1. Zainteresowania w CV - przykłady 11 ciekawych hobby do CV

Zainteresowania w CV - przykłady 11 ciekawych hobby do CV

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Hobby dużo mówi o pracowniku. Warto więc wpisać do CV zainteresowania, które są powiązane z tym, czym zajmujesz się zawodowo, a nie generyczne i ogólne pasje. Zainteresowania w CV są szczególnie ważne, gdy wchodzisz na rynek pracy i nie możesz jeszcze pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym.

 

Interesująco opisane hobby w CV będzie Twoim atutem. Ale w jaki sposób zaintrygować pracodawcę i przedstawić się w pozytywnym świetle? Za chwilę dowiesz się, jakie mogą być zainteresowania do CV i poznasz praktyczne triki, dzięki którym opis hobby zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Zainteresowania w CV — czy musisz je wpisać? Czy warto to zrobić?

 

Oczywiście, wpisanie do CV zainteresowań nie jest wymogiem. Twój życiorys nie zostanie odrzucony, jeśli nie dodasz do niego listy swoich hobby.

 

Jest to jednak świetna okazja, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Poprzez umiejętny opis zainteresowań w CV można pokazać pracodawcy, że jesteś pasjonatem i nieprzypadkowo zainteresowała Cię właśnie ta oferta pracy.

 

Pamiętaj, że podczas rekrutacji pracodawcy otrzymują dziesiątki, a nawet setki dokumentów aplikacyjnych. Dlatego musisz zrobić wszystko, aby rekruter zapamiętał właśnie Ciebie. Ciekawy opis zainteresowań w CV, czyli taki, który jest dopasowany do ogłoszenia, to jeden ze sposobów na wyróżnienie się.

 

Ponadto może się też okazać, że pracodawca ma podobne zainteresowania — wtedy dużo chętniej zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną w celu zadania pytań. To całkowicie zrozumiałe — zazwyczaj chcemy otaczać się ludźmi, którzy mają takie same pasje.

 

2. Jak ciekawie opisać w CV zainteresowania? Przykłady

 

W pierwszej kolejności skup się na tych pasjach i zainteresowaniach, które w jakiś sposób są związane z branżą czy też stanowiskiem, o które się ubiegasz. W ten sposób pokażesz rekruterowi, że praca będzie dla Ciebie nie tylko obowiązkiem, ale również będziesz z niej czerpał przyjemność. Takie zainteresowania możesz opisać nawet w liście motywacyjnym, bo pracodawcy uwielbiają pasjonatów.

 

Natomiast unikaj wpisywania do CV i listu ogólnych, oklepanych zainteresowań, takich jak „książki”, „film”, „muzyka” lub „sport”. Takie hobby wpisuje wielu kandydatów i w ten sposób nie masz szans na zdobycie nad nimi przewagi. Bądź bardziej szczegółowy i oryginalny. Przykładowo, możesz napisać, jaką dokładnie muzyką się interesujesz i jak realizujesz tę pasję (np. kolekcjonując płyty winylowe).

 

Musisz też pamiętać, że kłamstwo lub koloryzowanie rzeczywistości w CV prawdopodobnie wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego nie warto podawać „prestiżowych”, ale zmyślonych zainteresowań. Jeśli np. wpisałeś w CV „literatura wojenna z okresu I i II wojny światowej”, to możesz spodziewać się pytania o to, jakąś książkę o tej tematyce ostatnio czytałeś.

 

Twój opis zainteresowań w CV powinien być także spójny z innymi sekcjami dokumentu — np. umiejętnościami czy sekcją CV O mnie. Jeśli podałeś w życiorysie, że dobrze radzisz sobie z pracą grupową, potwierdzi to uprawianie sportów zespołowych, np. w drużynie w lidze szóstek piłkarskich. Hobby w CV mogą również dobrze podkreślić Twoje ważne dla pracodawcy cechy charakteru, np. kreatywność. Przyłóż się do pisania tej sekcji, zwłaszcza gdy jesteś na początku drogi zawodowej i przygotowujesz np. CV studenta.

 

Umiejętność radzenia sobie ze stresem mogą uwiarygodnić sporty ekstremalne, a kompetencje analityczne i umiejętność planowania — granie w gry strategiczne. Z kolei znajomość angielskiego możesz zasygnalizować informacją, że czytasz książki w tym języku.

 

Dodatkowo możesz spróbować „oszukać system”. Jeśli wiesz, kto prowadzi rekrutację na interesujące Cię stanowisko, odszukaj tę osobę na LinkedIn i sprawdź, czym się pasjonuje. Być może macie wspólne hobby. W takiej sytuacji koniecznie wspomnij o tych zainteresowaniach w swoim wzorze CV.

 

A czego unikać przy tworzeniu sekcji zainteresowania w dobrym CV? Przede wszystkim pisania o swoich poglądach — np. religijnych i politycznych. Nie wspominaj też o hobby, które mogą się źle kojarzyć — np. polowanie czy też kolekcjonowanie broni. Nigdy nie wiesz, kto będzie czytał Twoje CV.

 

3. Jak długi powinien być opis zainteresowań w CV? Gdzie wpisać do CV hobby?

 

Na szczęście nie musisz się zbytnio rozpisywać. Zainteresowania wystarczy opisać w 2–3 zdaniach. Pamiętaj, że w idealnym CV wszystkie najważniejsze informacje (podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie) powinny znaleźć się na pierwszej stronie. Dlatego warto oszczędzać cenne miejsce.

 

Opis zainteresowań w CV klasycznym powinien znaleźć się na samym dole (idealnie, jeśli zmieścisz się na jednej kartce A4). Najłatwiej dodać go w kreatorze CV. Niżej wpisuje ewentualnie dodatkowe informacje w CV i  klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych z CV.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

4. Zainteresowania w CV — przykłady do wykorzystania

 

Poznałeś już teorię przygotowania ciekawego opisu zainteresowań, które podkreślą Twoje atuty w CV. Jednak jak ta kwestia wygląda w praktyce? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady opisów hobby dla różnych zawodów.

 

Zainteresowania w CV: nauczyciel

 

Od dziecka interesuję się astronomią i astrofizyką, dlatego wierzę, że jako nauczyciel fizyki będę w stanie zarazić swoją pasją także uczniów.

 

Zobacz pełny wzór CV nauczyciela (w tym wzór CV nauczyciela angielskiego oraz wzór CV nauczyciela matematyki).

 

Zainteresowania w CV: praca biurowa

 

W czasie wolnym uwielbiam czytać książki (szczególnie z gatunku science-fiction) i pisać własne opowiadania fan fiction. Uważam, że lekkie pióro i znajomość zasad pisowni będą bardzo przydatne w pracy biurowej.

 

Zobacz pełny wzór CV pracownika biurowego.

 

Zainteresowania w CV: sprzedawca

 

Pasjonuję się motoryzacją, biorę udział w amatorskich rajdach samochodowych i często odwiedzam zloty samochodowe. Właśnie dlatego praca w Państwa salonie jako sprzedawca samochodów byłaby dla mnie spełnieniem marzeń.

 

Zobacz pełny wzór CV sprzedawcy (w tym wzór CV do Lidla) oraz wzór CV kierownika sklepu.

 

Zainteresowania w CV: gotowanie / kulinaria

 

W wolnym czasie lubię gotować, interesuje mnie szczególnie kuchnia śródziemnomorska. W Państwa restauracji chciałabym lepiej poznać branżę gastronomiczną — mam nadzieję, że dzięki temu moje hobby przerodzi się w pasję.

 

Zobacz pełny wzór CV kucharza.

 

Zainteresowania w CV: kosmetologia

 

Na co dzień prowadzę stronę na Facebooku związaną z tematyką makijażu i charakteryzacji (3000 fanów). Szczególnie interesuje mnie charakteryzacja teatralna i filmowa. 

 

Zobacz pełny wzór CV kosmetyczki.

 

Zainteresowania w CV: zdrowe odżywianie

 

Od dziecka uprawiam sporty (m.in. lekkoatletyka), interesuję się dietetyką i zdrowym stylem życia. Na co dzień chętnie dzielę się swoją wiedzą i zachęcam bliskie osoby do wyrabiania zdrowych nawyków.

 

Zobacz pełny wzór CV dietetyka.

 

Zainteresowania w CV: zwierzęta

 

Miłość do zwierząt zaszczepił we mnie ojciec weterynarz. Na co dzień w ramach wolontariatu pomagam w lokalnym schronisku dla psów. Interesuję się także ekologią i ochroną przyrody.

 

Zobacz pełny wzór CV pielęgniarki oraz wzór podania o pracę pielęgniarki, w którym znajdziesz więcej inspiracji.

 

Zainteresowania w CV: jazda na rowerze

 

Wolny czas najchętniej spędzam na rowerze, biorę także udział w licznych zawodach — ukończyłem m.in. Ironman Triathlon. Praca kuriera rowerowego będzie więc dla mnie nie tylko sposobem na zarabianie, ale przede wszystkim przyjemnością.

 

Zobacz pełny wzór CV trenera personalnego.

 

Zainteresowania w CV: sport

 

Moją największą pasją jest sport — biegam, ćwiczę na siłowni, jeżdżę na nartach i uprawiam sporty zespołowe (piłka nożna, koszykówka). Staram się cały czas podnosić sobie poprzeczkę i testować swoją wytrzymałość.

 

Zobacz pełny wzór CV nauczyciela WF.

 

Zainteresowania plastyczne w CV

 

Od dziecka lubiłam rysować, a na studiach przez 2 lata uczęszczałam na zajęcia z rysunku technicznego. W czasie wolnym tworzę abstrakcyjne grafiki, które sprzedaję w internecie.


 Zobacz pełny wzór CV artystycznego (CV artist).

 

Zainteresowania w CV po angielsku

 

Opis hobby po angielsku tworzysz na takiej samej zasadzie jak w polskim dokumencie. Pomóż sobie, wykorzystując w CV po angielsku zwroty, które przygotowaliśmy albo przeczytaj nasz poradnik o zainteresowaniach w CV po angielsku. Oto przykład hobby w angielskim CV (CV in English):

 

I enjoy playing chess, so I started a chess club at my university (15 members). I also love strategy games.

 

Zobacz pełny wzór CV po angielsku.

 

Już wiesz, jak przygotować ciekawy opis zainteresowań w CV. Jeśli zastosujesz nasze wskazówki, sekcja z hobby harmonijnie domknie życiorys i zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

 

Oczywiście zainteresowania to tylko jeden z elementów gotowego CV. Żeby odnieść sukces w rekrutacji, musisz wiedzieć, jak napisać CV. Zadbaj też o stronę graficzną dokumentu, wybierając gotowy wzór CV do wypełnienia.

 

Najczęściej zadawane pytania o zainteresowania w CV

Co może być moim hobby w CV?

 

Przede wszystkim to, czym naprawdę lubisz się zajmować i co robisz regularnie — kłamstwo szybko wyjdzie na jaw chociażby w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Może to być np. czytanie książek reportażowych, granie w gry planszowe lub uprawianie konkretnej dyscypliny sportu. A jeśli to możliwe, wpisz tylko takie zajęcia, które potwierdzają Twoje kwalifikacje zawodowelub są na tyle oryginalne, że rekruter łatwiej Cię zapamięta.

 

Jak odpowiedzieć na pytanie rekrutera o zainteresowania?

 

Nie musisz zasypywać rekrutera niepotrzebnymi informacjami. Po prostu powiedz, czym się interesujesz, dlaczego sprawia Ci to przyjemność i jak realizujesz tę pasję na co dzień (np. jaką książkę ostatnio przeczytałeś albo do jakiej drużyny sportowej należysz). Mów tylko o tych zainteresowaniach, o których piszesz w CV. Ponadto możesz dodać, jakie kluczowe kompetencje w ten sposób zyskałeś i jak to wpłynie na Twoją pracę.

 

Jakie umiejętności związane z zainteresowaniami zawrzeć w CV?

 

Zainteresowania i hobby z CV mogą świadczyć o wielu kompetencjach zawodowychkandydata. Np. sporty i zajęcia grupowe, członkostwo w klubach albo kółkach zainteresowań to dowód na posiadanie umiejętności interpersonalnych (takich jak komunikatywność czy praca zespołowa), organizowanie eventów albo hobby artystyczne wskazują na kreatywność, granie w gry strategiczne — na zdolności analityczne itd. Jednak w CV wpisz przede wszystkim te umiejętności, które są związane z pracą na danym stanowisku.

 

Co jeszcze napisać o sobie w CV?

 

Pasje i zainteresowania to jedyne prywatne informacje, które warto zawrzeć w CV. W życiorysie zawodowym nie powinno się podawać swojego wieku, stanu cywilnego, liczby dzieci ani adresu zamieszkania. To, co naprawdę interesuje pracodawcę, to Twoje umiejętności, doświadczenie, cele i osiągnięcia zawodowe, a w niektórych przypadkach również wykształcenie.

 

Jak kreatywnie przedstawić siebie na rozmowie rekrutacyjnej?

 

Jeśli zależy Ci na skutecznej autoprezentacji, powiedz w 2-3 zdaniach, kim jesteś i czym się zajmujesz w pracy, a potem opowiedz o swoim jednym kluczowym osiągnięciu z CV. Możesz np. wyjaśnić, jak udało Ci się rozwiązać dany problem i w jaki sposób wykorzystasz to doświadczenie w nowej firmie (tylko pamiętaj, by nie zdradzić tajemnicy służbowej!). O swoich pasjach powiedz dopiero wtedy, gdy rekruter Cię o to poprosi albo jeśli są na tyle ciekawe, że łatwo zapadną mu w pamięć.

 

Jeśli jednak wciąż masz problem z opisem zainteresowań, podziel się swoimi wątpliwościami w komentarzu pod artykułem. Zawsze chętnie pomagamy naszym czytelnikom.

O autorze

Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Obserwuj nas

  Oceń ten artykuł:

  Zainteresowania cv

  Średnia:

  Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
  3.7058823529411766  (51 oceny)

  Chcesz stworzyć skuteczne CV?

  Wypróbuj kreator CV za darmo
  Skuteczne CV

  Piszą o nas: