1. Jak zakończyć list motywacyjny? 10 najlepszych przykładów

Jak zakończyć list motywacyjny? 10 najlepszych przykładów

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli moja kandydatura okazała się dla Państwa interesująca, proszę o kontakt pod numerem telefonu…. — takie zdanie jest wyjątkowo nudne i niewiele mówi o Tobie rekruterowi. Tymczasem to właśnie w ten sposób kończy się większość przykładowych listów motywacyjnych dostępnych w internecie. 

Chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów i sprawić, by rekruter Cię zapamiętał? W zakończeniu listu motywacyjnego udowodnij, że jesteś wymarzonym kandydatem na dane stanowisko. Jak to zrobić?

Za chwilę pokażę Ci 10 przykładów na skuteczne zakończenie listu motywacyjnego. Dowiesz się też, jakie zwroty grzecznościowe wpisać na końcu listu. Następnie zobaczysz, jak uniknąć najpopularniejszych błędów popełnianych przez kandydatów. 

Nie musisz martwić się o zakończenie listu motywacyjnego — kreator LiveCareer napisze je za Ciebie. Najpierw wybierz szablon listu motywacyjnego tutaj i odpowiedz na kilka pytań. Twój list do pracy będzie gotowy w kilka chwil!

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Tutaj znajdziesz wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Na początku zobacz, jak wygląda gotowy list motywacyjny z profesjonalnym zakończeniem.

Zakończenie listu motywacyjnego — wzór

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowni Państwo,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko inżyniera produkcji w Państwa firmie.

Od ponad 4 lat pracuję jako inżynier produkcji w CRC Company. Wierzę, że moje doświadczenie pomoże mi zoptymalizować proces produkcji w Państwa firmie oraz sprawnie zarządzać przydzielonym budżetem. 

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić?

 1. Na ostatnim stanowisku wprowadziłem optymalizację procesu produkcyjnego w zakresie dostaw, dzięki której wydajność produkcji zwiększyła się o 3,6% w skali miesiąca.
 2. Udało mi się wprowadzić nowy system przyznawania premii pracownikom, który nagradzał mierzalne efekty ich pracy. Dzięki temu wzrosła motywacja całego zespołu, a mój dział odnotował oszczędności w wysokości 17% rocznie.
 3. Posiadam niezbędne uprawnienia i zdobyłem już doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Dzięki temu proces wdrożenia mnie w nowe obowiązki potrwa znacznie krócej.

Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić 2 pomysły na to, jak mogę rozwiązać bieżące problemy z zakresu inżynierii produkcji w Państwa firmie.

Z poważaniem

Twoje imię i nazwisko

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny. Zakończenie listu powinno być spójne z jego treścią i stylem. W dalszej części artykułu pokażę Ci, jak je napisać.

1. Czy zakończenie listu motywacyjnego ma znaczenie?

Jak najbardziej. Badania pokazały, że aż 56% pracodawców twierdzi, że samo CV to za mało. A według innego źródła niemal połowa HR menedżerów uważa, że dobry list motywacyjny może zwiększyć szanse kandydata na dostanie pracy. 

Tymczasem źle napisany akapit końcowy Twojego listu motywacyjnego może negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek i zniechęcić rekrutera do kontaktu z Tobą — nawet jeśli Twoje CV będzie idealne

Dlatego w dalszej części tekstu przedstawię Ci przykłady dobrego i złego zakończenia listu motywacyjnego wraz z wyjaśnieniem.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Jak zakończyć list motywacyjny? Przykłady 

Zakończenie listu motywacyjnego pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony pozwala wyrazić wdzięczność dla pracodawcy za poświęcony czas. Z drugiej — ma pokazać, że zależy Ci na tej pracy.

Oto 10 pomysłów na skuteczne zakończenie listu motywacyjnego:

1. Wyraź nadzieję na spotkanie

...i zaznacz, dlaczego warto Cię na nie zaprosić. To prosty i skuteczny sposób na to, by pokazać swoje zainteresowanie ofertą pracy. To także idealne podsumowanie krótkiego listu motywacyjnego.

Zakończenie listu motywacyjnego — nadzieja na spotkanie 

Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i zainteresowaniach.

2. Obiecaj rozwiązanie problemu

Jak zakończyć list motywacyjny, aby rekruter od razu zaprosił Cię na rozmowę? Zaproponuj rozwiązanie bieżących problemów firmy i pokaż swoją skuteczność. W tym celu dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Podpowiedzi szukaj w opisie wymagań i obowiązków na danym stanowisku.

Zakończenie listu motywacyjnego — obietnica rozwiązania problemu

Z przyjemnością spotkam się z Panem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przedstawię 3 pomysły na to, jak mogę skutecznie zwiększyć liczbę czytelników Pańskiego serwisu.

3. Odwołaj się do opinii rekrutera

Wszyscy lubimy ludzi, którzy liczą się z naszym zdaniem. Jeśli chcesz wzbudzić sympatię rekrutera, w zakończeniu listu motywacyjnego zadaj pytanie na temat jego opinii o Twojej kandydaturze.

Zakończenie listu motywacyjnego — pytanie o opinię

Czy spełniam Pańskie oczekiwania na stanowisko głównej księgowej? Jeśli tak, chętnie odpowiem na wszystkie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

4. Zaproponuj konkretną korzyść

Niektóre zawody wymagają od pracowników łatwo mierzalnych efektów. Jeśli aplikujesz na takie stanowisko, w zakończeniu listu motywacyjnego wymień swoje osiągnięcie zawodowe i zaproponuj wdrożenie podobnego rozwiązania w nowej firmie. Taki zabieg będzie skuteczny np. w liście motywacyjnym handlowca, HR menedżera lub w każdym innym kreatywnym liście motywacyjnym.

Zakończenie listu motywacyjnego — propozycja korzyści

Będę wdzięczna za możliwość rozmowy, podczas której opowiem, w jaki sposób rozbudowałam zespół firmy Jet House z 42 do 65 pracowników w ciągu roku i jak mogę zrobić to samo dla Państwa.

5. Pokaż, że podzielasz wartości firmy 

Rekruterzy chętniej zatrudniają osoby, których wartości i przekonania pasują do kultury organizacyjnej firmy. Wskazówek na temat wartości szukaj na stronie internetowej lub profilu firmy na Facebooku albo w serwisie LinkedIn. Wiele informacji znajdziesz też w treści ogłoszenia o pracę — np. na liście umiejętności miękkich, jakich rekruter oczekuje w CV kandydata. 

Zakończenie listu motywacyjnego — odwołanie do wartości

Utożsamiam się z kulturą organizacyjną Pańskiej kancelarii. Uczciwość i wzajemny szacunek to wartości, jakimi na co dzień kieruję się w swojej pracy. Chętnie opowiem więcej na ten temat podczas ewentualnego spotkania.

6. Zadaj pytanie

Czy wiesz, że w trakcie jednej rekrutacji pracodawcy otrzymują średnio 250 zgłoszeń? Przeglądanie tak wielu aplikacji może być nużące. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy, że w ostatnim zdaniu listu motywacyjnego zapytasz rekrutera o możliwość spotkania, a tym samym zbudujesz jego zaangażowanie. Dlaczego? Kiedy słyszymy pytanie, natychmiast myślimy o odpowiedzi!

Zakończenie listu motywacyjnego — pytanie

Teraz chciałbym wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, by wspomóc rozwój Pani firmy. Czy zechce mi Pani dać taką szansę?

7. Wyraź swój entuzjazm

Pracodawcy cenią ludzi, dla których praca jest jednocześnie pasją. Tacy pracownicy są bardziej zaangażowani i lepiej wykonują swoje obowiązki. Dlatego podkreślenie zainteresowania ofertą to dobry sposób na zakończenie listu motywacyjnego. 

Zakończenie listu motywacyjnego — wyrażenie entuzjazmu

Byłoby mi niezmiernie miło, gdybym mogła spotkać się z Państwem osobiście i pokazać, w jaki sposób moje umiejętności i doświadczenie mogą przysłużyć się Państwa firmie.

8. Okaż zainteresowanie firmą

Co pan wie o naszej firmie? — to jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli z zainteresowaniem śledzisz poczynania organizacji, wspomnij o tym w zakończeniu listu motywacyjnego. W ten sposób zasugerujesz rekruterowi, że naprawdę zależy Ci na danym stanowisku.

Zakończenie listu motywacyjnego — okazanie zainteresowania

Od 2 lat z podziwem obserwuję działania marketingowe Państwa firmy. Wierzę, że moja wiedza i doświadczenie wspomogą dalszy rozwój Państwa organizacji w tym obszarze.

9. Podkreśl swoje umiejętności

Umiejętności to nie tylko ważny element CV, ale też listu motywacyjnego — szczególnie jeśli wykonujesz zawód, który wymaga konkretnych kwalifikacji lub piszesz list motywacyjny bez doświadczenia. Akapit końcowy w liście to dobre miejsce na to, żebyś jeszcze raz podkreślił swoje kompetencje.

Zakończenie listu motywacyjnego — podkreślenie umiejętności

Jestem przekonany, że moje kwalifikacje okażą się kluczowe na stanowisku przedstawiciela handlowego i wspomogą rozwój Państwa firmy. Chętnie zaprezentuję je osobiście podczas ewentualnego spotkania.

10. Podziękuj rekruterowi za poświęcony czas

Nie jest to najbardziej kreatywne zakończenie listu motywacyjnego. Jednak daje Ci przestrzeń na to, by okazać szacunek rekruterowi, a tym samym wzbudzić jego sympatię i zaangażowanie.

Pamiętaj tylko, żeby pisać po prostu dziękuję, a nie z góry dziękuję (np. za pozytywne rozpatrzenie Twojej aplikacji). W ten sposób rekruter mógłby odnieść wrażenie, że wywierasz na nim presję, a to z pewnością Ci nie pomoże.

Zakończenie listu motywacyjnego — podziękowanie

Dziękuję za poświęcony mi czas. Z przyjemnością szerzej opowiem o moim doświadczeniu i odpowiem na Pańskie pytania podczas ewentualnej rozmowy.

Zobacz też, jak napisać maila z podziękowaniem za współpracę przed odejściem z pracy (po polsku i po angielsku).

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Zakończenie listu motywacyjnego — przykłady zwrotów grzecznościowych

Stało się — napisałeś list motywacyjny. Jak zakończyć teraz dokument, żeby zrobić dobre wrażenie na rekruterze? Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni zwrot grzecznościowy.

List motywacyjny, również ten bez ogłoszenia, to dokument oficjalny, który najczęściej rozpoczyna się od zwrotów Szanowny Panie / Szanowni Państwo. Dlatego zakończenie listu motywacyjnego powinno być równie oficjalne. 

W języku polskim wykorzystaj jeden z trzech grzecznościowych zwrotów typowych dla listu motywacyjnego

Pamiętaj, by po wybranym zwrocie kończącym list motywacyjny nie stawiać przecinka — zwraca na to uwagę m.in. prof. Małgorzata Marcjanik. A jeśli osobiście składasz dokumenty aplikacyjne lub wysyłasz je pocztą, własnoręcznie podpisz list motywacyjny.

Piszesz list motywacyjny po angielsku, czyli tzw. Cover Letter lub Letter of application i zastanawiasz się, jak go zakończyć? Jeśli chodzi o zwroty grzecznościowe, panują tu podobne zasady jak w języku polskim. 

Pamiętaj, że w różnych krajach obowiązują różne zwyczaje związane z rekrutacją i dokumentami aplikacyjnymi. Zwróć więc uwagę, żeby w liście motywacyjnym po angielsku stosować odpowiednie zwroty.

Dlatego w zakończeniu listu motywacyjnego po angielsku wybierz jeden z następujących zwrotów:

 • Thank you,
 • Best regards,
 • Kind regards,
 • Sincerely,
 • With best regards.

4. Zakończenie listu motywacyjnego — zwroty, których lepiej unikać

Jak zakończyć list motywacyjny i nie popełnić błędu? Przede wszystkim unikaj sformułowań potocznych i takich, które mogą świadczyć o braku szacunku dla rekrutera.

Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych jeszcze raz przeczytaj treść i zakończenie listu motywacyjnego. Sprawdź, czy Twój dokument nie zawiera któregoś z poniższych sformułowań.

1. Zbyt duża pewność siebie

Kandydat, który kończy list motywacyjny w ten sposób, może budzić niechęć czytającego. W końcu Ty też nie lubisz osób, które się wywyższają, prawda?

Moje umiejętności i doświadczenie sprawiają, że jestem idealnym kandydatem na to stanowisko.

2. Naleganie na kontakt 

Napisałeś już maila z CV i listem motywacyjnym? Teraz ruch leży po stronie rekrutera. Usilna próba kontaktu z Twojej strony może sprawić, że odbiorca Twojego listu poczuje presję. A tego nikt nie lubi.

Z przyjemnością wezmę udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Skontaktuję się z Panem pod koniec przyszłego tygodnia, żeby ustalić termin spotkania.

3. Zwroty potoczne

Użyte w liście motywacyjnym mogą świadczyć o próbie zamiany ról, a tym samym o braku szacunku dla rekrutera.

 • Pozdrawiam,
 • Trzymaj się,
 • Żegnam,
 • Do zobaczenia wkrótce!

Jeśli piszesz zakończenie listu motywacyjnego po angielsku, unikaj sformułowań typu Cheers, Yours Faithfully, Take Care, Have a Nice Day, Best Wishes czy See You Soon. W ten sposób na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia na pracodawcy.

Dowiedz się także, co powinien zawierać list motywacyjny do pracy oraz jak zacząć list motywacyjny, by rekruter zechciał przeczytać go do końca.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Wciąż zastanawiasz się, jak zakończyć list motywacyjny? A może masz pomysł na własne zakończenie listu motywacyjnego i nie wiesz, czy spodoba się przyszłemu pracodawcy? Zadaj mi pytanie w komentarzu pod tym artykułem, a ja postaram się znaleźć odpowiedź.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zakonczyc list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (14 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: