1. Idealne CV: wzór i rady, jak stworzyć perfekcyjny życiorys

Idealne CV: wzór i rady, jak stworzyć perfekcyjny życiorys

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Idealne CV to dokument, który nie tylko perfekcyjnie się prezentuje, lecz także zawiera wszystkie informacje niezbędne o Twoich kwalifikacjach i doświadczenia. Jeśli chcesz stworzyć idealne CV, musisz zadbać o obie kwestie.

Nie martw się, to nie takie trudne. Jeśli myślisz, że coś takiego jak perfekcyjne CV nie istnieje, przeczytaj najpierw nasz przewodnik. Znajdziesz w nim wzór i 10 szablonów idealnego CV oraz porady, które pomogą Ci szybko przygotować taki dokument dla siebie. 

Idealne CV szybko stworzysz w kreatorze LiveCareer.pl. Zobacz dostosowane do standardów rekrutacji szablony CV i w kilka chwil uzupełnij dokument dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Znajdź też przygotowany przez ekspertów kariery wzór CV dla swojego zawodu.

Idealne CV — wzór

Anna Nowakowska

Office manager

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie zawodowe

Jestem office managerką z 3-letnim doświadczeniem w pracy dla dużych firm i korporacji. Na co dzień koordynuję działania 500-osobowego biura, wdrażając własne pomysły usprawniające funkcjonowanie firmy. Jeden z nich zaowocował 30% spadkiem wydatków na zaopatrzenie biura. Wierzę, że dołączenie do Państwa startupu umożliwi mi doskonalenie się w zawodzie.

Umiejętności specjalistyczne

 • język angielski — poziom C1/C2
 • bardzo dobra znajomość pakietu Office (w tym Excela)
 • znajomość prawa pracy oraz przepisów podatkowych

Umiejętności miękkie

 • umiejętność rozwiązywania problemów
 • świetne zarządzanie czasem
 • komunikatywność
 • zdecydowanie
 • umiejętność planowania 
 • dokładność, sumienność
 • otwartość na feedback
 • wysoka kultura osobista

Doświadczenie

01.2018–obecnie Tango & Cash

Stanowisko: Office manager

Obowiązki:

 • organizacyjno-administracyjne prowadzenie biura
 • odbiór, administracja i archiwizacja poczty 
 • negocjowanie warunków umów z dostawcami usług i produktów 
 • monitorowanie stanu środków trwałych, zarządzanie zakupami biurowymi
 • sporządzanie pism i dokumentacji

Osiągnięcia: 

 • pozyskanie najbardziej dostawców i tym samym zmniejszenie wydatków firmy na zaopatrzenie o 20%

Wykształcenie

2015–2018 Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Administracja

Uzyskany tytuł licencjata

Zainteresowania

Lubię sporty drużynowe. Razem z grupą znajomych prowadzę kobiecą ligę piłki nożnej AKS ZŁY. Zajmuję się zarówno aktywnym wspieraniem moich koleżanek na boisku, jak i organizacją meczów oraz promocją zespołu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Oczywiście treść CV to nie wszystko. Profesjonalny dokument musi również dobrze się prezentować. Zobacz 10 szablonów, które pomogą Ci w stworzeniu idealnego CV.

10 szablonów idealnego CV, które robią wrażenie

Badania pokazują, że wzór curriculum vitae, który dobrze wygląda, zwiększa szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli chcesz mieć idealne CV, musisz również zadbać o jego wizualną stronę. 

Nie wszyscy kandydaci mają czas i umiejętności, żeby stworzyć idealne CV w programach graficznych, a CV w Wordzie trudno jest sformatować. Co zrobić? Możesz skorzystać z gotowych szablonów curriculum vitae, które wystarczy wypełnić własną treścią.

W generatorze CV LiveCareer.pl masz do wyboru 20 nowoczesnych szablonów, które pozwolą wyróżnić Ci się spośród innych kandydatów. Dodatkowo w naszym programie do pisania CV znajdziesz gotowe treści do wstawienia do dokumentu i wskazówki przygotowane przez ekspertów kariery. Dzięki nim z łatwością znajdziesz odpowiedni szablon curriculum vitae szybko stworzysz idealne CV.

Teraz zobacz 10 szablonów idealnego CV:

Proste idealne CV

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

Ten szablon idealnego CV jest stosunkowo prosty — wyróżnia go staranny podział na sekcje dokumentu, ikony przy danych kontaktowych w CV oraz szary element w nagłówku do CV, przypominający komiksowy dymek.

To idealny CV wzór do napisania:

Idealne CV — wzór oryginalny

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

Ten szablon jest bardziej kreatywny. Podział na dwie kolumny, ikony w CV i kolorowe nagłówki sprawiają, że wygląda interesująco, ale jest też czytelny i świetnie zorganizowany. Na samej górze wpisano podsumowanie zawodowe w CV. Idealny życiorys zawodowy koniecznie musi zawierać ten element. 

To idealne CV, jeśli piszesz:

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Kreatywne idealne CV

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

Idealne CV kreatywne nie powinno przytłaczać elementami graficznymi i „ozdobnikami”. Musi być dobrze zorganizowane i czytelne — jak powyższy przykład. Na tym szablonie na samej górze umieszczono sekcję z doświadczeniem — taki rodzaj CV nazywamy chronologicznym.

To idealny CV wzór dla:

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Idealne CV — wzór klasyczny

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

Idealne CV klasyczne nie może być nudne i przestarzałe. Musi odpowiadać współczesnym standardom rekrutacji i dobrze się prezentować. Powyższy szablon jest prosty, a podział na dwie kolumny, z umiejętnościami w CV po lewej, sprawia, że wygląda schludnie.

To idealne CV, jeśli piszesz:

Idealne CV — wzór z niebieskimi elementami

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

To kolejny kreatywny szablon (Creative CV). Zastosowano w nim różne odcienie niebieskiego, podział na dwie kolumny i ikony (icons for CV) przy danych kontaktowych. Na samej górze, obok zdjęcia również wyróżniono podsumowanie zawodowe — to dobry pomysł dla wszystkich, którzy piszą pierwsze CV lub CV bez doświadczenia.

Taki szablon to idealne CV do napisania:

Idealne CV — wzór z żółtą kolumną

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

Chcesz nadać swojemu CV niepowtarzalnego charakteru, ale boisz się, że przesadzisz? Wykorzystaj kolory. W przykładzie powyżej kolumna po lewej ma żółte tło, a nagłówek czarne. Poza tym ten wzór CV jest prosty, wygląda estetycznie i czytelnie.

Ten wzór CV do pobrania idealnie nada się do napisania:

Idealne CV z niebieską kolumną

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

W niektórych branżach i zawodach idealne CV będzie oznaczało prosty dokument bez dodatkowych ozdobników i elementów graficznych. W tym szablonie w kolumnie po lewej wpisano umiejętności i zainteresowania w CV. Pod sekcją z wykształceniem znajdziesz miejsce na dodatkowe informacje w CV, np. kursy, szkolenia i certyfikaty czy referencje

To idealne CV, jeśli piszesz:

Idealne CV z interesującym podziałem sekcji

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

W powyższym wzorze CV wykorzystano nie tylko różne odcienie niebieskiego, ale również interesującą czcionkę w CV. Dzięki temu szablon jest estetyczny i profesjonalny, a zarazem kreatywny i przyciągający uwagę.

To idealny CV wzór, gdy piszesz:

Idealne CV dla minimalistów

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

Prosty życiorys zawodowy z małym zdjęciem i rozstrzelonym nagłówkiem. Taki minimalistyczny dokument z estetycznie i przejrzyście rozmieszczonymi sekcjami będzie interesujący i z pewnością przyciągnie wzrok rekrutera.

To idealny CV wzór, gdy piszesz:

Idealne CV — wzór z wyróżnionym zdjęciem

IDŹ DO KREATORA CVidealne cv

Często warto również dodać zdjęcie do CV, zwłaszcza gdy pracodawca wymaga od kandydatów dobrej prezencji. Unikaj selfie, fotografii z wakacji i imprez — zdecyduj się na profesjonalny portret albo typowe zdjęcie do dokumentów.

Wzór powyżej to arkusz CV idealny dla piszących:

Już wiesz, jak powinno wyglądać CV. Teraz pokażę Ci, jak napisać CV i co powinno znaleźć się w poszczególnych sekcjach dokumentu.

Jak napisać idealne CV? Porady

Oczywiście idealne, nowoczesne CV to nie tylko wygląd, ale również treść. Curriculum vitae musi być dopasowane do oferty pracy, a Ty musisz wiedzieć, jak w CV podkreślić swoje największe atuty i przekonać do siebie pracodawcę. Czym cechuje się perfekcyjne CV do pracy?

Idealne CV zawsze zaczyna się od podsumowania zawodowego

Podsumowanie zawodowe, czyli tzw. sekcja CV O mnie, to krótki opis Twoich najważniejszych umiejętności, doświadczeń zawodowych i osiągnięć. Umieszcza się je tuż pod danymi osobowymi, tak aby rekruter mógł szybko znaleźć istotne informacje o kandydacie. Napisz je na końcu, kiedy reszta Twojego dokumentu będzie już gotowa — wtedy dokładnie będziesz wiedział, co warto podkreślić w podsumowaniu, żeby zainteresować pracodawcę.

CV idealne podkreśla Twoje najważniejsze umiejętności

Umiejętności to bardzo istotna sekcja każdego CV — musi być dopasowana do oferty pracy. Kiedy będziesz wpisywał kompetencje do dokumentu, spójrz na ogłoszenie o pracę — jeśli masz te umiejętności, których wymaga pracodawca, koniecznie wpisz je do swojego życiorysu zawodowego. Możesz posługiwać się frazami podobnymi do tych, które znajdziesz w ogłoszeniu.

Tę sekcję podziel na kompetencje miękkie i twarde w CV. Nie pomijaj tych drugich — według badań pracodawcy coraz bardziej cenią umiejętności komunikacyjne, współpracy czy kreatywność, czyli Twoje przydatne w pracy cechy charakteru.

Natomiast umiejętności twarde to np. języki w CV, znajomość pakietu Office czy prawo jazdy.

Idealne CV zawsze zawiera staranny opis doświadczenia

Doświadczenie w CV to sekcja, na którą pracodawcy zwracają szczególną uwagę. Dlatego musisz opisać je konkretnie i szczegółowo. Skorzystaj z ogłoszenia o pracę, na którą aplikujesz i opisz swoją dotychczasową ścieżkę zawodową podobnymi frazami.

Podziel tę sekcję curriculum vitae na obowiązki, dodatkowe obowiązki i osiągnięcia w CV. Wypisz je w punktach, a swoje sukcesy zawodowe postaraj się opisać za pomocą liczb — wywrzesz świetnie wrażenie i pokażesz się jako kompetentny pracownik. Do klucz do stworzenia profesjonalnego CV

Pamiętaj, że w tej sekcji idealnego życiorysu powinna pojawić się odwrócona chronologia w CV — ostatnie miejsce pracy należy wpisać na samej górze, chyba że zdecydowałeś się na CV funkcjonalne.

W idealnym CV opis wykształcenia jest krótki

Wykształcenie w CV nie jest najważniejszym elementem dokumentu, ale mimo wszystko warto krótko o nim wspomnieć — szczególnie gdy jest związane z Twoją branżą czy zawodem. W tej sekcji CV wystarczy podać nazwę szkoły i uczelni, lata, w których się uczyłeś oraz uzyskany tytuł naukowy bądź zawodowy.

Idealne CV prezentuje Twoje zainteresowania

Wpisanie do CV swoich zainteresowań to świetny sposób, żeby wyróżnić się spośród innych kandydatów i potwierdzić wpisanie wcześniej umiejętności. Bądź jednak konkretny i nie wpisuj w tej sekcji ogólnych hobby jak np. „sport” czy „muzyka”. Bądź konkretny i pokaż, że jesteś pasjonatem i chętnie się rozwijasz, również w wolnym czasie. 

Idealne CV kończy się aktualną klauzulą ze zgodą RODO

Curriculum vitae nie obędzie się bez aktualnej klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji, a cała Twoja praca nad stworzeniem idealnego CV pójdzie na marne. 

Zobacz, w jakim programie napisać CV: recenzja kreatorów CV za darmo.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Z takich elementów powinno składać się idealne CV. Musisz pamiętać jeszcze o kilku sprawach. Po pierwsze — pod żadnym pozorem nie kłam w CV. Pracodawca zorientuje się na rozmowie kwalifikacyjnej po Twoich odpowiedziach, a Ty zaprzepaścisz swoją szansę na wymarzoną pracę. Warto też wiedzieć, że w CV nie warto wpisywać stanu cywilnego i adresu. To przestarzałe praktyki.

Po drugie, zadbaj o odpowiednie odpowiedni format CV. Konsekwentnie stosuj czcionki i odstępy pomiędzy kolejnymi elementami życiorysu zawodowego. Odpowiednio ustaw też marginesy. Pamiętaj też, że najczęściej CV na dwie strony będzie za długie. CV powinieneś zapisać i wysłać w PDF — nawet jeśli stworzyłeś curriculum vitae w Wordzie. to da Ci pewność, że odbiorca otworzy je na każdym urządzeniu i zawsze będzie wyglądało tak, jak to zaplanowałeś. Podobnie musisz zrobić, gdy piszesz CV po angielsku.

Gdy wysyłasz CV mailem, napisz profesjonalny tytuł wiadomości i zadbaj o jej treść. Możesz krótko wspomnieć o swoich umiejętnościach i osiągnięciach. To z pewnością zachęci rekrutera do zapoznania się z Twoimi dokumentami w załączniku. Jeśli zastanawiasz się, czy CV się podpisuje, odpowiedź jest prosta: najcześciej nie. 

Nawet jeśli uważasz, że napisałeś naprawdę dobre CV, do dokumentu warto dodać list motywacyjny. To daje Ci szansę na dokładniejsze opisanie swojego zaangażowania i pokazanie, że to właśnie Ty jesteś tym kandydatem, którego poszukuje pracodawca. 

To wszystko. Gotowe CV możesz śmiało wysyłać w odpowiedzi na interesujące Cię oferty pracy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak powinno wyglądać idealne CV?

Perfekcyjne CV powinno być przede wszystkim czytelne, nowoczesne i krótkie — najlepsza długość to 1 strona A4. Jeśli zdecydujesz się stworzyć CV za darmo — np. na darmowej templatce CV w Word — trudno będzie Ci taki efekt osiągnąć. Dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnego programu do pisania CV (np. kreatora CV LiveCareer).

Co można napisać o sobie w CV?

Idealne CV to takie, które prezentuje Cię jako idealnego kandydata do pracy. Dlatego powinno zawierać opis Twojego doświadczenia, osiągnięć i kwalifikacji zawodowych. Twoje prywatne zainteresowania, wykształcenie i inne kwestie niezwiązane z danym stanowiskiem są mniej istotne (m.in. dlatego nie musisz wpisywać do CV wszystkich miejsc pracy — zwłaszcza jeśli masz długi staż pracy).

Co napisać we wstępie do CV?

Idealny profil w CV to krótka reklama Twojej kandydatury. Napisz w nim, kim jesteś, jakie są Twoje mocne strony i największe osiągnięcie zawodowe. Możesz również krótko nawiązać do wartości lub wizerunku firmy oraz do swoich zainteresowań (jeśli praca jest jednocześnie Twoją pasją). Pokaż pracodawcy, co zyska, jeśli Cię zatrudni.

Jak opisać siebie w CV bez doświadczenia?

Brak doświadczenia zawodowego nie musi przekreślać Twojej kandydatury. Wystarczy, że skupisz się na swoich umiejętnościach, odbytych kursach i posiadanych certyfikatach. Dobrym pomysłem jest też podanie swojego celu zawodowego zbieżnego z celami firmy. Natomiast w sekcji z doświadczeniem możesz wpisać dodatkowe projekty na studiach, wolontariat, praktyki studenckie lub staż z urzędu pracy.

Czy idealne CV musi mieć zdjęcie?

Niekoniecznie. Do tzw. CV in English standardowo nie dodaje się fotografii, natomiast do pracy w Polsce możesz wysłać CV ze zdjęciem lub bez. Musisz jednak pamiętać, że dobra fotografia biznesowa podkreśli Twój profesjonalizm i może zachęcić rekrutera, by zapoznał się z pełną treścią Twojego CV.

Już wiesz, jak napisać idealne CV. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Idealne cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: