1. List motywacyjny do CBA — przykład i porady eksperta kariery

List motywacyjny do CBA — przykład i porady eksperta kariery

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Do pracy Centralnym Biurze Antykorupcyjnym wymagany jest szereg dokumentów — CV, specjalny kwestionariusz osobowy oraz list motywacyjny do CBA. Rekrutacja do służby jest kilkuetapowa i ma restrykcyjne kryteria. A pierwszym krokiem, żeby odnieść w niej sukces, są profesjonalnie przygotowane dokumenty.

W tym artykule znajdziesz przykładowy list motywacyjny do CBA. Dowiesz się również, jakie kwalifikacje warto w nim wpisać, żeby dostać się do służby w jednostce.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z gotowego szablonu listu motywacyjnego w naszym kreatorze. Odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i zawodów.

List motywacyjny do CBA — przykład

Imię i nazwisko

Obywatelstwo polskie

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata

Nazwa jednostki

Adres jednostki

Szanowny Panie,

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko analityka w Departamencie Analiz Centralnego Biura Śledczego w Warszawie. Chciałbym wykorzystać swoje umiejętności z zakresu analizy danych do służby Rzeczpospolitej

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić?

  1. Jestem magistrem informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w 2018 r.ukończyłem specjalizację z analizy danych. Biegle posługuję się pakietem MS Office, w tym Excelem, świetnie znam również inne programy do prowadzenia analiz, w tym R Studio. 
  2. Cechują mnie dokładność, umiejętność rozwiązywania problemów i staranność. W poprzedniej pracy udało mi się stworzyć innowacyjny system optymalizacji baz danych, który zminimalizował ryzyko błędu do 2%. 
  3. Jestem odpowiedzialny i samodzielny, ale również świetnie odnajduję w pracy zespołowej. W pracy zawodowej najbardziej cenię rozwój, zdobywanie nowej wiedzy oraz uczenie się na błędach.

Najważniejszą wartością dla mnie jest patriotyzm, więc służba w CBA będzie dla mnie zaszczytem. Mam nadzieję, że spotkamy się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie chętnie opowiem więcej o moim doświadczeniu.

Z wyrazami szacunku

Imię i nazwisko

Taki przykładowy list motywacyjny do CBA może posłużyć Ci za inspirację. Teraz pokażę Ci krok po kroku, jak samodzielnie stworzyć skuteczny dokument.

Zobacz też list motywacyjny do wojska.

Jak napisać list motywacyjny do CBA? Porady

Żeby dostać się do służby w CBA, musisz spełnić szereg wymagań, które znajdziesz na stronie internetowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Musisz m.in. posiadać obywatelstwo polskie i pełnię praw publicznych oraz cechować się nieskazitelną postawą moralną.

Informację o obywatelstwie zawrzyj zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym do CBA. Z opisaniem postawy moralnej może być trochę trudniej w życiorysie, dlatego wykorzystaj do tego list. 

Ponieważ list motywacyjny to oficjalny dokument, najlepiej na początek zająć się jego stroną formalną. Na samej górze wpisz dane osobowe, dokładnie takie same jak w CV (plus informację o obywatelstwie). Poniżej podaj dane adresata: imię i nazwisko, stanowisko oraz nazwę i adres jednostki, do której wysyłasz swoją aplikację. Pamiętaj również o odpowiednich zwrotach grzecznościowych na początku i pod koniec listu.

Zacznij list motywacyjny do CBA od swojego najważniejszego atutu z CV, np. długiego doświadczenia zawodowego lub specjalistycznej umiejętności, która przyda Ci się w nowej pracy. 

Następnie szczegółowo i dokładnie opisz swoje kwalifikacje, tak aby pokazać pracodawcy, że zatrudnienie Cię przyniesie mu korzyść — pochwal się największym osiągnięciem z CV, dokładnie opisz, jak możesz wykorzystać dotychczasowe doświadczenie zawodowe i zdobyte umiejętności (w tym kompetencje miękkie) na nowym stanowisku. 

Na wiele stanowisk w Centralnym Biurze Korupcyjnym wymagane jest wyższe wykształcenie — dlatego warto wpisać je do listu motywacyjnego do CBA i podkreślić, co Ty dzięki niemu zyskałeś i jak zyska na nim pracodawca.

W zakończeniu listu motywacyjnego do CBA warto podkreślić swoją motywację do podjęcia służby i podkreślić, że kierujesz się takimi wartościami, jak te które przyświecają instytucji. Możesz zajrzeć do Kodeksu Wartości Funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, żeby się zainspirować.

Zanim zabierzesz się za list motywacyjny, napisz dobre CV. Dokumenty muszą być spójne, ale nie mogą powielać swojej treści. Gotowe curriculum vitae ułatwi Ci pisanie listu, ponieważ będziesz znał swoje najmocniejsze strony — z zawodowego puktu widzenia.

Przed wysłaniem gotowego listu motywacyjnego, dokładnie go sprawdź. Błędy w CV i liście mogą zdyskwalifikować Cię w procesie rekrutacyjnym. Jako funkcjonariusz państwowy musisz być dokładny i staranny! 

List motywacyjny do CBA i CV najlepiej wysłać w formacie PDF — wtedy będziesz miał pewność, że adresat bez problemu otworzy i przeczyta dokumenty na każdym urządzeniu. Jeśli chcesz, możesz również zanieść je osobiście do odpowiedniej jednostki. Wtedy nie będziesz musiał wysyłać maila z CV i listem.

Zobacz też inne nasze poradniki: Jak zostać żołnierzem zawodowym? Porady ekspertów, Jak zostać detektywem [prywatnym i w policji]? Porady, Jak zostać policjantem - rekrutacja krok po kroku i porady oraz Jak napisać list motywacyjny do służby więziennej.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Potrzebujesz więcej informacji na temat listu motywacyjnego do CBA? Zostaw komentarz pod artykułem. Na pewno Ci odpowiem i chętnie pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny do cba

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: