1. List motywacyjny po angielsku — wzór i przykład Cover Letter

List motywacyjny po angielsku — wzór i przykład Cover Letter

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Cover letter, czyli list motywacyjny po angielsku to formalny dokument, w którym przedstawiasz pracodawcy swoją kandydaturę. Zawiera konkretne zwroty grzecznościowe i jest wykorzystywany w rekrutacji jako dodatek do CV. Niektórzy pracodawcy go wymagają, inni nie.

Jeśli umiesz napisać list po polsku, to dasz sobie radę i z listem motywacyjnym po angielsku. Pomożemy Ci nie popełnić podstawowych błędów językowych oraz zadbać o właściwą treść i formę listu motywacyjnego po angielsku. Przeczytaj nasz wzór i wskazówki, żeby stworzyć własny cover letter, który efektownie zaprezentuje Cię potencjalnemu pracodawcy w kilku naprawdę prostych zdaniach.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z gotowego szablonu listu motywacyjnego. Wystarczy, że wypełnisz wyznaczone pola!

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i zawodów.

List motywacyjny po angielsku — wzór Cover Letter

Summer Scharf

Mechanical Engineer

1602 Rodeo Drive

San Francisco, CA 94103

+1-917-940-0130

summerqscharf@gmail.com

summerscharf.com

linkedin.com/in/summerscharf

San Francisco, 21 August 2019

Elon Musk

Space Director

Tesla, Inc. 

3500 Deer Creek Road

Palo Alto

CA 94304 United States.

Dear Mr. Musk:

As a life-long follower of Tesla’s innovative solutions and an enthusiast of your corporate values, I was thrilled to see an opening for a Senior Mechanical Engineer with your San Francisco Team. In my current role with XYZ Corp, I spearheaded the implementation of a new Lean initiative which increased efficiency by 40% quarter-on-quarter. I’m sure my expertise will translate into similar results for your organization.

In the job listing, you say that your #1 priority for the upcoming year will be cost-reduction and overall engineering process optimization. Here’s why I’m the candidate who will deliver on those:

 • At XYZ Corp, in just 13 months, I slashed my department costs in half while maintaining quality scores above 95%.
 • Cut rework by 15%.
 • Successfully trained a team of 18 engineers in Lean and Agile frameworks.

Tesla’s mission statement focusing on creating cutting-edge solutions and technologies without making any compromises perfectly encompasses my core professional values. It would be an honor for me to grow with your team while helping you boost all major KPIs and metrics.

Can we schedule a call or an in-person meeting to discuss my ideas for optimizing Tesla San Francisco’s engineering workflows and further perfecting the quality of your products?

Yours sincerely,Summer Scharf

+1-917-940-0130

summerqscharf@gmail.com

Już wiesz, co powinien zawierać list motywacyjny po angielsku. A teraz dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć taki anglojęzyczny list motywacyjny dla siebie.

1. Jak rozpocząć list motywacyjny po angielsku?

Wzór listu motywacyjnego po angielsku powyżej bardzo dobrze pokazuje, co powinieneś napisać w nagłówku takiego dokumentu. Zacznij od swoich danych osobowych i kontaktowych, a potem wpisz dane adresata listu. Powinien to być Twój przyszły przełożony (np. kierownik działu, do którego aplikujesz) lub rekruter. 

Twój list motywacyjny po angielsku powinien być spersonalizowany, dlatego postaraj się ustalić imię i nazwisko osoby, do której trafi list motywacyjny. Jak? Listę osób pracujących w danej firmie wraz z nazwiskami i imionami znajdziesz w serwisie LinkedIn. Możesz również sprawdzić zakładkę O nas lub O firmie na jej oficjalnej stronie WWW. 

Gdy już masz dane adresata listu, dopisz po spodem datę i miejscowość, np. Warszawa, 07/01/2019. Pamiętaj tylko, że Brytyjczyk przeczyta to jako 7 stycznia, a Amerykanin jako 1 lipca. Żeby uniknąć nieporozumień, datę po angielsku możesz zapisać też w takim formacie: 1st June 2019.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Jak napisać list motywacyjny po angielsku?

Sprawdziliśmy — choć 60% anglojęzycznych rekruterów twierdzi, że nie czyta listów motywacyjnych, to jednocześnie 53% uważa, że samo CV to za mało. 

Wniosek? Jeśli napiszesz list motywacyjny po angielsku w ciekawy sposób i profesjonalnie go sformatujesz, zwrócisz na siebie uwagę rekruterów. W ten sposób znacznie zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj tylko, aby w liście motywacyjnym po angielsku stosować odpowiednie zwroty.

Oto jak napisać skuteczny list motywacyjny list motywacyjny (Cover Letter) krok po kroku:

1. Stosuj odpowiednie zwroty grzecznościowe w liście motywacyjnym po angielsku. 

Piszesz formalny list motywacyjny po angielsku, ale to nie znaczy, że musisz brzmieć do bólu formalnie. Zwróć się do adresata w sposób grzeczny i pamiętaj, że Twój list motywacyjny będzie czytać i oceniać zawodowy rekruter — lub Twój przyszły przełożony. Dlatego już na początku powinieneś nawiązać z tą osobą przyjacielską więź.

Oto jak stosować zwroty grzecznościowe po angielsku, gdy piszesz cover letter

 • NIE używaj zwrotów: Dear Sir/Madam oraz To Whom it May Concern
 • TAK będzie dobrze zacząć cover letter: Hello lub Dear [imię]

Zwroty, których odradzamy używać, są staromodne i zbyt oficjalne. Poza tym nie pozwalają na spersonalizowanie listu motywacyjnego, a to naprawdę istotna kwestia. Dlatego jeśli zastosujesz zwrot Hello [Imię] lub Dear [Imię], zwrócisz się do rekrutera w przyjacielski i kulturalny sposób, unikając napuszonych i nienaturalnych fraz. Przy okazji spójrz, w jaki sposób stosować tego typu zwroty:

 • Mrs. — zwrot do zamężnej kobiety
 • Ms. — zwrot do każdej kobiety, bez względu na stan cywilny
 • Miss — zwrot do panny, kobiety niezamężnej 

Jeśli nie jesteś pewny co do stanu cywilnego kobiety, do której adresujesz list motywacyjny po angielsku, bezpiecznie będzie użyć zwrotu Miss

 • Mr. (Mister) — zwrot do każdego mężczyzny

2. Dopasuj list motywacyjny po angielsku do konkretnej oferty pracy.

Ta zasada dotyczy listu motywacyjnego w każdym języku. Nigdy nie wysyłaj tego samego dokumentu do różnych pracodawców. Powód? 

Nikt nie lubi coverów — lepsze są nowe, oryginalne kawałki. To samo dotyczy dokumentów rekrutacyjnych. Rekruter bardzo łatwo zorientuje się, że Twój cover letter jest po prostu szablonem. Dlatego musisz go dostosować do oferty pracy — najlepiej już w pierwszym akapicie wymieniając nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz. 

3. We wstępie listu motywacyjnego po angielsku zacznij z przytupem. 

Już początek Twojego listu motywacyjnego po angielsku muszą zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i podkreślić, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Rekruterzy codziennie przeglądają setki aplikacji, więc ich czujność bywa osłabiona. Nie możesz dopuścić, aby Twoja aplikacja została pominięta. 

Jak to zrobić? We wstępie Twojego cover letter wymień dotychczasowe osiągnięcia zawodowe związane z pracą na podobnym stanowisku. Żeby przykuć wzrok rekrutera, używaj liczb, procentów i konkretnych nazw, np.:

Wstęp listu motywacyjnego po angielsku — przykład 1

Increasing sales by 35% per year for Global Insurances Ltd. was a great challenge and fun, but now I would like to take on new challenges at your company.

Taki wstęp na pewno zaciekawi rekrutera, który pomyśli, że dalej może być już tylko lepiej — więc warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną i dowiedzieć się więcej. 

Żeby tak się stało, możesz również zdecydować się na inny początek, podobny do tego z ogólnego wzoru listu motywacyjnego po angielsku u góry artykułu. Jeśli już w pierwszym akapicie nawiążesz do swojej fascynacji firmą, jej kulturą, osiągnięciami i wartościami, Twój cover letter będzie bezkonkurencyjny. Podobny zabieg zastosuj w mailu z CV i listem motywacyjnym.

Oto omawiany przykład:

Wstęp listu motywacyjnego po angielsku — przykład 2

As a life-long follower of Tesla’s innovative solutions and an enthusiast of your corporate values, I was thrilled to see an opening for a Senior Mechanical Engineer with your San Francisco Team.

4. Stosuj wypunktowanie, żeby Twój list motywacyjny po angielsku (cover letter) był czytelny. 

Nie zwalniaj tempa. W kolejnych akapitach listu po angielsku w punktach wypisz swoje najważniejsze kwalifikacje zawodowe i osiągnięcia, żeby pokazać, że jesteś wartościowym kandydatem. Dlaczego taka forma zapisu wypada korzystnie w treści cover letter? Dlatego, że listy wyliczeniowe wyglądają ciekawiej niż ciągły, monotonny blok tekstu. Podobnie będzie w przypadku listu motywacyjnego na Erasmus.

Piszesz list motywacyjny bez doświadczenia? W takim wypadku wypisz swoje najważniejsze umiejętności po angielsku i w treści listu skup się właśnie na nich. Wspomnij też o odbytych kursach, praktykach i wolontariatach. Wymień ciekawy projekt studencki, w którym brałeś udział i napisz, jakie umiejętności przydatne w pracy dzięki niemu zdobyłeś. Jak widzisz, możliwości jest całe mnóstwo!

Staraj się podawać bardzo konkretne korzyści, które przyniesiesz pracodawcy, jeśli zdecyduje się zatrudnić właśnie Ciebie. Tutaj też używaj liczb i procentów, żeby udowodnić, jak wartościowym kandydatem jesteś.

5. Keep it short. 

List motywacyjny po angielsku nie może być zbyt długi. W końcu wszystkie istotne informacje zawarłeś już w CV i nie powinieneś ich powtarzać. Cover letter ma pokazywać Twoją osobowość, zaangażowanie i nastawienie, a nie przebieg kariery. 

Jak długi powinien być więc list motywacyjny po angielsku? Po pierwsze, nigdy dłuży niż jedna strona A4. Cover letter na dwie strony prawdopodobnie nigdy nie zostanie przeczytany. Po drugie, w obrębie tej jednej strony powinieneś zmieścić się w maksymalnie 5 akapitach tekstu. Nikt nie lubi czytać długich dokumentów.

Pamiętaj też, że akapity Twojego cover letter warto rozdzielić pustą linijką. Dzięki temu cały dokument będzie przejrzysty i schludny — czyli spełni wymogi formatowania listów formalnych po angielsku.

6. Dostosuj treść listu motywacyjnego po angielsku do systemów ATS.

Może słyszałeś już o tym, żeTwój list motywacyjny może być skanowany przez ATS? To programy komputerowe do wspomagania rekrutacji, które służą do odsiewania słabych aplikacji. Używa ich 98% najważniejszych firm na świecie. 

ATS skanuje tekst Twojego CV i listu motywacyjnego w poszukiwaniu słów kluczowych, dopasowanych do konkretnej oferty pracy. Dlatego to bardzo ważne, żeby zarówno Twoje CV po angielsku (czyli CV in English), jak i Twój cover letter zawierały słowa kluczowe związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. 

Najlepiej tu i ówdzie wpleść dokładnie te same zwroty, które występują w ogłoszeniu, na które wysyłasz swoją aplikację. Warto też użyć anglojęzycznych fraz z języka korzyści i tak zwanych „action verbs”, czyli czasowników dynamicznych. W języku angielskim jest ich bardzo wiele, dzięki czemu możesz w ciekawszy i bardziej obrazowy sposób opisać różne swoje obowiązki. Oto przykłady:

List motywacyjny po angielsku — przykładowe zwroty

 • I increased… — Zwiększyłem…
 • I reduced… — Zmniejszyłem...
 • I redesigned… — Przebudowałem
 • I improved… — Udoskonaliłem…
 • I upgraded… — Unowocześniłem…
 • I initiated… — Zapoczątkowałem...
 • I implemented… — Wdrożyłem…
 • I reformulated… — Przeformułowałem…

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Jak zakończyć list motywacyjny po angielsku?

Kończąc cover letter musisz raz jeszcze podkreślić, że jesteś zainteresowany ofertą pracy. Warto również dopisać, że będziesz oczekiwał odpowiedzi. Wiele listów motywacyjnych po angielsku kończy się także wyrażeniem nadziei na możliwość spotkania się z rekruterem lub pracodawcą osobiście. Poza tym zakończenie listu motywacyjnego, czyli Twojego cover letter, powinno zawierać któryś z poniższych zwrotów. 

List motywacyjny po angielsku — zwroty grzecznościowe na zakończenie

 • Thank you
 • Best regards
 • Kind regards
 • Sincerely
 • With best regards

I na sam koniec — sprawdź, czy w Twoim liście nie ma błędów językowych. Użyj Grammarly, Writefull lub LanguageTool. Błędy w CV mogą okazać się tymi życiowymi, jeśli atrakcyjna praca ucieknie Ci sprzed nosa.

Pamiętaj też, by dobrze zatytułować swój dokument, gdy będziesz przesyłał go rekruterowi. List motywacyjny na staż lub do pracy to Cover letter albo Letter of application. Jeśli zaś piszesz list motywacyjny na studia, to powinieneś użyć nazwy Motivation letter, Motivational letter albo Letter of motivation. Jeżeli natomiast chcesz wysłać list motywacyjny bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska, zastąp Cover letter podaniem o pracę po angielsku.

No i jeszcze coś — Cover letter to dodatek do CV po angielsku (a wcześniej sprawdź, jak wygląda przykładowe CV w tym języku). Zadbaj o to, by CV i list motywacyjny wyglądały razem efektownie, a zwroty użyte w CV po angielsku nie przeczyły tym z listu. Możesz wypróbować różne szablony CV, a potem dopasować do nich swój cover letter. A jeśli aplikujesz do pracy w Stanach Zjednoczonych, sprawdź, czy potrzebujesz resume czy CV.

Sprawdź też wzory listu motywacyjnego dla innych zawodów i dowiedz się, jak napisać list motywacyjny po niemiecku lub w innych językach obcych. Zobacz też nasz przykład listu motywacyjnego w PDF oraz wzór listu motywacyjnego w .doc, który możesz dowolnie edytować.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Jeśli potrzebujesz więcej rad na temat pisania listu motywacyjnego po angielsku, zadaj pytanie naszym ekspertom, dodając komentarz pod artykułem. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny po angielsku

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.75  (16 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: