1. CV i list motywacyjny: wzory dla 50+ zawodów

CV i list motywacyjny: wzory dla 50+ zawodów

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli naprawdę chcesz dostać pracę, powinieneś zaaplikować, wysyłając CV i list motywacyjny razem. Dlaczego? Większość kandydatów wysyła tylko CV, więc dzięki listowi motywacyjnemu (nawet, gdy nie jest wymagany) od razu zwrócisz uwagę rekrutera.

W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o pisaniu CV i listów motywacyjnych. Znajdziesz tu też profesjonalne wzory CV i listów motywacyjnych oraz darmowe przykłady dla ponad 50 zawodów i ścieżek kariery. Jeśli zastosujesz nasze wskazówki, możesz być niemal pewny zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zarówno CV, jak i list motywacyjny stworzysz w kreatorze LiveCareer. Nasze szablony CV i listu są dostosowane do standardów na rynku pracy. Przygotuj dokumenty bez wysiłku.

Stwórz CV teraz

Zobacz również wzory CV dla 70+ zawodów i ścieżek kariery.

1. CV i list motywacyjny to idealny zestaw dokumentów aplikacyjnych

Napisz CV i list motywacyjny, a zwiększysz swoje szanse na pracę. Dlaczego? Eksperci Hays sugerują, że wysłanie samego życiorysu to dla rekrutera oznaka lenistwa. Brak listu motywacyjnego można według nich postawić na równi z literówkami w CV, czyli jednym z najgorszych błędów, jakie popełniają kandydaci.

Żeby ułatwić Ci stworzenie profesjonalnego zestawu dokumentów, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe przykłady. W kolejnej sekcji znajdziesz profesjonalne przykłady CV i listów motywacyjnych w 8 zestawach.

Ponadto wszystkie te dokumenty możesz przygotować w ponad 20 różnych wariantach w naszym generatorze CV i listu motywacyjnego w .doc lub PDF. Narzędzie za darmo umożliwi Ci wypróbowanie każdego szablonu, dzięki czemu z łatwością znajdziesz wariant idealny dla siebie i dopasowany do stanowiska, na które aplikujesz. Dopiero pobranie gotowych dokumentów będzie wiązało się z opłatą.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Profesjonalne CV i list motywacyjny — 7 sprawdzonych zestawów

Stonowane, kreatywne, klasyczne, nowoczesne — istnieje wiele rodzajów CV i listu motywacyjnego. Wygląd tego zestawu dokumentów podkreśla Twoją sylwetkę jako kandydata, więc warto stworzyć je na szablonach, które zaprojektowali profesjonaliści.

Nie wiesz, w jakim programie napisać CV i list motywacyjny? Oto przykłady profesjonalnych zestawów, dzięki którym dowiesz się, jak powinny wyglądać CV i list motywacyjny razem:

CV i list motywacyjny z interesującymi detalami

To jeden z najczęściej wybieranych zestawów dokumentów z naszego kreatora, zapewne dzięki temu, że wygląda estetycznie i nowocześnie. Delikatne detale kolorystyczne, ikony i pogrubienia czcionki w takim CV i liście motywacyjnym od razu zwrócą uwagę rekrutera na najważniejsze informacje na Twój temat.

STWÓRZ CV I LIST MOTYWACYJNYcv list motywacyjny

CV i list motywacyjny z pogrubieniami

Ten zestaw szablonów CV i listu motywacyjnego szczególnie polecam osobom, które aplikują do pracy w korporacji albo chcą, by ich CV nadawało się do druku. Poniższe szablony mają stonowane barwy, ale dzięki pogrubionych czcionkach rzucają się w oczy. Idealne dopasowanie nagłówków obu dokumentów sprawia, że wyglądają bardzo starannie i profesjonalnie.

STWÓRZ CV I LIST MOTYWACYJNYcv list motywacyjny

Minimalistyczne CV i list motywacyjny

Proste CV i list motywacyjny stworzone na białym tle i z użyciem niewielu dodatkowych elementów graficznych wcale nie muszą być nudne! Ten zestaw szablonów dowodzi, że wystarczy kilka szczegółów w innym kolorze, żeby nadać dokumentowi nowoczesny wygląd — i nie odciągać uwagi rekrutera od tego, co najważniejsze, czyli ich treści. W widocznych poniżej nowoczesnym CV i liście motywacyjnym masz wyjątkowo dużo miejsca na treść, więc polecam ten zestaw szczególnie tym kandydatom, którzy mają duże doświadczenie zawodowe.

STWÓRZ CV I LIST MOTYWACYJNYcv list motywacyjny

CV i list motywacyjny dla wyrazistych kandydatów

Zależy Ci, żeby się wyróżnić? Takie CV i list motywacyjny na pewno Ci w tym pomogą. CV ma rzucający się w oczy nagłówek, w którym podkreślono podsumowanie zawodowe i zdjęcie kandydata, a więc dwa elementy, które mają za zadanie pomóc Ci zapaść w pamięć rekrutera. List motywacyjny jest z kolei spokojniejszy — ale dzięki zastosowaniu tego samego koloru w nagłówku od razu wiadomo, że razem z CV stanowią komplet.

STWÓRZ CV I LIST MOTYWACYJNYcv list motywacyjny

CV i list motywacyjny dla lubiących klasykę

Ten zestaw szablonów CV i listu motywacyjnego sprawdzi się szczególnie w bardziej sformalizowanych rekrutacjach — np. do pracy w korporacji lub w banku. Dlaczego? Kontrastowe zestawienie czerni i bieli zwraca uwagę, ale zarazem podkreśla klasyczny wygląd obu dokumentów.

STWÓRZ CV I LIST MOTYWACYJNYcv list motywacyjny

CV i list motywacyjny w odcieniach niebieskiego

Oto kolejne profesjonalne CV i list motywacyjny. Dzięki zastosowaniu różnych odcieni koloru niebieskiego i dopasowanych czcionek ten zestaw szablonów bardzo dobrze sprawdzi się u kandydatów, którzy chcą podkreślić swój indywidualizm, ale zarazem zależy im na bardziej biznesowym wyglądzie dokumentów aplikacyjnych.

STWÓRZ CV I LIST MOTYWACYJNYcv list motywacyjny

CV i list motywacyjny w odcieniach szarości i żółci

Chcesz stworzyć bardziej wyraziste CV? List motywacyjny stwórz wtedy na spokojniejszym szablonie, żeby nie przytłaczać rekrutera wyglądem swoich dokumentów. Przykład poniżej idealnie pokazuje tę zależność. CV w odcieniach szarości i żółci rzuca się w oczy —  ale umiejętnie podkreśla przy tym ważne informacje na Twój temat, np. Twoje dane kontaktowe i umiejętności. Z kolei list motywacyjny nawiązuje do CV tą samą, tradycyjnie wyglądającą czcionką i dzięki temu wizualnie je dopełnia.   

STWÓRZ CV I LIST MOTYWACYJNYcv list motywacyjny

CV i list motywacyjny — wzory dla 50+ zawodów za darmo

Tyle o wyglądzie. Teraz czas na treść. Oto lista darmowych wzorów CV i listu motywacyjnego z przykładami dla różnych stanowisk, które na pewno pomogą Ci stworzyć własne dokumenty aplikacyjne:

CV i list motywacyjny — wzory dla 50+ zawodów

CV i list motywacyjny — dodatkowe przykłady i wzory za darmo

Pamiętaj, że powyższe wzory powinny być dla Ciebie jedynie inspiracją. Nie kopiuj wszystkich zawartych w nich informacji i przykładów kwalifikacji, tym bardziej jeśli sam ich nie posiadasz. Ani w liście motywacyjnym, ani w CV nie wolno kłamać — 81% rekruterów przyznaje, że spotkało się z kłamstwami w dokumentach aplikacyjnych, a aż 41% osób przyłapanych na kłamstwie traci szansę na zatrudnienie

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak napisać CV i list motywacyjny, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli na liście powyżej nie znalazłeś wzoru CV i listu motywacyjnego dla siebie i musisz stworzyć te dokumenty od zera, zastosuj nasze wskazówki.

Gdy piszesz CV 

W nagłówku listu motywacyjnego i CV umieść te same dane kontaktowe i osobowe. Bądź ostrożny — literówka w adresie e-mail lub błąd w numerze telefonu pozbawi Cię szans na pracę. W CV nie musisz z kolei podawać stanu cywilnego, płci czy też wieku. Poza tym możesz wybrać CV wzór do wypełnienia bez zdjęcia, ale jeśli decydujesz się na fotografię, spraw, by wyglądała profesjonalnie.

Następny krok to podsumowanie zawodowe w CV, czyli krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczenia i osiągnięć. Pamiętaj, że podsumowanie, tak samo jak pozostałe sekcje Twojego curriculum vitae, musi nawiązywać do wymagań zawartych w ofercie pracy.

Od razu pod podsumowaniem zawodowym powinieneś opisać w CV kompetencje twarde i miękkie. W pierwszej kolejności w CV skup się umiejętnościach specjalistycznych, ale pamiętaj, że te miękkie również są ważne — jak informuje Reuters, będą one kluczowe w rywalizacji z maszynami i automatyzacją na rynku pracy.

Następnie opisz w CV swoje doświadczenie zawodowe. Dla pracodawcy najważniejsze będą te stanowiska i obowiązki, które są związane z ofertą pracy, a także osiągnięcia zawodowe, które wymienisz w CV. Jeśli masz mało doświadczenia, możesz też wymienić w CV staże, praktyki i wolontariaty.

Potem krótko opisz w CV swoje wykształcenie. Nie musisz się zbytnio rozpisywać — wystarczy podać lata nauki, nazwę uczelni i kierunku oraz uzyskany tytuł naukowy. Niżej, w osobnej sekcji CV Zainteresowania, dodaj 1–2 zdania o Twoich pasjach i hobby.

Na samym dole dokumentu powinna znaleźć się aktualna klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli nie dołączysz jej do dokumentu, pracodawca może od razu odrzucić Twój życiorys. Skorzystaj z szablonów listu motywacyjnego, które zawierają gotowy tekst klauzuli.

Nawet jeśli przygotowujesz swoje CV na szablonach w Word / .doc, gotowy dokument zapisz i wyślij do pracodawcy w formacie PDF. Dzięki temu zyskasz pewność, że życiorys wyświetli się dokładnie w takiej formie, w jakiej go przygotowałeś.

Więcej wskazówek, jak przygotować dobre CV, które zainteresuje pracodawcę, znajdziesz w naszym poradniku: Jak napisać CV? Aktualny wzór CV do pracy.

Gdy piszesz list motywacyjny

Chcesz wysłać gotowe CV i list motywacyjny razem? Przede wszystkim pamiętaj, aby w liście nie kopiować informacji z CV. Postaraj się je rozbudować i podać konkretne przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś swoje kwalifikacje.

Już na początku listu motywacyjnego postaraj się pokazać pracodawcy, w jaki sposób pomożesz jego firmie. Warto np. napisać, jak będziesz wykorzystywał swoje kompetencje i doświadczenie podczas codziennych obowiązków.

List motywacyjny może być krótki i zajmować ok. 3/4 strony. Rekruter nie chce czytać wielostronicowej opowieści, tylko od razu poznać konkretne korzyści, które przyniesiesz firmie. To ważne również wtedy, gdy wysyłasz list motywacyjny bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska, więc nie możesz nawiązać do treści oferty pracy.

Wysłany razem z CV list motywacyjny powinieneś zakończyć, wyrażając chęć spotkania oraz dodając odpowiedni zwrot grzecznościowy, np. Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku. W niektórych przypadkach w liście motywacyjnego umieszcza się też klauzulę RODO ze zgodą na przetwarzanie danych.

Gdy list motywacyjny będzie gotowy, wyślij go do pracodawcy tym samym mailem co CV. W treści maila możesz także wspomnieć o tym, że do wiadomości załączasz CV i list motywacyjny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady. Zobacz też, jak wygląda ogólny wzór listu motywacyjnego.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Wciąż zastanawiasz się, czy lub jak napisać CV i list motywacyjny? W naszym poradniku brakuje jakiejś informacji? Wpisz swoje pytanie w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (14 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: