Jak napisać list motywacyjny? Wzór, przykłady i gotowy list do pracy

Jak napisać list motywacyjny? Wzór, przykłady i gotowy list do pracy

Za chwilę zobaczysz, jak napisać list motywacyjny do pracy. Ale najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: co to jest list motywacyjny? 

 

List motywacyjny (ang. cover letter) to dokument, w którym piszący wyjaśnia i argumentuje swoją motywację do podjęcia pracy w danej firmie. Napisanie i przekazanie pracodawcy listu motywacyjnego bardzo często jest jednym z podstawowych wymagań, które kandydat musi spełnić, aby wziąć udział w rekrutacji.

 

Mimo to wiele osób twierdzi, że pisanie listu motywacyjnego nie ma sensu, bo i tak nikt go nie przeczyta. Te osoby zazwyczaj nie dostają zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie chcesz podzielić ich losu, sprawdź nasze przykłady poniżej, zastosuj wskazówki i stwórz profesjonalny, klasyczny list motywacyjny.

 

Gotowy list motywacyjny — wzór

 

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowny Panie,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko starszego sprzedawcy w Państwa firmie.

 

Od ponad 4 lat pracuję jako przedstawiciel handlowy w firmie Atlas. W swoim portfolio klientów mam uznane marki takie jak Allianz, mbank czy też Toyota. Doskonale znam branżę finansową oraz motoryzacyjną. Zawsze staram się nawiązywać bliskie i długotrwałe relacje z partnerami oraz klientami.

 

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku starszego sprzedawcy?

 

  1. Pracując jako przedstawiciel handlowy uzyskiwałem doskonałe wyniki. Wielokrotnie biłemrekordy sprzedaży, ze co byłem wyróżniany tytułem Sprzedawcy Miesiąca. W 2018 roku udało mi się podnieść swoje wyniki sprzedażowe aż o 30% (w porównaniu do 2017 r.).

 

  1. W Państwa firmie wykorzystam doskonałą znajomość branży motoryzacyjnej. Dzięki temu znacząco skróci się okres wdrożeniowy i będę mógł szybciej skupić się na obowiązkach sprzedażowych. 

 

  1. W obecnej pracy zdobyłem również doświadczenie w zakresie zarządzania zespołem. W 2018 roku kierowałem 5-osobowym zespołem, z którym obsługiwałem kluczowych klientów (np. Toyota).

 

Bardzo chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i odpowiedzieć na Państwa pytania.

 

Z poważaniem,

Twoje imię i nazwisko

 

Już wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny. Aby ułatwić Ci jego napisanie, dodatkowo omówimy jego poszczególne elementy, krok po kroku:

 

1. Zacznij list motywacyjny od odpowiedniego nagłówka i zwrotu grzecznościowego

 

Zaczynając list motywacyjny przede wszystkim musisz pamiętać o podaniu swojego imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych — numeru telefonu oraz profesjonalnego adresu e-mail. Unikaj prywatnych adresów, które nie zawierają Twojego nazwiska. Zawodowy mail powinien mieć np. taką konstrukcję: imię.nazwisko@domena.pl.

 

W prawym górnym rogu dokumentu podaj również miejsce i datę sporządzenia listu.

 

List motywacyjny najlepiej zaadresować do konkretnej osoby — np. dyrektora HR, rekrutera lub kierownika działu, w którym chcesz pracować. Jeśli nie jesteś w stanie sprawdzić, kto będzie odbiorcą dokumentu, wpisz tylko dane firmy (nazwę i adres).

 

List motywacyjny powinien zaczynać się od zwrotu grzecznościowego — np. Szanowny Panie lub Szanowna Pani. Jeśli nie wiesz, kto będzie czytał dokument, możesz napisać po prostu Szanowni Państwo.

 

Następnie, w pierwszym zdaniu listu motywacyjnego, powinieneś poinformować, o jakie stanowisko się ubiegasz.

 

2. W kolejnym akapicie opisz swoje doświadczenie, kwalifikacje i atuty

 

Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien kopiować treści CV. List jest świetną okazją, aby szerzej opowiedzieć o Twoim doświadczeniu, kwalifikacjach i osiągnięciach. Musisz też przekonać pracodawcę, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i będziesz dla niego idealnym wyborem.

 

Najpierw krótko przybliż swoją sylwetkę zawodową i opisz najważniejsze atuty — np. liczbę lat doświadczenia w zawodzie, nazwy firm z którymi współpracowałeś i kluczowe kwalifikacje.

 

Następnie w co najmniej trzech punktach wymień powody, dla których warto zatrudnić właśnie Ciebie. W tej sekcji opisz swoje największe osiągnięcia i wyjaśnij, w jaki sposób wykorzystasz swoje umiejętności w codziennej pracy. 

 

Pamiętaj, aby zawsze dopasowywać treść listu motywacyjnego do oferty, na którą aplikujesz. W pierwszej kolejności opisuj te umiejętności, które są związane z wymaganiami podanymi w ogłoszeniu pracodawcy.

 

3. Podaj umiejętności i sukcesy związane z ofertą pracy (zobacz przykłady) 

 

Nie jesteś pewien, w jaki sposób opisać swoje kwalifikacje, aby Twój list motywacyjny był skuteczny? Przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady z listów motywacyjnych dla różnych zawodów, którymi możesz się zainspirować, kiedy będziesz przygotowywał własny dokument:

 

List motywacyjny nauczyciela

 

Jestem pasjonatem historii Polski, dlatego w pracy jako nauczyciel tego przedmiotu będę w stanie zarazić uczniów swoim pasją.

 

List motywacyjny specjalisty ds. marketingu internetowego

 

Będąc odpowiedzialnym za kampanie reklamowe na Facebooku oraz Instagramie, udało mi się podnieść ich konwersję na sprzedaż produktów o 25%.

 

List motywacyjny pracownika biurowego

 

W 2018 roku prowadziłem serię szkoleń dla współpracowników z pakietu MS Office (przede wszystkim z obsługi Excela). W Państwa firmie chciałbym poprowadzić podobne szkolenia.

 

List motywacyjny content writera

 

Jestem jednym z najpopularniejszych autorów w mojej redakcji - co miesiąc moje teksty czyta ponad 100 tys. użytkowników. W Państwa firmie chciałbym wykorzystać moją wiedzę z zakresu SEO, aby znacząco zwiększyć ruch na stronie.

 

List motywacyjny kierownika zespołu

 

Jako team leader zarządzałem 5-osobowym zespołem, współpracowałem z innymi działami (m.in. programistami oraz grafikami) oraz zagranicznymi oddziałami firmy. Tę wszechstronność i zdobytą wiedzę wykorzystam na stanowisku kierownika oddziału w Państwa firmie.

 

List motywacyjny pracownika HR

 

Dzięki wiedzy zdobytej na studiach z psychologii znacznie łatwiej będzie mi wyselekcjonować najlepszych kandydatów w pracy w dziale HR.

 

List motywacyjny pracownika działu obsługi klienta

 

Bardzo lubię pracę z ludźmi i możliwość niesienia im pomocy. Dowodzą tego świetne opinie klientów — w ankiecie satysfakcji za 2018 rok uzyskałam wynik na poziomie 9,8/10.

 

List motywacyjny do pracy w ochronie środowiska

 

Od zawsze marzyłem o pracy związanej z ochroną środowiska. Od ponad 5 lat aktywnie współpracuję z Greenpeace. W Państwa firmie chciałbym w szczególności skupić się na kampaniach mających na celu walkę z użyciem plastiku.

 

List motywacyjny pracownika produkcji

 

Jestem przyzwyczajony do pracy w trybie 3-zmianowym i doskonale znam nowoczesne maszyny wykorzystywane na liniach pakujących. Te doświadczenia i wiedzę chciałbym wykorzystać na stanowisku pracownika produkcji w Państwa firmie.

 

List motywacyjny przedstawiciela handlowego

 

Posiadam prawo jazdy kat. B, własny samochód, lubię pracować „w trasie” i jestem w pełni dyspozycyjny, dlatego jako przedstawiciel handlowy w Państwa firmie nie będę miał problemu z licznymi wyjazdami służbowymi.

 

Pamiętaj, aby opisując swoje atuty posługiwać się konkretnymi informacjami. Każdy może przecież napisać, że „jest odporny na stres”, a pracodawca nie będzie w stanie tego sprawdzić. Staraj się uwiarygodnić swoje kompetencje.

 

4. Zakończ list motywacyjny profesjonalnie i zadbaj o ważne szczegóły

 

Na koniec listu motywacyjnego wyraź chęć osobistego spotkania i szerszego przybliżenia swojej kandydatury. Dodaj także zwrot grzecznościowy (np. Z poważaniem) i podpisz się imieniem oraz nazwiskiem. Jeśli drukujesz dokument i składasz go osobiście, podpisz go własnoręcznie.

 

Nie zapomnij także dodać klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (zgodnej z aktualnymi przepisami RODO) w stopce dokumentu. Powinna ona brzmieć następująco: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Na koniec sprawdź, czy Twój list motywacyjny nie zajmuje więcej niż jednej strony A4. Taka długość listu motywacyjnego jest standardem i nie powinieneś jej przekraczać. Upewnij się też, że podzieliłeś treść na akapity oddzielone pustymi linijkami tekstu. W ten sposób Twój list będzie bardziej czytelny i pozwoli rekruterowi szybciej zauważyć najważniejsze informacje na Twój temat. 

 

I to wszystko, Twój list motywacyjny jest gotowy!

 

5. Zapisz swój list motywacyjny w odpowiednim formacie (DOC czy PDF?)

 

Napisałeś list motywacyjny np. w Word i zastanawiasz się, w jakim formacie go zapisać? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie dokumentu w PDF.

 

Dzięki temu będziesz miał pewność, że rekruter wyświetli Twój list motywacyjny dokładnie w takiej formie, w jakiej go wysłałeś. Niestety w przypadku dokumentu w DOC czy DOCX nie masz tej pewności. Dlaczego? Po otwarciu pliku w innym programie niż Word formatowanie może się całkowicie zmienić, przez co Twój list stanie się nieczytelny.

 

Poza tym w liście motywacyjnym wygenerowanym w PDF dużo trudniej wprowadzić zmiany. Możesz więc być spokojniejszy, że nikt nie zmieni jego treści.

 

Już wiesz jak napisać list motywacyjny. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, szybko zauważysz, że dostajesz znacznie więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.

 

Wiele osób pisze do nas z dodatkowymi pytaniami jak napisać list motywacyjny — a my zawsze staramy się pomagać naszym czytelnikom. Dlatego jeśli jakaś kwestia ciągle stanowi dla Ciebie problem, dodaj komentarz pod artykułem.

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo