1. Czy CV się podpisuje? Czy trzeba podpisać list motywacyjny?

Czy CV się podpisuje? Czy trzeba podpisać list motywacyjny?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zarówno CV, jak i list motywacyjny to dokumenty formalne. Podajesz w nich swoje dane osobowe, przebieg edukacji i kariery, oraz kwalifikacje. Ręczysz za to, że wszystkie informacje są prawdziwe. Czy to oznacza, że CV trzeba podpisać? 

Możesz się zastanawiać, czy podpis w CV i liście motywacyjnym jest konieczny, bo przecież większość dokumentów trzeba opatrzyć swoim imieniem i nazwiskiem. Tymczasem rekrutacja rządzi się swoimi prawami i kwestia podpisu jest w tym przypadku mniej istotna. 

Nasi eksperci podpowiedzą Ci, co zrobić, by CV nie zostało odrzucone i czy podpis pod tym dokumentem ma z tym coś wspólnego. Z tego tekstu dowiesz się też, czy są przypadki, w których CV albo list motywacyjny muszą być podpisane. 

Skuteczne CV w PDF lub DOC szybko stworzysz w naszym kreatorze na jednym z 20+ profesjonalnych szablonów do CV. Znajdziesz tam również porady ekspertów oraz gotowe treści, które wstawisz do CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV teraz

Znajdź też gotowy wzór CV do pracy dla swojego zawodu.

1. Czy podpis w CV jest potrzebny?

Krótka odpowiedź brzmi: w zdecydowanej większości przypadków podpis w CV jest niepotrzebny. Tym bardziej że na ogłoszenie o pracę odpowiada się z reguły mailowo, więc siłą rzeczy trudno umieścić w życiorysie zawodowym wysyłanym mailem swój podpis. Ale są od tego wyjątki. Opiszemy je w następnym rozdziale.

Jeśli nie jesteś pewien, czy CV się podpisuje, pomyśl o tym, że wszystkie dane osobowe w CV, a także informacje o Twoim doświadczeniu zawodowym i kwalifikacjach będą sprawdzone w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. To jest pierwszy etap weryfikowania prawdziwości Twojego CV i na pewno zdajesz sobie sprawę, że ta metoda jest wystarczająca.

CV, a także list motywacyjny, to po prostu Twoje zgłoszenie, rodzaj formularza, który dowolnie projektujesz, by wypaść atrakcyjnie w oczach rekrutera. Nie musisz podpisywać CV, ponieważ jest ono tworzone w celu zdobycia pracy, a nie uzyskania jakichś formalnych czy urzędowych decyzji. Właściwie żaden szablon CV nie jest stworzony w taki sposób, by było tam miejsce na podpis. Rekruterzy go bowiem nie wymagają. 

Jeśli chcesz, żeby Twoje CV było profesjonalne, powinieneś dodać w nim link do konta na LinkedIn, który potwierdza, że jesteś wiarygodnym kandydatem, a Twoje osiągnięcia mają odbicie w rzeczywistości. To wystarcza, by rekruter mógł zweryfikować Twoją kandydaturę. Są jednak sytuacje, gdy CV trzeba opatrzyć podpisem. Zaraz się dowiesz, jakie to przypadki.

2. Kiedy CV się podpisuje i jak to zrobić?

CV podpisuje się wtedy, gdy wymaga tego pracodawca. Jeśli w ogłoszeniu o pracę widnieje wzmianka o podpisie na CV, koniecznie musisz to zrobić, czytelnie podpisując dokument swoim imieniem i nazwiskiem. Zdarza się to rzadko i przede wszystkim w przypadku ofert pracy w administracji publicznej. 

Jeśli więc piszesz życiorys do wojska lub wysyłasz CV do urzędu albo CV do szkoły, musisz dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę, bo może się tam znaleźć wymóg zamieszczenia podpisu. Zdarzały się przypadki, w których niepodpisany życiorys do urzędu gminy był zgodnie z prawem odrzucony przez pracodawcę.

Oczywiście w takim przypadku trzeba również podpisać list motywacyjny. Te dwa dokumenty powinny zawsze iść w parze, mieć podobną formę i wygląd, a także podpis — w przypadkach, gdy jest on wymagany. 

Zobacz nasze poradniki o formatach listu motywacyjnego: List motywacyjny: przykład PDF i List motywacyjny: wzór doc. Dowiedz się również, jak zacząć list motywacyjny, jak zakończyć list motywacyjny i  co powinien zawierać list motywacyjny.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak podpisać CV i list motywacyjny?

Po pierwsze, gdy już wybrałeś odpowiedni szablon i wiesz, jak napisać CV oraz zdecydowałeś, jak rozmieścić wszystkie informacje, zostaw na samym dole dokumentu jeden wolny wiersz. Właśnie tam umieścisz swój podpis. Potem wydrukuj CV oraz list motywacyjny, złóż na kartce odręczny podpis i zeskanuj oba dokumenty. 

Na rozmowę kwalifikacyjną zabierz ze sobą zarówno CV (formularz powinien zawierać szczegółowe informacje o Twoim doświadczeniu i umiejętnościach!), jak i list motywacyjny ze swoim oryginalnym podpisem na samym dole kartki. Jeśli Twoje CV jest dłuższe niż dwie strony, musisz podpisać się na obu kartkach. Tak samo będzie w przypadku listu. Często wystarczy napisać krótki list motywacyjny i proste CV.

Podpis elektroniczny w CV i liście motywacyjnym

Po drugie, możesz użyć podpisu elektronicznego. Właśnie po to został stworzony, by podpisywać dokumenty wysyłane drogą mailową. Pozwoli Ci również złożyć podpis na CV wysyłanym mailem.

Żeby skorzystać z podpisu elektronicznego, trzeba założyć profil zaufany, który jest bezpłatny i pozwoli Ci w przyszłości załatwiać wiele spraw urzędowych online. Z reguły pracodawcy nie wymagają aż tak sformalizowanych dokumentów, ale jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje CV i list motywacyjny są dopięte na ostatni guzik, możesz skorzystać z możliwości, jakie daje podpis elektroniczny. 

4. Podpis pod CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych

W Twoim dokumencie koniecznie powinna znaleźć się klauzula do CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych z CV powinna znaleźć się na dole dokumentu. Bardzo często już w samym ogłoszeniu o pracę znajdziesz wymóg dodania odpowiedniej klauzuli. Dlaczego?

Jej krótki tekst informuje rekrutera, że wszystko, co umieściłeś w swoim dokumencie, jest do jego wglądu, a dane typu Twój numer telefonu czy adres e-mail mogą zostać przez niego wykorzystane, by np. poinformować Cię o przebiegu rekrutacji. 

Opatrując gotowe CV klauzulą, wyrażasz swoją zgodę na to, że rekruter skorzysta z zawartych w dokumencie danych i będzie mógł je przetwarzać. W praktyce działa to właśnie jak podpis, który składasz na CV, informując, że Twoje dane są do dyspozycji osób prowadzących rekrutację, w tym również potencjalnego pracodawcy. 

Jeśli masz jakieś doświadczenia ze składaniem podpisu na CV i możesz się nim z nami podzielić, dodaj komentarz na forum poniżej artykułu. Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podpis cv list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.33  (9 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: