1. Podsumowanie zawodowe [cel zawodowy] w CV: 10+ przykładów

Podsumowanie zawodowe [cel zawodowy] w CV: 10+ przykładów

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Cel zawodowy w CV nazywany jest również podsumowaniem zawodowym w CV (lub profilem zawodowym), ale w Polsce wciąż większość osób nie zna żadnego z tych określeń. Co gorsza, mało kto ma pojęcie o wartości tej sekcji CV i w ogóle nie dodaje celu zawodowego do życiorysu.

Tymczasem ten niedługi, ale treściwy opis sylwetki zawodowej kandydata rozpoczynający CV to pierwsza rzecz, którą przeczyta rekruter. Jeśli go dodasz, zyskasz ogromną przewagę nad innymi kandydatami.

Za chwilę dowiesz się, jak mogą wyglądać w CV cele zawodowe (przykłady dla różnych zawodów znajdziesz poniżej). Dowiesz się także, na co szczególnie zwrócić uwagę i co powinien zawierać Twój profil zawodowy w curriculum vitae.

Szukasz odpowiedniego szablonu CV? LiveCareer oferuje ich aż 26 w różnych wersjach kolorystycznych. Z naszym kreatorem stworzysz świetne CV w kilka chwil. 

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

1. Co to jest cel zawodowy w CV? 

Cel zawodowy w CV to krótki (maksymalnie 5 zdań) opis, który zawiera najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje o kandydacie. Musi uwzględniać Twoją specjalizację oraz przedstawiać główne umiejętności, osiągnięcia i plany na zawodową przyszłość. Cel zawodowy jest też nazywany podsumowaniem zawodowym lub profilem zawodowym i umieszcza się go na samej górze CV. 

Niestety — według ankiety, którą przeprowadziliśmy w 2020 roku na próbie ponad 700 pracowników, aż 32% z nas nie zna definicji podsumowania zawodowego. To niemal co trzecia osoba! Co więcej, tylko 55% badanych przyznało, że ma tę sekcję w swoim CV.

Tymczasem dobrze napisany i poprawnie zamieszczony w CV cel zawodowy pozwoli Ci zwrócić na siebie uwagę rekrutera i zachęcić go do zapoznania się z resztą Twojego curriculum vitae — a musisz wiedzieć, że pierwsze przeczytanie Twojego CV zajmie mu średnio 7 sekund! Profil zawodowy jest więc czymś w rodzaju chwytliwej, inteligentnej autoreklamy osoby ubiegającej się o dane stanowisko.

A jak możesz opisać, do czego dążysz w pracy? Oto przykłady uniwersalnych celów zawodowych do profesjonalnego CV:

Uniwersalne cele zawodowe do podsumowania w CV – przykłady

  • chęć nauki i rozwoju w danej branży
  • podjęcie nowych wyzwań zawodowych
  • wcielenie w życie własnych pomysłów
  • zwiększenie dochodów firmy, pozyskiwanie klientów
  • wdrażanie nowych rozwiązań i usprawnianie procesów
  • doskonalenie dotychczasowych umiejętności
  • zdobycie nowych umiejętności i poznanie narzędzi
  • realizowanie pasji związanej z daną branżą
  • współpraca z konkretnymi markami.

2. Co to jest podsumowanie zawodowe w CV?

Dokładnie to samo. Dlatego będziemy używać obu nazw zamiennie. Każda z nich dobrze oddaje specyfikę tego elementu CV. Mówimy w końcu o podsumowaniu Twojej kandydatury, która przedstawia cele zawodowe i sposób, w jaki chcesz je realizować

Cel zawodowy i podsumowanie zawodowe w strukturze CV

CV składa się z określonych sekcji. Najpierw piszesz o swoich umiejętnościach (w tym kompetencjach miękkich) i doświadczeniu, potem o wykształceniu, a na koniec dodajesz szkolenia, znajomość języków i zainteresowania w CV. Ale to nie wszystko. 

Dobre CV rozpoczyna się właśnie od podsumowania zawodowego, czyli tzw. sekcji CV O mnie. Nie wymyśliliśmy tego. Cel zawodowy to stały element dokumentów aplikacyjnych na przykład w Stanach Zjednoczonych — Linkedin radzi, by zawsze pamiętać o dodaniu tej sekcji do swojego życiorysu. Nie zapomnij o podsumowaniu zawodowym również w CV na praktyki lub staż, a także w klasycznym CV i prostym CV.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak napisać podsumowanie w CV?

Zatem co napisać w podsumowaniu zawodowym? Wbrew nazwie, cel zawodowy w CV nie powinien opisywać wyłącznie Twojego celu. Skuteczny profil w CV to taki, który informuje pracodawcę, kim jesteś i co już osiągnąłeś.

Aby krótko i atrakcyjnie przedstawić swoje cele zawodowe w CV, odpowiedz na każde z poniższych pytań jednym, wyczerpującym zdaniem:

  1. Kim jesteś i jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe?
  2. Co jest Twoją największą zaletą, umiejętnością lub osiągnięciem zawodowym?
  3. Jakie masz plany zawodowe na przyszłość? 
  4. Dlaczego szukasz pracy akurat w tej konkretnej firmie, do której wysyłasz CV?
  5. Co może zyskać firma, gdy Cię zatrudni?

Jeżeli to możliwe, swoje sukcesy wyraź w liczbach — dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny. Oto przykład:

W pracy na stanowisku specjalisty do spraw social media zwiększyłem liczbę użytkowników serwisu o 30%.

Co napisać w podsumowaniu w CV?

Każde nowoczesne CV powinno być dopasowane do oferty pracy, a cel zawodowy w CV za każdym razem zmodyfikowany pod konkretne ogłoszenie — tak, by odpowiadał na potrzeby pracodawcy. Według naszych danych z 2020 roku aż 47% Polaków tego nie robi!

W podsumowaniu zawodowym musisz w kilku opisać swoją karierę – dotychczasowe doświadczenie, najważniejsze umiejętności i kwalifikacje oraz największe osiągnięcia. Możesz również napisać, w jakiej dziedzinie chciałbyś się rozwijać w nowej pracy. 

To jest naprawdę cenna rada, bo jeśli ją weźmiesz do serca, Twoje CV będzie biło w rytmie dopasowanym do przyszłego pracodawcy. W końcu udana zmiana pracy zależy od jakości, a nie liczby wysłanych życiorysów.

Czy cel zawodowy w CV ma określoną długość?

Teraz przechodzimy do spraw formalnych. Najważniejsza kwestia to długość podsumowania zawodowego. Pamiętaj, żeby zachować złotą proporcję i nie umieszczać zbyt długiego opisu. Idealnie, jeśli Twoje podsumowanie do CV będzie miało długość około 50 słów. Nie więcej. 

Cel zawodowy w CV musi też brzmieć ciekawie, imponująco i być w miarę zwięzły — wystarczy 4–5 zdań. Musisz przedstawić siebie jako kandydata pewnego swoich kwalifikacji, który ma jasno wyznaczoną ścieżkę kariery, wie, do czego dokładnie dąży i dlaczego akurat u tego pracodawcy znajdzie spełnienie zawodowe.

I teraz istotna uwaga. Rekruter, który czyta setne CV, chce tylko jednego — znaleźć wreszcie osobę, która odpowiada wymaganiom stanowiska. Jeśli Ty jesteś tym kandydatem, którego szuka, w Twoim życiorysie zawodowym muszą pojawić się słowa kluczowe związane bezpośrednio z tą ofertą pracy

Jeśli na przykład aplikujesz na stanowisko sprzedawcy, to w ogłoszeniu zapewne pojawią się takie wymagania:

  • gotowość do pracy w różnych porach dnia oraz w różne dni tygodnia (także w soboty i niedziele)
  • gotowość do pracy fizycznej
  • rzetelność i uczciwość
  • łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w zespole
  • doświadczenie na podobnym stanowisku
  • książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych lub gotowość do jej wyrobienia.

W takim przypadku w idealnym CV profil zawodowy powinien wyglądać następująco:

Jestem doświadczonym sprzedawcą, gotowym do pracy w systemie zmianowym. Mam 4-letnie doświadczenie na stanowisku sprzedawcy, które nauczyło mnie pracy w zespole i łatwości nawiązywania kontaktów z klientami. Jestem gotowy do pracy fizycznej, mam ważną książeczkę sanepidowską. Praca w X jest moim celem od początku drogi zawodowej. 

Teraz chyba już wszystko jest jaśniejsze, prawda? Podsumowanie zawodowe tworzymy po to, by CV miało ciekawy i wiele mówiący o Tobie wstęp oraz swego rodzaju punkt zaczepienia dla rekrutera. Jeśli to zrozumiesz i zaczniesz myśleć jak rekruter, który bardzo chce odkryć talent idealnie dopasowany do stanowiska, łatwiej będzie Ci stworzyć skuteczny cel zawodowy w CV.

Czego unikać, pisząc podsumowanie w CV?

A oto lista rzeczy, których lepiej unikać w podsumowaniu zawodowym:

  • cechy i umiejętności, które posiada każdy kandydat (np. znajomość MS Word)
  • ogólne i mało precyzyjne sformułowania
  • zbyt dużo określeń wartościujących, które brzmią niewiarygodnie (np. najlepszy kandydat)
  • informacje, które nie mają związku z ofertą pracy
  • cytaty i motta życiowe
  • długie, skomplikowane zdania.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Podsumowanie w CV — przykłady dla różnych branż

Niektóre cele zawodowe są uniwersalne i warto o tym pamiętać, pisząc własne CV. Należy je jednak doprecyzować, tak by pasowały do Twojego doświadczenia i stanowiska, o które się ubiegasz. Cel zawodowy studenta będzie wyglądał inaczej niż na przykład cel zawodowy pracownika produkcji. Osoba bez doświadczenia zaplanuje swój profil zawodowy w sposób różny od doświadczonego specjalisty.

Poniżej znajdziesz 10 przykładów celów zawodowych dla różnych zawodów: 

Cel zawodowy w CV sprzedawcy

Sprzedawca detaliczny z 6-letnim doświadczeniem, wykwalifikowany w zakresie technologii POS, dążący do zwiększenia sprzedaży i zdobywania lojalności klientów, co dokumentują osiągnięcia na stanowisku pracownika handlowego w firmie X. Doświadczenie w sprzedaży detalicznej jako kasjer w Y oraz pochwały od kierownictwa za doskonałą komunikację z klientem potwierdzają doskonale przygotowanie do pracy w Państwa firmie.

 Zobacz pełny wzór CV sprzedawcy.

Cel zawodowy w CV pracownika biurowego

Jestem pracownikiem biurowym z 3-letnim doświadczeniem w pracy dla kancelarii prawnej. Umiem skutecznie zarządzać korespondencją biurową i wspierać innych członków zespołu w realizacji ich zadań. Moim osiągnięciem na poprzednim stanowisku jest uporządkowanie dokumentacji w takim stopniu, że wszelkie zaległości zostały skutecznie zlikwidowane. 

Zobacz pełny wzór CV pracownika biurowego.

Cel zawodowy w CV magazyniera

Jako magazynier z 2-letnim doświadczeniem w dużej hurtowni z artykułami tekstylnymi chciałbym wykorzystać obecne umiejętności i rozwinąć je w pracy dla Państwa firmy. Jestem osobą bardzo dokładną i mam wysokie zdolności komunikacyjne. Praca w firmie IKEA jest moim celem od dawna, bo kultura Państwa organizacji jest bliska moim wartościom.

Zobacz pełny wzór CV magazyniera.

Cel zawodowy w CV ucznia

Jestem uczniem liceum sportowego im. Grzegorza Kozakiewicza w Olsztynie. Od 2 lat pracuję sezonowo w wypożyczalni sprzętu wodnego na jednym z kąpielisk. Praca asystenta na basenie Muszelka będzie dla mnie kolejnym krokiem ku coraz bardziej odpowiedzialnym zajęciom, a dla Państwa — gwarancją zatrudnienia zaangażowanego pracownika.

Zobacz przykładowe CV dla ucznia oraz wzór CV maturzysty

Cel zawodowy w CV studenta

Jestem studentem ostatniego roku polonistyki na studiach magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim. Zdecydowałem się aplikować na staż w Państwa wydawnictwie, bo będzie on dla mnie bardzo dobrym początkiem planowanej przeze mnie kariery redaktora. Ze swojej strony oferuję dokładność, chęć uczenia się oraz wiedzę zdobytą w ramach zajęć na specjalizacji redaktorsko-wydawniczej.

Zobacz pełny wzór CV studenta.

Cel zawodowy w CV programisty

Jestem specjalistą ds. systemu Android z ponad 4-letnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania oraz stron internetowych. Interesuję się rozwojem rynku multimediów oraz telefonów komórkowych. Stosuję praktyczne rozwiązania zgodnie z rozwiązaniami Android oraz SDK. Praca w Państwa firmie pozwoli mi na dalszy rozwój w swojej specjalizacji.

Zobacz pełny wzór CV programisty.

Cel zawodowy w CV księgowej lub księgowego 

Jestem głównym księgowym z 4-letnim doświadczeniem w biurze rachunkowym. Dzięki szczegółowej analizie kosztów, którą przeprowadziłem samodzielnie, firma X zaoszczędziła 50 000 zł w ciągu roku. Praca dla Państwa da mi możliwość podjęcia nowych wyzwań zawodowych i obsługi kluczowych klientów, co od dawna jest moich celem.

Zobacz pełny wzór CV księgowej.

Cel zawodowy w CV nauczyciela

Jestem nauczycielem matematyki z 10-letnim stażem pracy w warszawskich liceach. Dzięki mojemu zaangażowaniu w przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego, żaden z nich nie otrzymał na świadectwie wyniku niższego niż 75%. Od dawna chcę podjąć wyzwanie w pracy z trudną młodzieżą, dlatego zdecydowałem się odpowiedzieć na ogłoszenie zamieszczone przez Państwa szkołę.

Zobacz pełny wzór CV nauczyciela (w tym CV nauczyciela języka angielskiego, CV nauczyciela WF, CV nauczyciela matematyki i CV nauczyciela przedszkola), a także CV nauczyciela dyplomowanego.

Cel zawodowy w CV kierowcy

Jestem początkującym kierowcą z rocznym doświadczeniem w pracy jako taksówkarz. Korporacja X, która jest obecnie moim pracodawcą, otrzymała ponad 50 wiadomości mailowych z pochwałami od pasażerów, których miałem przyjemność wozić. Chciałbym dołączyć do Państwa firmy jako kierowca autobusów turystycznych i zapewnić klientom X bezpieczne i przyjemne podróże.

Zobacz też pełny wzór CV kierowcy oraz wzór podania o pracę kierowcy (jeśli aplikujesz do pracy bez ogłoszenia).

Cel zawodowy w CV pracownika fizycznego

Jestem doświadczonym pracownikiem fizycznym, który szuka zatrudnienia z szerokim zakresem obowiązków i odpowiedzialności. Łatwo dostosowuję się do różnych rodzajów prac. Pracuję starannie i solidnie. Mam dużą wiedzę dotyczącą prac budowlanych oraz drobnych napraw sprzętu elektrycznego i mechanicznego. Do Państwa zespołu wniosę takie cechy jak koleżeńskość i kultura osobista.

Zobacz pełny wzór CV pracownika fizycznego, CV ślusarza, a także wzór CV inżyniera budowy.

Teraz wiesz już, jak napisać skuteczne podsumowanie zawodowe do CV. A jeśli chcesz stworzyć cel zawodowy po angielsku, zajrzyj do naszego artykułu o English CV lub zastosuj wszystkie rady z tego tekstu i po prostu przetłumacz dokument. 

5. Podsumowanie zawodowe w CV bez doświadczenia

Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia do CV albo jest ono zbyt mało istotne, by opisywać je w profilu zawodowym, skup się na swoich planach i najważniejszych umiejętnościach z CV. Kandydaci, których droga zawodowa dopiero się zaczyna, mogą zyskać bardzo wiele, opisując swój cel zawodowy w CV do pracy

Pamiętaj, żeby zacząć od tego, kim jesteś. Jak to zrobić, gdy jeszcze nigdy nie pracowałeś? Bardzo łatwo. Zacznij od konkretów. W angielskim CV istnieje rozróżnienie na resume objective i summary. To pierwsze dotyczy właśnie Ciebie, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego. O co chodzi w praktyce?

Resume objective, czyli cel zawodowy do CV, skupia się na tym, co możesz zaoferować pracodawcy. Wymieniasz w nim:

  • swoją najważniejsze cechy charakteru i osobowości
  • swoje umiejętności, zdobyte na studiach, kursach lub podczas stażu
  • powody, dla których chcesz pracować właśnie na tym konkretnym stanowisku i w tej firmie
  • wartość, którą wniesiesz do zespołu.

Jednym słowem musisz stworzyć skuteczną reklamę swojej osoby, która dużo obiecuje i angażuje odbiorcę. Jak z napojem, którego nigdy nie próbowałeś, ale już widzisz, że będzie Ci smakował i masz ochotę spróbować. Oto przykład:

Absolwent filologii angielskiej ze zdolnościami komunikacyjnymi. Poszukuje stanowiska asystenta w firmie X, by zdobyć doświadczenie w wymagającym i dynamicznym środowisku. Wysoka kultura osobista i znajomość trzech języków obcych (w tym hiszpańskiego) to cechy, które pomogą mi usprawnić Państwa kontakty z najważniejszymi klientami.

Idąc za tym przykładem, możesz stworzyć ciekawy cel zawodowy do CV bez doświadczenia — na przykład cel zawodowy studenta, absolwenta lub osoby, która się przekwalifikowuje, zmieniając branżę lub zawód.

Na koniec poradzimy Ci, byś podsumowanie zawodowe stworzył, gdy Twoje CV będzie gotowe. Dzięki temu, że pozostałe sekcje będą już napisane, łatwiej skomponujesz ciekawy i uwzględniający wszystkie Twoje najważniejsze zalety cel zawodowy w CV. Oczywiście na samym początku musisz dowiedzieć się, jak napisać CV krok po kroku i jak takie CV powinno wyglądać.

Twój dokument spodobał się rekruterowi? Zobacz, jak odpowiadać na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania o cel zawodowy w CV

Jaki wpisać cel zawodowy w CV?

Swój cel zawodowy powinieneś zawrzeć w jednym zdaniu i umieścić w drugiej części Podsumowania zawodowego (na samej górze dokumentu, pod sekcją CV Dane osobowe). W pozostałej części tej rubryki napisz kilka słów o sobie: kim jesteś, jakie masz osiągnięcia i kwalifikacje zawodowe.

Jak określić swój cel zawodowy?

Twój cel zawodowy powinien wskazywać, czym chcesz się zajmować oraz co jeszcze chciałbyś osiągnąć w danej branży. Żeby było to możliwe, w pierwszej kolejności zastanów się, co Cię pasjonuje, jakie masz wartości, cechy i mocne strony oraz jak chcesz je wykorzystać w pracy. Nie staraj się na siłę zaimponować pracodawcy — doświadczony rekruter z łatwością odkryje kłamstwo w CV podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak napisać cel zawodowy bez doświadczenia?

Jeśli piszesz pierwsze CV i nie masz jeszcze doświadczenia, po prostu napisz, czym chciałbyś zajmować się w przyszłości — pod warunkiem, że jest to zbieżne z celami firmy, do której aplikujesz. Jaka praca związana z daną branżą i stanowiskiem da Ci najwięcej satysfakcji? Możesz też napisać, jakie umiejętności, cechy charakteru lub rozwiązania chciałbyś wnieść do organizacji i co dzięki temu zyska.

Jak opisać cel zawodowy w CV?

Idealne CV powinno zajmować 1 stronę A4, dlatego pisz krótko i bądź konkretny. Całe podsumowanie zawodowe nie powinno przekraczać 5 zdań, z czego ostatnie to Twój cel zawodowy — czyli odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz pracować w danej firmie. Żeby zwrócić uwagę rekrutera, używaj liczb i procentów, pogrubień oraz nazw popularnych firm i marek (jeśli z takimi współpracowałeś).

Jaka jest różnica między celami osobistymi a zawodowymi?

Cele osobiste dotyczą Twojego prywatnego życia — np. relacji międzyludzkich, podróży, hobby, odżywiania czy uprawiania sportu. Możesz je zawrzeć m.in. w postanowieniach noworocznych. Natomiast cel zawodowy jest związany z karierą. Wskazuje, co chciałbyś osiągnąć w danej branży. Tę informację powinien zawierać zarówno Twój list motywacyjny, jak i CV.

W razie dodatkowych pytań o pisanie podsumowania zawodowego do CV, nasi eksperci kariery służą radą i pomocą. Wystarczy, że dodasz swoje pytanie w komentarzu pod artykułem.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cel zawodowy cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.55  (42 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: