1. List motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej - jak napisać?

List motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej - jak napisać?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Dobry list motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej (np. liceum) to Twoja wizytówka. Aby dyrekcja chętniej przyjęła Cię do grona uczniów, powinieneś pokazać, że jesteś osobą utalentowaną, sumienną i nastawioną na cel. Jak to zrobić?

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak krok po kroku napisać list motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej. Pokażę Ci przykładowy wzór takiego dokumentu i wyjaśnię, co zrobić, by łatwiej wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Twój list motywacyjny napisze się sam — wybierz szablon listu motywacyjnego, a potem zdaj się na pomoc kreatora dokumentów aplikacyjnych LiveCareer. 

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też podobne wzory CV i listów motywacyjnych:

List motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej — przykładowy wzór

Miejscowość, data

Martyna Staranna

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Urszuli Kochanowskiej w Kozienicach

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. Dyrektor)

Nazwa szkoły

Adres szkołySzanowna Pani Dyrektor,

zwracam się z prośbą o przyjęcie mnie w poczet uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Wierzę, że moje umiejętności plastyczne, kreatywność i sumienność pozwolą mi czerpać z zajęć maksymalnie dużo, a w przyszłości godnie reprezentować Państwa szkołę.

Oto trzy powody, dla których uważam, że warto przyjąć mnie do grona uczniów.

  1. Rysunek i malarstwo to moja pasja i to z nimi zamierzam związać swoją przyszłość zawodową — po ukończeniu liceum planuję studiować w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  2. W ubiegłym roku szkolnym otrzymałam wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży w kategorii wiekowej 12-14 lat (za pracę pt. Kompozycja IV). Wierzę, że wysoki poziom nauczania w Pani liceum umożliwi mi osiągnięcie kolejnych sukcesów.

  3. Jestem osobą sumienną, zaangażowaną i odpowiedzialną — moja średnia ocen na zakończenie VIII klasy wyniosła 4.7. Jako uczennica I klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych chciałabym ten wynik powtórzyć.

Z przyjemnością wezmę udział w procesie rekrutacyjnym oraz egzaminie wstępnym. Do niniejszego listu załączam też wybrane prace plastyczne mojego autorstwa.

Z wyrazami szacunku

Martyna Staranna

Stwórz list motywacyjny teraz

Jak napisać list motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej?

  1. Napisz krótki wstęp do listu motywacyjnego, w którym wyjaśnisz, dlaczego aplikujesz do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
  2. Przedstaw krótko kilka argumentów, które przemawiają za tym, że warto przyjąć Cię do danej szkoły. Możesz wspomnieć m.in. o swoich sukcesach edukacyjnych, wolontariacie lub pasji, która pokrywa się z programem nauczania w danej szkole.
  3. Używaj zwrotów grzecznościowych typowych dla formalnej korespondencji — np. Szanowna Pani Dyrektor, Z poważaniem i/lub Z wyrazami szacunku. W ten sposób dowiedziesz swojej dojrzałości i wysokiej kultury osobistej.
  4. Zakończ list motywacyjny, podkreślając swoją gotowość do udziału w rekrutacji i egzaminach (o ile szkoła takie prowadzi).

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej — na tej podstawie możesz teraz stworzyć własny dokument. Aby Twój dokument wyglądał starannie i profesjonalnie, skorzystaj z kreatora listu motywacyjnego. A jeśli dana szkoła tego wymaga, do swojej aplikacji możesz również załączyć CV — w jego napisaniu pomoże Ci generator CV LiveCareer.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Masz dodatkowe pytania o list motywacyjny do szkoły ponadpodstawowej? Napisz je na forum poniżej — chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny do szkoly ponadpodstawowej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.8  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: