1. CV studenta: przykładowy wzór, jak napisać

CV studenta: przykładowy wzór, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV studenta nie musi się różnić od życiorysu kandydata, który zakończył naukę wiele lat temu. Część pracodawców preferuje młode osoby, które nie mają złych przyzwyczajeń z innych firm oraz wygórowanych oczekiwań finansowych. A przede wszystkim są chętne do nauki.

Jeśli jednak nie masz doświadczenia zawodowego, w CV studenta musisz skupić się na innych kwalifikacjach. Jak zatem zainteresować pracodawcę?

Z naszego artykułu dowiesz się, jak napisać CV studenta, które wyróżni się na tle życiorysów nawet najbardziej doświadczonych kandydatów. I znacznie zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Napisz CV studenta, korzystając z szablonu CV, który najlepiej prezentuje wszystkie zawarte w dokumencie treści. 

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

CV studenta — wzór z przykładami (dla studenta bez doświadczenia w trakcie studiów)

Paweł Kowalski

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie zawodowe

Jestem studentem III roku ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim (studia licencjackie). Odbyłem 3-miesięczne praktyki studenckie w banku Pekao, podczas których m.in. wspierałem dział sprzedaży. Swoją przyszłość zawodową wiążę z finansami, dlatego chciałbym zdobyć pierwsze doświadczenia w tej branży na stanowisku junior financial analyst w Państwa firmie. 

Umiejętności specjalistyczne

 • Word, Excel, PowerPoint — poziom średniozaawansowany
 • język angielski — poziom C1
 • podstawowa wiedza z zakresu sprzedaży produktów bankowych

Umiejętności miękkie

 • pozytywne nastawienie do pracy i chęć rozwoju w branży finansowej
 • umysł ścisły i umiejętność analitycznego myślenia
 • otwartość i łatwość w nawiązywaniu przyjacielskich relacji

Wykształcenie

2017–obecnie Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Ekonomia (studia licencjackie)

Zainteresowania

W wolnym czasie czytam książki i magazyny popularnonaukowe (głównie w języku angielskim) oraz gram w piłkę nożną (prowadzą drużynę w lidze szóstek).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: Przykładowe CV do pracy dla 45+ zawodów i ścieżek kariery (darmowe wzory).

Już wiesz, jak powinno wyglądać przykładowe CV dla studenta. Teraz krok po kroku pokażemy Ci, w jaki sposób wyróżnić poszczególne sekcje życiorysu, aby dostać dobrą pracę dla studenta.

1. Wpisz podsumowanie i cel zawodowy w CV studenta

To wciąż mało znany w Polsce, ale skuteczny sposób na wyróżnienie życiorysu zawodowego studenta. Podsumowanie to krótki opis Twoich najważniejszych umiejętności, wykształcenia, osiągnięć, doświadczeń i celów zawodowych na samej górze CV.

Przede wszystkim musisz pamiętać, aby w podsumowaniu (czyli krótkim opisie siebie w CV) w pierwszym CV skupić się na informacjach, które najbardziej interesują pracodawcę. Skąd masz wiedzieć, które kwalifikacje są najważniejsze? Po prostu dokładnie przeczytaj ofertę pracy i w pierwszej kolejności opisz te elementy, które nawiązują do wymagań w ogłoszeniu.

Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia, w podsumowaniu zawodowym studenta, jak też w CV maturzysty, skup się np. na dodatkowej działalności i osiągnięciach na uczelni, kursach i certyfikatach (np. certyfikatach angielskich Cambridge) czy też innych umiejętnościach, które zdobyłeś na własną rękę.

Podsumowanie i cel zawodowy studenta w CV — przykład

Jestem studentem III roku ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim (studia licencjackie). Odbyłem 3-miesięczne praktyki studenckie w banku Pekao, podczas których m.in. wspierałem dział sprzedaży. Swoją przyszłość zawodową wiążę z finansami, dlatego chciałbym zdobyć pierwsze doświadczenia w tej branży na stanowisku junior financial analyst w Państwa firmie. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Wyróżnij umiejętności w CV studenta

Sekcja umiejętności jest szczególnie ważna, jeśli chcesz mieć profesjonalnie napisanie CV studenta bez doświadczenia lub CV dla ucznia. Dzięki niej możesz wyróżnić się na tle kandydatów, którzy już postawili pierwsze kroki na ścieżce kariery.

W tym przypadku również pamiętaj, aby w CV skupić się na kompetencjach, o których pracodawca wspomina w ofercie. Staraj się być konkretny, podawaj nazwy programów, które znasz, pochwal się liczbami i podaj poziomy zaawansowania przy poszczególnych umiejętnościach.

Opisz zarówno kompetencje twarde, specjalistyczne, jak również umiejętności miękkie i zdolności interpersonalne. Te drugie szybko zyskują na znaczeniu, a często są nawet ważniejsze dla rekruterów.

Umiejętności w CV studenta — przykład

Umiejętności specjalistyczne

 • Word, Excel, PowerPoint — poziom średniozaawansowany
 • język angielski — poziom C1
 • podstawowa wiedza z zakresu sprzedaży produktów bankowych

Umiejętności miękkie

 • pozytywne nastawienie do pracy i chęć rozwoju w branży finansowej
 • umysł ścisły i umiejętność analitycznego myślenia
 • otwartość i łatwość w nawiązywaniu przyjacielskich relacji

3. Stwórz w CV studenta opis doświadczenia zawodowego

Oczywiście pracodawcy preferują kandydatów z doświadczeniem zawodowym w CV. Dzięki temu wiedzą, że pracownik odnajduje się w firmowym środowisku, nie ma problemu z pracą w zespole i codziennym wykonywaniem swoich obowiązków. Dlatego na początku ścieżki zawodowej warto uwzględnić nawet krótkie okresy pracy w CV.

Sekcję doświadczenia warto podzielić na kategorie — np. główne obowiązki, dodatkowe obowiązki i osiągnięcia. Pisząc CV, staraj się być jak najbardziej szczegółowy, pochwal się liczbami i największymi sukcesami.

Jeśli jednak nigdy nie pracowałeś i masz problemy ze znalezieniem pracodawcy, pomyśl o praktykach lub stażu, które będziesz mógł wpisać do CV. Nawet jeśli będą one bezpłatne. Dzięki temu zdobędziesz pierwsze doświadczenie zawodowe i będziesz miał czym pochwalić się w curriculum vitae. Poza tym pracodawcy często zatrudniają na stałe praktykantów i stażystów. Oferty dla studentów znajdziesz np. tutaj.

W sekcji doświadczenia warto też dodać referencje, czyli opinię pracodawcy o byłym pracowniku — oczywiście jeśli Twój poprzedni szef ocenia Cię pozytywnie. Jeżeli jeszcze nigdy nie pracowałeś, możesz poprosić o przygotowanie takiego dokumentu np. swojego promotora lub innego wykładowcę.

Opis doświadczenia w CV studenta — przykład

Praktyki studenckie

10.2018–01.2019 Bank Pekao

Stanowisko: Praktykant w dziale sprzedaży

Obowiązki:

 • przygotowywanie analiz i prezentacji (Excel, PowerPoint)
 • uczestnictwo w spotkaniach i przygotowywanie raportów
 • pomoc przy przygotowywaniu dokumentacji dla klientów

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. W CV studenta opisz zwięźle swoje wykształcenie

Oczywiście w idealnym CV studenta opis wykształcenia jest istotny, jednak nie musisz się przesadnie rozpisywać. Wystarczy podanie lat nauki, nazwy uczelni, wydziału i kierunku, a także uzyskanego tytułu. Jeśli jesteś w trakcie studiów, po prostu wpisz w okresie nauki 2018–obecnie.

Jeśli jesteś studentem lub absolwentem wyższej uczelni, nie musisz wpisywać w nowoczesnym CV informacji o liceum, a tym bardziej gimnazjum czy podstawówce. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy któraś z tych szkół ma ścisły związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

Dodatkowo w opisie wykształcenia w CV możesz podać średnią ocen — oczywiście jeśli jest się czym pochwalić. Możesz także wpisać tytuł pracy dyplomowej — jeśli ma on związek z interesującą Cię ofertą pracy lub daną branżą. A jeżeli jesteś w trakcie studiów II stopnia stopnia, możesz pochwalić się już zdobytym tytułem naukowym w CV (np. w CV inżyniera).

CV studenta w trakcie studiów — wzór opisu wykształcenia

2017–obecnie Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Ekonomia (studia licencjackie)

Zobacz też, jak wpisać w CV nieukończone studia.

5. W CV studenta dodaj także zainteresowania

Wielu osobom wydaje się, że w dobrym CV nie ma sensu wpisywać zainteresowań. To błąd. Szczególnie jeśli jesteś studentem bez doświadczenia i chcesz się jakoś wyróżnić. Zainteresowania mogą Ci w tym pomóc! W jaki sposób?

Po prostu musisz dopasować opis hobby do oferty pracy. Jeśli pracodawca szuka kogoś z płynnym angielskim, a Ty lubisz czytać książki w tym języku, koniecznie o tym wspomnij. Oczywiście nie można kłamać i koloryzować rzeczywistości — szybko zostanie to zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Po prostu wybierz te pasje i zainteresowania, które pasują do danego ogłoszenia.

Przykładowe CV studenta — wzór opisu zainteresowań

W wolnym czasie czytam książki i magazyny popularnonaukowe (głównie w języku angielskim) oraz gram w piłkę nożną (prowadzą drużynę w lidze szóstek).

6. O czym jeszcze pamiętać, pisząc CV studenta?

Na samym dole dokumentu, pod opisem zainteresowań, powinieneś dodać klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jej brzmienie znajdziesz we wzorze CV studenta na początku tego artykułu.

Postaraj się zmieścić CV na 1 kartce A4. Dlaczego to takie ważne? Po prostu rekruterzy na co dzień otrzymują setki CV i nie mają czasu przeglądać wielostronicowych dokumentów. 

Gotowe CV, pobierz i wyślij je w najbardziej profesjonalnym formacie — PDF. Taki dokument możesz łatwo stworzyć w kreatorze CV online. Dzięki generatorowi nie będziesz musiał się także martwić formatowaniem życiorysu — będzie on zawsze wyglądał estetycznie i profesjonalnie. Również jeśli będziesz chciał przygotować kreatywne CVklasyczne CV czy proste CV.

Zobacz też, jak napisać list motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej, list motywacyjny do promotora oraz CV absolwenta liceum.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

 

Jak powinno wyglądać CV studenta?

Wzorowe CV studenta powinno wyglądać tak samo jak każdy profesjonalny życiorys. Idealny dokument powinien być krótki (najlepiej na 1 strone A4), czytelny i podzielony na sekcje. A żeby był skuteczny, musi nawiązywać do treści ogłoszenia o pracę. Taki życiorys bez trudu przygotujesz w kreatorze CV LiveCareer.

Jakie umiejętności wpisać w CV studenta?

W swoim CV powinieneś zawrzeć tylko te cechy charakteru i umiejętności, które przydadzą Ci się na nowym stanowisku. Oczywiście pod warunkiem, że naprawdę je posiadasz, bo kłamanie w CV to bardzo zły pomysł. Opisując swoje kwalifikacje, używaj słów i zwrotów podanych w ofercie pracy — dzięki temu rekruter uzna, że jesteś idealnym kandydatem.

Co napisać w podsumowaniu CV bez doświadczenia?

W tej rubryce skup się na informacjach najbardziej istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Napisz, kim jesteś, jakie masz plany zawodowe i dlaczego aplikujesz do tej konkretnej firmy. W tym miejscu wymień swoje kluczowe atuty z CV: najważniejsze umiejętności i osiągnięcie (np. ze studiów lub wolontariatu).

Jak urozmaicić swoje CV?

Najlepszym sposobem na urozmaicenie życiorysu jest zastosowanie atrakcyjnego szablonu CV. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnych programów i narzędzi — darmowe szablony CV mają gorszą jakość i są częściej wybierane przez kandydatów, więc trudniej się wyróżnić. Bądź jednak ostrożny — zbyt kolorowe i kreatywne CV może wyglądać śmiesznie, a w konsekwencji odstraszyć rekrutera. 

Jak napisać list motywacyjny studenta?

Przede wszystkim pamiętaj, by w liście motywacyjnym nie powtarzać słowo w słowo swojego CV, a jedynie rozwinąć te informacje, które są najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy lub w jakiś sposób Cię wyróżniają. Możesz np. wyjaśnić, jak w praktyce wykorzystujesz swoje kwalifikacje zawodowe i dlaczego zależy Ci na pracy w danej firmie. Skup się na tym, co możesz wnieść do danej organizacji.

Już wiesz, jak napisać CV studenta, które pozwoli Ci zyskać przewagę nad innymi kandydatami (nawet tymi bardziej doświadczonymi). Jeśli jednak wciąż masz jakieś wątpliwości, możesz śmiało zadać swoje pytania w komentarzu pod artykułem. Postaramy się pomóc.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv studenta

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.45  (22 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: