1. Co powinien zawierać list motywacyjny? Schemat i budowa listu

Co powinien zawierać list motywacyjny? Schemat i budowa listu

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli chcesz dostać pracę, oprócz CV powinieneś też wysłać list motywacyjny. Co powinien zawierać taki dokument i jak go przygotować, by zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy?

Przede wszystkim zadbaj o czytelną budowę listu motywacyjnego, a potem wypełnij go treścią istotną dla pracodawcy. W tym artykule pokażę Ci, jak to zrobić. Omówię też krok po kroku, co powinien zawierać list motywacyjny, aby rekruterzy częściej odpowiadali na Twoje zgłoszenia.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z gotowego szablonu listu motywacyjnego w naszym kreatorze. Odpowiedz na kilka prostych pytań, a program sam dobierze właściwe zwroty i wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Schemat listu motywacyjnego

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowni Państwo (lub Szanowna Pani / Szanowny Panie),

z przyjemnością aplikuję na stanowisko … [nazwa stanowiska] … w Państwa firmie.

Od ponad …. lat pracuję jako .... [nazwa obecnego stanowiska] … . Wierzę, że moje doświadczenie i kwalifikacje pozwolą mi …. [Twój cel zawodowy związany ze stanowiskiem, na które aplikujesz lub najważniejsza korzyść dla pracodawcy] … .

Poniżej przedstawiam 3 powody, dla których warto mnie zatrudnić.

 1. Powód nr 1 (np. Twoje największe osiągnięcie zawodowe wyrażone za pomocą liczb) i związana z nim korzyść dla pracodawcy.
 2. Powód nr 2 (np. Twoje umiejętności specjalistyczne poparte kursem lub certyfikatem) i związana z nim korzyść dla pracodawcy.
 3. Powód nr 3 (np. Twoje umiejętności miękkie lub cechy charakteru przydatne na danym stanowisku) i związana z nim korzyść dla pracodawcy.

Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby odpowiedzieć na Państwa pytania oraz porozmawiać o ewentualnej współpracy.

Z wyrazami szacunku

Twoje imię i nazwisko

Już wiesz, jak wygląda ogólny schemat listu motywacyjnego. Za chwilę omówię jego budowę i wyjaśnię Ci krok po kroku, co powinien zawierać list motywacyjny. Jeśli skorzystasz z moich wskazówek, z pewnością zaczniesz dostawać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. 

Najpierw jednak pokrótce wyjaśnię Ci, czym dokładnie jest list motywacyjny do pracy.

1. Co to jest list motywacyjny i co zawiera?

List motywacyjny to drugi, obok curriculum vitae, najpopularniejszy dokument wymagany podczas rekrutacji — oczekuje go aż 56% HR managerów. Dobry list motywacyjny musi opisywać Twój cel zawodowy i przekonać pracodawcę, że warto Cię zatrudnić. 

Podobnie jak angielski cover letter (inaczej letter of application), list motywacyjny powinien umiejętnie rozwijać informacje zawarte w CV, ale może się w nim też pojawić aktywność dodatkowa, jeżeli jest w jakiś sposób związana z Twoją pracą. Pomoże Ci w tym następujący schemat listu motywacyjnego.

List motywacyjny — co powinien zawierać?

 • miejsce i datę wysłania listu
 • Twoje dane osobowe i kontaktowe
 • dane adresata (np. pełną nazwę firmy i adres)
 • pełną nazwę stanowiska, na które aplikujesz
 • Twój cel zawodowy
 • argumenty przemawiające za zatrudnieniem Cię w danej firmie
 • wyrażenie nadziei na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
 • Twój podpis (jeśli aplikujesz do pracy mailowo, nie musi być odręczny)
 • klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych (w wyjątkowych przypadkach)
 • zwroty grzecznościowe typowe dla formalnej korespondencji (np. Szanowni Państwo, Z poważaniem).

Już wiesz, co zawiera list motywacyjny. W dalszej części artykułu omówię zalecaną budowę listu motywacyjnego i wyjaśnię Ci, co warto wpisać w jego poszczególnych miejscach.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Co powinien zawierać list motywacyjny?

Powiedzmy to sobie szczerze — pracodawcy nie mają czasu czytać zbyt długich dokumentów. Dlatego list motywacyjny powinien być krótki (najlepiej na 1 stronę), czytelny i dopasowany do oferty pracy, aby rekruter nie musiał się niczego domyślać.

Kluczem do sukcesu jest właściwa budowa listu motywacyjnego. Co powinien zawierać taki dokument w każdej z sekcji, aby rekruter zwrócił na niego uwagę?

1. Schemat listu motywacyjnego zacznij od danych swoich i adresata

List motywacyjny to dokument formalny. Dlatego na górze podaj nazwę miejscowości oraz datę złożenia aplikacji, a niżej te same dane osobowe i kontaktowe co w CV: imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail i link do profilu na LinkedIn (jeśli go posiadasz). Tak jak w CV nie musisz podawać daty urodzenia czy adresu zamieszkania.

Gotowy list motywacyjny powinien zawierać również pełną nazwę oraz adres przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz. Warto podać w nim też imię i nazwisko oraz stanowisko osoby rekrutującej, np. HR managera — jego dane znajdziesz na stronie internetowej firmy lub jej profilu na LinkedIn.

2. W pierwszym akapicie listu motywacyjnego podaj nazwę stanowiska i swój największy atut

Wstęp listu motywacyjnego jest bardzo ważny — to on w dużej mierze decyduje o tym, jak pracodawca zakwalifikuje Twój dokument i czy zechce przeczytać go do końca. Dlatego już w pierwszym akapicie podaj pełną nazwę stanowiska, na które aplikujesz (możesz wyróżnić ją grubszą czcionką).

W tym miejscu wymień też swój największy atut z CV. Może to być długie doświadczenie zawodowe, wyjątkowe osiągnięcie z CV, rzadki certyfikat lub szybki awans. A jeżeli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, wyjaśnij, dlaczego to właśnie z tą branżą wiążesz swoją przyszłość zawodową.

3. W treści listu zaproponuj pracodawcy konkretne korzyści

List motywacyjny — wbrew nazwie — nie powinien mówić wyłącznie o Twoich motywacjach do podjęcia pracy. Taki schemat listu motywacyjnego jest powielany przez większość kandydatów. Jeśli chcesz mieć nad nimi przewagę, musisz się jakoś wyróżnić.

Zatem co powinien zawierać list motywacyjny? Przede wszystkim — listę konkretnych korzyści, które przekonają pracodawcę, że warto w Ciebie zainwestować. Napisz, co do tej pory udało Ci się osiągnąć i w jaki sposób Twoje umiejętności z CV przełożą się na sukces firmy.

Możesz np. szerzej opisać kursy i szkolenia, o których wspomniałeś w CV. Pochwal się również umiejętnościami miękkimi (np. dobrą organizacją pracy lub kreatywnym rozwiązywaniem problemów) — z raportu LinkedIn wynika, że pracodawcy nieraz cenią je bardziej od umiejętności twardych.

Podczas pisania przyjmij zasadę, że jeden akapit to jedno Twoje osiągnięcie lub cecha oraz związana z nimi korzyść — taka budowa listu motywacyjnego będzie dla pracodawcy czytelna i bardziej atrakcyjna niż długi blok tekstu.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

4. Na końcu listu motywacyjnego wyraź nadzieję na spotkanie

Nawet jeśli Twoje CV będzie idealne, kiepskie zakończenie listu może sprawić, że pozostawisz po sobie złe wrażenie, a Twoja aplikacja pozostanie bez odpowiedzi. 

Dlatego na końcu listu motywacyjnego jeszcze raz podkreśl swoje zainteresowanie ofertą pracy. Napisz, że chętnie weźmiesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej lub zaproponuj rozwiązanie konkretnego problemu. Możesz też nawiązać do wartości, z którymi utożsamiana jest dana firma lub marka.

Pamiętaj, że list motywacyjny powinien zawierać też odpowiednie zwroty grzecznościowe, np. Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku. A jeśli dokumenty aplikacyjne wysyłasz pocztą lub składasz je osobiście (tak jak w przypadku listu motywacyjnego do urzędu), to zarówno na dole CV, jak i listu motywacyjnego złóż odręczny podpis.

5. W wyjątkowych przypadkach zawrzyj w liście motywacyjnym klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie danych osobowych, która wymusiła obowiązek wyrażenia zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych i kontaktowych m.in. z CV po to, by zgodnie z prawem mogły być przetwarzane.

Na szczęście formułka RODO w liście motywacyjnym nie jest obowiązkowa, gdy wysyłasz go razem z życiorysem zawodowym — wtedy odpowiednią klauzulę wystarczy wpisać do CV

Może się jednak zdarzyć, że w CV nie było na nią miejsca lub profesjonalne CV nie jest Ci potrzebne (np. gdy piszesz list motywacyjny na Erasmus albo list motywacyjny na studia podyplomowe w Polsce lub innym kraju UE, który ma podobne przepisy). Wtedy Twój list motywacyjny powinien zawierać jedną z następujących formułek:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

lub

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa uniwersytetu] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie studia.

3. Czego nie powinien zawierać list motywacyjny?

Przed chwilą wyjaśniliśmy sobie, co powinien zawierać list motywacyjny, by rekruter chętniej zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. A czego w liście być nie powinno?

Przede wszystkim unikaj zwrotów potocznych lub sformułowań, które mogą świadczyć o braku szacunku dla rekrutera. Nie próbuj wywierać na pracodawcy presji — takie działania przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego.

List motywacyjny nie powinien zawierać również nagłówka z nazwą dokumentu — taki zabieg stosuje się tylko w przypadku podania o pracę. Podobnie jak w tradycyjnej korespondencji, w liście motywacyjnym nie umieszcza się również fotografii — zdjęcie wystarczy dodać do CV.

Przeczytaj też, jak powinno wyglądać CV.

Nadal nie wiesz, co powinien zawierać list motywacyjny albo czujesz, że jakaś kwestia wymaga szerszego komentarza? Zadaj mi pytanie pod tym artykułem — z przyjemnością Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Co powinien zawierac list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (11 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: