Idealne CV wygląda tak - zobacz, jak stworzyć perfekcyjne CV (Wzór)

Idealne CV to dokument, który nie tylko perfekcyjnie się prezentuje, lecz także zawiera wszystkie informacje niezbędne z punktu widzenia rekrutera. Jeśli chcesz napisać idealne CV, musisz zadbać o obie kwestie.

 

To wcale nie jest takie trudne. Potrzebujesz tylko wiedzy, którą w tym artykule dzielą się eksperci kariery z 15-letnim doświadczeniem. Jeśli myślisz, że coś takiego jak perfekcyjne CV nie istnieje, przeczytaj najpierw nasz przewodnik.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Stwórz CV teraz

 

Idealne CV — wzór

 

Anna Nowakowska

Office manager

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

Podsumowanie zawodowe

Jestem office managerką z 3-letnim doświadczeniem w pracy dla dużych firm i korporacji. Na co dzień koordynuję działania 500-osobowego biura, wdrażając własne pomysły usprawniające funkcjonowanie firmy. Jeden z nich zaowocował 30% spadkiem wydatków na zaopatrzenie biura. Wierzę, że dołączenie do Państwa startupu umożliwi mi doskonalenie się w zawodzie.

 

Umiejętności specjalistyczne

 • język angielski — poziom C1/C2
 • bardzo dobra znajomość pakietu Office (w tym Excela)
 • znajomość prawa pracy oraz przepisów podatkowych

 

Umiejętności miękkie

 • umiejętność rozwiązywania problemów
 • świetne zarządzanie czasem
 • komunikatywność
 • zdecydowanie
 • umiejętność planowania 
 • dokładność, sumienność
 • otwartość na feedback
 • wysoka kultura osobista

 

Doświadczenie

01.2018–obecnie Tango & Cash

Stanowisko: Office manager

 

Obowiązki:

 • organizacyjno-administracyjne prowadzenie biura
 • odbiór, administracja i archiwizacja poczty 
 • negocjowanie warunków umów z dostawcami usług i produktów 
 • monitorowanie stanu środków trwałych, zarządzanie zakupami biurowymi
 • sporządzanie pism i dokumentacji

 

Osiągnięcia: 

 • pozyskanie najbardziej dostawców i tym samym zmniejszenie wydatków firmy na zaopatrzenie o 20%

 

Wykształcenie

2015–2018 Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Administracja

Uzyskany tytuł licencjata

 

Zainteresowania

Lubię sporty drużynowe. Razem z grupą znajomych prowadzę kobiecą ligę piłki nożnej AKS ZŁY. Zajmuję się zarówno aktywnym wspieraniem moich koleżanek na boisku, jak i organizacją meczów oraz promocją zespołu.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

1. Wygląd CV ma znaczenie

 

Zacznijmy od podstaw. Zanim jeszcze pomyślisz, jakie treści zamieścić w swoim CV, zastanów się nad formą dokumentu. Chcesz stworzyć CV w Wordzie, a może skorzystać z gotowych szablonów CV? Ta druga opcja jest bardzo komfortowa, bo zapewnia prawidłowe formatowanie tekstu i profesjonalny podział dokumentu na odpowiednie sekcje CV.

 

Badania pokazują, że wygląd CV, a przede wszystkim jego dobre rozplanowanie oraz przejrzysta struktura, to coś, co rekruterzy doceniają. Liczy się dla nich również odpowiednie formatowanie, w tym:

 • wypunktowania 
 • wytłuszczone istotne informacje
 • czytelne czcionki
 • wyraźnie wydzielone sekcje.

 

Jeśli podchodzisz do pisania CV poważnie i zdajesz sobie sprawę, że ten dokument jest inwestycją w Twoją zawodową przyszłość, poświęć czas na jego dopracowanie. Dobrym wyjściem jest również skorzystania z kreatora CV. Narzędzie pozwala zaoszczędzić dużo czasu i daje pewność, że Twojemu curriculum vitae niczego nie brakuje. 

 

2. Podaj w CV odpowiednie dane osobowe

 

Jeśli chcesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, musisz umożliwić rekruterowi skontaktowanie się z Tobą. Dlatego w lewym górnym rogu umieść swoje dane osobowe w CV. To sprawi, że Twój numer telefonu będzie łatwo odnaleźć.

 

Dane kontaktowe to nie wszystko. Pamiętaj, żeby zacząć od wyróżnienia swojego imienia i nazwiska. Pod spodem niech znajdzie się nazwa stanowiska, a poniżej profesjonalnie brzmiący adres e-mail i telefon.

 

Chcesz, żeby Twoje CV było idealne i nie wzbudzało żadnych innych emocji niż zainteresowanie rekrutera Twoimi kwalifikacjami? Zrezygnuj z umieszczania stanu cywilnego w CV, bo zwyczaj dzielenia się tak prywatną informacją już dawno przeminął. Zbędnym elementem jest również informacja o miejscu zamieszkania.

 

Idealne CV — dane osobowe

 

Anna Nowakowska

Office manager

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

3. Jak wybrać idealne zdjęcie do CV?

 

CV bez zdjęcia nie jest błędem. Jeśli chcesz, by Twoja aplikacja była neutralna, masz do tego prawo i na pewno nie zostaniesz odrzucony z powodu braku zdjęcia w CV. 

 

W przypadkach zawodów, w których wygląd ma znaczenie (np. w CV hostessy, stewardessy, modelki), zdjęcie w CV jest konieczne i zazwyczaj ten wymóg jest wyraźnie zaznaczony w ofercie pracy. Wtedy najlepiej będzie, jeśli Twoja fotografia znajdzie się w prawym lub lewym górnym rogu CV. Nie powinna być zbyt duża, bo CV to nie portfolio i liczą się w nim przede wszystkim kwalifikacje oraz przebieg kariery. 

 

Idealne zdjęcie do CV powinno być wykonane na neutralnym, białym tle. Zapomnij o zdjęciach wakacyjnych i tych, które niewyraźnie pokazują Twoją twarz. Warto też zadbać o profesjonalny ubiór i wykadrować w fotografię w taki sposób, by przedstawiała Twoją sylwetkę od ramion w górę. Jeśli nie chcesz dodawać fotografii, CV bez zdjęcia stwórz na gotowym wzorze.

 

4. Podsumowanie zawodowe CV świadczy o perfekcji 

 

Idealni ludzie nie istnieją, ale istnieją kandydaci doskonale dopasowani do danej pracy. Czasami tylko nie wiedzą, jak udowodnić to w swoim CV. Najlepszym sposobem, by od razu zwrócić uwagę na swoje atuty, jest stworzenie krótkiego opisu swojej sylwetki zawodowej. 

 

Mówimy tu o tzw. podsumowaniu zawodowym w CV, które składa się maksymalnie z 50 wyrazów i krótko wymienia informacje o specjalizacji kandydata, największym osiągnięciu oraz jego celach zawodowych. 

 

Podsumowanie zawodowe wygląda w CV bardzo profesjonalnie. Jest nie tylko efektowne, lecz także bardzo pomocne dla rekrutera. Bez czytania całego dokumentu dostaje on streszczenie całego zgłoszenia, z wyróżnionymi konkretnymi korzyściami, które potencjalny pracownik wniesie do firmy. 

 

Jeśli decydujesz się na dodanie podsumowania zawodowego do CV, zrób to na sam koniec — już po tym, jak uzupełnisz wszystkie inne sekcje CV. Uwierz, że w takiej kolejności będzie Ci łatwiej stworzyć idealny opis swojej osoby.

 

Idealne CV — Podsumowanie zawodowe

 

Jestem office managerem z 3-letnim doświadczeniem w pracy dla dużych firm i korporacji. Na co dzień koordynuję działania 500-osobowego biura, wdrażając własne pomysły usprawniające funkcjonowanie firmy. Jeden z nich zaowocował 30% spadkiem wydatków na zaopatrzenie biura. Wierzę, że dołączenie do Państwa startupu umożliwi mi doskonalenie się w zawodzie.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

5. Umiejętności i kwalifikacje to podstawa idealnego CV

 

W idealnym CV umiejętności grają główną rolę. Musisz postarać się tak je wyróżnić, by były widoczne na tle innych sekcji. Najlepiej będzie, jeśli umieścisz listę swoich kompetencji tuż pod podsumowaniem zawodowym. 

 

Rekruter będzie chciał sprawdzić, czy spełniasz wymagania stanowiska, na które aplikujesz. Będzie szukał miejsca, w którym pokazujesz, co umiesz i w jakim stopniu nadajesz się do danej pracy. Pomóż mu!

 

Gdy tworzysz listę umiejętności w swoim życiorysie zawodowym, skup się na treści ogłoszenia. Tam znajdziesz najlepsze wskazówki. Odnieś się do tego, co zamieszczono w ofercie pracy i dopasuj swoje CV do oczekiwań pracodawcy. Zadbaj również o podział kompetencji na umiejętności miękkie i twarde. W taki sposób sekcja będzie uporządkowana i dużo bardziej czytelna. 

 

Idealne CV — Umiejętności

 

Umiejętności specjalistyczne

 • język angielski — poziom C1/C2
 • bardzo dobra znajomość pakietu Office (w tym Excela)
 • znajomość prawa pracy oraz przepisów podatkowych

 

Umiejętności miękkie

 • umiejętność rozwiązywania problemów
 • świetne zarządzanie czasem
 • komunikatywność
 • zdecydowanie
 • umiejętność planowania 
 • dokładność, sumienność
 • otwartość na feedback
 • wysoka kultura osobista

 

6. Opis doświadczenia zawodowego musi mieć perfekcyjną strukturę

 

Opis doświadczenia zawodowego w CV zacznij od wyróżnienia konkretnych okresów pracy. Powinieneś poza datą roczną podać również miesiąc rozpoczęcia lub zakończenia współpracy z daną firmą. Na początek więc sprawdź dokładnie swoją historię zatrudnienia. 

 

Zacznij od bieżącego zajęcia — tak, by na samej górze, tuż pod nagłówkiem sekcji, znalazła się ostatnia firma, w której pracowałeś. To się nazywa odwrócona chronologia i stosuje się ją zarówno do opisu doświadczenia, jak i edukacji w CV. 

 

Doświadczenie w CV powinno zawierać informacje o firmach, dla których pracowałeś, tytuły stanowisk, daty, oraz wypunktowaną listę Twoich najważniejszych obowiązków. Będzie idealnie, jeśli dodasz również małą podsekcję, w której umieścisz w CV swoje osiągnięcia na którymś ze stanowisk. Użyj liczb lub procentów, by wypaść wiarygodnie i interesująco. Jeśli napiszesz, że na stanowisku sprzedawcy w firmie X zwiększyłeś sprzedaż o 30%, na pewno zrobisz wrażenie na rekruterze.

 

Spójrz na wzór, który zamieszczamy poniżej, by móc odtworzyć w swoim dokumencie strukturę sekcji doświadczenie. Zauważ, że stanowiska i nazwy firm są wyboldowane. Zrób podobnie, a sprawisz, że CV będzie przejrzyste. 

 

Idealne CV — Doświadczenie

 

01.2018–obecnie Tango & Cash

Stanowisko: Office manager

 

Obowiązki:

 • organizacyjno-administracyjne prowadzenie biura
 • odbiór i archiwizacja poczty 
 • negocjowanie warunków umów z dostawcami usług i produktów 
 • monitorowanie stanu środków trwałych, zarządzanie zakupami biurowymi
 • sporządzanie pism i dokumentacji

 

Osiągnięcia: 

 • pozyskanie najbardziej dostawców i tym samym zmniejszenie wydatków firmy na zaopatrzenie o 20%

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

7. Uwzględnij w CV inne stanowiska 

 

Jeśli nie masz dużego doświadczenia do opisania w CV, nie bój się uwzględnić stanowisk, które nie są bezpośrednio związane z tym, o które się ubiegasz. Haczyk tkwi w tym, by opisać je we właściwy sposób i pokazać, że pozwoliły Ci nabyć umiejętności niezbędne do pracy na nowym stanowisku — tym, na które teraz aplikujesz. 

 

Wymień również doświadczenie zdobyte na stażach, szkoleniach, a nawet w czasie działalności akademickiej. Możesz ich użyć, by zademonstrować umiejętności i cechy, które chcesz wyróżnić.

 

8. Studia przede wszystkim

 

Pewnie słyszałeś to zdanie tysiące razy z ust swoich rodziców. Możemy się z nim zgodzić, zwłaszcza jeśli omawiamy sekcję Wykształcenie w CV. Szkoła wyższa, jeśli jest to Twój ostatni etap edukacji, całkowicie wystarczy do opisu wykształcenia w życiorysie zawodowym. 

 

Nie masz studiów? Nic nie szkodzi. W takim przypadku umieść w sekcji z wykształceniem inne ukończone szkoły. Dodaj profil klasy technikum lub szkoły zawodowej — zwłaszcza jeśli są istotne dla stanowiska, o które się starasz.

 

Wykształcenie

2015–2018 Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Administracja

Uzyskany tytuł licencjata

 

9. Dodatkowe sekcje w CV są równie istotne

 

Dodaj do swojego CV kilka elementów, które je ożywią i pokażą Twoją osobowość. Może pracowałeś jako wolontariusz? Może masz na swoim koncie jakieś wyróżnienia lub nagrody? A Może Twoje zainteresowania są na tyle ciekawe, że warto się nimi pochwalić? 

 

Hobby w CV to ważna sekcja, bo pokazuje, że masz pasje, potrafisz się w coś zaangażować, jesteś ciekawy odkrywania nowych rzeczy i nie marnujesz czasu poza godzinami pracy. Umiejętnie opisane zainteresowania nawiązują w subtelny sposób do rodzaju pracy, jaką wykonujesz. Spójrz na przykład opisu hobby w CV office managera.

 

Idealne CV — Zainteresowania

 

Lubię sporty drużynowe. Razem z grupą znajomych prowadzę kobiecą ligę piłki nożnej AKS ZŁY. Zajmuję się zarówno aktywnym wspieraniem moich koleżanek na boisku, jak i organizacją meczów oraz promocją zespołu.

 

Ten opis zainteresowań potwierdza kwalifikacje kandydatki. Udowadnia w nim, że umiejętności komunikacyjne i organizacyjne wpisane w CV nie są wyssane z palca.

 

10. Zbyt obszerne CV jest dalekie od ideału 

 

CV na jedną stronę jest optymalne, bo nie niesie ze sobą ryzyka, że coś zostanie przez rekrutera pominięte. Dłuższy niż dwie strony dokument będzie zbyt obszerny, chyba że piszesz akademickie CV. 

 

Oczywiście nie ograniczaj się na siłę. CV na dwie strony jest trochę bardziej ryzykowne, ale wciąż dopuszczalne u kandydatów, którzy mają imponujące doświadczenie. Jeśli jesteś świetnie wykwalifikowany i masz bogate doświadczenie zawodowe, grzechem byłoby takie informacje ukrywać tylko po to, by zachować jednostronne CV. W takim przypadku pomoże Ci nasz kreator CV, który zadba o prawidłowe formatowanie i wygląd Twojego dokumentu. 

 

11. Nie zapominaj o dodaniu klauzuli do CV

 

Na koniec jedna z najważniejszych kwestii. Idealne CV nie istnieje bez aktualnej klauzuli CV, czyli zgody na przetarzanie danych osobowych zawartych w CV. Jej znaczenie wzrosło po wprowadzeniu przepisów RODO, dzięki którym dane można przetwarzać tylko za zgodą ich właściciela. Poniżej pokazujemy prawidłowy wzór klauzuli do CV. 

 

Idealne CV — Klauzula o ochronie danych osobowych

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Jeśli przebrnąłeś przez cały poradnik i zastosowałeś się do rad naszych ekspertów, możesz śmiało odetchnąć, bo Twoje CV jest perfekcyjnie przygotowane. W przypadku, gdybyś nie miał pewności co do tworzenia konkretnych sekcji dokumentu, odsyłamy do naszych artykułów na blogu LiveCareer. Masz dostęp do naprawdę solidnej wiedzy — prosto od specjalistów.

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Jeśli masz nadal jakieś pytanie na temat pisania idealnego CV, dodaj komentarz na forum poniżej tego tekstu. Chętnie pomożemy Ci w rozwiązaniu Twojego problemu.

Oceń ten artykuł: idealne cv
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo