Doświadczenie zawodowe w CV - przykłady. Jak opisać?

Rekruterzy, przeglądając nadesłane życiorysy, poświęcają na jeden dokument średnio zaledwie 7 sekund. To czas, w którym musisz przykuć wzrok pracodawcy do Twojego CV.

 

Właśnie dlatego jego treść musi być zwięzła i konkretna. A najważniejsze informacje wyraźnie wyróżnione.

 

Doświadczenie zawodowe to właśnie jeden z tych kluczowych elementów CV. Jak sprawić, aby pracodawca od razu zobaczył, że jesteś kandydatem, którego szuka? W tym artykule znajdziesz przykłady skutecznego opisu doświadczenia w CV wraz z omówieniem i praktycznymi wskazówkami.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Sprawdź też, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego.

 

1. Definicja doświadczenia zawodowego

 

Aby stworzyć w CV skuteczny opis doświadczenia, musisz przede wszystkim wiedzieć, które elementy się do niego zaliczają. Dlatego na początku warto przytoczyć definicję doświadczenia zawodowego.

 

Doświadczenie zawodowe — definicja

Doświadczenie zawodowe (ang. professional experience) to zgodnie z ustawą doświadczenie uzyskane w trakcie zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy.

W praktyce, pracodawcy za doświadczenie zawodowe uznają także odbyte praktyki, staże i wolontariaty w CV. A nawet aktywne uczestnictwo w kołach naukowych podczas studiów. Takie doświadczenie jest cenne nie tylko w pierwszym CV. Z badania Deloitte wynika, że kandydaci, którzy wpisują w CV doświadczenie zdobyte podczas wolontariatu, są zdecydowanie bardziej atrakcyjni dla pracodawców. Jeśli jednak masz bogate doświadczenie zawodowe, taką aktywność możesz opisać w sekcji Dodatkowe informacje w CV.

 

Niekiedy pracodawcy wymagają od kandydatów dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe. O jakiego rodzaju pisma chodzi? 

 

Dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe to świadectwo pracy, kserokopie umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, a także kserokopie zaświadczeń z odbytego stażu, przygotowania zawodowego oraz innych form praktyki zawodowej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej potwierdzeniem zdobytego doświadczenia może być wpis do lub wypis z ewidencji działalności gospodarczej.

 

2. Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV — przykłady

 

Już wiesz, czym dokładnie jest doświadczenie zawodowe. Ale co wpisać w tę rubrykę i jak ją sformatować? W tym rozdziale poznasz praktyczne porady dotyczące doświadczenia zawodowego w CV.

 

Z zasady sekcja Doświadczenie zawodowe powinna zawierać takie informacje, jak:

 • nazwy firm, w których pracowałeś oraz miejsce zatrudnienia,
 • nazwy zajmowanych przez Ciebie stanowisk,
 • miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy na konkretnym stanowisku,
 • kluczowe obowiązki i Twój wkład w rozwój firmy (od trzech do sześciu punktów),
 • Twoje kluczowe osiągnięcia na danym stanowisku.

 

Teraz na konkretnych przykładach pokażemy Ci, jak opisać je w CV, aby od razu przyciągnąć wzrok pracodawcy.

 

Doświadczenie w CV sprzedawcy — przykład

 

05.2018–obecnie FIRMA X

Stanowisko: Młodszy sprzedawca

 

Główne obowiązki:

 • sprzedaż produktów i usług w oparciu o Standard Obsługi Klienta
 • budowanie relacji z klientami
 • realizacja planów sprzedażowych

 

Dodatkowe obowiązki:

 • przyjmowanie dostaw
 • dbanie o porządek w salonie

 

Osiągnięcia:

 • realizacja planu sprzedażowego w 140% w 2018 r.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź pełny wzór CV i listu motywacyjnego handlowca oraz profesjonalne CV sprzedawcy.

 

Doświadczenie w CV studenta — przykład

 

10.2018–01.2019 FIRMA Y

Stanowisko: Praktykant

 

Główne obowiązki:

 • przygotowywanie raportów ze spotkań działu marketingu (PowerPoint)
 • pomoc przy prowadzeniu profili w mediach społecznościowych
 • prowadzenie baz danych (Excel)

 

Dodatkowe obowiązki:

 • tłumaczenie tekstów (język angielski)

 

Zobacz też pełny wzór CV dla studenta, CV maturzysty oraz wzór CV dla ucznia.

 

Doświadczenie w CV osoby prowadzącej własną działalność — przykład

 

09.2017–obecnie FIRMA Z (własna działalność)

Zakres działalności: Internetowa sprzedaż ubrań

 

Zakres obowiązków:

 • prowadzenie strony internetowej sklepu i profili w mediach społecznościowych
 • pozyskiwanie klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji
 • przygotowywanie i wysyłka towaru
 • pozyskiwanie partnerów biznesowych

 

Już wiesz, jak wygląda opis doświadczenia w profesjonalnym CV. Teraz omówimy tę sekcję krok po kroku i wyjaśnimy Ci, jak ją wyróżnić, aby zdobyć przewagę nad pozostałymi kandydatami.

 

3. Opis doświadczenia zawodowego umieść na górze CV

 

Przede wszystkim musisz pamiętać, że doświadczenie, obok opisu umiejętności i podsumowania zawodowego, to najważniejsza sekcja dobrego CV. Musi się więc od razu rzucać w oczy. Właśnie dlatego, nawet jeśli wysyłasz CV na 2 strony, opis doświadczenia zawodowego powinieneś w całości zamieść na pierwszej z nich. Dzięki temu pracodawca go nie przegapi. Pamiętaj, że rekruterzy rzadko mają czas, aby przeglądać wielostronicowe dokumenty.

 

Zastanawiasz się też, w jakiej kolejności ułożyć poszczególne sekcje CV? Opis doświadczenia zawodowego umieść od razu pod podsumowaniem oraz sekcją z umiejętnościami twardymi i miękkimi. Poniżej znajdą się sekcje wykształcenia oraz zainteresowań.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

4. Swoje stanowiska opisz w CV w odwróconej chronologii

 

Swoje poprzednie firmy i stanowiska powinieneś wpisać do CV w tzw. odwróconej chronologii. Co to znaczy?

 

W pierwszej kolejności, czyli na samej górze opisu doświadczenia, umieść obecną firmę i stanowisko. Jeśli w tym momencie nie jesteś zatrudniony, należy oczywiście wpisać swojego ostatniego pracodawcę.

 

Następnie cofaj się w przeszłość i opisuj kolejne firmy. Czy musisz podawać wszystkich poprzednich pracodawców? Jeśli masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe, skup się na ostatnich stanowiskach, które będą najciekawsze z punktu widzenia pracodawcy. Pamiętaj, że Twoje CV powinno się zmieścić na jednej, a maksymalnie dwóch stronach A4.

 

5. W sekcji doświadczenia zawodowego wpisz te elementy

 

Opis doświadczenia powinieneś rozpocząć od podania dat rozpoczęcia i zakończenia współpracy. Wpisz miesiąc oraz rok. Jeśli podasz tylko lata, np. 2017–2018, może to zasugerować pracodawcy, że chcesz ukryć krótki okres zatrudnienia — np. od grudnia 2017 do stycznia 2018. Tak jak w przykładowych CV w 2. punkcie, wpisz również nazwę byłej lub obecnej firmy oraz Twoje stanowisko. 

 

W nowoczesnym CV zakres obowiązków warto podzielić na kilka kategorii, np. „Główne obowiązki”, „Dodatkowe obowiązki” oraz „Osiągnięcia”. Dzięki temu pracodawca szybciej znajdziesz interesujące go informacje.

 

Opisując swoja obowiązki, staraj się być jak najbardziej szczegółowy i konkretny. Pochwal się znanym klientem, obsługą programów komputerowych czy też wynikiem sprzedażowym. Pamiętaj jednak, aby nie zdradzać tajemnic firmowych.

 

Podobnie jak w sekcji CV O mnie, w opisie doświadczenia zdecydowanie warto pochwalić się sukcesami z poprzednich miejsc pracy. Nawet jeśli nie wydają Ci się one szczególnie okazałe. Pracodawcy doceniają takie cechy charakteru w CV jak inicjatywa czy kreatywność, ale też dodatkową działalność i znajomość swoich mocnych stron. Kluczowe osiągnięcie wymień też w treści maila z CV.

 

 

Doświadczenie w CV — przykład

 

05.2018–obecnie FIRMA X

Stanowisko: Młodszy sprzedawca

 

Główne obowiązki:

 • sprzedaż produktów i usług w oparciu o Standard Obsługi Klienta
 • budowanie relacji z klientami
 • realizacja planów sprzedażowych

 

Dodatkowe obowiązki:

 • przyjmowanie dostaw
 • dbanie o porządek w salonie

 

Osiągnięcia:

 • realizacja planu sprzedażowego w 140% w 2018 r.

 

Pamiętaj też, aby w opisie doświadczenia w CV nie kłamać. Taki podkoloryzowany życiorys być może w pierwszej chwili zrobi wrażenie na pracodawcy, ale kłamstwa szybko wyjdą na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A wtedy prawie na pewno stracisz szansę na zatrudnienie.

 

Twój opis doświadczenia musi być jak najbardziej przejrzysty i czytelny. Dlatego stosuj nagłówki, pogrubienia, punktory i odstępy między wierszami. Gotowe CV z takim estetycznym opisem zakresu obowiązków wygodnie przygotujesz w kreatorze CV.

 

6. Opis doświadczenia w CV dopasuj do oferty pracy

 

To jedna z najważniejszych zasad, których powinieneś się trzymać przy pisaniu CV. Wysyłanie identycznych curriculum vitae do wielu pracodawców to błąd. Musisz pokazać, że przygotowałeś CV specjalnie na potrzeby danej firmy i niemal w 100% spełniasz wymagania. Ta sama zasada dotyczy pisania listu motywacyjnego.

 

Zanim przystąpisz do opisywania swojego doświadczenia zawodowego, dokładnie przeczytaj ofertę pracy. W pierwszej kolejności opisz te obowiązki i osiągnięcia, które w jakiś sposób wiążą się z wymaganiami w ogłoszeniu. Wpisywanie do życiorysu wszystkich posiadanych umiejętności to jeden z popularnych błędów w CV, których lepiej unikać. Dzięki temu pracodawca zobaczy w Tobie niemal idealnego kandydata.

 

Oczywiście nie należy kopiować treści oferty pracy. Po prostu zastanów się, które doświadczenia zawodowe mogą być najbardziej interesujące z punktu widzenia pracodawcy i najbardziej przydadzą się na nowym stanowisku. W skomponowaniu odpowiedniego opisu pomoże Ci też nasz program do pisania CV.

 

Przygotowujesz opis doświadczenia w CV i masz z czymś problem? Możesz śmiało opisać swoje wątpliwości w komentarzu pod artykułem. Zawsze staramy się odpowiadać na pytania naszych czytelników.

Oceń ten artykuł: cv doswiadczenie
Średnia: 4.64 (11 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo