List motywacyjny referent (wzór) i CV referenta: jak napisać?

List motywacyjny referenta i CV na takie stanowiska muszą być przygotowywane z wyjątkową dokładnością i dbałością o szczegóły. To cechy, których wymaga się od kandydatów na referentów. Warto pokazać je pracodawcy już na samym początku rekrutacji — w dokumentach aplikacyjnych. 

 

Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować skuteczny list motywacyjny referenta (również w urzędzie) i CV na takie stanowisko. Pomoże Ci to zdobyć zatrudnienie zarówno w prywatnej, jak i państwowej placówce.

 

Na początek zobacz wzór listu motywacyjnego referenta:

 

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też skutecznego CV. Stwórz CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

kreator cv

 

Stwórz CV teraz

 

List motywacyjny referent — wzór

 

Krystyna Kamień

Referentka 

Nr telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowna Pani,

 

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko referenta ds. administracji w POGO sp.z.o.o. Sądzę, że doświadczenie zdobyte na stanowisku pracownika biurowego i referenta pomoże mi udoskonalać prowadzenie dokumentacji, zarządzanie korespondencją i organizację wydarzeń w Państwa firmie.

 

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić?

 

  1. W mojej poprzedniej pracy dzięki wprowadzeniu nowoczesnego programu zarządzania korespondencją udało mi się zoptymalizować proces prowadzenia dokumentacji, co spowodowało wzrost wydajności działu administracji o 35%.
  2. Przez 3 lata udało mi się zorganizować ponad 50 wydarzeń dla pracowników, w tym wyjazdów i imprez integracyjnych oraz okolicznościowych. W ankietach satysfakcji uczestników zdobyłam wynik ponad 90%.
  3. Organizowałam również konferencje i spotkania dla klientów, dzięki którym udało nam się pozyskać 15 nowych partnerów biznesowych.

 

Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, opowiem więcej o swoim doświadczeniu i odpowiem na wszystkie pytania.

 

Z poważaniem

Krystyna Kamień

 

 

Wiesz już, jak powinien wyglądać list motywacyjny referenta. Teraz omówię powyższy wzór i pokażę Ci dokładnie jak stworzyć taki dokument. Wyjaśnię również, jak napisać list motywacyjny na stanowisko referenta do pracy w urzędzie.

 

1. Jak napisać list motywacyjny referenta?

 

Jako referent można wykonywać bardzo wiele zadań, jednak przede wszystkim taka osoba zajmuje się porządkowaniem dokumentacji. Dlatego jej list motywacyjny musi być uporządkowany, staranny i dokładny — tak, żeby świadczył sam za siebie.

 

Pamiętaj również, że list motywacyjny powinien być krótki. Spokojnie wystarczy jedna strona A4. Warto być konkretnym i w zwięzłej formie przedstawić swoje zalety, doświadczenie i osiągnięcia. Pracodawcy i rekruterzy nie mają czasu na czytanie długich dokumentów. Dlatego ułatw im zadanie i nie rozpisuj się przesadnie. 

 

W liście motywacyjnym referenta musisz pokazać, że jesteś zaangażowany w swoją pracę i zależy Ci na konkretnym stanowisku. Słowem, musisz przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Warto więc stosować tzw. język korzyści — pokazać, że firma skorzysta na podjęciu współpracy z Tobą. Jak to zrobić?

 

Od czego zacząć pisanie listu motywacyjnego referenta?

 

List motywacyjny referenta zacznij od poprawnego podania swoich danych osobowych, żeby odbiorca dokumentu mógł bez problemu się z Tobą skontaktować. Podaj swoje imię i nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mail. Możesz również dodać link do swojego profilu w serwisie LinkedIn.

 

Następnie, tak jak w powyższym wzorze listu motywacyjnego referenta ds. administracyjnych, wpisz dane adresata. Jeśli wiesz, do kogo konkretnie wysyłasz dokument, nie pomyl się przy podawaniu stanowiska. Podaj również nazwę firmy i jej adres.

 

Pamiętaj też o odpowiednim zwrocie grzecznościowym na początku — jeśli wysyłasz swój list do konkretnej osoby, napisz „Szanowny Panie/Szanowna Pani”. Natomiast, gdy nie wiesz, do kogo trafi Twój dokument — „Szanowni Państwo”.

 

Dane osobowe w liście motywacyjnym referenta — wzór

 

Krystyna Kamień

Referentka 

Nr telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Zadbaj o odpowiedni wstęp w liście motywacyjnym referenta

 

We wstępie do listu motywacyjnego referenta powinieneś być konkretny. Najpierw napisz, na jakie stanowisko aplikujesz, a następnie krótko, co zatrudnienie Cię przyniesie firmie i dlaczego zdecydowałeś się odpowiedzieć na daną ofertę pracy.

 

Wstęp do listu motywacyjnego referenta powinien być interesujący i wciągający — na tyle, żeby zachęcić rekrutera bądź pracodawcę do zapoznania się z jego dalszą treścią i dowiedzenia się więcej o Tobie. 

 

W treści listu motywacyjnego referenta atrakcyjnie przedstaw swoją kandydaturę

 

Po wstępie przyszła pora na najważniejszą część listu motywacyjnego referenta — rozwinięcie. To dla Ciebie prawdziwe pole do popisu i jednocześnie największe wyzwanie. Musisz podać jak najbardziej konkretne informacje, które przedstawią Cię jako idealnego kandydata do pracy.

 

Skup się na opisywaniu swoich osiągnięć i doświadczenia. Pokaż, że jesteś skuteczny, zaangażowany i gotowy do podjęcia nowych wyzwań. Posługuj się liczbami i twardymi danymi. To świetny sposób na zrobienie świetnego wrażenie na pracodawcy i przedstawienia siebie jako kompetentnej osoby.

 

Natomiast gdy piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, musisz pokazać, że jesteś gotowy do podjęcia pracy i masz odpowiednie kwalifikacje. Jeśli pracodawca poszukuje kogoś o konkretnym wykształceniu, a Ty je posiadasz, koniecznie o tym napisz. Wspomnij również o wszystkich kursach i szkoleniach oraz praktykach i stażach, które odbyłeś.

 

Efektownie zakończ list motywacyjny referenta

 

Gdy już przebrnąłeś przez najtrudniejszą część pisania, pozostało Ci tylko odpowiednie zakończenie listu motywacyjnego referenta. Możesz to zrobić na kilka sposobów: wyrazić nadzieję na spotkanie, przedstawić pracodawcy konkretną korzyść lub pokazać, że Twoje doświadczenie będzie wartościowym dodatkiem do firmy i przyczyni się do jej rozwoju.

 

Pamiętaj również o odpowiednich zwrotach grzecznościowych i formalnych zwrotach. Wystarczą krótkie: „Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”, „Łączę wyrazy szacunku” itp. Unikaj zbyt potocznych sformułowań, np. „Pozdrawiam”, „Do zobaczenia” czy „Żegnam”. Podpisz się imieniem i nazwiskiem i gotowe!

 

2. List motywacyjny na stanowisko referenta w urzędzie

 

Referenci często pracują na stanowiskach państwowych i w instytucjach publicznych. Rekrutacje do takich miejsc rządzą się własnymi prawami — często wymagają większej ilości dokumentów. 

 

Jednak list motywacyjny do urzędu na stanowisko referenta, nie będzie specjalnie różnił się od dokumentu na stanowisko w prywatnym przedsiębiorstwie, jak we wzorze z tego artykułu. Zasady są te same — poprawne dane kontaktowe, przyciągający uwagę wstęp, ciekawe rozwinięcie i odpowiednie zakończenie.

 

W tym wypadku zwróć szczególną uwagę na odpowiednie zwroty grzecznościowe, poprawnie wpisz adresa listu motywacyjnego referenta (podaj odpowiednią jednostkę urzędową, która wystawiła ogłoszenie).

 

3. Jak stworzyć skuteczne CV referenta?

 

CV referenta nie będzie różniło się od klasycznego CV do pracy, czyli życiorysu zawodowego. Pamiętaj jednak, że w takiej pracy wyjątkowo cenione są dokładność i staranność, dlatego zadbaj, aby Twoje dokumenty były dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. 

 

W idealnym CV referenta powinny znaleźć się następujące sekcje:

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Możesz również rozbudować swój dokument o dodatkowe informacje w CV, np.

 

Jeśli chcesz stworzyć dobre CV referenta, stosuj się do kilku podstawowych zasad. Nigdy nie kłam w CV, bo pracodawca bardzo szybko się zorientuje, a Ty pogrzebiesz swoje szanse na zatrudnienie. Według badań aż 85% kandydatów do pracy oszukuje w CV — z pewnością nie chcesz znaleźć się w ich gronie! 

 

Nie rozpisuj się zanadto — CV nie powinno przekraczać jednej strony A4. Pamiętaj, że rekruter spędza średnio 6 sekund na czytaniu dokumentów aplikacyjnych. Dlatego powinieneś być zwięzły i konkretnie przedstawić najważniejsze informacje o sobie. 

 

Wystrzegaj się błędów w CV, takich jak literówki czy podawanie stanu cywilnego i daty urodzenia. Wybierz również odpowiednią czcionkę, tak aby Twoje CV wyglądało naprawdę profesjonalnie i estetycznie. 

 

Postaraj się, żeby Twoje CV referenta było dopasowane do oferty pracy, na którą aplikujesz. Stosuj wyrażenia i zwroty podobne do tych z ogłoszenia. W każdej sekcji wpisuj tylko te informacje, które są wartościowe dla potencjalnego pracodawcy. 

 

Dokumenty aplikacyjne dla referentów mogą przypominać CV i list motywacyjny pracownika biurowego. Możesz więc kierować się wskazówkami z takiego wzoru. Pamiętaj jednak, żeby nie powielać gotowych treści. 

 

W CV bez doświadczenia skup się na sekcji Umiejętności. Napisz bardziej szczegółowo o swoim wykształceniu, jeśli związane jest z ofertą pracy. Stwórz ciekawe podsumowanie zawodowe i pokaż, że mimo bycia na początku drogi zawodowej, jesteś kompetentny i warto Cię zatrudnić.

 

Swoje CV możesz stworzyć na gotowym szablonie w Wordzie, jednak uważaj przy formatowaniu. Najlepiej wyślij CV w PDF — dzięki temu możesz być pewny, że odbiorca zobaczy taki dokument, jaki sobie zaplanowałeś. 

 

Kiedy Twoje dokumenty będą już gotowe, sprawdź, czy są poprawne językowo — przeoczony błąd może Cię wiele kosztować. Jeśli wysyłasz CV mailem, zadbaj o ciekawy tytuł i treść wiadomości. Dzięki temu zachęcisz pracodawcę do zapoznania się z Twoimi dokumentami.


Masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące CV i listu motywacyjnego referenta? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu. Z przyjemnością Ci pomogę i odpowiem na wszystkie pytania!

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

O autorze

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo