Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak zacząć list motywacyjny? 7 pomysłów na efektowny wstęp
Piszą o nas:
W nawiązaniu do ogłoszenia o pracę na stanowisko X, które znalazłem na stronie XYZ… — tak wygląda typowy wstęp do listu motywacyjnego. Trudno się zatem dziwić, że aż 60% rekruterów nigdy nie przeczyta reszty.
Tymczasem pierwszy akapit listu motywacyjnego to wabik, który powinien zachęcić potencjalnego pracodawcę do zapoznania się z dalszą treścią Twojego dokumentu, a w efekcie — zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Ale jak zacząć list motywacyjny? Za chwilę pokażę Ci 7 pomysłów na skuteczny i efektowny wstęp listu motywacyjnego (również bez ogłoszenia). Podpowiem Ci też, czego nie pisać, by już na starcie nie zniechęcić do siebie rekrutera.
Na początku zobacz, jak rozpocząć list motywacyjny w ciekawy i profesjonalny sposób.
Twój list motywacyjny napisze się sam — wystarczy, że wybierzesz szablon listu motywacyjnego w naszym kreatorze. Odpowiedz na kilka pytań, a program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy z atrakcyjnym wstępem.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Poznaj też skuteczne techniki motywacyjne.
Wstęp do listu motywacyjnego — wzór
Miejscowość, data
Jagoda Maciejczak
Numer telefonu
Adres e-mail
Imię i nazwisko adresata
Stanowisko adresata (np. HR manager lub Kierownik działu)
Nazwa firmy
Adres firmy
Szanowna Pani,
z przyjemnością aplikuję na stanowisko wizażystki w Pani salonie.
Podkreślanie urody za pomocą makijażu to moja największa pasja. Od ponad 3 lat nieustannie ją rozwijam, pracując jako kosmetyczka oraz konsultantka urody w gabinecie kosmetycznym i na eventach. Wierzę, że moja wiedza i zaangażowanie wspomogą rozwój Pani firmy oraz zachęcą nowych klientów do skorzystania z jej usług.
Dlaczego wierzę, że warto mnie zatrudnić?
- Z łatwością dobieram rodzaj i kolor makijażu do typu urody. W swojej karierze obsłużyłam ponad 150 klientek, które doceniły efekty mojej pracy.
- W czerwcu 2018 roku zajęłam 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie na makijaż ślubny organizowanym przez markę Charlotte Tilbury. Zdjęcia mojej pracy zostały później wykorzystane w katalogu reklamowym tej marki.
- Sprawnie obsługuję narzędzia dostępne w salonach kosmetycznych i znam różne techniki makijażu. Dzięki temu proces wdrożenia mnie do pracy potrwa znacznie krócej.
Z przyjemnością spotkam się z Panią osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moich kwalifikacjach i odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania.
Z poważaniem
Jagoda Maciejczak
Już wiesz, jak zacząć list motywacyjny i powiązać pierwszy akapit z dalszą treścią dokumentu. Teraz pokażę Ci pomysły na wstęp do listu motywacyjnego. Dzięki temu rekruter odniesie wrażenie, że ma do czynienia z profesjonalistą.
Zobacz też pełen wzór CV kosmetyczki i listu motywacyjnego kosmetyczki.
1. Jak rozpocząć list motywacyjny? Zadbaj o nagłówek i zwroty grzecznościowe
To bardzo ważny element listu motywacyjnego. Bo mimo że wysyłasz go do pracodawcy tym samym mailem co CV, nadal jest to osobny dokument. Ma też inną formę niż życiorys zawodowy. Dlatego zadbaj, by zachować w nim nagłówki i zwroty grzecznościowe typowe dla listu.
W lewym górnym rogu napisz swoje nazwisko i dane kontaktowe — te same, które zawarłeś w CV. Wystarczy numer telefonu i adres e-mail. Podawanie daty urodzenia i adresu zamieszkania to relikt poprzedniej epoki — zgodnie z RODO w CV i liście motywacyjnym pracodawca nie może ich od Ciebie wymagać.
Niżej umieść imię i nazwisko adresata listu, jego stanowisko oraz nazwę i adres firmy, do której aplikujesz. Jeśli nie wiesz, kto będzie czytał Twój list motywacyjny, zrób research w sieci (np. przez LinkedIn). Rekruter będzie zachwycony, gdy przeczyta, że zwracasz się wprost do niego!
A jak rozpocząć list motywacyjny? Zacznij od zwrotu grzecznościowego. W języku polskim najlepiej napisać Szanowny Panie, Szanowna Pani lub — jeśli nie znasz płci adresata — Szanowni Państwo. Następnie postaw przecinek, a kolejne zdanie zacznij małą literą — tak radzi m.in. prof. Małgorzata Marcjanik.
Jeśli piszesz list motywacyjny po angielsku, napisz po prostu Hello lub Dear [+ nazwisko rekrutera lub szefa działu]. W całym liście używaj odpowiednich zwrotów, zamiast tłumaczyć swój polski dokument słowo w słowo.
2. Jak zacząć list motywacyjny? 7 przykładów
Wstęp do listu motywacyjnego powinien pełnić dwie funkcje. W pierwszym zdaniu musisz poinformować pracodawcę, o jakie stanowisko się ubiegasz (przykład znajdziesz we wzorze na górze artykułu). W drugim akapicie spróbuj zainteresować go swoją osobą.
A warto to zrobić, bo — jak pokazały badania — aż 56% pracodawców uważa, że wysłanie samego CV to za mało. Również LinkedIn dowodzi, że połowa HR managerów, którzy nie czytają listów motywacyjnych, wciąż uważa je za konieczny element aplikacji.
Aby Twój gotowy list motywacyjny był skuteczny, musisz pokazać wartość, jaką wniesiesz do firmy. Dlatego już na początku listu skup się na tym, co możesz zaoferować pracodawcy.
Oto 7 pomysłów na to, jak zacząć list motywacyjny:
1. Pokaż swoją pasję
Pracodawcy uwielbiają kandydatów, dla których praca jest jednocześnie pasją — tacy pracownicy bardziej się angażują. Napisanie o swojej pasji to także świetny początek listu motywacyjnego bez doświadczenia.
Wstęp do listu motywacyjnego — pisanie o pasji
Praca ze słowem pisanym to moja największa pasja. Od ponad 2 lat nieustannie ją rozwijam, prowadząc własnego bloga z recenzjami książek. Dorywczo zajmuję się także redakcją oraz korektą tekstów prasowych. Wierzę, że moja wiedza i zaangażowanie wniosą cenny wkład w rozwój Państwa portalu.
2. Zaoferuj konkretną korzyść
Jak zacząć list motywacyjny, żeby rekruter przeczytał go z wypiekami na twarzy? Podkreśl swoje dotychczasowe osiągnięcia i pokaż, co może zyskać firma, zatrudniając właśnie Ciebie. Używaj liczb i procentów — w ten sposób pobudzisz wyobraźnię rekrutera.
Wstęp do listu motywacyjnego — propozycja korzyści
Zainteresowała mnie Państwa oferta, ponieważ posiadam już doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. W maju 2018 roku udało mi się podnieść średnią miesięczną sprzedaż o 15%. Teraz chciałbym wykorzystać swoją wiedzę, aby zrobić to samo dla Państwa firmy.
3. Powołaj się na wspólnego znajomego
Znajomości to często klucz do sukcesu. Firmy coraz chętniej zatrudniają kandydatów z polecenia, bo wierzą, że można im zaufać. Jeśli więc aplikujesz do pracy dzięki jednemu z pracowników, koniecznie napisz o tym we wstępie do listu motywacyjnego.
Wstęp do listu motywacyjnego — powołanie się na znajomego
O prowadzonej rekrutacji poinformował mnie Adam Kowalski z działu IT Państwa firmy. Ostatnio mieliśmy okazję współpracować podczas tworzenia aplikacji XYZ, która spotkała się z pozytywnym odbiorem użytkowników. Teraz chciałbym wykorzystać swoje umiejętności jako frontend developer w Państwa firmie.
4. Napisz o swoim doświadczeniu
Doświadczenie zawodowe w CV czy liście motywacyjnym jest bardzo cenne — dowodzi, że nie boisz się pracy, a pierwsze kroki w branży masz już za sobą. Wspomnienie o swoim doświadczeniu to również dobry początek krótkiego listu motywacyjnego, który bazuje na konkretach albo listu motywacyjnego do urzędu, ponieważ kandydaci na takie stanowiska muszą spełniać konkretne wymagania.
Wstęp do listu motywacyjnego — opis doświadczenia
Od ponad 4 lat pracuję jako inżynier budowy, a przez ten czas obsłużyłem 6 dużych inwestycji w Polsce północnej . Specjalizuję się w budowie dróg, mostów i tuneli. Uważam, że moja wiedza i doświadczenie pozwolą sprawnie zarządzać zaplanowanym budżetem i znacznie skrócić czas inwestycji.
5. Podkreśl swoje kompetencje
Twoje umiejętności to nie tylko ważny element CV — warto wspomnieć o nich również w liście motywacyjnym. A jak rozpocząć list motywacyjny w ten sposób? Odwołaj się do tych kompetencji, które zamieszczono w ofercie pracy. Oczywiście możesz również napisać o swoich umiejętnościach miękkich. Obecnie pracodawcy bardzo je cenią!
Wstęp do listu motywacyjnego — podkreślenie umiejętności
Państwa oferta jest dla mnie interesująca, ponieważ posiadam wszystkie niezbędne kwalifikacje do podjęcia pracy w przedszkolu. Ukończyłam również podstawowy kurs rysunku (do tej pory stworzyłam samodzielnie ponad 30 prac), a od roku uczęszczam na indywidualne zajęcia ze śpiewu. Dlatego z przyjemnością zadbam o rozwój dzieci w tym zakresie.
6. Nawiąż do bieżących spraw firmy
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często pada pytanie o profil i działania firmy. We wstępie listu motywacyjnego pokaż swoje zainteresowanie branżą, a już na starcie zyskasz dodatkowe „punkty”!
Wstęp do listu motywacyjnego — pisanie o bieżących sprawach
Wczoraj natknęłam się na informację, że Państwa agencja po raz drugi z rzędu wygrała konkurs IAB MIXX Awards. Zdecydowałam się odpowiedzieć na tę ofertę, bo zawsze chciałam pracować z najlepszymi. Wierzę, że moje nieszablonowe podejście do kampanii digitalowych poparte 4-letnim doświadczeniem przyczyni się do kolejnych sukcesów Państwa firmy.
7. Opisz swoje zalety
Rekruterzy chętniej zatrudniają osoby, które podzielają wartości i kulturę organizacyjną firmy. Dlatego dokładnie przeczytaj treść ogłoszenia o pracę — sprawdź, jakich cech charakteru szuka pracodawca i które z nich posiadasz. A potem napisz o nich we wstępie listu motywacyjnego, obrazując je konkretnymi przykładami.
Wstęp do listu motywacyjnego — pisanie o zaletach
Jestem skrupulatna i zorganizowana. Potrafię zarządzać pracą średniego biura (do 50 pracowników) i swobodnie porozumiewam się po angielsku — wielokrotnie obsługiwałam zagranicznych kontrahentów. Dlatego wierzę, że dobrze poradzę sobie na stanowisku sekretarki w Państwa firmie.
Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.
3. Jak zacząć list motywacyjny bez ogłoszenia?
List motywacyjny bez ogłoszenia to inaczej podanie o pracę. Wysyła się go wtedy, gdy pracodawca nie prowadzi rekrutacji na dane stanowisko. Różnica w treści jest niewielka i dotyczy przede wszystkim wstępu. W takim wypadku wystarczy, że podasz nazwę docelowego stanowiska i rozpoczniesz list zwrotem Szanowni Państwo.
Zobacz, jak rozpocząć list motywacyjny bez ogłoszenia:
Wstęp do listu motywacyjnego bez ogłoszenia — wzór
Szanowni Państwo,
Zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych w Państwa firmie.
Mam już niezbędne doświadczenie i kwalifikacje — mam czynne prawo jazdy kategorii C+E, a od 4,5 roku pracuję jako kierowca w firmie XYZ (również na trasach międzynarodowych — do Niemiec i Holandii). Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych i wierzę, że dzięki posiadanym kwalifikacjom będę dobrym pracownikiem na wyżej wymienionym stanowisku.
Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Sprawdź też, co powinien zawierać list motywacyjny do pracy oraz jak wygląda ogólny wzór listu motywacyjnego.
4. Wstęp do listu motywacyjnego — zwroty, których lepiej unikać
Jak zacząć list motywacyjny, żeby już na wstępie nie popełnić gafy? Pisz tak, by nie zanudzić rekrutera i unikaj zwrotów potocznych, które mogą świadczyć o braku szacunku. Pamiętaj o tym również w przypadku listu motywacyjnego na Erasmus.
Zanim wyślesz list motywacyjny, sprawdź, czy Twój dokument nie zawiera któregoś z poniższych błędów:
1. Mówienie tylko o sobie
Wbrew nazwie, list motywacyjny nie powinien mówić wyłącznie o Twoich motywacjach. Pracodawca szuka bowiem konkretnych korzyści dla swojej firmy — nie interesują go Twoje ambicje czy zainteresowania niezwiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
Aplikuję na stanowisko głównej księgowej, ponieważ chciałabym znaleźć miejsce, w którym mogłabym rozwijać umiejętności zdobyte na studiach ekonomicznych. Od dawna marzę też o pracy w międzynarodowej firmie — dzięki temu będę mogła ćwiczyć język angielski, który przyda mi się podczas zagranicznych podróży.
2. Nudna lista faktów z historii Twojej kariery
List motywacyjny to nie podręcznik do historii. Dla rekrutera nie ma nic nudniejszego niż długi akapit, w którym krok po kroku wyliczasz kolejne stanowiska pracy albo — co gorsza — przytaczasz nieistotne fakty z czasów studiów. Zwłaszcza że większość tych informacji napisałeś już w swoim CV.
Od lutego do lipca 2014 roku odbyłam półroczny staż w sklepie ABC, podczas którego nauczyłam się obsługi kasy fiskalnej oraz układania i pakowania towarów w sklepie. W sierpniu tego samego roku zostałam zatrudniona na stanowisku sprzedawcy. W styczniu 2016 roku zostałam zatrudniona jako kasjerka w supermarkecie XYZ. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych.
3. Zwroty potoczne
List motywacyjny to dokument formalny. Dlatego unikaj w nim następujących zwrotów:
- Cześć,
- Witam serdecznie,
- Dzień dobry,
- Droga Pani / Drogi Panie.
Zobacz też zwroty do listu motywacyjnego, których warto użyć.
Zastanawiasz się, jak zacząć list motywacyjny po angielsku? Tu także unikaj zarówno zbyt nieformalnych zwrotów — takich jak Hi John! — jak i zbyt staroświeckich, np. Dear Sir/Madam. Ta sama zasada dotyczy listu motywacyjnego po niemiecku, listu motywacyjnego po francusku i wszystkich innych.
Zawsze zadbaj też o odpowiednie zakończenie listu motywacyjnego. Dlaczego to ważne? Przekonaj się sam: Jak zakończyć list motywacyjny? 10 najlepszych przykładów. Wybierz też odpowiedni szablon listu motywacyjnego, dzięki któremu Twój dokument będzie profesjonalny i czytelny.
List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.
Wciąż zastanawiasz się, jak rozpocząć list motywacyjny? Zadaj mi pytanie w komentarzu pod artykułem — chętnie na nie odpowiem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Jak zaczac list motywacyjny
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Program do pisania CV po polsku: stwórz je online [DOC, PDF]
Zobacz, jak działa program do pisania CV online. Stwórz CV w programie w 5 minut dzięki gotowym treściom i profesjonalnym szablonom CV. Pobierz CV w PDF i DOC
Kreatywne CV: ciekawe przykłady i szablony do pobrania
Chcesz stworzyć kreatywne CV? Zobacz szalony wybrane przez naszych ekspertów. Stwórz kreatywne CV, które będzie zarówno ciekawe, jak i skuteczne.
Atuty w CV: co to jest atut i jakie mocne strony w CV wyróżnić?
Nie wiesz, w jaki sposób zaprezentować w CV swoje atuty? Sprawdź, co radzą eksperci i dowiedz się, jak wyraźnie pokazać swoje mocne strony w CV.
Piszą o nas: