1. List motywacyjny do urzędu bez doświadczenia - wzór i porady

List motywacyjny do urzędu bez doświadczenia - wzór i porady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli chcesz zostać urzędnikiem, musisz napisać CV i list motywacyjny. Brak doświadczenia nie zawsze jest przeszkodą do podjęcia pracy w administracji — często wystarczy wykształcenie średnie, chęć nauki i umiejętności miękkie. Ale żeby dostać pierwszą pracę w urzędzie, swoje dokumenty musisz napisać perfekcyjnie.

Za chwilę zobaczysz przykładowy wzór listu motywacyjnego do urzędu bez doświadczenia. Dowiesz się też, jak samodzielnie go napisać, by zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.

Twój list motywacyjny do urzędu napisze się sam — jeśli skorzystasz z gotowego szablonu listu motywacyjnego w naszym kreatorze. Odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i zawodów.

Przeczytaj też inne nasze poradniki:

List motywacyjny do urzędu bez doświadczenia — wzór

Miejscowość, data

Elżbieta Okienko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. Naczelnik)

Nazwa urzędu

Adres urzęduSzanowny Panie Naczelniku,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko referenta w Dziale Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Ostrołęce. Wierzę, że moja wiedza i umiejętności pozwolą mi być dobrym i efektywnym pracownikiem.

Oto trzy powody, dla których uważam, że sprawdzę się na stanowisku referenta.

  1. Na studiach licencjackich z zakresu administracji bardzo dobrze poznałam ustawę o ordynacji podatkowej. Dzięki temu wdrożenie mnie do pracy potrwa krócej i szybciej będę mogła zająć się moimi docelowymi obowiązkami.

  2. Jestem osobą odporną na stres i komunikatywną — wykładowcy chwalili mnie m.in. za umiejętność jasnego tłumaczenia zawiłych kwestii, co udowodniłam w trakcie swojego wykładu na konferencji naukowej Wydziału Prawa i Administracji. Dzięki tym cechom będę w stanie bezproblemowo porozumieć się z petentami.

  3. Spełniam wszystkie wymogi formalne niezbędne do pracy w zawodzie — m.in. posiadanie polskiego obywatelstwa, niekaralność i odpowiednie wykształcenie, co potwierdzają załączone przeze mnie dokumenty.

Chętnie wezmę udział w rozmowie kwalifikacyjnej, w trakcie której szerzej opowiem o swoich kwalifikacjach i odpowiem na Pana pytania.

Z wyrazami szacunku

Elżbieta Okienko

Stwórz list motywacyjny teraz

Jak napisać list motywacyjny do urzędu bez doświadczenia?

  1. List motywacyjny do urzędu bez doświadczenia zaadresuj bezpośrednio do dyrektora lub naczelnika wybranej placówki. W ten sposób już na starcie zyskasz kilka cennych punktów.
  2. Napisz krótki i rzeczowy wstęp do listu motywacyjnego. Wyjaśnij, na jakie stanowisko aplikujesz i w którym urzędzie. Nie informuj, skąd dowiedziałeś się o ofercie pracy — w zamian za to zapewnij o swojej skuteczności.
  3. W paru podpunktach wyjaśnij, dlaczego warto Cię zatrudnić, nawet jeśli wysyłasz list motywacyjny bez doświadczenia. W tym miejscu możesz wspomnieć np. o swoim wykształceniu, dodatkowych kursach i umiejętnościach miękkich. Wyjaśnij, co dzięki nim zyska pracodawca, gdy Cię zatrudni.
  4. Używaj w liście motywacyjnym zwrotów formalnych Szanowna Pani/Szanowny Panie, Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku. To będzie świadczyć o Twoim profesjonalizmie i szacunku wobec adresata.
  5. Zakończ list motywacyjny, wyrażając swoją gotowość do udziału w rekrutacji. 

Na podstawie naszych porad i wzoru listu motywacyjnego do urzędu bez doświadczenia możesz teraz napisać własny dokument. Żeby wyglądał profesjonalnie, skorzystaj z kreatora listu motywacyjnego.

Pamiętaj, że do swojej aplikacji powinieneś również załączyć podanie o pracę i/lub CV (szczegóły znajdziesz w ofercie pracy). W przygotowaniu życiorysu zawodowego pomoże Ci nasz generator CV.

Zobacz też wzór podania o pracę dla pracownika biurowego.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Piszesz list motywacyjny do urzędu bez doświadczenia, ale chcesz wiedzieć więcej? Zadaj mi pytanie w komentarzu pod tym artykułem — chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny do urzedu bez doswiadczenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: