1. CV na dwie strony czy jedną? Ile stron powinno mieć CV

CV na dwie strony czy jedną? Ile stron powinno mieć CV

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jak długie powinno być CV? Jeśli zastanawiasz się, czy nie skrócić swojego CV lub czy nie rozbudować jego treści, żeby dokument wyglądał na bardziej okazały, zaraz rozwiejemy Twoje wątpliwości. 

W tym artykule dowiesz się, kiedy pisać CV na jedną stronę, a kiedy na dwie strony lub więcej. Wyjaśnimy też, jak długość CV jest postrzegana przez rekruterów — oraz dlaczego więcej stron wcale nie oznacza, że Twoje dokumenty zostaną ocenione lepiej.

Kreator CV LiveCareer pomoże Ci zmieścić CV na jednej stronie. Nasze szablony CV są dostosowane do współczesnego rynku pracy i pozwalają uniknąć żmudnego formatowania dokumentów aplikacyjnych.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalne wzory CV dla różnych branż i zawodów.

1. Jak długie powinno być CV? 

Dobre CV powinno mieć maksymalnie dwie strony. W przypadku osób z niedużym doświadczeniem zawodowym jedna strona CV jest zupełnie wystarczająca. Jeśli umiesz udowodnić, że jesteś świetnym kandydatem do pracy na jednej stronie — zrób to. CV dłuższe niż dwie strony jest zarezerwowane tylko dla niektórych branż. 

Teraz omówimy dokładnie, czym powinieneś się kierować decydując o długości swojego CV. Po pierwsze — nigdy nie staraj się wpisywać do CV treści na siłę. W tym przypadku lepiej skupić się na jakości, a nie ilości.

Upewnij się też, że Twoje CV ma sekcję Podsumowanie zawodowe. To bardzo ważny element CV i jeśli w odpowiedni sposób z niego skorzystasz, Twój życiorys zawodowy — nawet jeśli będzie krótki — zyska duży atut. 

Po drugie — upewnij się, że Twoje CV jest dobrze sformatowane. Nawet jeśli dokument zawiera dużo treści, przy odpowiednim rozplanowaniu może wyglądać bardzo dobrze nawet na jednej stronie. 

W takim przypadku warto skorzystać z kreatora CV, bo narzędzie samo zadba o optymalny układ, rozplanuje treść na szablonie CV i nada dokumentowi profesjonalny wygląd. Jeśli zastanawiasz się, jak zmieścić CV na jednej stronie — to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Zobaczmy jednak, co tak naprawdę myślą pracodawcy, analizując treść i wygląd CV kandydata. Przecież to ich decyzja jest tutaj najważniejsza. Zanim więc zaczniesz pisanie CV, przeczytaj kolejny rozdział, w którym uchylamy rąbka tajemnicy na temat odpowiedniej długości tego dokumentu.

2. Czy CV na dwie strony nie jest za długie i co myślą o tym rekruterzy? 

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, podeprzemy się rzetelnymi badaniami naukowymi. Pokazują one, że pracodawcy najczęściej akceptują dwustronicowe CV i wcale nie uważają go za zbyt długie. Nawet więcej — okazuje się, że dwa razy częściej uznają oni CV na dwie strony za najlepsze. 

To oznacza, że wcale nie musisz specjalnie skracać swojego dokumentu. Jeśli jesteś na tyle wykwalifikowany, że Twoje wykształcenie w CV, osiągnięcia i umiejętności zajmują więcej miejsca, rekruter doceni możliwość zapoznania się z tymi wszystkimi informacjami.

Ale — jest jeszcze coś, o czym musisz wiedzieć. Długość dokumentu aplikacyjnego powinna zależeć zdecydowanie od Twojego doświadczenia zawodowego w CV. Ale to nie znaczy, że jeśli masz długi staż i mnóstwo osiągnięć, możesz napisać CV na kilka stron (zobacz wzór Elon Musk CV i sprawdź, jak na jego podstawie stworzyć krótki i atrakcyjny życiorys).

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 273 rekruterów wykazały, że dwustronicowe CV jest najlepsze (odpowiedziało tak aż 60% respondentów) właśnie w przypadku doświadczonych kandydatów:

Ile stron powinno mieć CV

Jaką długość powinno mieć CV zdaniem rekruterów

 

Procent odpowiedzi

Liczba odpowiedzi

CV powinno mieć jedną stronę

10%

28

CV powinno mieć dwie strony

60%

165

CV może mieć tyle stron, ile potrzeba, by dobrze przedstawić sylwetkę kandydata

18%

49

Inne

11%

30

Brak odpowiedzi

0%

1


LICZBA WSZYSTKICH ODPOWIEDZI


273

Zatem — CV na dwie strony ma swoje solidne uzasadnienie, jeśli Twoja historia zatrudnienia jest naprawdę długa i wymaga obszerniejszego opisu. Za chwilę dowiesz się dokładnie, jakich branż i zawodów dotyczy ta zasada, a kiedy powinieneś stworzyć proste CV i ograniczyć się tylko do jednej strony. 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Kiedy CV na dwie strony jest odpowiednie? 

CV na dwie strony piszą kandydaci, którzy mają za sobą wiele lat pracy i dużo osiągnięć zawodowych na swoim koncie. Pierwsza grupa to osoby zatrudnione np. na uniwersytetach albo zawodowo zajmujące się sztuką. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zawodów, takich jak np. programista, w których liczy się staż pracy i ilość (oraz oczywiście jakość) kursów i szkoleń w CV niezbędnych do pracy w branży. 

CV na dwie strony — przykłady zawodów:

4. Kiedy warto pozostać przy jednostronicowym CV?

CV na jedną stronę to bardzo praktyczny dokument i jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, właśnie taką długość dokumentu powinieneś wybrać. W przypadku absolwentów szkół wyższych 66 procent pracodawców stwierdziło, że ich CV powinno mieć długość jednej strony. 

W przypadku doświadczonych pracowników większość pracodawców (77 procent) uważa, że ​​CV powinno mieć co najmniej dwie strony. Badanie, na którym się opieramy, ujawniło także pewien rozdźwięk między oczekiwaniami pracodawców a zachowaniami kandydatów. Okazało się bowiem, że aż 39% pracowników w wieku 45 lat i starszych zazwyczaj wysyła jednostronicowe CV. 

CV na jedną stronę — przykłady kandydatów: 

I jeszcze coś — zarówno jednostronicowe gotowe CV, jak i dokument na dwie strony mogą zniekształcić swoją formę w czasie drukowania. Rozwiązanie? Zapisz koniecznie swoje CV jako PDF, a nie DOC

Na koniec pamiętaj również o tym, że Twój list motywacyjny również powinien mieć nie więcej niż dwie strony. Jeśli stworzyłeś idealne CV, rekruterowi na pewno wystarczy krótki list motywacyjny, a więc 3–4 akapity, które zwięźle opisują Twoje kwalifikacje i motywację do pracy na danym stanowisku. 

Jeśli masz problem ze zmieszczeniem dokumentu na jednej stronie, skorzystaj z programu do pisania CV, który pomoże Ci poprawnie sformatować dokument i zmieścić wszystkie sekcje, również zainteresowania czy inne informacje dodatkowe. Jeśli nie wiesz, jakie narzędzie wybrać, przeczytaj nasz poradnik: W jakim programie napisać CV?

Jak długie jest Twoje CV? Może zdarzyło Ci się usłyszeć od rekrutera, że Twój dokument jest zbyt obszerny — albo za krótki? Daj znać w komentarzu pod artykułem. Chętnie poznamy Twoją opinię.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv ile stron

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: