1. Curriculum vitae - wzór po polsku. Co to jest CV?

Curriculum vitae - wzór po polsku. Co to jest CV?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Curriculum vitae (w skrócie CV) to łacińskie wyrażenie, które na polski można przetłumaczyć jako przebieg życia. CV, czyli życiorys zawodowy, to dokument, którego używa się przy aplikowaniu do pracy – zwięzły opis przebiegu kariery, doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Wpisujemy w nim również dane osobowe, umiejętności oraz zainteresowania.

Bazując na moim wieloletnim doświadczeniu, najnowszych trendach oraz mojej wiedzy z zakresu rekrutacji, przygotowałam dla Ciebie przewodnik po pisaniu curriculum vitae. Znajdziesz tu też przykładowy szablon i wskazówki, jak stworzyć analogiczny dokument po angielsku. Alea iacta est! Teraz już tylko chwila dzieli Cię od napisania świetnego CV. 

Nasze szablony do CV pozwolą Ci szybko stworzyć profesjonalny i elegancki dokument. 

Stwórz CV teraz

Wybierz wzór CV dla swojego stanowiska — przygotowaliśmy ich ponad 70!

Curriculum vitae — wzór do wypełnienia

Cezar Zawadzki

Tłumacz języka angielskiego

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie zawodowe

Jestem tłumaczem języka angielskiego z 5-letnim doświadczeniem w tłumaczeniach pisemnych. Pracuję jako freelancer dla czasopism popularnonaukowych. W 2018 roku teksty w moim tłumaczeniu znalazły się wśród 10 najczęściej czytanych artykułów w polskim Internecie. Interesuję się literaturą naukową, dlatego praca dla Państwa będzie dla mnie wyzwaniem oraz wielką przyjemnością.

Umiejętności specjalistyczne

 • Język angielski — biegły (poziom C2)
 • Język niemiecki — poziom B2
 • Znajomość zasad edycji tekstu
 • Nienaganna polszczyzna
 • Bardzo dobra znajomość pakietu Office
 • Znajomość słownictwa naukowego

Umiejętności miękkie

 • terminowość
 • sumienność
 • precyzja
 • zaangażowanie

Doświadczenie

03.2015–teraz

Stanowisko: Tłumacz freelancer dla magazynu Focus

Obowiązki:

 • Tłumaczenia pisemne ze szczególnym uwzględnieniem tekstów z zakresu nauki popularnej
 • Korekta tekstów w języku angielskim
 • Tworzenie krótkich tekstów o tematyce popularnonaukowej 
 • Research internetowy

Wykształcenie

2010–2015 Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Filologia angielska

Magister

Zainteresowania

Pasjonuję się literaturą naukową i nowymi odkryciami przede wszystkim w dziedzinie genetyki i biologii. W wolnym czasie zwiedzam europejskie planetaria. 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

1. Curriculum vitae (CV) — co to znaczy? 

Termin curriculum vitae pochodzi z mowy Cycerona W obronie Rabriusza. Współcześnie jednak używa się go głównie w skróconej formie — CV — i bez specjalnego związku z antycznymi mówcami. Dosłowne tłumaczenie curriculum vitae to przebieg życia.

Skrót CV piszemy wielkimi literami, a pełną nazwę dokumentu – curriculum vitae – małymi. W mowie potocznej zazwyczaj wykorzystuje się akronim. Obie wersje określenia funkcjonują w wielu częściach świata m.in. w  Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. 

W niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, życiorys zawodowy to resume, a CV oznacza najczęściej życiorys naukowy, składany do pracy na uniwersytecie, czy w innych instytucjach edukacyjnych.

Pamiętaj jednak, że w nagłówku CV nie musisz podawać nazwy Curriculum Vitae. Z moich obserwacji wynika, że wielu kandydatów nadal to robi, tracąc cenne miejsce w swoim dokumencie. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć je na opis swojego doświadczenia i umiejętności.

Co to jest CV? Definicja i budowa curriculum vitae

CV to najważniejszy dokument w rekrutacji do pracy — życiorys zawodowy. Obecnie praktycznie nie ma procesów rekrutacyjnych, które nie zaczynają się do przejrzenia nadesłanych przez kandydatów curriculum vitae.

Moja rada: w CV postaraj się jak najlepiej zaprezentować się pracodawcy i pokazać mu, że świetnie sprawdzisz się na nowym stanowisku — w końcu wysyłasz je po to, aby dostać pracę. W curriculum vitae musisz więc zawrzeć następujące informacje:

Każde CV musi być dopasowane do oferty pracy — najlepiej podkreślać w nim kompetencje i kwalifikacje związanie ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Z moich rozmów z rekruterami jasno wynika, że wysyłanie dokumentów masowo bardzo rzuca się w oczy i budzi niechęć do kandydata.

W swoim życiorysie warto podać również dodatkowe informacje, np. o ukończonych kursach, szkoleniach czy wolontariatach. W ten sposób pokażesz, że jesteś aktywny i cenisz swój rozwój.

Curriculum vitae może mieć różne formaty i style. Wyróżniamy m.in.:

 • CV chronologiczne – najpopularniejszy rodzaj życiorysu zawodowego. Kładzie nacisk na doświadczenie – tę sekcję należy opisać zgodnie z tzw. odwróconą chronologią (najnowsze stanowisko na górze) i umieścić na górze dokumentu, najlepiej tuż pod podsumowaniem zawodowym i danymi osobowymi,
 • CV funkcjonalne – w nim najważniejsze są umiejętności, zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde. W tym formacie należy wpisać je nad doświadczeniem zawodowym. Ten rodzaj CV dobrze nadaje się dla osób na początku kariery, które nie mają bogatego doświadczenia. 
 • CV mieszane – połączenie formatu chronologicznego i funkcjonalnego. Ma na celu zaprezentować kandydata w najbardziej korzystny dla niego spsósób – można w nim np. wpisać wykształcenie, jak też kursy i szkolenia nad doświadczeniem. 

Tyle z definicji CV i teorii. Teraz przejdę do praktyki. 

2. Jaki jest najlepszy szablon curriculum vitae?

Jeśli nie wiesz, jak napisać CV i jak powinno wyglądać CV, na początek skup się na strukturze dokumentu, czyli zaplanuj poszczególne sekcje. Dalej pójdzie Ci już dużo łatwiej. Wiem, że pisanie CV wydaje się trudne, gdy widzi się tylko kursor myszki na białym tle, ale jak już pojawi się pierwszy zarys, będziesz wiedział, co robić dalej. Możesz zacząć od wyboru atrakcyjnego CV szablonu za darmo (bądź nie). Poniżej wyjaśniam krok po kroku, jak stworzyć dokument w dobrym dla CV formacie.

Najlepiej, żeby Twoje CV zmieściło się na jednej stronie. To właśnie dlatego istotne są takie kwestie jak wybór odpowiedniego rozmiaru czcionki do CV czy optymalne rozplanowanie każdej sekcji. Rekruter, który ma na co dzień setki CV do przejrzenia, będzie chciał widzieć wszystkie Twoje atuty na pierwszej stronie dokumentu. 

Masz problem z wykonaniem zarysu CV samodzielnie? Wypróbuj za darmo nasz kreator CV, w którym znajdziesz 20+ profesjonalnych szablonów curriculum vitae i szybko stworzysz perfekcyjne CV albo zobacz nasz artykuł: CV szablon Word do pobrania i dowiedz się, jak dobrze stworzyć dokument w formacie DOC lub DOCX albo sprawdź w jakim programie napisać CV.

Gdy już wszystko masz zaplanowane, przychodzi czas na szczegóły. Nasi eksperci opisali wszystkie elementy CV w taki sposób, byś nie miał wątpliwości, że piszesz najlepszy dokument. Zastosuj się do tych wskazówek i powodzenia!

3. Jak napisać curriculum vitae? 

Przed pisaniem CV zdecyduj, jaki format dokumentu, który najlepiej zaprezentuje Twoje umiejętności. Warto też od razu wybrać szablon, który pozwoli Ci atrakcyjnie zaprezentować treść dokumentu. 

A jeśli chodzi o treść... Oto moje szczegółowe wskazówki, jak napisać dobre curriculum vitae. 

1. Curriculum vitae zacznij od danych osobowych

Imię, nazwisko, stanowisko, telefon oraz adres e-mail czyli dane osobowe i kontaktowe umieść na samej górze CV. Warto dodać również link do profilu na LinkedIn, bo to, że jesteś obecny w serwisie, oznacza, że poważnie podchodzisz do swojej kariery. 

Nie musisz podawać adresu ani daty urodzenia. Odkąd obowiązuje RODO, Twoje dane osobowe są chronione i rekruter nie ma prawa ich wymagać. Stan cywilny w CV również lepiej pominąć. Nie tylko z uwagi na przepisy i możliwość dyskryminacji w pracy, ale też dlatego, że to po prostu zbędna informacja, która nadaje CV nieco archaiczny wygląd. 

Curriculum vitae — wzór zapisu danych osobowych

Cezar Zawadzki

Tłumacz języka angielskiego

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

2. Napisz podsumowanie zawodowe, czyli sekcję O mnie w curriculum vitae

Co to jest podsumowanie zawodowe w CV? Masz prawo nie wiedzieć, bo to sekcja, która rzadko pojawia się w polskim curriculum vitae. A szkoda, bo może sprawić, że dokument będzie dużo bardziej skuteczny. 

W profilu zawodowym, nazywanym również sekcją CV O Mnie, napisz o tym, kim jesteś, w czym się specjalizujesz, jaki jest Twój największy sukces zawodowy i dlaczego aplikujesz właśnie na to stanowisko. Postaraj się zmieścić w pięciu zdaniach. Niech ta sekcja zawiera maksymalnie 50 słów. Wzoruj się na poniższym przykładzie. 

Curriculum vitae — wzór podsumowania zawodowego

Jestem tłumaczem języka angielskiego z 5-letnim doświadczeniem w tłumaczeniach pisemnych. Pracuję jako freelancer dla czasopism popularnonaukowych. W 2018 roku teksty w moim tłumaczeniu znalazły się wśród 10 najczęściej czytanych artykułów w polskim Internecie. Interesuję się literaturą naukową, dlatego praca dla Państwa będzie dla mnie nie tylko wyzwaniem, ale wielką przyjemnością.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. W curriculum vitae wypunktuj swoje umiejętności

Curriculum vitae przedstawia życiorys zawodowy kandydata, ale nie może w nim zabraknąć informacji o jego umiejętnościach! Wszystko, czego nauczyła Cię praca, od samych początków kariery do dzisiaj, zasługuje na swój zapis w sekcji Kompetencje w CV.

Jeśli chcesz, by Twoje CV było czytelne i dokładne, podziel swoje kompetencje na umiejętności twarde i miękkie. Te pierwsze możesz nazwać po prostu umiejętności specjalistyczne (mogą to być np. poziomy znajomości języka obcego w CV). Umiejętności miękkie będą dotyczyły Twoich cech osobowych, które są wyjątkowo przydatne do pracy w danej dziedzinie. Koniecznie wpisz je, gdy przygotowujesz CV bez doświadczenia czy CV na praktyki.

Spójrz na poniższy przykład i postaraj się odtworzyć go w swoim curriculum vitae. Jeśli brak Ci w tym momencie pomysłów na konkretne umiejętności, przyjrzyj się ofercie pracy, na którą aplikujesz. Zobacz, jakie są wymagania i jeśli je spełniasz, dodaj te cechy do CV. Gotowe!

Curriculum vitae — wzór opisu umiejętności

Umiejętności specjalistyczne

 • Język angielski — biegły (poziom C2)
 • Język niemiecki — poziom B2
 • Znajomość zasad edycji tekstu
 • Nienaganna polszczyzna
 • Bardzo dobra znajomość pakietu Office
 • Znajomość słownictwa naukowego

 

Umiejętności miękkie

 • terminowość
 • sumienność
 • precyzja
 • zaangażowanie

4. Dodaj do curriculum vitae sekcję Doświadczenie zawodowe

Każde curriculum vitae zawiera sekcję Doświadczenie. Nawet jeśli piszesz CV ucznia lub studenta albo proste CV i nigdy jeszcze nie pracowałeś, warto w profesjonalnym CV wpisać zajęcia, które świadczą o Twoich umiejętnościach. Może to być staż lub praca wakacyjna czy praktyki w CV.

Jak się zabrać do stworzenia tej sekcji? Doświadczenie zawodowe w CV zapisz w kolejności odwrotnie chronologicznej. Na samym dole niech znajdzie się Twoja pierwsza praca, a tuż pod nagłówkiem sekcji — ostatnie zajęcie, które wykonywałeś, chyba że zdecydujesz się na tzw. CV funkcjonalne (szablon tego typu kładzie nacisk głównie na umiejętności kandydata).

Zacznij od zapisania dat i miejsca pracy. Później wymień swoje stanowisko — postaraj się być jak najbardziej konkretny. Nie wystarczy napisać, że jesteś tłumaczem, lepiej rozwinąć tę frazę, by brzmiała np. Tłumacz pisemny języka angielskiego

Gdy już wymienisz lata pracy, nazwę firmy i pełnioną w niej funkcję, zadbaj o to, by wypunktować swoje obowiązki w atrakcyjny sposób. Tak, jak w przypadku opisywania umiejętności, postaraj się korzystać z oferty pracy, na którą aplikujesz. Opis obowiązków dopasuj do tej oferty. Poniżej masz przykład, na którym możesz się wzorować. 

Curriculum vitae — Doświadczenie zawodowe

03.2015 – teraz

Lionbridge

Stanowisko: Tłumacz freelancer dla magazynu Focus

Obowiązki:

 • Tłumaczenia pisemne ze szczególnym uwzględnieniem tekstów z zakresu nauki popularnej
 • Korekta tekstów w języku angielskim
 • Tworzenie krótkich tekstów o tematyce popularnonaukowej 
 • Research internetowy

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

5. Zwróć uwagę na to, jak opisujesz w curriculum vitae swoje wykształcenie

W niektórych życiorysach (np. w CV inżyniera, nauczyciela itd.) wykształcenie jest niezbędne, w innych (np. do pracy sezonowej) jest tylko dodatkiem. Mimo to warto opisać swoją edukację. Aby zrobić to poprawnie, musisz przede wszystkim wiedzieć, które jej etapy można pominąć, a które muszą się znaleźć w dobrym CV. Naszym klientom doradzamy, by umieszczali w dokumencie wyłącznie studia. Szkoła średnia nie jest istotna w kontekście kariery.

Jeśli jednak nie masz studiów, wpisz w sekcji Wykształcenie w CV ukończone liceum/technikum/szkołę zawodową wraz z nazwą placówki i rokiem uzyskania matury. Kursy w CV również warto wpisać w tym miejscu dokumentu.

Jak wygląda dobrze opisana edukacja w curriculum vitae? Przyjrzyj się poniższemu przykładowi, a potem odwzoruj ten format w swoim dokumencie. Nigdy nie zapomnij podać najpierw lat nauki, a potem nazwy szkoły. Pod nimi powinien znaleźć się kierunek studiów, a na samym końcu — tytuł naukowy. 

 

Curriculum vitae — wzór sekcji Wykształcenie

2010–2015 Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Filologia angielska

Uzyskany tytuł magistra

5. Nie zapomnij wymienić w curriculum vitae swoich zainteresowań

Wbrew pozorom sekcja zainteresowania w CV interesuje rekruterów. Pokazuje tę stronę Twojej osobowości, którą trudno dostrzec na pierwszych etapach rekrutacji. Odpowiednio opisane hobby może nawet potwierdzić Twoje kwalifikacje do pracy na danym stanowisku. Jak?

Przede wszystkim, jeśli zamiast wymieniać w punktach zainteresowania typu czytanie, podróże itp. stworzysz maksymalnie dwuzdaniowy opis jednego konkretnego hobby, masz szansę przedstawić się jako konkretny, świadomy swoich zalet kandydat.

Tłumacz z poniższego przykładu, który aplikuje do pracy w wydawnictwie naukowym, w wolnych chwilach czyta literaturę naukową i odwiedza planetaria. Czyż nie jest bardziej wiarygodny, niż ktoś, kto w CV do pracy wpisał hobby sport

Nie namawiamy Cię do oczywiście do kłamstwa w CV. Po prostu chcemy, byś zastanowił się nad tym, które z Twoich zainteresowań najbardziej odpowiada profilowi stanowiska, które chcesz zdobyć. 

Curriculum vitae — opis zainteresowań

Pasjonuję się literaturą naukową i nowymi odkryciami przede wszystkim w dziedzinie genetyki i biologii. W wolnym czasie zwiedzam europejskie planetaria. 

6. Zadbaj o to, by w curriculum vitae znalazła się aktualna klauzula CV

Nie możesz zapomnieć o aktualnej klauzuli do CV! To podstawowa zasada pisania CV w Polsce, więc wyrób sobie nawyk, by zawsze umieszczać ją w swoich dokumentach aplikacyjnych. Poniżej znajdziesz poprawny wzór zgody na przetwarzanie danych osobowych w CV. Łatwo dodasz ją do życiorysu w programie do CV.

Curriculum vitae — wzór klauzuli o przetwarzaniu danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Musisz jeszcze wiedzieć, że klauzula o ochronie danych osobowych powinna się znaleźć w gotowym CV również wtedy, gdy aplikujesz do pracy w innym kraju europejskim niż Polska. Nowe przepisy RODO obowiązują bowiem w każdym kraju członkowskim. 

Jeśli piszesz curriculum vitae po angielsku, zgoda na przetwarzanie danych powinna być zapisana również w tym języku. CV po niemiecku wymaga niemieckiej klauzuli i tak dalej. 

Na sam koniec pamiętaj też, że mail z CV musi być profesjonalny i zachęcić rekrutera do otworzenia i zapoznania się z Twoimi dokumentami i najlepiej zawierać CV w PDF, najbezpieczniejszym i najbardziej profesjonalnym formacie. 

Twoje CV zrobiło wrażenie na pracodawcy? Teraz poznaj dobre odpowiedzi na najczęstsze pytania rekrutacyjne. Zobacz również: Curriculum vitae wzór DOC / Word: przykłady CV do pobrania.

Sprawdź też, jak napisać CV freelancera.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Mam nadzieję, że moje wskazówki Ci pomogły. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości na temat curriculum vitae, zapoznaj się z innymi tekstami naszych ekspertów lub dodaj komentarz na forum poniżej. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Curriculum vitae

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (17 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: