1. List motywacyjny dziennikarz — wzór i wskazówki, jak napisać

List motywacyjny dziennikarz — wzór i wskazówki, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

To nieprawda, że w Twoim zawodzie liczą się głównie znajomości. Jeśli przygotujesz wystarczająco atrakcyjne CV i list motywacyjny dziennikarza, pracodawca nie przepuści okazji, by z Tobą porozmawiać — to mu się po prostu nie opłaca.

 

Dlatego swój list motywacyjny dziennikarz powinien napisać tak, by od razu pokazać talent do przekazywania informacji i pasję, którą może zarażać odbiorców. Pokaż, że żyjesz swoją pracą, a zaczniesz dostawać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Za chwilę pokażę Ci, jak to zrobić.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z któregoś z naszych szablonów listów motywacyjnych w kreatorze LiveCareer. 

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i zawodów.

 

List motywacyjny dziennikarz — wzór

 

Miejscowość, data

 

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko dziennikarza i prezentera Wiadomości w Państwa redakcji.

 

Zdobywanie i przekazywanie informacji to moja największa pasja. Od ponad 2 lat nieustannie ją rozwijam, pracując w redakcji Radia Kampus. Dorywczo zajmuję się także redagowaniem artykułów dla pisma „UW”. Jestem przekonany, że moja pasja i zaangażowanie wniosą cenny wkład w rozwój Państwa rozgłośni.

 

Dlaczego wierzę, że warto mnie zatrudnić?

 

  1. Wyróżnia mnie interesująca barwa głosu i bardzo dobra dykcja, którą doskonaliłem m.in. podczas 2-dniowych warsztatów prawidłowej emisji, estetyki i higieny głosu Polskiego Radia (styczeń 2020). Wierzę, że umożliwi to słuchaczom Radia KRESKA przyjemny odbiór audycji z moim udziałem.
  2. Cechuje mnie kreatywność i zaangażowanie — jako dziennikarz Radia Kampus wielokrotnie wymyślałem tematy audycji i zapraszałem do studia ciekawych rozmówców. Zatrudniając mnie, zyskają Państwo cennego pracownika, który lubi to, co robi.
  3. Jestem świetnie zorientowany w polityce polskiej i zagranicznej — w wolnych chwilach śledzę serwisy informacyjne i czytam biografie polityków, przy okazji rozwijając umiejętność skutecznego researchu. W ten sposób zyskuję wiedzę, którą będę mógł się dzielić z słuchaczami Radia KRESKA. 

 

Chętnie spotkam się z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby zaprezentować swoje umiejętności oraz odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania.

 

Z wyrazami szacunku

Twoje imię i nazwisko

 

Już wiesz, jak powinien wyglądać dobry list motywacyjny dziennikarza. Teraz wyjaśnię Ci krok po kroku, jak go napisać, by zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

 

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

 

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

 

Jak napisać list motywacyjny dziennikarza?

 

Choć od lat głównym dokumentem rekrutacyjnym pozostaje curriculum vitae, według badań ponad połowa HR managerów oczekuje, że kandydat do pracy wyśle także list motywacyjny. W Twoim zawodzie jest to szczególnie istotne, bo redakcje poszukują osób, które świetnie władają językiem polskim w mowie i piśmie, a do tego są aktywne i na co dzień „żyją” swoją pracą. List motywacyjny jest więc dla Ciebie okazją, żeby to udowodnić.

 

Dlatego już na początku listu motywacyjnego dziennikarza pokaż, że Twoja praca jest także Twoją pasją. Możesz np. podkreślić swoje długie doświadczenie zawodowe lub wspomnieć o kluczowym osiągnięciu z Twojego CV — dokładnie tak, jakbyś pisał chwytliwy artykuł o swojej karierze.

 

Ale pamiętaj, że list motywacyjny powinien być krótki (na 1 stronę). Dlatego pisz zwięźle i na temat. Nie kopiuj też słowo w słowo treści życiorysu zawodowego — zamiast wymieniać po przecinku wszystkie swoje kompetencje z CV, w liście motywacyjnym dziennikarza wybierz te najważniejsze i podaj przykłady sytuacji, gdy za ich pomocą rozwiązałeś problem lub osiągnąłeś ważny cel.

 

W kolejnych akapitach pokaż pracodawcy, co może dzięki Tobie zyskać. W tym celu dokładnie przeczytaj ofertę i znajdź w niej słowa kluczowe, które możesz wykorzystać we własnym dokumencie (zwłaszcza gdy piszesz list motywacyjny po angielsku) — dzięki temu pomyślnie przejdzie przez system ATS.

 

Swój list motywacyjny możesz zakończyć, wyrażając chęć spotkania oraz dodając odpowiednie dla listu zwroty grzecznościowe, np. Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem. Aby dodatkowo się wyróżnić, w liście motywacyjnym dziennikarza możesz obiecać rozwiązanie konkretnego problemu lub nawiązać do wartości firmy.

 

Na końcu zadbaj o profesjonalny wygląd listu motywacyjnego dziennikarza — pomoże Ci w tym nasz kreator listu motywacyjnego online. A jeśli szukasz dodatkowych inspiracji, sprawdź, jak wygląda ogólny wzór listu motywacyjnego.

 

Natomiast jeśli redakcja, w której chciałbyś pracować, obecnie nie prowadzi rekrutacji, przygotuj list motywacyjny bez ogłoszenia i wraz z nim wyślij dobre CV.

 

Ale pamiętaj — nawet dobry list motywacyjny to za mało, by dostać pracę. Jeśli naprawdę zależy Ci na danym stanowisku, oprócz listu musisz też przygotować profesjonalne CV. W tym zadaniu pomoże Ci nasz program do pisania CV.

 

Przeczytaj też nasz inny artykuł: Tematy do rozmowy: 40 pomysłów, jak zacząć rozmowę.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Stwórz CV teraz

 

Piszesz list motywacyjny na stanowisko dziennikarza i masz więcej pytań? Zadaj mi je w pytaniu na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny dziennikarz

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: