1. List motywacyjny po francusku: wzór i rady, jak napisać

List motywacyjny po francusku: wzór i rady, jak napisać

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Francja, Belgia, Szwajcaria i Kanada. A nawet kraje Maghrebu i Afryki Środkowej. Według licznych szacunków francuski jest współcześnie piątym najważniejszym językiem świata. Jeśli chcesz wyjechać do pracy do kraju, w którym mówi się po francusku, musisz liczyć się z koniecznością napisania listu motywacyjnego właśnie w tym języku. I choć możesz świetnie ten język znać, czy wiesz na pewno, jak napisać w nim profesjoanlne dokumenty rekrutacyjne?

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać list motywacyjny po francusku, zobaczysz wzór i poznasz wskazówki, które ułatwią Ci stworzenie dokumentów do pracy w krajach francuskojęzycznych.

W kreatorze LiveCareer twój list napisze się sam. Wybierz profesjonalny szablon listu motywacyjnego tutaj, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

List motywacyjny po francusku — wzór

Krystyna Tracz

Adres e-mail

Numer telefonu

Adres zamieszkania

La Table de Flaubert

Florian Levy

17 rue Jean Paul II

Marseille 50776

 

ÀMarseille, le 23 juin 2020

Objet : Serveuse à temps plein à La Table de Flaubert

Monsieur,

Actuellement étudiante en licence LEA à l’université de Marseille, je recherche un poste de serveuse à La Table Flaubert. Je souhaite appliquer mes qualités relationnelles et mon sens du service à votre restaurant les soirs après les cours. J’ai déjà deux années d’expérience en tant que serveuse dans des établissements divers, autant concernant leur style culinaire que leur clientèle.

Sachant mettre le client au coeur de mes priorités, j’apprends toujours l’offre du restaurant sur le bout des doigts. Je peux ainsi faire des recommandations de la carte aux clients selon leurs préférences. Je suis également en mesure de nettoyer la cuisine et la salle entre les services, avant d’accueillir les hôtes chaleureusement et avec le sourire.

Je parle couramment anglais et espagnol et serais donc en mesure de prendre les commandes de la plupart de vos clients étrangers. Je suis prête à servir les clients avec le plus grand soin et leur assurer un passage des plus agréables a La Table Flaubert. Responsable, aimable et organisée, je vous aiderais à fidéliser votre clientèle. En outre, je peux travailler jusqu’à tard et quotidiennement, week-end inclus.

J’ai hâte de vous rencontrer et je serais ravie de vous prouver, en entretien, que j’intégrerais votre équipe naturellement et serais rapidement opérationnelle.

Je vous prie d’accepter, Monsieur, mes respectueuses salutations.

Krystyna Tracz

Numer telefonu

Już wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny po francusku. Teraz pokażę Ci, jak go skutecznie napisać i jakie informacje warto w nim podkreślić, żeby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Jak napisać list motywacyjny po francusku? Porady

List motywacyjny po francusku, czyli lettre de motivation to dokument, który wysyłasz razem z CV, żeby szerzej opisać swoją kandydaturę na stanowisko i pokazać, że naprawdę zależy Ci na pracy.

Francuski list motywacyjny powinieneś zacząć od nagłówka z danymi osobowymi i kontaktowymi — Twoimi i odbiorcy dokumentu. Inaczej niż w polskim liście w lettre de motivation, powinieneś wpisać swój adres zamieszkania. 

Następnie powinieneś wpisać tytuł listu — po francusku objet. Podaj w nim, jakie stanowisko chciałbyś objąć w firmie, do której aplikujesz i jej nazwę. Później przywitaj się odpowiednim zwrotem grzecznościowym. Wystarczy madam albo monsieur.

W pierwszym akapicie, czyli we wstępie listu motywacyjnego po francusku napisz, dlaczego chciałbyś objąć stanowisko, na które wysyłasz list albo krótko przedstaw swoją kandydaturę, podobnie jak w sekcji CV podsumowanie zawodowe.

W dalszej części listu szczegółowo opisz swoje kwalifikacje — napisz o swoich umiejętnościach, doświadczeniu i największych osiągnięciach zawodowych. Pamiętaj tylko, że list nie może powtarzać informacji z Twojego CV po francusku. Rozszerz je i pokaż, że zatrudnienie Cię przyniesie korzyść firmie. 

W zakończeniu listu motywacyjnego po francusku powinieneś udowodnić, że zależy Ci na podjęciu pracy w konkretnej firmie — pokaż, że znasz jej kulturę i wiesz, z jakimi wyzwaniami się mierzy. Możesz też zaproponować rozwiązanie, jakiegoś problemu albo zaprezentować ciekawy pomysł na dalszy rozwój.

Później warto napisać jedno zdanie, w którym wyrazisz nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedni zwrot do listu motywacyjnego po francusku — tak, jak w polskim liście napisałbyś „Z wyrazami szacunku”. Wystarczy np. Je vous prie d’accepter, Monsieur, mes respectueuses salutations.

Jeśli napisałeś CV i list motywacyjny w Wordzie, zapisz i wyślij go do pracodawcy w formacie PDF. Wtedy nie będzie miał problemu z otworzeniem dokumentów na dowolnym urządzeniu, również mobilnym,

Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być krótki, nie dłuższy niż jedna strona A4. Musi być też poprawnie sformatowany i, tak jak CV, nie może zawierać błędów językowych. Pamiętaj, że list nie zastąpi dobrze napisanego CV. Jest tylko dodatkiem, bo, jak pokazują badania, tylko 26% rekruterów czyta listy. 

Nie znaczy to jednak, że powinieneś całkiem zrezygnować z pisania listu motywacyjnego po francusku, bo 52% HR managerów uważa, że to jeden z najlepszych sposobów na uatrakcyjnienie aplikacji do pracy.

Zobacz również: List motywacyjny po hiszpańsku: wzór, zwroty i porady eksperta.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące listu motywacyjnego po francuski, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością na niego odpowiem i Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny po francusku

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: