Profesjonalne CV: wzór i przykłady, jak napisać +10 szablonów

Profesjonalne CV jest niezbędne, jeśli chcesz zaimponować potencjalnemu pracodawcy. Rekruterzy mają do przejrzenia setki aplikacji, jednak oczekują, że otrzymają dokument, który okaże się lepszy od pozostałych CV. Ale co to właściwie znaczy?

 

W tym artykule zobaczysz wzór profesjonalnego CV na 2020 rok oraz 10 profesjonalnych szablonów CV, które pomogą Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie na rekruterach. Podpowiem Ci też, jak napisać profesjonalne CV krok po kroku. Dzięki temu znacznie szybciej dostaniesz wymarzoną pracę.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Profesjonalne CV — wzór

 

Imię i nazwisko

Specjalista ds. rekrutacji

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

Podsumowanie i cele zawodowe

 

Jestem specjalistą HR z 5-letnim doświadczeniem w rekrutowaniu pracowników z branży IT. Jednym z moich sukcesów było zbudowanie od podstaw zespołu 5 testerów zaledwie w 3 tygodnie. Zespół ten od 2 lat działa z sukcesami w niezmienionym składzie. Praca dla Państwa startupu będzie dla mnie prawdziwym zawodowym wyzwaniem.

 

Umiejętności specjalistyczne

 

 • język angielski — poziom C1
 • język niemiecki — poziom B2
 • bardzo dobra znajomość pakietu Office (w tym Excela)
 • znajomość CRM

 

Umiejętności miękkie

 

 • kultura osobista, zdolności interpersonalne
 • kreatywne rozwiązywanie problemów
 • odpowiedzialność, skrupulatność i terminowość
 • pasja do pracy i szybkie uczenie się 

 

Doświadczenie

 

04.2017-obecnie IT-PLUS Company

Stanowisko: Specjalista ds. rekrutacji

Obowiązki:

 • planowanie działań rekrutacyjnych
 • selekcja i wybór najlepszych kandydatów dopasowanych do potrzeb projektowych
 • pozyskiwanie kandydatów z wykorzystaniem najlepszych technik rekrutacyjnych
 • prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych 
 • zapewnianie Candidate Experience na najwyższym poziomie w trakcie całego procesu rekrutacji 

Osiągnięcia:

 • zbudowanie stałego zespołu 5 testerów w 3 tygodnie
 • realizacja planów kwartalnych dotyczących zatrudnienia pracowników na poziomie 100%

 

Wykształcenie

 

06.2014 Uniwersytet Jagielloński

Kierunek: Psychologia (jednolite magisterskie)

Uzyskany tytuł magistra

 

Zainteresowania

 

Interesuję się kinem skandynawskim, w szczególności twórczością Ingmara Bergmana. Wolne chwile spędzam nad jeziorami, gdzie najczęściej żegluję z grupą sprawdzonych znajomych. 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Już wiesz, jak powinno wyglądać profesjonalne CV. Teraz zobaczysz 10 profesjonalnych szablonów Curriculum Vitae. Dowiesz się, jak napisać CV, które pomoże Ci udowodnić, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem do pracy.

 

Chciałbyś zobaczyć też inne gotowe wzory CV do wypełnienia? Profesjonalne przykładowe CV dla różnych zawodów i ścieżek kariery znajdziesz w tym artykule: CV za darmo: 50+ wzorów do pobrania online i wydrukowania.

 

1. Profesjonalne CV — szablony dla różnych zawodów

 

Pisanie profesjonalnego CV zacznij od wyboru odpowiedniego szablonu CV. Bo to od niego w dużej mierze zależy, czy pracodawca zrozumie oraz zapamięta Twój życiorys zawodowy. Dlaczego?

 

Badania pokazują, że wygląd CV oraz jego struktura mają znaczenie i powinny odzwierciedlać profesjonalizm kandydata. Jeśli chcesz wypaść wiarygodnie, kreatywne CV z dużą ilością elementów graficznych nie jest dobrym wyborem. Sprawdzi się wyłącznie w branży artystycznej — ale i wtedy lepiej zachować umiar. 

 

Chcesz pokazać się z najlepszej strony? Wybierz jeden z 10 profesjonalnych szablonów CV, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Przeczytaj dokładnie opis każdego z nich i sprawdź, w jakich branżach sprawdzą się najlepiej!

 

Profesjonalne CV z interesującymi detalami

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Czytelna bezszeryfowa czcionka w CV oraz oddzielenie poszczególnych sekcji za pomocą poziomych linii czynią ten profesjonalny CV szablon w Word lub pdf atrakcyjnym i zrozumiałym dla rekruterów. Z tego względu to puste CV do wypełnienia warto wykorzystać np. w rekrutacji, gdzie o jedno stanowisko ubiega się bardzo wielu kandydatów. A stonowana kolorystyka sprawia, że to CV nadaje się do druku.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Profesjonalne CV dla osób z bogatym doświadczeniem

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Ekonomiczny układ treści oraz niewielki font, które charakteryzują powyższy szablon curriculum vitae, pozwolą Ci opisać w CV nawet bogate doświadczenie zawodowe. Dzięki niewielkim elementom graficznym ten profesjonalny szablon CV jest też ciekawy wizualnie — a to bardzo ważne, bo większość z nas jest wzrokowcami.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Profesjonalne CV — szablon z ciekawą szatą graficzną

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Oryginalne CV z ikonami, które widzisz powyżej, umożliwi rekruterowi szybkie odnalezienie i zrozumienie wszystkich istotnych informacji w Twoim CV. Jego inną zaletą jest wyróżnienie w sekcji Podsumowanie zawodowe w CV, które jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego CV (ale o tym później).

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

CV profesjonalne dla osób, które chcą się wyróżnić

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Nowoczesny design tego CV i dwie kolumny tekstu umożliwią Ci zmieszczenie wszystkich istotnych informacji na pierwszej stronie CV, a ciemne tło od razu zwróci uwagę rekrutera. Po ten profesjonalny arkusz CV mogą więc sięgnąć pracownicy wyższego szczebla lub ci, którzy mają kontakt z klientem.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Profesjonalne CV — szablon w nowoczesnych kolorach

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Kolory wykorzystane w tym profesjonalnym szablonie CV umożliwią Ci wyróżnienie najważniejszych sekcji Twojego CV: Podsumowania zawodowego, Umiejętności i Doświadczenia. Uwagę rekrutera zwróci też ciekawe i niebanalne obramowanie zdjęcia w CV

 

Dodatkową zaletą tego nowoczesnego CV jest wyjątkowo mała czcionka, której użyto do zapisu klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Dzięki temu ten obowiązkowy element CV zajmuje mało miejsca, a Ty zyskujesz przestrzeń na szerszy opis swoich kompetencji.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Profesjonalne CV, dzięki któremu wyróżnisz swoje kompetencje

 

Stwórz CV terazcv template word

 

W każdym profesjonalnym CV powinny znaleźć się informacje dodatkowe — np. wpisane do CV kursy i szkolenia czy posiadane certyfikaty, które potwierdzają Twoje kompetencje zawodowe i chęć rozwoju. Ten profesjonalny szablon CV powstał z myślą o osobach, które chcą się pochwalić praktycznymi umiejętnościami przydatnymi w pracy.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

CV profesjonalne — uniwersalny szablon dla każdego

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Zaletą tego profesjonalnego wzoru CV jest ciekawie wykadrowane zdjęcie oraz eleganckie, uniwersalne zestawienie barw. Dzięki temu to profesjonalne CV możesz wykorzystać niemal w każdym zawodzie.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Profesjonalne CV — szablon z dużym zdjęciem

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Jeśli chodzi o wygląd, w CV profesjonalnym możesz śmiało postawić na odcienie błękitu. W CV wzorze powyżej niebieski kolor wysuwa na pierwszy plan ważne informacje i będzie kojarzyć się z profesjonalizmem, spokojem i zaufaniem. Duża fotografia z kolei dowodzi, że jesteś osobą otwartą i pewną siebie. 

 

Jeżeli wykonujesz zawód, w którym ważna jest empatia oraz kontakt z innymi, postaw na tego typu wzór CV ze zdjęciem.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Profesjonalne CV dla osób z niewielkim doświadczeniem

 

Stwórz CV terazcv template word

 

Nagłówek CV z danymi osobowymi w tym profesjonalnym szablonie CV wygląda elegancko i efektownie. Ponadto zajmuje sporo miejsca, toteż sprytnie zmniejsza objętość. Dlatego możesz go wykorzystać np. wtedy, gdy masz niewielkie doświadczenie zawodowe.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Profesjonalne CV — szablon dla kreatywnych

 

Stwórz CV terazcv template word

 

To bardzo proste CV, ale zarazem ciekawe i profesjonalne. Łączy zalety nowoczesnego, kreatywnego i klasycznego CV.

 

Taki wzór curriculum vitae w .doc lub pdf sprawdzi się w każdym mniej konserwatywnym miejscu pracy. Wyróżnienie nazwiska większą czcionką oraz zielony pasek po lewej stronie sprawią, że rekruter łatwiej Cię zauważy i zapamięta.

 

Po to profesjonalne CV możesz sięgnąć, jeśli piszesz:

 

Zobacz też profesjonalne wzory CV w PDF dla różnych zawodowów.

 

3. Jak napisać profesjonalne CV krok po kroku?

 

Jeżeli chcesz wyglądać na fachowca i osobę idealnie dopasowaną do stanowiska, odpowiedzialną i zorganizowaną, musisz zadbać o odpowiedni format CV. Twój dokument musi wyglądać estetycznie. Nie możesz pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy, które mogłyby sugerować, że niezbyt poważnie traktujesz swoje obowiązki. 

 

Profesjonalne CV powinno być też czytelne, eleganckie i dopasowane do oferty pracy, co oznacza, że są w nim zawarte słowa kluczowe z ogłoszenia. Jeśli Twój dokument będzie sprawdzany przez oprogramowanie do skanowania CV, może to zadecydować o przyjęciu lub odrzuceniu aplikacji.

 

Zatem — jak napisać profesjonalne CV, które przedstawi Cię w dobrym świetle?

 

1. Profesjonalne CV zacznij od danych osobowych

 

Aby rekruter mógł się z Tobą skontaktować, profesjonalne pisanie CV zacznij od podania swojego imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu e-mail. Dobrze, jeśli umieścisz w tej sekcji również link do profilu na LinkedIn. W końcu każdy, kto poważnie podchodzi do swojej kariery, ma konto na tym portalu.

 

Kolejna istotna kwestia to nazwa stanowiska. Umieść tę informację tuż pod nazwiskiem i postaraj się tak ją sformułować, by pasowała do stanowiska, na które aplikujesz. Użyj terminu, który trafnie opisuje, czym zajmowałeś się dotychczas i w czym jesteś najlepszy.

 

Oto przykład danych osobowych w dobrym CV:

 

Profesjonalne CV — wzór danych osobowych

 

Imię i nazwisko

Specjalista ds. rekrutacji

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

 

Opcjonalnie możesz dodać do swojego CV zdjęcie. Jeśli jednak aplikujesz do pracy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie, musisz wybrać wzór CV bez zdjęcia. Ze względu na politykę antydyskryminacyjną popularną praktyką w tym krajach jest bowiem CV bez fotografii.

 

2. Na samej górze profesjonalnego CV umieść podsumowanie zawodowe

 

W profesjonalnym CV podsumowanie i cele zawodowe, nazywane też rubryką CV O mnie, jest bardzo ważne. Działa jak reklama Twojej kandydatury — pokazuje nie tylko to, czym się zawodowo zajmujesz i co do tej pory udało Ci się osiągnąć, lecz także co, jakie masz cele na przyszłość.

 

Podsumowanie zawodowe w CV profesjonalnym to 4–5 zdań umieszczonych na górze dokumentu, w którym podsumowujesz krótko swoją kandydaturę. Najlepiej będzie, jeśli poprzesz je danymi liczbowymi — tak jak w naszym przykładzie profesjonalnego CV poniżej:

 

Profesjonalne CV — wzór podsumowania zawodowego

 

Jestem specjalistą HR z 5-letnim doświadczeniem w rekrutowaniu pracowników z branży IT. Jednym z moich sukcesów było zbudowanie od podstaw zespołu 5 testerów zaledwie w 3 tygodnie. Zespół ten od 2 lat działa z sukcesami w niezmienionym składzie. Praca dla Państwa startupu będzie dla mnie prawdziwym zawodowym wyzwaniem. 

 

Podsumowanie zawodowe, mimo że rozpoczyna właściwą treść profesjonalnego CV, powinno być tworzone na samym końcu — wtedy będziesz już dobrze wiedział, które informacje z CV warto wyróżnić. Pamiętaj, że CV to Twoje narzędzie marketingowe i warto o nim myśleć w kategoriach strategii. 

 

3. W profesjonalnym CV wymień w punktach najważniejsze umiejętności związane z ofertą pracy

 

Sekcję Umiejętności w CV warto umieścić tuż pod podsumowaniem zawodowym. Dzięki temu rekruter będzie mógł łatwo przeskanować Twoją aplikację i ocenić, czy masz kwalifikacje niezbędne do pracy na danym stanowisku.

 

Jeśli chcesz stworzyć naprawdę profesjonalne CV, podziel swoje kwalifikacje na umiejętności miękkie i twarde. W ten sposób będziesz w stanie zawrzeć więcej informacji, ale też odpowiednio wyróżnić konkretne umiejętności. Życiorys, w którym nacisk położony jest na tę sekcję, to tzw. CV funkcjonalne

 

Zobacz, jak wygląda podsumowanie zawodowe w profesjonalnym wzorze CV poniżej:

 

Profesjonalne CV — wzór umiejętności

 

Umiejętności specjalistyczne

 

 • język angielski — poziom C1
 • język niemiecki — poziom B2
 • bardzo dobra znajomość pakietu Office (w tym Excela)
 • znajomość CRM

 

Umiejętności miękkie

 

 • kultura osobista, zdolności interpersonalne
 • kreatywne rozwiązywanie problemów
 • odpowiedzialność, skrupulatność i terminowość
 • pasja do pracy i szybkie uczenie się 

 

Pamiętaj, żeby do swojego dokumentu dodać informację o poziomie opanowania umiejętności twardych (tak jak we wzorze profesjonalnego CV powyżej). Oczywiście w CV nie wolno kłamać — takie rzeczy szybko wyjdą na jaw i przekreślą Twoje szanse na zatrudnienie.

 

4. W profesjonalnym CV pochwal się sukcesami i doświadczeniem

 

Twoja historia zawodowa może wyglądać wyjątkowo imponująco, jeśli tylko skupisz się na tym, co w niej najbardziej istotne dla konkretnego pracodawcy — to obowiązkowy element każdego profesjonalnego CV. Jak to zrobić?

 

Zacznij od podania miesiąca i roku rozpoczęcia oraz zakończenia pracy. Pod spodem wymień swoje stanowisko, a niżej konkretne obowiązki. Każdy fragment tej sekcji zakończ jednym zdaniem o największym sukcesie na danym stanowisku. Pamiętaj, że idealne CV powinno zawierać konkretne dane procentowe lub liczbowe. 

 

Oto przykład:

 

Profesjonalne CV — wzór doświadczenia

 

04.2017-obecnie IT-PLUS Company

Stanowisko: Specjalista ds. rekrutacji

 

Obowiązki:

 • planowanie działań rekrutacyjnych
 • selekcja i wybór najlepszych kandydatów dopasowanych do potrzeb projektowych
 • pozyskiwanie kandydatów z wykorzystaniem najlepszych technik rekrutacyjnych
 • prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych 
 • zapewnianie Candidate Experience na najwyższym poziomie w trakcie całego procesu rekrutacji 

Osiągnięcia:

 • zbudowanie stałego zespołu 5 testerów w 3 tygodnie
 • realizacja planów kwartalnych dotyczących zatrudnienia pracowników na poziomie 100%

 

W przeciwieństwie do tradycyjnego życiorysu, w profesjonalnym CV nie ma sensu opisywanie całego zakresu pracy, którą wykonywałeś. Spośród wszystkich swoich obowiązków wybierz te, o których wspomniano w ofercie pracy — to właśnie ich będzie szukał rekruter.

 

Pamiętaj też, żeby zajmowane stanowiska wymienić w CV w kolejności odwrotnie chronologicznej (czyli zacznij od opisu najbardziej aktualnego stanowiska). A jeśli brakuje Ci doświadczenia, w tym miejscu CV wymień praktyki studenckie, staż lub wolontariat.

 

5. Opisz poprawnie swoje wykształcenie w profesjonalnym CV

 

Jeśli jesteś absolwentem szkoły wyższej lub wciąż studiujesz, w profesjonalnym CV nie pisz o szkole średniej czy podstawowej. Ta informacja w sekcji Wykształcenie w CV jest zbędna. Podaj za to datę ukończenia studiów, nazwę uczelni, kierunek oraz tytuł naukowy (dokładnie w takiej kolejności). 

 

Zobacz przykład opisu wykształcenia w profesjonalnym CV poniżej:

 

Profesjonalne CV — wzór wykształcenia

 

06.2014 Uniwersytet Jagielloński

Kierunek: Psychologia (jednolite magisterskie)

Uzyskany tytuł magistra

 

Profesjonalne CV nie musi zawierać takich szczegółów jak nazwa wydziału czy tytuł pracy dyplomowej (to popularne błędy w CV). Jeśli nie masz studiów wyższych, do sekcji Wykształcenie dodaj informację o ukończeniu szkoły średniej lub zawodowej. Podaj nazwę szkoły i rok uzyskania matury (jeśli ją posiadasz).

 

6. Na końcu profesjonalnego CV pochwal się swoim hobby

 

Zainteresowania w CV są wbrew pozorom istotne — zwłaszcza w przypadku osób, które aspirują do bycia ekspertami w swojej dziedzinie. Hobby w CV pokazuje wszechstronność kandydata oraz potwierdza niektóre z jego kluczowych kompetencji (np. gra w szachy potwierdza umiejętność logicznego myślenia).

 

Oto przykład:

 

Profesjonalne CV — wzór zainteresowań

 

Interesuję się kinem skandynawskim, w szczególności twórczością Ingmara Bergmana. Wolne chwile spędzam nad jeziorami, gdzie najczęściej żegluję z grupą sprawdzonych znajomych.

 

7. Do profesjonalnego CV dodaj klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych

 

W Polsce klauzula CV musi znaleźć się w każdym Curriculum Vitae — w przeciwnym wypadku Twój dokument nie zostanie rozpatrzony. 

 

Jeśli stworzysz profesjonalne CV po angielsku (English CV) lub np. CV po francusku i wysyłasz je do europejskiego pracodawcy, może się okazać, że również wymaga on odpowiednio skomponowanej treści klauzuli CV po angielsku, francusku itp. Dlatego przed wysłaniem aplikacji dokładnie sprawdź zasady obowiązujące w danym kraju i słownictwo używane w tym fragmencie CV (zobacz podstawowe zwroty do CV po angielsku).

 

Profesjonalne CV — wzór klauzuli CV

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Klauzula powinna znaleźć się na samym dole gotowego CV. Dodaj ją na końcu dokumentu. Jeśli tworzysz profesjonalne CV w kreatorze LiveCareer, ten profesjonalny program do pisania CV sam umieści aktualny wzór klauzuli w Twoich dokumentach aplikacyjnych.

 

Sprawdź również w jakim programie napisać CV: Top 10 darmowych kreatorów CV [Zalety, wady, funkcje za darmo]. Dowiedz się także, jak stworzyć CV w programach Open Office i LibreOffice. A jeśli Twoje CV spodobało się pracodawcom, sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania rekrutacyjne.

 

Masz więcej pytań dotyczących tego, jak napisać profesjonalne CV? Możesz zadać mi je na forum poniżej — z przyjemnością na nie odpowiem!

Oceń ten artykuł: profesjonalne cv
Średnia: 5 (11 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło

O autorze

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo