1. List motywacyjny po rosyjsku — wzór i praktyczne wskazówki

List motywacyjny po rosyjsku — wzór i praktyczne wskazówki

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Napisanie listu motywacyjnego po rosyjsku może być wyzwaniem — i to nie tylko ze względu na język. Tymczasem jest to często jedno z podstawowych wymagań, jakie należy spełnić, aplikując do pracy w Rosji.

W tym artykule zobaczysz profesjonalny wzór listu motywacyjnego po rosyjsku. Podpowiem Ci też, jak samodzielnie napisać мотивационное письмо, by zrobić dobre wrażenie na rekruterach i szybciej dostać pracę.

W kreatorze LiveCareer twój list napisze się sam. Wybierz jeden z ponad 20 szablonów listu motywacyjnego, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Znajdź też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

List motywacyjny po rosyjsku — wzór

Андрей Ковальский

Телефон: +7 756 388 956

Эл. почта: andrzej.kowalski@gmail.com

Анна Иванова

Менеджер по персоналу

IT Masters

ул. Белая 20, кв. 84

Москва

123123123Уважаемая госпожа Иванова!

Я рад подать заявку на должность специалиста администрации в Вашей компании.

У меня более 3 лет опыта работы на аналогичной должности и я очень хорошо знаком со спецификой этой деятельности. Как энтузиаст новых технологий, я хотел бы развиваться в IT-индустрии, поэтому буду рад присоединиться к Вашей команде.

Ниже приведены 3 причины, по которым я верю, что подхожу на эту должность.

Я уверенный пользователь пакета Microsoft Office — в июне 2019 года я закончил курс по программе Excel на среднем уровне и буду рад использовать полученные таким образом знания на благо Вашей компании.

Я свободно говорю на английском языке, о чем свидетельствует получение мною сертификата CPE (уровень C2). В свободное время я люблю смотреть фильмы и сериалы на английском языке. Благодаря этому у меня не будет проблем с пониманием англоязычных коллег.

Я энергичный и организованный человек. Умею расставлять приоритеты — на предыдущей должности мне часто приходилось делать доклады и презентации в сжатые сроки. Я верю, что этот навык позволит мне быть хорошим и эффективным сотрудником для Вашей компании. 

Я буду рад встретиться с Вами во время собеседования, чтобы более подробно рассказать о себе и ответить на все Ваши вопросы. Если Вас заинтересует моя кандидатура, пожалуйста, свяжитесь со мной по телефону или электронной почте.

С уважением,

Андрей Ковальский

Powyższy list motywacyjny po rosyjsku dobrze pokazuje, jakie elementy powinny znaleźć się w takim dokumencie. Wyślij go razem z profesjonalnym CV po rosyjsku, a z pewnością szybciej dostaniesz pracę.

Zobacz też, co wpisujemy w CVjak napisać CV po ukraińsku.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Jak napisać list motywacyjny po rosyjsku?

Pisanie listu motywacyjnego po rosyjsku zacznij od podania swoich danych osobowych i kontaktowych (tych samych co w CV): imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu e-mail. Jeżeli aplikujesz do pracy na terytorium Federacji Rosyjskiej, niżej możesz umieścić też link do swojego profilu na serwisie hh — czyli rosyjskiego odpowiednika serwisu LinkedIn (nie jest to jednak konieczne).

Niżej podaj dane adresata: imię, nazwisko i stanowisko rekrutera (możesz je znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa), a także pełną nazwę i adres firmy. Pamiętaj, że rosyjski obyczaj wymusza nieco inne adresowanie listów niż w Polsce — najpierw należy podać ulicę i numer budynku, potem nazwę miasta, a dopiero na końcu kod pocztowy.

No dobrze — ale jak napisać dobry list motywacyjny po rosyjsku, który da Ci pracę? Przede wszystkim zapomnij o nudnych wstępach, w których przedstawiasz się z imienia i nazwiska, a potem przytaczasz numer referencyjny ogłoszenia o pracę — nawet jeśli zauważyłeś, że każdy rosyjski list znaleziony w internecie zaczyna się właśnie w ten sposób. Skuteczny list motywacyjny powinien być krótki i konkretny, żeby rekruter przeczytał go do końca, dlatego takie zdania mogą Ci tylko zaszkodzić.

W zamian za to już na początku listu motywacyjnego podaj pełną nazwę stanowiska, na które aplikujesz (możesz wyróżnić je grubszą czcionką), a potem wymień swój największy atut z CV — np. długi staż zawodowy lub kluczowe osiągnięcie w Twojej karierze. Może to być chociażby usprawnienie jakiegoś procesu, nagroda pracownicza, pozytywne opinie klientów czy szybki awans. Dzięki temu łatwiej wyróżnisz się na tle kandydatów o podobnych kwalifikacjach.

W dalszej części listu motywacyjnego po rosyjsku pokaż pracodawcy, co konkretnie możesz mu zaoferować. W tym celu wymień 2 lub 3 najważniejsze umiejętności z Twojego CV i pokaż, w jaki sposób pomogą Ci w pracy. Nie zapomnij o kompetencjach miękkich, ponieważ są one coraz ważniejsze dla pracodawców. Pochwal się też ukończonymi kursami i posiadanymi certyfikatami albo podaj przykład sytuacji, w której wykorzystałeś daną cechę lub umiejętność. Dzięki temu wypadniesz bardziej wiarygodnie!

Zadbaj też o profesjonalne zakończenie listu motywacyjnego. Wykorzystaj zdania i zwroty typowe dla formalnego listu (np. С уважением) i zaznacz, że chętnie weźmiesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Możesz też podziękować rekruterowi za poświęcony czas albo zaproponować rozwiązanie konkretnego problemu — w ten sposób pokażesz, że zależy Ci na tym konkretnym stanowisku i nie wysyłasz swoich dokumentów masowo.

Zadbaj też o elegancki i profesjonalny wygląd listu motywacyjnego po rosyjsku. Pamiętaj o odpowiednim formatowaniu, m.in. o odstępach między akapitami i czytelnej czcionce, a gotowy dokument zapisz i wyślij do pracodawcy w formacie PDF. Pamiętaj, że szablon listu motywacyjnego powinien pasować wyglądem do szablonu CV — dzięki temu Twoja aplikacja będzie wyglądać profesjonalnie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Masz dodatkowe pytania na temat pisania listu motywacyjnego po rosyjsku? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny po rosyjsku

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: