1. CV / List motywacyjny kucharz i kucharka: wzór, przykłady

CV / List motywacyjny kucharz i kucharka: wzór, przykłady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV kucharza musi zawierać najlepsze składniki i soczyste dane na temat Twojej kandydatury. Powinno mieć też najwyższą jakość. Jak to osiągnąć? Właśnie o tym przeczytasz w moim artykule. 

Nawet jeśli jesteś świeżo upieczonym kucharzem i nie masz jeszcze doświadczenia, Twoje CV może być skuteczne (i mówię Ci to z własnego doświadczenia w pracy z kandydatami). Sprawdź, jakie są najlepsze praktyki pisania CV i listu motywacyjnego kucharza. Dowiedz się, jak wygrać rekrutację.

Dokumenty aplikacyjne dla kucharza łatwo stworzysz w kreatorze LiveCareer. Wybierz szablon CV tutaj i skorzystaj z gotowych, spersonalizowanych treści, które wstawisz do dokumentu jednym kliknięciem.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Zobacz też inne wzory CV, które mogą Cię zainteresować:

CV kucharza — wzór

Adam Żeberko

Kucharz

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie i cele zawodowe

Jestem energicznym kucharzem z ponad 4-letnim doświadczeniem w pracy dla restauracji hotelowych. Dzięki moim umiejętnościom kulinarnym liczba gości restauracji wzrosła o 40%. Chciałbym mieć możliwość wprowadzenia takiej pozytywnej zmiany również w restauracji Aurora, przygotowując potrawy kuchni polskiej, które są Państwa i moją specjalnością. 

Umiejętności specjalistyczne

 • wiedza na temat sztuki kulinarnej
 • racjonalne gospodarowanie produktami spożywczymi
 • aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne 

Umiejętności miękkie

 • umiejętność zarządzania czasem
 • multizadaniowość
 • odpowiedzialność
 • kreatywność
 • dbałość o wysoką jakość
 • umiejętność pracy w zespole

Doświadczenie

05.2018–obecnie Restauracja Hotelu Hestia

Stanowisko: Kucharz

Obowiązki:

 • przygotowywanie receptur dań 
 • organizacja pracy na kuchni
 • dbanie o porządek oraz jakość produktów
 • utrzymywanie czystości w lokalu
 • ścisła współpraca z zespołem 
 • realizowanie celów restauracji 

Osiągnięcia:

 • Oceny zadowolenia klientów restauracji wzrosły z 3,5 do 4,5 w pięciostopniowej skali dzięki wprowadzeniu moich autorskich przepisów.

Wykształcenie

Rok ukończenia: 2016

Specjalność: Technik żywienia i usług gastronomicznych

Technikum Gastronomiczne nr 314 w Poznaniu

Zainteresowania

Interesuje mnie historia i kultura naszego kraju, zwłaszcza rejonu Mazowsza. Biorę udział w piknikach historycznych, które odwzorowują życie codziennie mieszkańców średniowiecznej Polski. Jestem również konsultantem w sprawach kulinarnych różnych imprez historycznych. 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Teraz wyjaśnię Ci, jak samemu stworzyć CV i list motywacyjny kucharza, bazując na moim przykładzie. Z kolei tutaj możesz zobaczyć inne darmowe wzory CV: Przykładowe CV do pracy dla 45+ różnych zawodów i ścieżek kariery (Darmowe wzory).

1. Zadbaj o dodanie podsumowania zawodowego do CV kucharza

Dlaczego podsumowanie zawodowe w CV jest tak ważne? Bo stanowi świetny wstęp do Twojego dokumentu i sprawia, że rekruter już na początku ma ochotę zapoznać się z Twoimi największymi zaletami. A z mojego doświadczenia wynika, że wiekszość kandydatów pomija (lub kiepsko wykorzystuje) ten element CV, dlatego tym bardziej możesz się łatwo wyróżnić.

Bez względu więc na to, czy Twoje CV jest nowoczesne, czy postawiłeś raczej na klasyczny wzór CV, na samej górze dokumentu umieść podsumowanie zawodowe.

Jak to zrobić? Przygotuj krótką charakterystykę swojej kandydatury. Jednym zdaniem opisz, czym zajmujesz się zawodowo. Następnie wspomnij o ważnym sukcesie, jaki osiągnąłeś na poprzednich stanowiskach (moja porada jest taka, by w miarę możliwości stosować tu liczby i procenty). Życiorys zakończ uzasadnieniem aplikowania do danej firmy. Zwłaszcza gdy piszesz CV bez doświadczenia, swoje pierwsze CV do pracy albo tworzysz CV na tyle proste CV, bo nie zajęło Ci wiele czasu.

Twoje podsumowanie zawodowe powinno mieć maksymalnie 4–5 zdań i nie więcej niż 50 wyrazów. Żeby uwypuklić najważniejsze informacje, zapisz jego najważniejsze fragmenty pogrubioną czcionką. Możesz wzorować się na moim przykładowym CV kucharza:

Podsumowanie w CV kucharza — wzór

Jestem energicznym kucharzem z ponad 4-letnim doświadczeniem w pracy dla restauracji hotelowych. Dzięki moim umiejętnościom kulinarnym liczba gości restauracji wzrosła o 40%. Chciałbym mieć możliwość wprowadzenia takiej pozytywnej zmiany również w restauracji Aurora, przygotowując potrawy kuchni polskiej, które są Państwa i moją specjalnością. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zaserwuj rekruterowi listę swoich umiejętności w CV kucharza

Pierwszym daniem zaraz po solidnej przystawce, jaką było podsumowanie zawodowe, będzie w Twoim CV kucharza sekcja Umiejętności. Jak się pewnie spodziewasz, kwestia tego, co potrafisz wyczarować w kuchni, jest dla osoby rekrutującej w restauracji najważniejsza. A moje rozmowy z pracownikami gastronomii tylko to potwierdzają. 

Mam dla Ciebie jeszcze jedną radę: podziel tę sekcję na dwie części, wyróżniając umiejętności miękkie i twarde w CV. Taki zabieg spowoduje, że pracodawcy będzie łatwiej rozeznać się w tym, co możesz mu zaoferować. W tym miejscu możesz też wpisać różne uprawnienia, np. aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne, czyli książeczkę sanepidowską.

Pamiętaj tylko, żeby wpisać do CV tylko te umiejętności, które naprawdę posiadasz. Kłamstwo w CV i tak bardzo szybko wyjdzie na jaw w trakcie rozmowy o pracę. Jeśli chcesz, żeby sekcja Umiejętności zrobiła wrażenie na rekruterze, najlepiej zrobisz, wzorując się na ogłoszeniu o pracę i nawiązując do wymagań, które zawarł tam pracodawca. 

Zobacz, jak napisać CV kucharza z dobrym opisem umiejętności:

Umiejętności w CV kucharza — wzór

Umiejętności specjalistyczne

 • wiedza na temat sztuki kulinarnej
 • racjonalne gospodarowanie produktami spożywczymi
 • aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne 

Umiejętności miękkie

 • umiejętność zarządzania czasem
 • multizadaniowość
 • odpowiedzialność
 • kreatywność
 • dbałość o wysoką jakość
 • umiejętność pracy w zespole

3. Zgotuj rekruterowi prawdziwą niespodziankę ciekawie opisanym doświadczeniem

W sekcji Doświadczenie w CV nie wystarczy jedynie wymienić swoich obowiązków na poprzednich stanowiskach. Tak robią wszyscy, ale Twoje CV kucharza musi być lepsze niż dokumenty pozostałych kandydatów.

Jest na to recepta! Po tym, jak już wymienisz daty i miejsca pracy oraz swoje stanowiska, zaprezentuj listę obowiązków. Niech będzie szczegółowa i koncentruje się na tym, co najlepszego chcesz swoim doświadczeniem zaprezentować. 

Poniżej umieść w CV podsekcję Osiągnięcia. Dodaj w niej jedno lub dwa najważniejsze sukcesy w Twojej dotychczasowej pracy jako kucharz. Najlepiej, jeśli opiszesz je liczbami lub procentami, tak jak radziłam Ci zrobić w podsumowaniu zawodowym. To na pewno zrobi na rekruterze duże wrażenie.

Zobacz przykładowy opis dośwaidczenia w moim CV kucharza: 

Doświadczenie w CV kucharza — wzór

05.2018–obecnie Restauracja Hotelu Hestia

Stanowisko: Kucharz

Obowiązki:

 • przygotowywanie receptur dań 
 • organizacja pracy na kuchni
 • dbanie o porządek oraz jakość produktów
 • utrzymywanie czystości w lokalu
 • ścisła współpraca z zespołem 
 • realizowanie celów restauracji 

Osiągnięcia:

 • Oceny zadowolenia klientów restauracji wzrosły z 3,5 do 4,5 w pięciostopniowej skali dzięki wprowadzeniu moich autorskich przepisów.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Wykształcenie to ważny składnik CV, ale nie przesadzaj ze szczegółami

Dobrze wiesz, że Wykształcenie w CV kucharza jest istotne, ale przede wszystkim wtedy, gdy udowadnia, że masz odpowiednie kwalifikacje do pracy. Dlatego wymień jedynie ostatni etap swojej edukacji, pomijając podstawówkę i szkołę średnią, jeśli jesteś absolwentem studiów. W mojej pracy z kandydatami wielokrotnie miałam do czynienia ze zbyt długim i zupełnie zbędnym opisem edukacji, a to bardzo źle wygląda i niepotrzebnie wydłuża dokument.

W przypadku osób po szkołach zawodowych i technikach o profilu gastronomicznym to właśnie ten rodzaj wykształcenia będzie najistotniejszy i powinien znaleźć się w CV. W tej sekcji warto również dodać kursy i szkolenia do CV, jeśli takie masz ukończone. Mogą funkcjonować jako mała podsekcja lub osobno. 

Oto przykłądowy opis wykształcenia w dobrym CV kucharza:

Wykształcenie w CV kucharza — wzór

Rok ukończenia: 2016

Specjalność: Technik żywienia i usług gastronomicznych

Technikum Gastronomiczne nr 314 w Poznaniu

5. Nie pomiń sekcji Zainteresowania w CV kucharza

Sekcja Zainteresowania w CV powinna być przedstawiona opisowo. Zapomnij o wymienianiu po przecinku: sport, podróże, kino. To nic o Tobie nie mówi, a już na pewno nie w kontekście pracy zawodowej. 

Zatem co trzeba zrobić? Mógłbyś wypisać wszystkie swoje pasje, ale w mojej opinii najlepiej sprawdzi się jedno lub dwa kluczowe zainteresowania opisane w taki sposób, by potwierdzać Twoje kwalifikacje. Jeśli Twoje hobby to np. piłka nożna, który to sport uprawiasz w wolnym czasie, dodaj wzmiankę o tym, że dzięki temu świetnie radzisz sobie w pracy zespołowej, co jest istotne w pracy kucharza.

Oto przykład hobby z mojego wzoru CV dla kucharza:

Zainteresowania w CV kucharza

Interesuje mnie historia i kultura naszego kraju, zwłaszcza rejonu Mazowsza. Biorę udział w piknikach historycznych, które odwzorowują życie codziennie mieszkańców średniowiecznej Polski. Jestem również konsultantem w sprawach kulinarnych różnych imprez historycznych.

6. Bez klauzuli CV Twoje CV będzie spalone

Koniecznie dodaj do CV kucharza klauzulę CV, czyli zgodę na przetwarzanie zawartych w CV danych osobowych. Podczas mojej pracy wielokrotnie widziałam dokumenty bez klauzuli, a takie niestety trafiają do kosza. Jest konieczna, by Twój zyciorys mógł być wykorzystany w rekrutacji. Upewnij się, że dodałeś klauzulę CV na 2024 rok — aktualną i powołującą się na odpowiednią ustawę.

Treść klauzuli zapisz mniejszą czcionką niż resztę dokumentu. Możesz też zapisać ją kursywą.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w CV kucharza — wzór

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

7. CV to nie wszystko — napisz też list motywacyjny kucharza

Wiem, że możesz to uważać za stratę czasu. Ale moim zdaniem warto napisać list motywacyjny, nawet jeśli w ogłoszeniu o pracę nie zamieszczono takiego wymogu. To pokaże pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na zdobyciu posady i że jesteś zdeterminowany, by udowodnić swoje wysokie kwalifikacje i zaangażowanie. 

Możesz spokojnie stworzyć krótki list motywacyjny kucharza, bo w tym dokumencie liczy się treść, a nie długość tekstu. Nie powtarzaj po kolei informacji, które zawarłeś już w CV. Tak robi wiekszość kandydatów, a to nic nie wniesie do Twojej aplikacji. Jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, wymień swoje największe atuty, osiągnięcia szkolne lub po prostu uzasadnij, dlaczego masz predyspozycje do wykonywania zawodu kucharza.

Zobacz mój gotowy list motywacyjny kucharza, który pomoże Ci napisać własy dokument:

List motywacyjny kucharza — wzór

Miejscowość, data

Adam Żeberko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowny Panie,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko kucharza w Państwa restauracji. Moje doświadczenie (4 lata jako kucharz), umiejętności, a przede wszystkim wiedza na temat receptur kuchni polskiej pozwalają mi sądzić, że jestem odpowiednim kandydatem na oferowaną przez Państwa posadę. 

Mam na swoim koncie własne przepisy, z których dwa stały się absolutnym hitem w moim poprzednim miejscu pracy. Liczba klientów powracających do restauracji od czasu wprowadzenia do menu moich autorskich potraw wzrosła o 40%. Poprawiły się również oceny restauracji wystawiane internetowo przez zadowolonych klientów.

Hestia to miejsce cenione zarówno przez klientów, jak i krytyków kulinarnych. Od początków kariery moim celem było dołączyć do Państwa zespołu. Mam nadzieję, że będę miał możliwość spotkania się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej lub dniu próbnym. Wiem, że jestem w stanie udowodnić, że warto mnie zatrudnić.

Z poważaniem

Adam Żeberko

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

8. O czym jeszcze musisz wiedzieć, pisząc CV i list motywacyjny kucharza?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby wpisać poprawnie dane osobowe w CV. To ważne, bo przecież rekruter musi w jakiś sposób się z Tobą skontaktować. Jednym z typowych błędów w CV jest umieszczanie w dokumencie stanu cywilnego. Nie popełnij takiej gafy. Tego typu informacja jest zupełnie zbędna w rekrutacjach do polskich pracodawców. 

Zadbaj o to, żeby zapisać CV w formacie PDF. Dzięki temu zachowasz formatowanie i zyskasz pewność, że dokument nie zmieni swojej formy, gdy rekruter otworzy go np. na telefonie. Najłatwiej zrobisz to w naszym kreatorze CV. Nie jest to darmowe CV, ale w ten sposób stworzysz czytelny i atrakcyjny dokument i zwiększysz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.

Upewnij się też, że Twój mail z CV ma odpowiedni tytuł. Powinien zawierać Twoje imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska, o jakie się ubiegasz. 

Jeśli piszesz list motywacyjny po angielsku, zwróć uwagę na charakterystyczne zwroty używane w dokumentach tworzonych w tym języku. Nie tłumacz treści dosłownie, tylko sprawdź, jak powinien brzmieć angielski cover letter

Potrzebujesz CV dla innego zawodu? Zobacz: Gotowe CV: wzory, szablony i przykłady CV dla 50+ zawodów. Szukasz też wzoru CV w PDF dla swojego zawodu? Zajrzyj tutaj: Wzór CV – PDF za darmo.

Masz jeszcze jakieś pytania na temat pisania CV i listu motywacyjnego kucharza? Jeśli tak, dodaj komentarz na forum poniżej artykułu. Nasi eksperci chętnie Ci odpowiedzą. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv list motywacyjny kucharz

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: