1. CV ze zdjęciem czy bez? Porady eksperta i szablony na 2024

CV ze zdjęciem czy bez? Porady eksperta i szablony na 2024

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Przygotowujesz dokumenty aplikacyjne i zastanawiasz się, czy warto stworzyć CV ze zdjęciem czy bez? To ważna kwestia i dobrze jest widzieć, kiedy do życiorysu powinno się dodać fotografię, a kiedy nie jest konieczna.

W tym artykule zobaczysz szablony CV z fotografią i bez niej oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach warto napisać curriculum vitae ze zdjęciem, a w jakich bez. 

CV zarówno ze zdjęciem, jak i bez przygotujesz w kreatorze LiveCareer — szablon CV w kilka chwil dostosujesz do swoich potrzeb. Treść dokumentu łatwo uzupełnisz dzięki wskazówkom i gotowym treściom od ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też wzory CV dla 70+ zawodów i ścieżek kariery.

1. Lepsze CV ze zdjęciem czy bez?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy CV ze zdjęciem jest lepsze niż to bez — i odwrotnie. Ale dodanie fotografii do życiorysu zawodowego nigdy nie jest obowiązkiem i ta decyzja zależy od Ciebie. W Polsce zazwyczaj jednak warto to zrobić. Dlaczego?

Zdjęcie do CV warto wstawić, ponieważ ułatwi to rekruterowi zapamiętanie Cię. Odpowiednia fotografia potrafi też sprawić, że gotowe CV będzie dobrze wyglądało, a Ty podkreślisz w curriculum vitae swoje cechy charakteru, np. kreatywna fotografia pokaże Cię jako twórczego, a klasyczne zdjęcie biznesowe wskaże na profesjonalizm (pamiętaj, żeby dopasować ją do kultury firmy).

Fotografia jest oczywiście obowiązkowa, kiedy pracodawca zaznaczy to w ogłoszeniu — albo bezpośrednio albo napisze, że na stanowisku wymagana jest dobra prezencja. Może tak być w przypadku CV hostessy czy CV kosmetyczki.

Kiedy nie dodawać zdjęcia do CV?

CV bez zdjęcia napisz przede wszystkim wtedy, gdy nie masz profesjonalnej fotografii. Lepsze dobrze napisane CV bez niej niż dokument z selfie, zdjęciem z imprezy czy wakacji.

Co więcej, jeśli aplikujesz do pracy za granicą i piszesz np. CV po angielsku, CV po niemiecku lub CV po francusku, koniecznie musisz się upewnić, czy w danym kraju dodanie fotografii do życiorysu jest przyjętą praktyką podczas rekrutacji.

W wielu państwach pracodawcy preferują CV bez zdjęcia, bo chcą uniknąć oskarżeń o dyskryminację ze względu na płeć, pochodzenie etniczne czy kolor skóry. Eksperci z Uniwersytetu Harvarda odradzają włączenie fotografii do CV — ale dotyczy to amerykańskiego rynku pracy, który znacznie różni się od polskiego.

Teraz zobacz szablony i zdecyduj, czy wolisz CV ze zdjęciem czy bez.

CV ze zdjęciem czy bez — szablony

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na CV ze zdjęciem czy bez, Twój dokument musi też być odpowiednio napisany, zawierać wszystkie niezbędne sekcje i pasować do oferty pracy, na którą aplikujesz — a do tego potrzebujesz odpowiedniego szablonu.

Jeśli nie chcesz tworzyć CV w Wordzie, możesz skorzystać z generatora CV LiveCareer.pl. W programie do pisania CV znajdziesz 20 szablonów, na których łatwo i szybko stworzysz profesjonalny dokument.

Teraz zobacz przykładowe szablony i zdecyduj, czy wolisz CV ze zdjęciem czy bez:

Interesujący szablon CV

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

Na takim szablonie łatwo rozmieścisz wszystkie potrzebne sekcje CV — jak widzisz, na samej górze dodano podsumowanie zawodowe, czyli krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń i osiągnięć. Dzięki niemu rekruter zobaczy Twoje mocne strony na pierwszy rzut oka i to, czy zdecydujesz się na CV ze zdjęciem czy bez będzie miało drugorzędne znaczenie.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Kreatywny szablon CV

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

Ten szablon CV został podzielony na dwie kolumny, a tytuły sekcji podkreślone morskim kolorem i pogrubieniem. Dzięki temu jest estetyczny, czytelny i, po prostu robi wrażenie. Dodatkowo zastosowano w nim ikony w CV przy sekcji z danymi osobowymi. To prosty sposób na stworzenie kreatywnego CV.

Oryginalny szablon CV

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

Na takim szablonie stworzysz prawdziwie nowoczesne CV — jest interesujący i wykorzystuje wiele elementów graficznych, a mimo to pozostaje czytelny. Pod imieniem i nazwiskiem wpisano sekcję z doświadczeniem w CV — dlatego nie nada się do napisania pierwszego curriculum vitae

Jeśli szablony CV ze zdjęciem Ci nie pasują, zobacz przykładowe CV bez fotografii:

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Prosty szablon CV

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

Dokument bez fotografii często wysyła się do instytucji państwowych czy pracy w tradycyjnych branżach — np. CV do urzędu. Warto wtedy też pomyśleć o napisaniu klasycznego CV, bez dodatkowych elementów graficznych i ozdobników — co nie znaczy, że życiorys powinien być nudny. Powyższy szablon idealnie łączy nowoczesny design CV z prostotą.

Ciekawy szablon CV

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

Jeśli potrzebujesz Creative CV, ale nie chcesz dodawać do dokumentu zdjęcia — ten szablon jest idealny dla Ciebie. Zwróć uwagę, że w kolumnie po lewej na niebieskim tle wpisano sekcję z umiejętnościami w CV — to dobry sposób, żeby wyróżnić swoje najważniejsze kwalifikacje, ale musisz pamiętać, żeby uwzględnić i kompetencje miękkie i twarde.

Szablon CV z żółtą kolumną

Stwórz CV terazcv-ze-zdjeciem-czy-bez

Ten arkusz CV został urozmaicony żółtą kolumną po lewej i czarnym tłem nagłówka, które oddzielają kolejne sekcje dokumentu. Dzięki temu wygląda estetycznie, a wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na pierwszy rzut oka — co z pewnością ułatwi zadanie rekruterowi. 

CV ze zdjęciem czy bez — wszystko zależy od Ciebie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, bo najpiękniejsza fotografia nie sprawi magicznie, że Twoje CV będzie dobre. Musisz wiedzieć również, jak napisać CV i jak powinno ono wyglądać.

Potrzebujesz innych szablonów bez fotografii? Zajrzyj tutaj: CV — wzór do wypełnienia bez zdjęcia w PDF i DOC za darmo.

CV ze zdjęciem czy bez? Porady

Nieważne czy zdecydujesz się na CV ze zdjęciem czy bez — jeśli Twój dokument będzie źle sformatowany i nieestetyczny, nie dostaniesz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Musisz zadbać o detale — jak pokazują badania, nawet rozmiar i kolor czcionki w CV mają wpływ na to, jak rekruter odbierze Twój życiorys.

Dlatego również fotografia w idealnym CV musi być odpowiednia — dobrze doświetlona, wyraźna i aktualna. Powinieneś też zadbać o strój, który podkreśli Twój profesjonalizm. 

Ponadto, pamiętaj, żeby swoje CV zapisać i wysłać w formacie PDF. W ten sposób odbiorca otworzy je poprawnie na każdym urządzeniu, również mobilnym. Złe wrażenie zrobią również błędy w CV i nieciekawy mail z CV. Musisz zrobić wszystko, żeby zachęcić rekrutera do zapoznania się w Twoim dokumentem.

Dodatkowo, curriculum vitae powinno zawierać aktualną klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji i Twój życiorys zostanie od razu odrzucony.

Do profesjonalnego CV warto dołączyć list motywacyjny, w którym dokładniej napiszesz o swoim doświadczeniu, umiejętnościach i osiągnięciach oraz pokażesz, dlaczego zależy Ci na tej pracy i dlaczego jesteś idealnym kandydatem. 

Przeczytaj też: Photo for CV.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Jeśli nadal nie wiesz, czy pisać CV ze zdjęciem czy bez, zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością na niego odpowiem i pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv ze zdjeciem czy bez

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: