok po kroku?

 

Pisanie CV najlepiej zacząć od przygotowania sekcji z doświadczeniem zawodowym, umiejętnościami (też miękkimi i cechami charakteru) i wykształceniem. Później możesz krótko wspomnieć o swoich zainteresowaniach i dodatkowych informacjach, istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Na koniec stwórz podsumowanie zawodowe i zawrzyj w nim najważniejsze atuty z CVte informacje, które od razu przykują uwagę rekrutera i pracodawcy. 

 

Jak poprawnie napisać CV?

 

Obecnie bardzo wiele firm korzysta z systemów ATS, które skanują dokumenty w poszukiwaniu najważniejszych informacji o kandydacie. Żeby CV przeszło ten etap procesu rekrutacji, musi być czytelne i przejrzyste. Możesz skorzystać z gotowego wzoru CV czy też profesjonalnego szablonu. Zanim wyślesz CV do pracy, sprawdź je dokładnie — unikaj literówek i innych błędów!

 

Jak napisać CV ręcznie?

 

Napisane ręcznie CV to obecnie rzadkość. W większości przypadków życiorys zawodowy najlepiej przygotować na komputerze np. w specjalnej aplikacji. To, w jakim programie napiszesz CV i czy w ogóle chcesz skorzystać z tej możliwości, zależy od Ciebie. Możesz również użyć wzoru CV do pobrania z internetu, co z pewnością przyspieszy i ułatwi pisanie CV.

 

Co można napisać w CV?


W CV najlepiej wpisać takie informacje, które zaprezentują Cię jako profesjonalistę w tym, co robisz. Rekruter przy pierwszym rzucie oka na dokument powinien zobaczyć, że nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz i masz niezbędne kompetencje zawodowe

 

Pisanie CV, szczególnie za pierwszym razem, nie jest łatwe. Dlatego rozumiemy, że możesz mieć wątpliwości i pytania. Możesz je śmiało zadawać w komentarzach pod artykułem!

O autorze

Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Obserwuj nas

  Oceń ten artykuł:

  Jak napisac cv

  Średnia:

  Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
  4.62962962962963  (81 oceny)

  Chcesz stworzyć skuteczne CV?

  Wypróbuj kreator CV za darmo
  Skuteczne CV

  Piszą o nas: