CV i list motywacyjny - wzory dla 50+ zawodów i 20+ przykładów

Jeśli naprawdę chcesz dostać pracę, powinieneś zaaplikować, wysyłając CV i list motywacyjny razem. Dlaczego? Większość kandydatów wysyła tylko CV, więc dzięki listowi motywacyjnemu (nawet gdy nie jest wymagany) od razu zwrócisz uwagę rekrutera. 

 

W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o pisaniu CV i listów motywacyjnych. Znajdziesz tu też darmowe wzory CV i listów motywacyjnych dla ponad 35 zawodów oraz blisko 20 innych przykładów tych dokumentów. Jeśli zastosujesz nasze wskazówki, możesz być niemal pewny zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Stwórz CV teraz

 

1. CV i list motywacyjny to idealny zestaw dokumentów aplikacyjnych

 

Napisz CV i list motywacyjny, a zwiększysz swoją szansę na pracę. Dlaczego? Eksperci Hays sugerują, że wysłanie samego życiorysu to dla rekrutera oznaka lenistwa. Brak listu motywacyjnego można według nich postawić na równi z literówkami w CV, czyli jednym z najgorszych błędów, jakie popełniają kandydaci.

 

Żeby ułatwić Ci stworzenie profesjonalnego zestawu dokumentów, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe przykłady. W kolejnej sekcji znajdziesz darmowe wzory ponad 35 CV i listów motywacyjnych dla różnych zawodów, które możesz pobrać i dopasować do swoich potrzeb.

 

Znajdziesz tam też blisko 20 innych wariantów CV i listów motywacyjnych, z którymi w kilka minut przygotujesz skuteczne dokumenty aplikacyjne dla siebie.

 

2. CV i list motywacyjny — wzory dla 35+ zawodów i 20+ innych wzorów

 

Oto lista wzorów CV i listu motywacyjnego z przykładami dla różnych stanowisk:

 

CV i list motywacyjny — wzory dla 35+ zawodów

 

CV i list motywacyjny architekta

CV i list motywacyjny barmana

CV i list motywacyjny budowlańca i pracownika fizycznego

CV i list motywacyjny dietetyka

CV i list motywacyjny do banku

CV i list motywacyjny do Lidla

CV i list motywacyjny do policji

CV i list motywacyjny do przedszkola

CV i list motywacyjny do urzędu

CV i list motywacyjny elektryka

CV i list motywacyjny farmaceuty

CV i list motywacyjny fizjoterapeuty

CV i list motywacyjny fryzjera

CV i list motywacyjny grafika

CV i list motywacyjny hostessy

CV i list motywacyjny inżyniera

CV i list motywacyjny kelnera

CV i list motywacyjny kierowcy

CV i list motywacyjny kierownika sklepu

CV i list motywacyjny kosmetyczki

CV i list motywacyjny księgowej

CV i list motywacyjny kucharza

CV i list motywacyjny laboranta

CV i list motywacyjny lekarza

CV i list motywacyjny logistyka

CV i list motywacyjny magazyniera

CV i list motywacyjny mechanika

CV i list motywacyjny nauczyciela

CV i list motywacyjny nauczyciela języka angielskiego

CV i list motywacyjny nauczyciela matematyki

CV i list motywacyjny nauczyciela WF

CV i list motywacyjny pielęgniarki

CV i list motywacyjny pracownika biurowego

CV i list motywacyjny pracownika produkcji

CV i list motywacyjny pracownika socjalnego

CV i list motywacyjny prawnika

CV i list motywacyjny programisty i informatyka

CV i list motywacyjny przedstawiciela handlowego

CV i list motywacyjny psychologa

CV i list motywacyjny recepcjonistki

CV i list motywacyjny referenta

CV i list motywacyjny rejestratorki medycznej

CV i list motywacyjny sekretarki

CV i list motywacyjny spawacza

CV i list motywacyjny sprzątaczki

CV i list motywacyjny sprzedawcy i kasjera

CV i list motywacyjny trenera personalnego

CV i list motywacyjny ucznia

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Tutaj znajdziesz listę innych wzorów CV i listu motywacyjnego wraz z przykładami:

 

CV i list motywacyjny — 20+ innych wzorów i przykładów

 

CV bez doświadczenia zawodowego i list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego

CV na praktyki lub staż i list motywacyjny na praktyki lub staż

CV po angielsku i list motywacyjny po angielsku

CV po niemiecku i list motywacyjny po niemiecku

 

3. O czym musisz pamiętać, pisząc CV i list motywacyjny?

 

Jeśli na liście powyżej nie znalazłeś wzoru CV i listu motywacyjnego dla siebie i musisz stworzyć te dokumenty od zera, zastosuj nasze wskazówki:

 

Gdy piszesz CV 


Dane kontaktowe i osobowe umieść w nagłówku CV. Bądź ostrożny — literówka w adresie e-mail lub błąd w numerze telefonu pozbawi Cię szans na pracę. W CV nie musisz z kolei podawać stanu cywilnego, płci czy też wieku.

 

Następny krok to podsumowanie zawodowe w CV, czyli krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczenia i osiągnięć. Pamiętaj, że podsumowanie, tak samo jak pozostałe sekcje Twojego CV, musi nawiązywać do wymagań w ofercie pracy.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Od razu pod podsumowaniem zawodowym powinieneś opisać swoje kompetencje twarde i miękkie. W pierwszej kolejności w CV skup się umiejętnościach specjalistycznych. Nie zapomnij jednak również o kompetencjach miękkich — obecnie są one coraz ważniejsze dla pracodawców. Jak informuje Reuters, będą one kluczowe w rywalizacji z maszynami i automatyzacją na rynku pracy.

 

Potem opisz w CV swoje doświadczenie zawodowe. Dla pracodawcy najważniejsze będą te stanowiska i obowiązki, które są związane z ofertą pracy, a także osiągnięcia zawodowe, które wymienisz w CV. Jeśli masz mało doświadczenia, możesz też wymienić w CV staże, praktyki i wolontariaty

 

Potem krótko opisz w CV swoje wykształcenie i zainteresowania. Nie musisz się zbytnio rozpisywać. Wystarczy podać lata nauki, nazwę uczelni i kierunku, uzyskany tytuł naukowy i w osobnej sekcji dodać 1-2 zdania o Twoich pasjach i hobby.

 

Na samym dole dokumentu powinna znaleźć się aktualna klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli nie dołączysz jej do dokumentu, pracodawca może od razu odrzucić Twój życiorys. Skorzystaj z pustego CV do wypełnienia online, które zawiera gotowy tekst klauzuli.

 

Więcej wskazówek, jak przygotować skuteczne CV, które zainteresuje pracodawcę, znajdziesz w naszym poradniku: Jak napisać CV? Wzór i wskazówki.

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Gdy piszesz list motywacyjny

 

Chcesz napisać także list motywacyjny? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie kopiować w nim informacji z CV. Postaraj się je rozbudować i podać konkretne przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś swoje kwalifikacje.

 

W liście motywacyjnym postaraj się pokazać pracodawcy, w jaki sposób pomożesz jego firmie. Warto np. napisać, jak będziesz wykorzystywał swoje kompetencje i doświadczenie podczas codziennych obowiązków.

 

List motywacyjny może być krótki i zajmować ok. 3/4 strony. Rekruter nie chce czytać wielostronicowej opowieści, tylko od razu poznać konkretne korzyści, które przyniesiesz firmie. List motywacyjny powinieneś zakończyć, wyrażając chęć spotkania oraz dodając odpowiedni zwrot grzecznościowy, np. „Z poważaniem”.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady. Zobacz też, jak wygląda ogólny wzór listu motywacyjnego.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

kreator listu motywacyjnego

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

Wciąż zastanawiasz się, czy napisać CV i list motywacyjny? W naszym poradniku brakuje jakiejś informacji? Wpisz swoje pytanie w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy.

Oceń ten artykuł: cv list motywacyjny
Średnia: 5 (4 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo