1. Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy

Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Za chwilę zobaczysz, jak napisać list motywacyjny do pracy. Ale najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: co to jest list motywacyjny? 

List motywacyjny (ang. cover letter) to dokument, w którym piszący wyjaśnia i argumentuje swoją motywację do podjęcia pracy w danej firmie. Napisanie i przekazanie pracodawcy listu motywacyjnego bardzo często jest jednym z podstawowych wymagań, które kandydat musi spełnić, aby wziąć udział w rekrutacji.

Mimo to wiele osób twierdzi, że pisanie listu motywacyjnego nie ma sensu, bo i tak nikt go nie przeczyta. Te osoby zazwyczaj nie dostają zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie chcesz podzielić ich losu, sprawdź nasze przykłady listów motywacyjnych poniżej, zastosuj nasze wskazówki i stwórz profesjonalny, klasyczny list motywacyjny.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Na początku zobacz przykładowy list motywacyjny do pracy:

List motywacyjny — wzór przykładowego listu do pracy

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowny Panie,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko starszego sprzedawcy w Państwa firmie.

Od ponad 4 lat pracuję jako przedstawiciel handlowy w firmie Atlas. W swoim portfolio klientów mam uznane marki, m.in. Allianz, mbank czy Toyota. Doskonale znam branżę finansową oraz motoryzacyjną. Zawsze staram się nawiązywać bliskie i długotrwałe relacje z partnerami oraz klientami.

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku starszego sprzedawcy?

  1. Pracując jako przedstawiciel handlowy uzyskiwałem doskonałe wyniki. Wielokrotnie biłem rekordy sprzedaży, za co byłem wyróżniany tytułem Sprzedawcy Miesiąca. W 2018 roku podniosłem swoje wyniki sprzedażowe aż o 30% (w porównaniu do 2017 r.).
  2. W Państwa firmie wykorzystam doskonałą znajomość branży motoryzacyjnej. Dzięki temu znacząco skróci się okres wdrożeniowy i będę mógł szybciej skupić się na obowiązkach sprzedażowych. 
  3. W obecnej pracy zdobyłem również doświadczenie w zakresie zarządzania zespołem. W 2018 roku kierowałem 5-osobowym zespołem, z którym obsługiwałem kluczowych klientów (np. Toyota).

Bardzo chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i odpowiedzieć na Państwa pytania.

Z poważaniem

Twoje imię i nazwisko

Już wiesz, jak może wyglądać przykładowy list motywacyjny po polsku. A co zrobić, jeśli aplikujesz do pracy w innym języku?

List motywacyjny po angielsku

Pamiętaj, że jeśli oferta pracy jest w języku angielskim i pracodawca oczekuje, że wyślesz angielskie CV, to gotowy list motywacyjny, czyli cover letter albo letter of application, również powinieneś przygotować w języku angielskim. Jeśli z kolei ogłoszenie o pracę jest po polsku, możesz bez stresu napisać i wysłać list motywacyjny tylko w naszym ojczystym języku. W liście motywacyjnym po angielsku pamiętaj o angielskich zwrotach grzecznościowych oraz dopasowaniu dokumentu do systemów ATS.

Zobacz też wzór listu motywacyjnego po niemiecku.

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny. W kolejnych akapitach wyjaśnimy Ci, o czym warto pamiętać, przygotowując własny dokument.

1. Jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę?

 Każdy list motywacyjny ma pewien ogólny wzór. Aby ułatwić Ci jego napisanie, w tym akapicie zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące jego treści. Oto wskazówki, co powinien zwierać list motywacyjny i jak napisać list motywacyjny krok po kroku.

List motywacyjny powinien być krótki i na temat, najlepiej aby zmieścił się na jednej stronie A4. Musi też dobrze się prezentować i być czytelny, dlatego warto napisać go prostą czcionką, podzielić na akapity i wyznaczyć równe marginesy. Co więcej, nie może powtarzać treści z CV. 

Jak napisać list motywacyjny, by nie trafił do kosza?

  1. Spersonalizuj list motywacyjny, kierując go do konkretnej osoby.
  2. Podaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz.
  3. Zaznacz, dlaczego chcesz pracować w tej konkretnej firmie.
  4. Nawiąż do wymagań zawartych w ofercie pracy.
  5. Udowodnij, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko.
  6. Zadbaj o odpowiedni wygląd i formę listu motywacyjnego.
  7. Profesjonalnie zakończ list motywacyjny, zaznaczając chęć udziału w rekrutacji.

Teraz szczegółowo wyjaśnimy Ci, jak napisać list motywacyjny, który przekona do Ciebie potencjalnego pracodawcę.

2. List motywacyjny zacznij od nagłówka i zwrotu grzecznościowego

Zaczynając list motywacyjny, przede wszystkim musisz pamiętać o podaniu swojego imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych — numeru telefonu oraz profesjonalnego adresu e-mail. Unikaj prywatnych adresów, które nie zawierają Twojego nazwiska. Zawodowy mail powinien brzmieć np.: imię.nazwisko@domena.pl.

W prawym górnym rogu dokumentu podaj również nazwę miejscowości i datę. Uwzględnij ten dzień, kiedy wysyłasz list motywacyjny (klasyczny wzór tego dokumentu wyglądem przypomina bowiem zwykły list lub tradycyjny życiorys).

List motywacyjny najlepiej zaadresować do konkretnej osoby — np. dyrektora HR, rekrutera lub kierownika działu, w którym chcesz pracować. Jeśli nie jesteś w stanie sprawdzić, kto będzie odbiorcą dokumentu, wpisz tylko dane firmy (nazwę i adres).

List motywacyjny, również ten bez ogłoszenia, powinien zaczynać się od zwrotu grzecznościowego — np. Szanowny Panie lub Szanowna Pani. Jeśli nie wiesz, kto będzie czytał dokument, możesz napisać po prostu Szanowni Państwo.

Następnie poinformuj, o jakie stanowisko się ubiegasz. Takie kluczowe informacje możesz dodatkowo wyróżnić grubszą czcionką (jak we wzorze listu motywacyjnego powyżej).

3. Jak napisać list motywacyjny do pracy, żeby się wyróżnić?

Pisząc list motywacyjny pamiętaj, że nie powinien on kopiować słowo w słowo treści CV. List jest świetną okazją, aby szerzej opowiedzieć o Twoim doświadczeniu, kwalifikacjach i osiągnięciach. Musisz też przekonać pracodawcę, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i będziesz dla niego idealnym wyborem.

Dlatego w liście motywacyjnym najpierw krótko przybliż swoją sylwetkę zawodową i opisz najważniejsze atuty z Twojego CV — np. liczbę lat doświadczenia w zawodzie, nazwy firm, z którymi współpracowałeś i kluczowe kwalifikacje.

W liście motywacyjnym bez doświadczenia opisz przede wszystkim swoje najważniejsze umiejętności, również kompetencje miękkie, czyli m.in. Twoje cechy charakteru, i pokaż pracodawcy, dlaczego zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz.

Następnie w co najmniej trzech punktach wymień powody, dla których warto zatrudnić właśnie Ciebie. W tej sekcji opisz swoje największe osiągnięcia i wyjaśnij, w jaki sposób wykorzystasz swoje umiejętności z CV i listu motywacyjnego w codziennej pracy. 

Jeśli wysyłasz dokumenty do różnych pracodawców, zadbaj, by wszystkie z nich były dopasowane do konkretnej oferty pracy — dzięki temu rekruter odniesie wrażenie, że napisałeś list motywacyjny specjalnie dla niego. W tym celu w pierwszej kolejności opisuj te umiejętności, które są związane z wymaganiami podanymi w ogłoszeniu.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

4. List motywacyjny: przykład dla Twojego zawodu. Jak przekonać do siebie rekrutera?

Nie jesteś pewien, jak napisać dobry list motywacyjny, który przekona rekrutera do Twojej kandydatury? Przygotowaliśmy dla Ciebie fragmenty przykładowych listów motywacyjnych dla różnych zawodów (np. wstęp lub opis osiągnięć). Możesz się nimi zainspirować, kiedy będziesz przygotowywał własny dokument.

List motywacyjny nauczyciela

Jestem pasjonatem historii Polski, dlatego w pracy jako nauczyciel tego przedmiotu będę w stanie zarazić uczniów swoją pasją.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego nauczyciela z omówieniem.

List motywacyjny specjalisty ds. marketingu internetowego

Będąc odpowiedzialnym za kampanie reklamowe na Facebooku oraz Instagramie, udało mi się podnieść ich konwersję na sprzedaż produktów o 25%.

List motywacyjny pracownika biurowego

W 2018 roku prowadziłem serię szkoleń dla współpracowników z pakietu MS Office (przede wszystkim z obsługi Excela). W Państwa firmie chciałbym poprowadzić podobne szkolenia.

Zobacz profesjonalny wzór listu motywacyjnego pracownika biurowego.

List motywacyjny content writera

Jestem jednym z najpopularniejszych autorów w mojej redakcji — co miesiąc moje teksty czyta ponad 100 tys. użytkowników. W Państwa firmie chciałbym wykorzystać moją wiedzę z zakresu SEO, aby znacząco zwiększyć ruch na stronie.

List motywacyjny kierownika zespołu

Jako team leader zarządzałem 5-osobowym zespołem, współpracowałem z innymi działami (m.in. programistami i grafikami) oraz zagranicznymi oddziałami firmy. Tę wszechstronność i zdobytą wiedzę wykorzystam na stanowisku kierownika oddziału w Państwa firmie.

List motywacyjny pracownika HR

Dzięki wiedzy zdobytej na studiach z psychologii znacznie łatwiej będzie mi wyselekcjonować najlepszych kandydatów w pracy w dziale HR.

List motywacyjny pracownika działu obsługi klienta

Bardzo lubię pracę z ludźmi i możliwość niesienia im pomocy. Dowodzą tego świetne opinie klientów — w ankiecie satysfakcji za 2018 rok uzyskałam wynik na poziomie 9,8/10.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego do pracy w obsłudze klienta.

List motywacyjny do pracy w ochronie środowiska

Od zawsze marzyłem o pracy związanej z ochroną środowiska. Od ponad 5 lat aktywnie współpracuję z Greenpeace. W Państwa firmie chciałbym w szczególności skupić się na kampaniach mających na celu walkę z użyciem plastiku.

List motywacyjny pracownika produkcji

Jestem przyzwyczajony do pracy w trybie 3-zmianowym i doskonale znam nowoczesne maszyny wykorzystywane na liniach pakujących. Te doświadczenia i wiedzę chciałbym wykorzystać na stanowisku pracownika produkcji w Państwa firmie.

Zobacz pełny wzór listu motywacyjnego pracownika produkcji wraz z omówieniem.

List motywacyjny przedstawiciela handlowego

Posiadam prawo jazdy kat. B, własny samochód, lubię pracować „w trasie” i jestem w pełni dyspozycyjny, dlatego jako przedstawiciel handlowy w Państwa firmie nie będę miał problemu z licznymi wyjazdami służbowymi.

Zobacz, jak wygląda pełny wzór listu motywacyjnego przedstawiciela handlowego.

Ale jak napisać list motywacyjny, który będzie wiarygodny? Po prostu, opisując swoje atuty, posługuj się konkretnymi informacjami. Każdy może przecież napisać, że „wie, jak radzić sobie ze stresem”, a pracodawca nie będzie w stanie tego sprawdzić. Staraj się więc uwiarygodnić swoje kompetencje, podając przykłady ze swojej dotychczasowej kariery albo konkretne osiągnięcia.

A jeśli piszesz list motywacyjny na praktyki i nie masz jeszcze doświadczenia, możesz pochwalić się np. ukończonymi szkoleniami lub ciekawym projektem, w którym brałeś udział. Możesz też opisać swój wolontariat i zaznaczyć, czego się w jego trakcie nauczyłeś.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

5. List motywacyjny zakończ profesjonalnie i zadbaj o ważne szczegóły

Na koniec listu motywacyjnego wyraź chęć osobistego spotkania i szerszego przybliżenia swojej kandydatury. Dodaj także zwrot grzecznościowy (np. Z poważaniem) i podpisz się imieniem oraz nazwiskiem. Jeśli drukujesz dokument i składasz go osobiście, podpisz go własnoręcznie.

Jeśli wysyłasz sam list motywacyjny albo załączyłeś do niego życiorys, w którym zabrakło stosownej klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych z CV, musisz dodać ją w stopce listu. Klauzula RODO w liście motywacyjnym powinna brzmieć następująco: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Na koniec sprawdź, czy gotowy list motywacyjny nie zajmuje więcej niż 1 strony A4. Taki krótki list motywacyjny sprawdzi się najlepiej. Upewnij się też, że podzieliłeś treść na akapity oddzielone pustymi linijkami tekstu (tak wygląda również klasyczny list motywacyjny po angielsku). W ten sposób dokument będzie bardziej czytelny i pozwoli rekruterowi szybciej zauważyć najważniejsze informacje na Twój temat. 

I to wszystko, Twój list motywacyjny jest gotowy!

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

6. Gotowy list motywacyjny zapisz w odpowiednim formacie (DOC czy PDF?)

Napisałeś wzór listu motywacyjnego np. w Word i zastanawiasz się, w jakim formacie go zapisać? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie zarówno listu motywacyjnego, jak i CV w PDF. Dlaczego?

Zapisany w PDF list motywacyjny rekruter wyświetli dokładnie w takiej formie, w jakiej go wysłałeś. Niestety, w przypadku dokumentu w DOC czy DOCX nie masz tej pewności. Dlaczego? Po otwarciu pliku w innym programie niż Word zarówno w przypadku listu, jak i CV, format może się całkowicie zmienić, przez co Twój dokument stanie się nieczytelny.

Poza tym w CV i liście motywacyjnym wygenerowanych w PDF dużo trudniej wprowadzić zmiany. Możesz więc być spokojniejszy, że nikt nie zmieni jego treści. Gotowy list wyślij do pracodawcy tym samym mailem co CV.

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, szybko zauważysz, że dostajesz znacznie więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.

Poznaj też 20+ najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych i gotowe odpowiedzi.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania o liście motywacyjnym

 

Jak napisać list motywacyjny do pracy?

 

List motywacyjny powinien być uzupełnieniem treści z gotowego CV. Warto w nim rozwinąć najważniejsze informacje z życiorysu zawodowego i opisać je szczegółowo. Możesz pochwalić się swoimi największymi osiągnięciami, szerzej napisać o zainteresowaniach (jeśli są ważne z punktu widzenia pracodawcy), czy też napisać, dlaczego zależy Ci na konkretnym stanowisku i jaką wartość wniesiesz do firmy, do której aplikujesz.

 

Jak wygląda list motywacyjny?

 

Zwykły list motywacyjny może przypominać podanie o pracę lub inne formalne dokumenty. Powinien więc mieć odpowiednią budowę i zawierać niezbędne elementy. Pisząc list, pamiętaj o zwrotach grzecznościowych (Szanowna Pani/Panie, Szanowni Państwo, Z poważaniem), zwłaszcza na początku i na końcu dokumentu. Forma listu zależy też od profilu firmy, do której aplikujesz. W niektórych przypadkach warto np. pokusić się o stworzenie kreatywnego listu motywacyjnego.

 

W jakim celu tworzymy list motywacyjny?

 

Szukając pracy i przeglądając oferty, zobaczysz, że nie wszyscy pracodawcy wymagają listu motywacyjnego. Niezależnie od tego, nie zaszkodzi Ci go przygotować. Potraktuj list motywacyjny, jako dodatkową okazję do pokazania rekruterowi, że świetnie sprawdzisz się w nowej pracy i masz niezbędne kompetencje zawodowe.

 

W jakim programie napisać list motywacyjny?

 

List możesz po prostu napisać w Wordzie — to prosty dokument, do którego nie potrzebujesz dodatkowego oprogramowania. Jednak zawsze warto pokazać odbiorcy, że naprawdę zależy Ci na danym stanowisku i podjąć wysiłek stworzenia ciekawych i estetycznych CV oraz listu motywacyjnego (dobrze, aby oba pisma do siebie pasowały pod względem wyglądu). Możesz ułatwić sobie to zadanie i skorzystać z kreatora listów motywacyjnych online, w którym znajdziesz profesjonalne szablony listu motywacyjnego, które szybko wypełnisz odpowiednią treścią. 

Zobacz też: Motywowanie pracowników — skuteczne techniki motywacyjne oraz Motywacja do pracy: czynniki, które działają [10 przykładów].

Wiele osób pisze do nas z dodatkowymi pytaniami, jak napisać list motywacyjny — a my zawsze staramy się pomagać naszym czytelnikom. Dlatego jeśli jakaś kwestia ciągle stanowi dla Ciebie problem, dodaj komentarz pod artykułem.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak napisac list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.59  (69 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: