Cel zawodowy w CV - wzór jak napisać podsumowanie zawodowe w CV

Cel zawodowy w CV - wzór jak napisać podsumowanie zawodowe w CV

Cel zawodowy nazywany jest również podsumowaniem zawodowym, ale w Polsce wciąż większość osób nie zna żadnego z tych określeń. Co gorsza, mało kto ma pojęcie o wartości tej sekcji CV i w ogóle nie dodaje celu zawodowego do życiorysu.

 

Ten niedługi, ale treściwy opis sylwetki zawodowej kandydata rozpoczynający CV to pierwsza rzecz, którą przeczyta rekruter. Jeśli go dodasz, zyskasz ogromną przewagę nad innymi kandydatami. Zaraz wyjaśnimy na przykładach, jak to zrobić poprawnie. 

 

1. Co to jest cel zawodowy? 

 

Cel zawodowy w CV to krótki (maksymalnie 5 zdań) opis, który zawiera najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje o kandydacie. Musi uwzględniać Twoją specjalizację oraz przedstawiać główne umiejętności, osiągnięcia oraz plany na zawodową przyszłość. Cel zawodowy jest też nazywany podsumowaniem zawodowym i, umieszcza się go na samej górze CV. 

 

Dobrze napisany i poprawnie zamieszczony cel zawodowy w CV pozwoli Ci zwrócić na siebie uwagę rekrutera i zachęcić go do przeczytania reszty Twojego życiorysu. Jest czymś w rodzaju chwytliwej, inteligentnej autoreklamy osoby ubiegającej się o dane stanowisko.

 

2. Co to jest podsumowanie zawodowe w CV?

 

Dokładnie to samo. Dlatego będziemy używać obu obu nazw zamiennie. Każda z nich dobrze oddaje specyfikę tej sekcji CV. Mówimy w końcu o podsumowaniu Twojej kandydatury, która przedstawia cele zawodowe i sposób, w jaki chcesz je realizować. 

 

Cel zawodowy i podsumowanie zawodowe w strukturze CV

 

CV składa się z określonych sekcji. Piszesz najpierw o swoich umiejętnościach i doświadczeniu, potem o wykształceniu, a na koniec dodajesz szkolenia, znajomość języków i hobby. Ale to nie wszystko. 

 

Dobre CV rozpoczyna się od podsumowania zawodowego. Nie wymyśliliśmy tego. Cel zawodowy to stały element dokumentów aplikacyjnych na przykład w Stanach Zjednoczonych. Serwis Linkedin radzi, by zawsze pamiętać o dodaniu tej sekcji do CV, ale wiele osób wciąż tego nie robi. 

 

3. Jak opisać cel zawodowy w CV?

 

Jeśli chcesz dobrze opisać pierwszą sekcję CV, kieruj się poniższymi wskazówkami. Odpowiedz na każde z pytań jednym, wyczerpującym zdaniem: 

 

 1. Kim jesteś i jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe?
 2. Co jest Twoją największą zaletą, umiejętnością lub osiągnięciem zawodowym?
 3. Jakie masz plany zawodowe na przyszłość? 
 4. Dlaczego szukasz pracy akurat w tej konkretnej firmie, do której wysyłasz CV?

 

Jak widzisz, każde CV powinno być dopasowane do oferty pracy, a cel zawodowy w CV za każdym razem zmodyfikowany pod konkretne ogłoszenie. Podsumowanie zawodowe powinno zawierać również konkretne dowody na to, że jesteś kandydatem idealnym. Dlatego pamiętaj, by w miarę możliwości chwalić się swoimi sukcesami i podawać konkretne dane, np. 

 

W pracy na stanowisku specjalisty do spraw social media zwiększyłem liczbę użytkowników serwisu o 30%. 

 

To jest naprawdę cenna rada, bo jeśli ją weźmiesz do serca, Twoje CV będzie biło w rytmie dopasowanym do przyszłego pracodawcy. 

 

Czy cel zawodowy ma określoną długość?

 

Teraz przechodzimy do spraw formalnych. Najważniejsza kwestia to długość podsumowania zawodowego. Pamiętaj, żeby zachować złotą proporcję i nie umieszczać zbyt długiego opisu. Idealnie, jeśli Twoje podsumowanie do CV będzie miało długość około 50 słów. Nie więcej. 

 

Cel zawodowy w CV musi brzmieć ciekawie, imponująco i być w miarę zwięzły — wystarczy 4–5 zdań. Musisz przedstawić siebie jako kandydata pewnego swoich kwalifikacji, który ma jasno wyznaczoną ścieżkę kariery, wie do czego dokładnie dąży i dlaczego akurat u tego pracodawcy znajdzie spełnienie zawodowe.

 

I teraz istotna uwaga. Rekruter, który czyta setne CV, chce tylko jednego — znaleźć wreszcie osobę, która odpowiada wymaganiom stanowiska. Jeśli Ty jesteś tym kandydatem, którego szuka, w Twoim CV muszą pojawić się słowa kluczowe. Jakie? Takie, które wiążą się bezpośrednio z ofertą pracy. 

 

Jeśli chcesz przykładów, to wyobraź sobie, że aplikujesz na stanowisko sprzedawcy. W ogłoszeniu pojawiają się takie wymagania, jak:

 

 • gotowość do pracy w różnych porach dnia oraz w różne dni tygodnia (także w soboty i niedziele)
 • gotowość do pracy fizycznej
 • rzetelność i uczciwość
 • łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w zespole
 • doświadczenie na podobnym stanowisku będzie dodatkowym atutem
 • książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych lub gotowość do jej wyrobienia.

 

W takim przypadku podsumowanie zawodowe powinno wyglądać następująco:

 

Jestem doświadczonym sprzedawcą, gotowym do pracy w systemie zmianowym. Mam 4-letnie doświadczenie na stanowisku sprzedawcy, które nauczyło mnie pracy w zespole i łatwości nawiązywania kontaktów z klientami. Jestem gotowy do pracy fizycznej, mam ważną książeczkę sanepidowską. Praca w X jest moim celem od początku drogi zawodowej. 

 

Teraz chyba już wszystko jest jaśniejsze, prawda? Podsumowanie zawodowe tworzymy po to, by CV miało ciekawy i wiele mówiący o Tobie wstęp oraz swego rodzaju punkt zaczepienia dla rekrutera. Jeśli to zrozumiesz i zaczniesz myśleć jak rekruter, który bardzo chce odkryć talent idealnie dopasowany do stanowiska, łatwiej będzie Ci stworzyć skuteczny cel zawodowy.

 

4. Podsumowanie zawodowe w CV — przykłady

 

Cel zawodowy studenta będzie wyglądał inaczej niż na przykład cel zawodowy pracownika produkcji. Osoba bez doświadczenia zaplanuje tę sekcję w sposób różny od doświadczonego specjalisty. 

 

Poniżej znajdziesz 10 wzorów podsumowania zawodowego dla różnych zawodów: 

 

Podsumowanie zawodowe w CV sprzedawcy

 

Sprzedawca detaliczny, wykwalifikowany w zakresie technologii POS, dążący do zwiększenia sprzedaży i zdobywania lojalności klientów, co dokumentują osiągnięcia na stanowisku pracownika handlowego w firmie X. Doświadczenie w sprzedaży detalicznej jako kasjer w Y, oraz pochwały od kierownictwa za doskonałą komunikację z klientem potwierdzaja doskonale przygotowanie do pracy w Państwa firmie.

 

Podsumowanie zawodowe w CV pracownika biurowego

 

Jestem pracownikiem biurowym z 3-letnim doświadczeniem w pracy dla kancelarii prawnej. Umiem skutecznie zarządzać korespondencją biurową i wspierać innych członków zespołu w realizacji ich zadań. Moim osiągnięciem na poprzednim stanowisku jest uporządkowanie dokumentacji w takim stopniu, że wszelkie zaległości zostały skutecznie zlikwidowane. 

 

Podsumowanie zawodowe w CV magazyniera

 

Jako magazynier z dwuletnim doświadczeniem w dużej hurtowni z artykułami tekstylnymi, chciałbym wykorzystać obecne umiejętności i rozwinąć je w pracy dla Państwa firmy. Jestem osobą dokładną i mam wysokie zdolności komunikacyjne. Praca w firmie IKEA jest moim celem od dawna, bo kultura Państwa organizacji jest bliska moim wartościom.

 

Podsumowanie zawodowe w CV ucznia

 

Jestem uczniem liceum sportowego im. Grzegorza Kozakiewicza w Olsztynie. Od dwóch lat pracuję sezonowo w wypożyczalni sprzętu wodnego na jednym z kąpielisk. Praca asystenta na basenie Muszelka będzie dla mnie kolejnym krokiem ku coraz bardziej odpowiedzialnym zajęciom, a dla Państwa gwarancją zatrudnienia zaangażowanego pracownika.

 

Podsumowanie zawodowe w CV studenta

 

Jestem studentem ostatniego roku polonistyki, na studiach magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim. Zdecydowałem się aplikować na staż w Państwa wydawnictwie, bo będzie on dla mnie bardzo dobrym początkiem planowanej przeze mnie kariery redaktora. Ze swojej strony oferuję dokładność, chęć uczenia się oraz wiedzę zdobytą w ramach zajęć na specjalizacji redaktorsko-wydawniczej.

 

Podsumowanie zawodowe w CV programisty

 

Jestem specjalistą ds. systemu Android z ponad 4-letnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania oraz stron internetowych. Interesuję się rozwojem rynku multimediów oraz telefonów komórkowych. Stosuję praktyczne rozwiązania zgodnie z rozwiązaniami Android oraz SDK.PRaca w Państwa firmie pozwoli mi na dalszy rozwój w swojej specjalizacji.

 

Podsumowanie zawodowe w CV księgowej 

 

Jestem doświadczonym głównym księgowym z 4-letnim doświadczeniem w biurze rachunkowym. Dzięki szczegółowej analizie kosztów, którą przeprowadziłem samodzielnie, firma X zaoszczędziła 50 000 zł w ciągu roku. Praca dla Państwa da mi możliwość podjęcia nowych wyzwań zawodowych i obsługi kluczowych klientów, co od dawna jest moich celem.

 

Podsumowanie zawodowe w CV nauczyciela

 

Jestem nauczycielem matematyki z 10-letnim stażem pracy w warszawskich liceach. Dzięki mojemu zaangażowaniu w przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego, żaden z nich nie otrzymał na świadectwie wyniku niższego niż 75%. Od dawna chcę podjąć wyzwanie w pracy z trudną młodzieżą, dlatego zdecydowałem się odpowiedzieć na ogłoszenie zamieszczone przez Państwa szkołę.

 

Podsumowanie zawodowe w CV kierowcy

 

Jestem początkującym kierowcą z rocznym doświadczeniem w pracy jako taksówkarz. Korporacja X, która jest obecnie moim pracodawcą otrzymała ponad 50 wiadomości mailowych z pochwałami od pasażerów, których miałem przyjemność wozić. Chciałbym dołączyć do Państwa firmy jako kierowca autobusów turystycznych i zapewnić klientom X bezpieczne i przyjemne podróże.

 

Podsumowanie zawodowe w CV pracownika fizycznego

 

Jestem doświadczonym pracownikiem fizycznym, który szuka zatrudnienia z szerokim zakresem obowiązków i odpowiedzialności. Łatwo dostosowuje się do różnych rodzajów prac. Pracuję starannie i solidnie. Mam dużą wiedzę dotyczącą prac budowlanych oraz drobnych napraw sprzętu elektrycznego i mechanicznego. Do Państwa zespołu wniosę takie cechy, jak koleżeńskość i kultura osobista.

 

Teraz wiesz już, jak napisać skuteczne podsumowanie zawodowe do CV. Jeśli chcesz stworzyć cel zawodowy po angielsku, zajrzyj do naszego artykułu o English CV lub zastosuj wszystkie rady z tego tekstu i po prostu przetłumacz dokument. 

 

5. Podsumowanie zawodowe w CV bez doświadczenia

 

Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia albo jest ono zbyt mało istotne, by opisywać je w podsumowaniu zawodowym w CV, skup się na swoich planach i najważniejszych kompetencjach. Kandydaci, których droga zawodowa dopiero się zaczyna, mogą zyskać bardzo dużo, tworząc podsumowanie zawodowe. 

 

Pamiętaj, żeby zacząć od tego, kim jesteś. Jak to zrobić, gdy jeszcze nigdy nie pracowałeś? Bardzo łatwo. Zacznij od konkretów. W angielskim CV istnieje rozróżnienie na resume objective i summary. To pierwsze dotyczy właśnie Ciebie, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego. O co chodzi w praktyce?

 

Resume objective, czyli cel zawodowy do CV skupia się na tym, co możesz zaoferować pracodawcy. Wymieniasz w nim:

 

 • najważniejszą cechę / cechy
 • swoje umiejętności, zdobyte na studiach lub podczas stażu
 • powody, dla których chcesz pracować właśnie na tym konkretnym stanowisku i w tej firmie
 • wartość, którą wniesiesz do zespołu.

 

Jednym słowem, musisz stworzyć skuteczną reklamę swojej osoby, która dużo obiecuje i angażuje odbiorcę. Jak z napojem, którego nigdy nie próbowałeś, ale już widzisz, że będzie Ci smakował i masz ochotę spróbować. Oto przykład: 

 

Absolwent filologii angielskiej ze zdolnościami komunikacyjnymi. Poszukuje stanowiska asystenta w firmie X, by zdobyć doświadczenie w wymagającym i dynamicznym środowisku. Wysoka kultura osobista i znajomość trzech języków obcych to cechy, które pomogą mi usprawnić Państwa kontakty z najważniejszymi klientami.

 

Idąc za tym przykładem możesz stworzyć ciekawy cel zawodowy do CV bez doświadczenia — na przykład studenta, absolwenta lub osoby, która się przekwalifikowuje.

 

Na koniec poradzimy Ci, byś podsumowanie zawodowe tworzył na ostatnim etapie pisania CV. Dzięki temu, że pozostałe sekcje będą już gotowe, łatwiej skomponujesz ciekawy i uwzględniający wszystkie Twoje najważniejsze zalety cel zawodowy. 

 

W razie dodatkowych pytań o pisanie podsumowania zawodowego do CV, nasi eksperci kariery służą radą i pomocą. Wystarczy, że dodasz swoje pytanie w komentarzu pod artykułem.

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo