1. List motywacyjny do żłobka: wzór dla opiekunki lub opiekuna

List motywacyjny do żłobka: wzór dla opiekunki lub opiekuna

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Dobry list motywacyjny do żłobka powinien prezentować Cię jako osobę ciepłą, odpowiedzialną, cierpliwą, empatyczną i kreatywną. Jeśli stworzysz atrakcyjny dokument i pokażesz w nim te cechy, istnieje spora szansa, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jak to zrobić?

Poniżej zobaczysz przykładowy wzór listu motywacyjnego dla opiekunki w żłobku. Podpowiem Ci też, jak krok po kroku napisać własny dokument — również gdy nie masz doświadczenia. Dzięki temu Twoje szanse na dostanie pracy znacznie wzrosną.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Sprawdź też inne poradniki dla zawodów z tej branży:

List motywacyjny do żłobka — wzór

Miejscowość, data

Karolina Kołyska-Bujak

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. Dyrektor)

Nazwa żłobka

Adres żłobka

Szanowna Pani,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko opiekuna dziecięcego w żłobku „Gucio” w Szczecinie. Wierzę, że moje umiejętności oraz 3-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku w publicznej placówce pozwolą mi sprostać Państwa oczekiwaniom.

Poniżej przedstawiam trzy powody, dla których uważam, że warto mnie zatrudnić.

  1. Jestem osobą energiczną, pozytywnie nastawioną do dzieci i zaangażowaną — w grudniu 2022 roku dostałam 100% pozytywnych odpowiedzi w ankiecie badającej satysfakcję rodziców. Wierzę, że równie dobre efekty osiągnę w pracy dla Państwa.
  2. Mówię płynnie po angielsku, czego dowodzi mój certyfikat Cambridge B2 First z sierpnia 2022 roku. Dzięki temu bez trudu będę porozumiewać się również z anglojęzycznymi dziećmi i ich rodzicami.
  3. Mam zdolności plastyczne (ukończyłam podstawowy kurs rysunku) oraz doświadczenie w organizacji i prowadzeniu zajęć na zewnątrz. Dzięki temu będę mogła lepiej zadbać o rozwój dzieci w tym zakresie.

Z przyjemnością spotkam się z Panią osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moich kwalifikacjach i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Z wyrazami szacunku

Karolina Kołyska-Bujak

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

1. Jak napisać list motywacyjny do pracy w żłobku [też bez doświadczenia]?

Barometr zawodów wskazuje, że profesje opiekunki dziecięcej oraz wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych znajdują się w równowadze. Niestety, liczba żłobków w Polsce — mimo że od kilku lat systematycznie wzrasta — wciąż jest zbyt mała, by każdy profesjonalnie przygotowany opiekun mógł dostać pracę w takiej placówce.

Co to oznacza dla Ciebie? Otóż jeśli chcesz dostać atrakcyjną posadę na dobrych warunkach, musisz się trochę bardziej postarać. A dobry list motywacyjny do pracy w żłobku może skutecznie przekonać pracodawcę do Twojej kandydatury (o ile wyślesz go razem z profesjonalnym CV). Jak to zrobić?

List motywacyjny do żłobka zacznij od podania miejscowości i daty składania aplikacji oraz swoich danych osobowych i kontaktowych — tych samych co w CV. Dokument zaadresuj bezpośrednio do dyrektora placówki — badania dowodzą, że gdy słyszymy lub widzimy swoje imię, rośnie nasza uważność i zdolność zapamiętywania. Na pewno znasz to z własnego doświadczenia.

We wstępie do listu motywacyjnego napisz, na jakie stanowisko i do której placówki aplikujesz. W tym miejscu możesz też wymienić swój największy atut z CV, który zachęci pracodawcę do przeczytania reszty dokumentu — np. długie doświadczenie lub kluczowe kompetencje w pracy opiekunki do dzieci.

W dalszej części listu wymień maksymalnie cztery powody, dla których warto Cię zatrudnić. Tutaj możesz pochwalić się swoimi umiejętnościami, osiągnięciami zawodowymi i doświadczeniem. Przy każdym z punktów dokładnie wyjaśnij, w jaki sposób opisywane przez Ciebie kompetencje przełożą się na rozwój dzieci, zadowolenie rodziców lub sukces placówki.

Jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego, w tym miejscu wymień swoje pozytywne cechy charakteru, umiejętności miękkie oraz ukończone kursy lub szkolenia, które przydadzą Ci się w pracy w żłobku. Podkreśl, że posiadasz uprawnienia do pracy z dziećmi, a opieka nad maluchami to Twój cel zawodowy, który właśnie realizujesz.

Jednak pamiętaj, by w treści listu każdorazowo nawiązać do konkretnej oferty pracy. Zobacz, na co pracodawca zwrócił szczególną uwagę i napisz list motywacyjny opiekunki do żłobka w taki sposób, by pokazać, że potrafisz te oczekiwania spełnić.

Następnie zakończ list motywacyjny do żłobka, podkreślając chęć udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Gotowy dokument podpisz imieniem i nazwiskiem.

2. O czym jeszcze pamiętać, pisząc list motywacyjny do żłobka?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią formę i długość listu motywacyjnego żłobka.

Idealny dokument nie powinien przekraczać 1 strony A4 ani powtarzać słowo w słowo treści podanych w CV. Najlepiej rozwinąć kilka wybranych informacji z życiorysu, przedstawiając pracodawcy konkretne korzyści wynikające z Twojej pracy.

Pamiętaj też o stosowaniu zwrotów typowych dla listu motywacyjnego — np. Szanowna Pani/Szanowny Panie/Szanowni Państwo, Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem. Nawet jeśli za jakiś czas przejdziesz z przełożonymi na „ty”, na etapie rekrutacji powinieneś pokazać klasę i wysoką kulturę osobistą — zwłaszcza że te cechy są bardzo istotne w późniejszych kontaktach z rodzicami.

Żeby Twój list motywacyjny do pracy w żłobku wyglądał atrakcyjniej, możesz skorzystać z gotowych szablonów listów motywacyjnych (które wyglądem pasują do wybranego przez Ciebie szablonu CV) oraz pogrubić kluczowe fragmenty tekstu. Ten prosty zabieg sprawi, że uwaga rekrutera od razu skupi się na najważniejszych kwestiach i zachęci go do przeczytania reszty.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Jeśli chcesz skomentować artykuł lub podzielić się doświadczeniami z pracy w żłobku, możesz to zrobić na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny do zlobka

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: