1. CV ze zdjęciem czy bez? Porady eksperta i szablony na 2022

CV ze zdjęciem czy bez? Porady eksperta i szablony na 2022

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Przygotowujesz dokumenty aplikacyjne i zastanawiasz się, czy warto stworzyć CV ze zdjęciem czy bez? To ważna kwestia i dobrze jest widzieć, kiedy do życiorysu powinno się dodać fotografię, a kiedy nie jest konieczna.

 

W tym artykule zobaczysz szablony CV z fotografią i bez niej oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach warto napisać curriculum vitae ze zdjęciem, a w jakich bez. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

CV ze zdjęciem czy bez — kiedy warto dodać fotografię do życiorysu?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy CV ze zdjęciem jest lepsze niż to bez — i odwrotnie. Ale dodanie fotografii do życiorysu zawodowego nigdy nie jest obowiązkiem i ta decyzja zależy od Ciebie. W Polsce zazwyczaj jednak warto to zrobić. Dlaczego?

 

Zdjęcie do CV warto wstawić, ponieważ ułatwi to rekruterowi zapamiętanie Cię. Odpowiednia fotografia potrafi też sprawić, że gotowe CV będzie dobrze wyglądało, a Ty podkreślisz w curriculum vitae swoje cechy charakteru, np. kreatywna fotografia pokaże Cię jako twórczego, a klasyczne zdjęcie biznesowe wskaże na profesjonalizm (pamiętaj, żeby dopasować ją do kultury firmy).

 

Fotografia jest oczywiście obowiązkowa, kiedy pracodawca zaznaczy to w ogłoszeniu — albo bezpośrednio albo napisze, że na stanowisku wymagana jest dobra prezencja. Może tak być w przypadku CV hostessy czy CV kosmetyczki.

 

Natomiast CV bez zdjęcia napisz przede wszystkim wtedy, gdy nie masz profesjonalnej fotografii. Lepsze dobrze napisane CV bez niej niż dokument z selfie, zdjęciem z imprezy czy wakacji.

 

Co więcej, jeśli aplikujesz do pracy za granicą i piszesz np. CV po angielsku, CV po niemiecku lub CV po francusku, koniecznie musisz się upewnić, czy w danym kraju dodanie fotografii do życiorysu jest przyjętą praktyką podczas rekrutacji.

 

W wielu państwach pracodawcy preferują CV bez zdjęcia, bo chcą uniknąć oskarżeń o dyskryminację ze względu na płeć, pochodzenie etniczne czy kolor skóry. Eksperci z Uniwersytetu Harvarda odradzają włączenie fotografii do CV — ale dotyczy to amerykańskiego rynku pracy, który znacznie różni się od polskiego.

 

Teraz zobacz szablony i zdecyduj, czy wolisz CV ze zdjęciem czy bez.

 

CV ze zdjęciem czy bez — szablony

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na CV ze zdjęciem czy bez, Twój dokument musi też być odpowiednio napisany, zawierać wszystkie niezbędne sekcje i pasować do oferty pracy, na którą aplikujesz — a do tego potrzebujesz odpowiedniego szablonu.

 

Jeśli nie chcesz tworzyć CV w Wordzie, możesz skorzystać z generatora CV LiveCareer.pl. W programie do pisania CV znajdziesz 20 szablonów, na których łatwo i szybko stworzysz profesjonalny dokument.

 

Teraz zobacz przykładowe szablony i zdecyduj, czy wolisz CV ze zdjęciem czy bez:

 

Interesujący szablon CV

 

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

 

Na takim szablonie łatwo rozmieścisz wszystkie potrzebne sekcje CV — jak widzisz, na samej górze dodano podsumowanie zawodowe, czyli krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń i osiągnięć. Dzięki niemu rekruter zobaczy Twoje mocne strony na pierwszy rzut oka i to, czy zdecydujesz się na CV ze zdjęciem czy bez będzie miało drugorzędne znaczenie.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Kreatywny szablon CV

 

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

 

Ten szablon CV został podzielony na dwie kolumny, a tytuły sekcji podkreślone morskim kolorem i pogrubieniem. Dzięki temu jest estetyczny, czytelny i, po prostu robi wrażenie. Dodatkowo zastosowano w nim ikony w CV przy sekcji z danymi osobowymi. To prosty sposób na stworzenie kreatywnego CV.

 

Oryginalny szablon CV

 

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

 

Na takim szablonie stworzysz prawdziwie nowoczesne CV — jest interesujący i wykorzystuje wiele elementów graficznych, a mimo to pozostaje czytelny. Pod imieniem i nazwiskiem wpisano sekcję z doświadczeniem w CV — dlatego nie nada się do napisania pierwszego curriculum vitae

 

Jeśli szablony CV ze zdjęciem Ci nie pasują, zobacz przykładowe CV bez fotografii:

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Prosty szablon CV

 

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

 

Dokument bez fotografii często wysyła się do instytucji państwowych czy pracy w tradycyjnych branżach — np. CV do urzędu. Warto wtedy też pomyśleć o napisaniu klasycznego CV, bez dodatkowych elementów graficznych i ozdobników — co nie znaczy, że życiorys powinien być nudny. Powyższy szablon idealnie łączy nowoczesny design CV z prostotą.

 

Ciekawy szablon CV

 

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

 

Jeśli potrzebujesz Creative CV, ale nie chcesz dodawać do dokumentu zdjęcia — ten szablon jest idealny dla Ciebie. Zwróć uwagę, że w kolumnie po lewej na niebieskim tle wpisano sekcję z umiejętnościami w CV — to dobry sposób, żeby wyróżnić swoje najważniejsze kwalifikacje, ale musisz pamiętać, żeby uwzględnić i kompetencje miękkie i twarde.

 

Szablon CV z żółtą kolumną

 

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

 

Ten arkusz CV został urozmaicony żółtą kolumną po lewej i czarnym tłem nagłówka, które oddzielają kolejne sekcje dokumentu. Dzięki temu wygląda estetycznie, a wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na pierwszy rzut oka — co z pewnością ułatwi zadanie rekruterowi. 

 

CV ze zdjęciem czy bez — wszystko zależy od Ciebie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, bo najpiękniejsza fotografia nie sprawi magicznie, że Twoje CV będzie dobre. Musisz wiedzieć również, jak napisać CV i jak powinno ono wyglądać.

 

Potrzebujesz innych szablonów bez fotografii? Zajrzyj tutaj: CV — wzór do wypełnienia bez zdjęcia w PDF i DOC za darmo.

 

CV ze zdjęciem czy bez? Porady

 

Nieważne czy zdecydujesz się na CV ze zdjęciem czy bez — jeśli Twój dokument będzie źle sformatowany i nieestetyczny, nie dostaniesz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Musisz zadbać o detale — jak pokazują badania, nawet rozmiar i kolor czcionki w CV mają wpływ na to, jak rekruter odbierze Twój życiorys.

 

Dlatego również fotografia w idealnym CV musi być odpowiednia — dobrze doświetlona, wyraźna i aktualna. Powinieneś też zadbać o strój, który podkreśli Twój profesjonalizm. 

 

Ponadto, pamiętaj, żeby swoje CV zapisać i wysłać w formacie PDF. W ten sposób odbiorca otworzy je poprawnie na każdym urządzeniu, również mobilnym. Złe wrażenie zrobią również błędy w CV i nieciekawy mail z CV. Musisz zrobić wszystko, żeby zachęcić rekrutera do zapoznania się w Twoim dokumentem.

 

Dodatkowo, curriculum vitae powinno zawierać aktualną klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji i Twój życiorys zostanie od razu odrzucony.

 

Do profesjonalnego CV warto dołączyć list motywacyjny, w którym dokładniej napiszesz o swoim doświadczeniu, umiejętnościach i osiągnięciach oraz pokażesz, dlaczego zależy Ci na tej pracy i dlaczego jesteś idealnym kandydatem. 

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Jeśli nadal nie wiesz, czy pisać CV ze zdjęciem czy bez, zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością na niego odpowiem i pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv ze zdjeciem czy bez

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: