1. List motywacyjny leśnik: wzór i praktyczne porady, jak napisać

List motywacyjny leśnik: wzór i praktyczne porady, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Myślisz, że pozytywny wynik egzaminu stażowego wystarczy, by dostać pracę w Lasach Państwowych? To nieprawda — najpierw będziesz musiał przygotować wiele różnych dokumentów oraz ich kserokopie, a niekiedy napisać też CV i list motywacyjny leśnika. 

W tym artykule pokażę Ci, jak stworzyć ten ostatni dokument. Zobaczysz wzór listu motywacyjnego leśnika i dowiesz się, co powinien zawierać. Dzięki temu z łatwością wyróżnisz się na tle innych kandydatów i zrobisz dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Nie musisz w ogóle męczyć się z przygotowaniem listu motywacyjnego leśnika. Wybierz szablon listu motywacyjnego, odpowiedz na kilka prostych pytań, a kreator LiveCareer w mgnieniu oka wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla innych zawodów.

List motywacyjny leśnik — wzór

Miejscowość, data

Mirosław Dąb

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. Dyrektor)

Nazwa instytucji

Adres instytucji

Szanowny Panie,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko podleśniczego w Nadleśnictwie Zamrzenica.

W ciągu ostatnich 9 miesięcy odbywałem staż w Nadleśnictwie Nowy Targ, który zakończyłem z najwyższą możliwą oceną (10). W tym czasie poznałem specyfikę tej pracy i zdobyłem praktyczną wiedzę, która umożliwi mi sprawne wykonywanie obowiązków — m.in. dokonywanie pomiarów oraz zabezpieczanie przeciwpożarowe lasów.

Jako inżynier leśnictwa mam również niezbędne podstawy teoretyczne. Podczas studiów na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie dobrze poznałem zagadnienia z zakresu funkcjonowania ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej (w tym akty prawne). To umożliwi mi odpowiedzialne podejmowanie decyzji podczas wykonywania obowiązków podleśniczego.

Ponadto wyróżnia mnie wysoka sprawność fizyczna — w wolnym czasie chętnie uprawiam sport (gram w tenisa i biegam). Wierzę, że dzięki temu będę wydajnym pracownikiem, który czerpie przyjemność ze swojej pracy.

Chętnie spotkam się z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby zaprezentować swoje umiejętności oraz odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania.

Z poważaniem

Mirosław Dąb

[Twój odręczny podpis]

Już wiesz, jak wygląda ogólny wzór listu motywacyjnego leśnika. Teraz podpowiem Ci, co warto w nim napisać, by zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Jak napisać list motywacyjny leśnika krok po kroku?

Mimo że podstawowym dokumentem aplikacyjnym do pracy w Służbie Leśnej pozostaje curriculum vitae, w wielu ofertach pojawia się również wymóg przesłania listu motywacyjnego. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego — większość instytucji publicznych wymaga go od kandydatów do pracy. Ale jak napisać list motywacyjny, który nie będzie jedynie formalnością i zainteresuje pracodawcę?

Przede wszystkim pamiętaj, że większość kandydatów do pracy Służbie Leśnej posiada podobne kwalifikacje, określone w Zarządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dn. 27 maja 1992 r. Jeśli więc chcesz zostać zapamiętany, w liście motywacyjnym leśnika musisz opisać cechy i osiągnięcia, które Cię wyróżniają — np. wzorowy wynik egzaminu stażowego, pochwałę od dotychczasowego pracodawcy, umiejętności miękkie czy ukończenie studiów (wymagane jest wykształcenie minimum średnie).

Dlatego już w pierwszych zdaniach listu motywacyjnego pochwal się największymi atutami z Twojego CV. A jeśli to możliwe, używaj cyfr i pogrubień — w ten sposób Twój dokument będzie łatwiejszy w odbiorze. Możesz np. wspomnieć o dotychczasowym doświadczeniu lub podkreślić, że praca na rzecz ochrony przyrody to Twoja pasja, którą nieustannie rozwijasz. To bardzo ważne — obecnie w Polsce jest wielu specjalistów ds. rolnictwa i leśnictwa, co przekłada się na mniejszą liczbę ofert oraz większą selekcję kandydatów.

Pamiętaj jednak, że nikt nie lubi czytać zbyt długich dokumentów. Dlatego krótki list motywacyjny leśnika w zupełności wystarczy (zmieść się na jednej stronie A4). Aby ograniczyć liczbę znaków, postaraj się umiejętnie rozwinąć w nim kluczowe informacje z życiorysu zawodowego, zamiast powtarzać słowo w słowo wszystko, co już tam napisałeś.

Aby Twój dokument był atrakcyjny, nawiąż w nim do wymagań zawartych w ofercie pracy. Oczywiście ani w liście motywacyjnym leśnika, ani w CV nie możesz kłamać — to nie ma sensu, ponieważ pracodawca dokładnie sprawdzi wszystkie przesłane przez Ciebie dokumenty. Po prostu zastanów się, które cechy i kwalifikacje już posiadasz i to właśnie na nich skup się w liście motywacyjnym.

Następnie zakończ swój list motywacyjny leśnika, używając odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Możesz też podziękować pracodawcy za poświęcony Ci czas lub wyrazić gotowość na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej — w ten sposób nakłonisz go, by odpowiedział na Twoje zgłoszenie. Na końcu odręcznie podpisz list motywacyjny (nie jest to wymóg, jeśli przesyłasz list motywacyjny i CV e-mailem).

Ale pamiętaj, że nawet bardzo dobry list motywacyjny nie wystarczy, by dostać pracę. Żeby było to możliwe, do swojej aplikacji musisz załączyć równie dobre CV oraz spełnić wszystkie wymogi formalne.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Masz więcej pytań na temat listu motywacyjnego leśnika? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny lesnik

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: