1. List motywacyjny referent (wzór) i CV referenta: jak napisać?

List motywacyjny referent (wzór) i CV referenta: jak napisać?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

List motywacyjny referenta i CV na takie stanowiska muszą być przygotowywane z wyjątkową dokładnością i dbałością o szczegóły. To cechy, których wymaga się od kandydatów na referentów. Warto pokazać je pracodawcy już na samym początku rekrutacji — w dokumentach aplikacyjnych. 

Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować skuteczny list motywacyjny referenta (również w urzędzie) i CV na takie stanowisko. Pomoże Ci to zdobyć zatrudnienie zarówno w prywatnej, jak i państwowej placówce.

Na początek zobacz wzór listu motywacyjnego referenta:

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

List motywacyjny referent — wzór

Krystyna Kamień

Referentka 

Nr telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowna Pani,

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko referenta ds. administracji w POGO sp.z.o.o. Sądzę, że doświadczenie zdobyte na stanowisku pracownika biurowego i referenta pomoże mi udoskonalać prowadzenie dokumentacji, zarządzanie korespondencją i organizację wydarzeń w Państwa firmie.

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić?

  1. W mojej poprzedniej pracy dzięki wprowadzeniu nowoczesnego programu zarządzania korespondencją udało mi się zoptymalizować proces prowadzenia dokumentacji, co spowodowało wzrost wydajności działu administracji o 35%.
  2. Przez 3 lata udało mi się zorganizować ponad 50 wydarzeń dla pracowników, w tym wyjazdów i imprez integracyjnych oraz okolicznościowych. W ankietach satysfakcji uczestników zdobyłam wynik ponad 90%.
  3. Organizowałam również konferencje i spotkania dla klientów, dzięki którym udało nam się pozyskać 15 nowych partnerów biznesowych.

Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, opowiem więcej o swoim doświadczeniu i odpowiem na wszystkie pytania.

Z poważaniem

Krystyna Kamień

Wiesz już, co powinien zawierać list motywacyjny referenta. Teraz omówię powyższy wzór i pokażę Ci dokładnie jak stworzyć taki dokument. Wyjaśnię również, jak napisać list motywacyjny na stanowisko referenta do pracy w urzędzie.

1. Jak napisać list motywacyjny referenta?

Jako referent można wykonywać bardzo wiele zadań, jednak przede wszystkim taka osoba zajmuje się porządkowaniem dokumentacji. Dlatego jej list motywacyjny musi być uporządkowany, staranny i dokładny — tak, żeby świadczył sam za siebie.

Pamiętaj również, że list motywacyjny powinien być krótki. Spokojnie wystarczy jedna strona A4. Warto być konkretnym i w zwięzłej formie przedstawić swoje zalety, doświadczenie i osiągnięcia. Pracodawcy i rekruterzy nie mają czasu na czytanie długich dokumentów. Dlatego ułatw im zadanie i nie rozpisuj się przesadnie. 

W liście motywacyjnym referenta musisz pokazać, że jesteś zaangażowany w swoją pracę i zależy Ci na konkretnym stanowisku. Słowem, musisz przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Warto więc stosować tzw. język korzyści — pokazać, że firma skorzysta na podjęciu współpracy z Tobą. Jak to zrobić?

Od czego zacząć pisanie listu motywacyjnego referenta?

Zacznij list motywacyjny referenta od poprawnego podania swoich danych osobowych, żeby odbiorca dokumentu mógł bez problemu się z Tobą skontaktować. Podaj swoje imię i nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mail. Możesz również dodać link do swojego profilu w serwisie LinkedIn.

Następnie, tak jak w powyższym wzorze listu motywacyjnego referenta ds. administracyjnych, wpisz dane adresata. Jeśli wiesz, do kogo konkretnie wysyłasz dokument, nie pomyl się przy podawaniu stanowiska. Podaj również nazwę firmy i jej adres.

Pamiętaj też o odpowiednim zwrocie grzecznościowym na początku — jeśli wysyłasz swój list do konkretnej osoby, napisz „Szanowny Panie/Szanowna Pani”. Natomiast, gdy nie wiesz, do kogo trafi Twój dokument — „Szanowni Państwo”.

Dane osobowe w liście motywacyjnym referenta — wzór

Krystyna Kamień

Referentka 

Nr telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Zadbaj o odpowiedni wstęp w liście motywacyjnym referenta

We wstępie do listu motywacyjnego referenta powinieneś być konkretny. Najpierw napisz, na jakie stanowisko aplikujesz, a następnie krótko, co zatrudnienie Cię przyniesie firmie i dlaczego zdecydowałeś się odpowiedzieć na daną ofertę pracy.

Wstęp do listu motywacyjnego referenta powinien być interesujący i wciągający — na tyle, żeby zachęcić rekrutera bądź pracodawcę do zapoznania się z jego dalszą treścią i dowiedzenia się więcej o Tobie. 

W treści listu motywacyjnego referenta atrakcyjnie przedstaw swoją kandydaturę

Po wstępie przyszła pora na najważniejszą część listu motywacyjnego referenta — rozwinięcie. To dla Ciebie prawdziwe pole do popisu i jednocześnie największe wyzwanie. Musisz podać jak najbardziej konkretne informacje, które przedstawią Cię jako idealnego kandydata do pracy.

Skup się na opisywaniu swoich osiągnięć i doświadczenia. Pokaż, że jesteś skuteczny, zaangażowany i gotowy do podjęcia nowych wyzwań. Posługuj się liczbami i twardymi danymi. To świetny sposób na zrobienie świetnego wrażenie na pracodawcy i przedstawienia siebie jako kompetentnej osoby.

Natomiast gdy piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, musisz pokazać, że jesteś gotowy do podjęcia pracy i masz odpowiednie kwalifikacje. Jeśli pracodawca poszukuje kogoś o konkretnym wykształceniu, a Ty je posiadasz, koniecznie o tym napisz. Wspomnij również o wszystkich kursach i szkoleniach oraz praktykach i stażach, które odbyłeś.

Efektownie zakończ list motywacyjny referenta

Gdy już przebrnąłeś przez najtrudniejszą część pisania, pozostało Ci tylko odpowiednie zakończenie listu motywacyjnego referenta. Możesz to zrobić na kilka sposobów: wyrazić nadzieję na spotkanie, przedstawić pracodawcy konkretną korzyść lub pokazać, że Twoje doświadczenie będzie wartościowym dodatkiem do firmy i przyczyni się do jej rozwoju.

Pamiętaj również o odpowiednich zwrotach grzecznościowych i formalnych zwrotach. Wystarczą krótkie: „Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”, „Łączę wyrazy szacunku” itp. Unikaj zbyt potocznych sformułowań, np. „Pozdrawiam”, „Do zobaczenia” czy „Żegnam”. Podpisz się imieniem i nazwiskiem i gotowe!

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. List motywacyjny na stanowisko referenta w urzędzie

Referenci często pracują na stanowiskach państwowych i w instytucjach publicznych. Rekrutacje do takich miejsc rządzą się własnymi prawami — często wymagają większej ilości dokumentów. 

Jednak list motywacyjny do urzędu na stanowisko referenta, nie będzie specjalnie różnił się od dokumentu na stanowisko w prywatnym przedsiębiorstwie, jak we wzorze z tego artykułu. Zasady są te same — poprawne dane kontaktowe, przyciągający uwagę wstęp, ciekawe rozwinięcie i odpowiednie zakończenie.

W tym wypadku zwróć szczególną uwagę na odpowiednie zwroty grzecznościowe, poprawnie wpisz adresa listu motywacyjnego referenta (podaj odpowiednią jednostkę urzędową, która wystawiła ogłoszenie).

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Jak stworzyć skuteczne CV referenta?

CV referenta nie będzie różniło się od klasycznego CV do pracy, czyli życiorysu zawodowego. Pamiętaj jednak, że w takiej pracy wyjątkowo cenione są dokładność i staranność, dlatego zadbaj o to, aby Twoje CV zawierało wszystkie niezbędne informacje i było dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. 

idealnym CV referenta powinny znaleźć się następujące sekcje:

Możesz również rozbudować swój dokument o aktywność dodatkową w CV, np.

Jeśli chcesz stworzyć dobre CV referenta, stosuj się do kilku podstawowych zasad. Nigdy nie kłam w CV, bo pracodawca bardzo szybko się zorientuje, a Ty pogrzebiesz swoje szanse na zatrudnienie. Według badań aż 85% kandydatów do pracy oszukuje w CV — z pewnością nie chcesz znaleźć się w ich gronie! 

Nie rozpisuj się zanadto — gotowe CV nie powinno przekraczać jednej strony A4. Pamiętaj, że rekruter spędza średnio 6 sekund na czytaniu dokumentów aplikacyjnych. Dlatego powinieneś być zwięzły i konkretnie przedstawić najważniejsze informacje o sobie. 

Wystrzegaj się błędów w CV, takich jak literówki czy podawanie stanu cywilnego i daty urodzenia. Wybierz również odpowiednią czcionkę, tak aby Twoje CV wyglądało naprawdę profesjonalnie i estetycznie. 

Postaraj się, żeby Twoje CV referenta było dopasowane do oferty pracy, na którą aplikujesz. Stosuj wyrażenia i zwroty podobne do tych z ogłoszenia. W każdej sekcji wpisuj tylko te informacje, które są wartościowe dla potencjalnego pracodawcy. 

Dokumenty aplikacyjne dla referentów mogą przypominać CV i list motywacyjny pracownika biurowego. Możesz więc kierować się wskazówkami z takiego wzoru. Pamiętaj jednak, żeby nie powielać gotowych treści. 

CV bez doświadczenia skup się na sekcji Umiejętności. Napisz bardziej szczegółowo o swoim wykształceniu, jeśli związane jest z ofertą pracy. Stwórz ciekawe podsumowanie zawodowe i pokaż, że mimo bycia na początku drogi zawodowej, jesteś kompetentny i warto Cię zatrudnić.

Swoje CV możesz stworzyć na gotowym szablonie w Wordzie, jednak uważaj przy formatowaniu. Najlepiej wyślij CV w PDF — dzięki temu możesz być pewny, że odbiorca zobaczy taki dokument, jaki sobie zaplanowałeś. Najłatwiej stworzysz je w naszym kreatorze CV. Nie jest to darmowe CV, ale dzięki temu stworzysz nowoczesny i profesjonalny dokument.

Kiedy Twoje dokumenty będą już gotowe, sprawdź, czy są poprawne językowo — przeoczony błąd może Cię wiele kosztować. Jeśli wysyłasz CV mailem, zadbaj o ciekawy tytuł i treść wiadomości. Dzięki temu zachęcisz pracodawcę do zapoznania się z Twoimi dokumentami.

Przeczytaj też: List motywacyjny do Straży Miejskiej — wzór [aplikant], porady i Jak zostać prokuratorem? Państwowe wymagania.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

<Masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące CV i listu motywacyjnego referenta? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu. Z przyjemnością Ci pomogę i odpowiem na wszystkie pytania!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny cv referent

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.9  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: