1. CV artystyczne - wzór. Jak napisać dobry życiorys artysty?

CV artystyczne - wzór. Jak napisać dobry życiorys artysty?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca artysty różni się od pracy w innych zawodach. Z tego powodu CV artystyczne będzie inaczej skonstruowane od typowego CV do pracy. Pewnie spotkałeś się również z określeniem życiorys artystyczny i zastanawiasz się, czy różni się on do CV artysty.

Nie martw się. CV artystyczne i życiorys artystyczny różnią się tylko nazwą. Jeśli chcesz zdobyć grant, pracę lub wystawę, będziesz musiał przygotować tylko jeden dokument. Pamiętaj jednak, że w CV artysty pojawiają się sekcje, których nie znajdziesz w „normalnym” CV.

W tym artykule pokażę Ci, jak napisać życiorys artystyczny. Przedstawię, jakie sekcje powinno zawierać CV artysty i co powinienieś w nie wpisać, aby jak najlepiej pokazać swoją drogę artystyczną i zrobić dobre wrażenie na osobie, która będzie je czytać.

Na początek zapoznaj się z przykładem CV artystycznego:

W kreatorze LiveCareer stworzysz CV na każde stanowisko i na każdą okazję. Dzięki nowoczesnym szablonom CV, poradom i gotowym treściom przygotujesz świetne dokumenty bez wysiłku — i w mgnieniu oka.

Stwórz CV teraz

Tutaj znajdziesz wzory CV dla różnych branż i zawodów.

CV artystyczne — wzór

Fabian Rogalski

19.10.1992

Adres e-mail

Nr telefonu

Link do strony internetowej/portfolio

Notka biograficzna

Urodzony 19 października 1992 r. W latach 2011–2016 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom magistra sztuki w pracowni prof. Krystyny Ząbkowskiej). W 2012 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie przygotowuje pracę doktorską pt. „Malarstwo postapokaliptyczne a kryzys ekologiczny. Analiza” pod kierunkiem prof. Mateusza Sroki. 

Jego prace były wystawiane na ponad 10 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz na 7 wystawach indywidualnych. 

Artist’s Statement

Tam, gdzie sztuka spotyka się z naturą, a natura z techniką i polityką, tam pojawiam się ja. W mojej pracy podejmuję zagadnienia związane z kryzysem ekologicznym i jego przedstawieniami we współczesnym malarstwie i rysunku. 

Tworzę rysunki i obrazy, w których pokazuję wpływ technologii i aktywności ludzkiej na środowisko naturalne. Nie uciekam od trudnych tematów i nie boję się tworzyć sztuki zaangażowanej. Wierzę, że przez środki artystyczne mam realny wpływ na to, co mnie otacza — przestrzeń miejską i wiejską, wielkie skupiska ludzkie i małe lokalne wspólnoty.

Pokazuję nowy typ człowieka, który żyje w stechnicyzowanym społeczeństwie. Postęp, choć początkowo stanowił jasno świecące słońce, teraz prowadzi nas w ciemne odmęty niewiadomego. 

Wykształcenie

10.2016–obecnie Studia doktoranckie 

Wydział malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Temat rozprawy„Malarstwo postapokaliptyczne a kryzys ekologiczny. Analiza”

Promotor: prof. Mateusz Sroka

2011–2016

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Wydział Malarstwa, pracownia malarstwa pod kierunkiem prof. Krystyny Ząbkowskiej

Wystawy

Wybrane wystawy indywidualne

09.2019 — Ekologia. Kryzys. Polityka. Wrocław, Muzeum sztuki współczesnej

05.2019 — Paint it black, Białystok, Centrum Sztuki Białe marzenia

10.2018 — Cool for the summer, Warszawa, Galeria pop-kultura

07.2018 — Wymiary postapokalipsy, Kraków, Galeria Koniec świata

05.2017 — Ucieczka ze świata gry — Kraków, Klub artystyczny Sto dni

Wybrane wystawy zbiorowe 

08.2019 — Sztuczne światy, Kraków, MOCAK, pod kuratelą prof. Jacka Cebuli

07.2018 — Czarne słońca, Warszawa, Muzeum Sztuki Współczesnej

04.2018 — Ciemno wszędzie, Warszawa, Galeria Sztuki Współczesnej, 

10.2017 — Co robić, jak żyć? Wrocław, Galeria Sztuki Dziwnej i Niezwykłej

09.2017 — Gdzie mieszkają zwykli ludzie?, Radom, Miejski Ośrodek Kultury „Kolanko”

Osiągnięcia

Publikacje

Malarstwo i technika. Razem i osobno, „Dwutygodnik”, Dariusz Stołeczny, 2018

Sztuka postapokaliptyczna. Szkic, „Nowy Malarz”, Marek Jędrzejewski, 2017

Nagrody

2019 — Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych

2019 — Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Paint and Act” stowarzyszenia Painters of Eastern Europe, Budapeszt

2018 — Pierwsza nagroda w konkursie „Wielki kryzys” w Pracowni artystycznej Siedlisko, Warszawa

Stypendia

2017/18 — Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla młodych artystów

2016/17 — Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia

2015/16 — Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 

Granty

2018-2020 — Uczestnik grantu artystycznego „Sztuka i natura. Wyzwania, granice i problemy” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rezydencje

2019 — The ACRE Residency Program, Steuben Wisconsin, USA

2018 — „Performatywny Magazyn”, Łódź, Polska

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Wciąż szukasz inspiracji? Więcej wzorów CV znajdziesz tutaj: Przykładowe CV do pracy dla 45+ różnych zawodów i ścieżek kariery (Darmowe wzory).

Właśnie zapoznałeś się z przykładowym życiorysem artystycznym. Wzór pomoże stworzyć Ci własne CV artysty (tzw. artist CV). Teraz po kolei omówię każdą z sekcji i wyjaśnię, co powinno się w niej znaleźć. 

1. W CV artystycznym poprawnie podaj dane osobowe

Dane osobowe w CV wydają Ci się oczywistością? Pamiętaj jednak, że i pod tym względem CV artystyczne różni się od „klasycznego”. 

W życiorysie artysty powinieneś podać swoją datę urodzenia. To sygnał dla osoby czytającej dokument, że Twój rozwój artystyczny przebiega prawidłowo.

Zwróć uwagę, żeby w życiorysie artystycznym podać swoje prawdziwe imię i nazwisko, a nie pseudonim artystyczny. Dzięki temu stworzysz profesjonalne CV artysty i nie zmylisz osoby, od której zależy Twoja przyszłość.

Pamiętaj również, żeby w CV artystycznym podać prawidłowe dane kontaktowe. Wystarczy e-mail i numer telefonu. Warto również podać adres swojej strony internetowej i dodać odpowiednie zdjęcie do CV — to sprawi, że Twój dokument przyciągnie uwagę i zostanie lepiej zapamiętany przez rekrutera. 

Nie wiesz jak opisać dane osobowe w CV artystycznym? Spójrz na przykład poniżej:

Dane osobowe w życiorysie artystycznym — wzór:

Fabian Rogalski

19.10.1992

Adres e-mail

Nr telefonu

Link do strony internetowej/portfolio

2. Zamieść krótką notkę biograficzną w CV artysty

Notka biograficzna w życiorysie artystycznym przypomina sekcję podsumowanie zawodowe w CV, która powinna znaleźć się w każdym curriculum vitae niezależnie od profesji. Umieść ją na samej górze dokumentu, tuż pod danymi osobowymi.

Notka biograficzna w CV artysty powinna być krótka. Podaj w niej swoje datę i miejsce urodzenia, rok ukończenia uczelni artystycznej. Pochwal się w niej swoimi osiągnięciami. Wspomnij o wystawach i projektach, w których brałeś udział.

Pisząc notkę biograficzną w życiorysie artystycznym pamiętaj o formalnym języku i konkretach. Nie wymieniaj wszystkich osiągnięć — na to znajdziesz miejsce w kolejnych sekcjach swojego artystycznego CV.

Zobacz wzór notki biograficznej w CV artysty poniżej: 

Notka biograficzna w CV artystycznym — wzór

Urodzony 19 października 1992 r. W latach 2011-2016 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom magistra sztukiw pracowni prof. Krystyny Ząbkowskiej). W 2012 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Obecnie przygotowuje pracę doktorską pt. “Malarstwo postapokaliptyczne a kryzys ekologiczny. Analiza” pod kierunkiem prof. Mateusza Sroki. 

Jego prace były wystawiane na ponad 20 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz na 15 wystawach indywidualnych. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. W CV artysty nie zapomnij o Artist’s Statement

W dobrym CV artystycznym powinieneś zamieścić tzw. Artist’s Statement. W tej sekcji nie pisz o swoich osiągnięciach. Służy ona do opowiedzenia o Twoim podejściu do sztuki, inspiracjach i tematach, które są dla Ciebie ważne.

Tworząc Artist’s Statement w CV artysty, pisz jasno i zrozumiale. Nie stosuj skomplikowanej terminologii. Wyobraź sobie, że opowiadasz obcej osobie o swojej sztuce. Bądź kreatywny — badania wykazały, że to umiejętność ceniona przez pracodawców. A dla artysty obowiązkowa.

Długość Artist Statement zależy od Ciebie. Staraj się jednak nie przekroczyć jednej strony A4, tak aby Twoje całe CV zmieściło się na maksymalnie dwóch stronachWedług badań rekruter przeciętnie spędza 6 sekund na czytaniu CV, dlatego warto dbać, żeby nie było zbyt obszerne. Jeśli odstrasza Cię anglojęzyczne określenie, nazwij tę sekcję w swoim CV artysty „O mnie”.

Oto przykład Artist’s Statement w życiorysie artystycznym:

Artist’s statement w CV artystycznym — wzór:

Tam, gdzie sztuka spotyka się z naturą, a natura z techniką i polityką, tam pojawiam się ja. W mojej pracy podejmuję zagadnienia związane z kryzysem ekologicznym i jego przestawieniami we współczesnym malarstwie i rysunku. 

Tworzę rysunki i obrazy, w których pokazuję wpływ technologii i aktywności ludzkiej na środowisko naturalne. Nie uciekam od trudnych tematów i nie boję się tworzyć sztuki zaangażowanej. Wierzę, że przez środki artystyczne mam realny wpływ na to, co mnie otacza - przestrzeń miejską i wiejską, wielkie skupiska ludzkie i małe lokalne wspólnoty.

Pokazuję nowy typ człowieka, który żyje w stechnicyzowanym społeczeństwie. Postęp, choć początkowo stanowił jasno świecące słońce, teraz prowadzi nas w ciemne odmęty niewiadomego.

4. Starannie opisz swoje wykształcenie w CV artystycznym

Wykształcenie w CV artystycznym postaraj się opisać dokładnie. To w końcu sekcja, która potwierdza Twoje artystyczne kompetencje. 

Nie jest to jednak trudne. Wystarczy, że podasz lata nauki oraz nazwę wydziału i uniwersytetu, który ukończyłeś. Możesz również wspomnieć profesora, który prowadził Twoją pracownię. Dlaczego? Znane nazwiska z pewnością przyciągną uwagę czytającego Twój życiorys artystyczny.

Opisując edukację w CV artysty możesz również podać tytuł swojej pracy dyplomowej. To na pewno pomoże Ci, kiedy będziesz ubiegał się o pracę w instytucji kultury.

Zobacz przykład:

Wykształcenie w CV artystycznym — wzór:

10.2016–obecnie Studia doktoranckie 

Wydział malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Temat rozprawy„Malarstwo postapokaliptyczne a kryzys ekologiczny. Analiza”

Promotor: prof. Mateusz Sroka

2011–2016

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Wydział Malarstwa, pracownia malarstwa pod kierunkiem prof. Krystyny Ząbkowskiej

Chciałbyś stworzyć CV na gotowym szablonie w programie Word, ale brakuje w nim sekcji, które powinny znaleźć się z życiorysie artystycznym? Idealne CV artysty szybko i łatwo przygotujesz w naszym kreatorze CV

5. Wystawy indywidualne i zbiorowe to podstawa CV artysty

Wystawy to najważniejsza sekcja życiorysu artystycznego. Można ją porównać do opisu doświadczenia zawodowego w CV, które jest kluczowe dla każdego curriculum vitae.

Podziel tę sekcję CV artysty na „wystawy indywidualne” i „wystawy zbiorowe”. Wymieniając kolejne pozycje zacznij od roku, a później podaj tytuł wystawy i miejsce, w którym się odbyła. Możesz również napisać, kto był kuratorem — zwłaszcza, jeśli to znane nazwisko.

W CV artystycznym nie musisz wymieniać absolutnie wszystkich swoich wystaw. Napisz o tych, z których jesteś naprawdę dumny i sądzisz, że najlepiej pokazują Twój rozwój i podejście do sztuki. Dzięki temu sprawisz profesjonalne wrażenie na rekruterze i mu zaimponujesz.

Pisząc o wystawach w CV artystycznym zastosuj zasadę odwróconej chronologii. Na samej górze tej sekcji podaj najnowszą ekspozycję, a później kolejne. 

Oto przykład opisu wystaw w CV artysty:

Wystawy w CV artystycznym — wzór

Wybrane wystawy indywidualne

09.2019 — Ekologia. Kryzys. Polityka., Wrocław, Muzeum sztuki współczesnej

05.2019 — Paint it black, Białystok, Centrum Sztuki Białe marzenia

10.2018 — Cool for the summer, Warszawa, Galeria pop-kultura

07.2018 — Wymiary postapokalipsy, Kraków, Galeria Koniec świata

05.2017 — Ucieczka ze świata gry, Kraków, Klub artystyczny Sto dni

Wybrane wystawy zbiorowe 

08.2019 — Sztuczne światy, Kraków, MOCAK, pod kuratelą prof. Jacka Cebuli

07.2018 — Czarne słońca, Warszawa, Muzeum Sztuki Współczesnej

04.2018 — Ciemno wszędzie, Warszawa, Galeria Sztuki Współczesnej, 

10.2017 — Co robić, jak żyć? Wrocław, Galeria Sztuki Dziwnej i Niezwykłej

09.2017 — Gdzie mieszkają zwykli ludzie?, Radom, Miejski Ośrodek Kultury —„Kolanko”

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

6. Koniecznie napisz o swoich osiągnięciach w CV artysty

Osiągnięcia są bardzo ważne w każdym życiorysie artystycznym. Jak napisać o nich w CV artysty? To będzie najbardziej rozbudowana sekcja Twojego dokumentu, więc stwórz ją tak, aby była przejrzysta i czytelna.

W osiągnięciach w CV artystycznym wymień publikacje, czyli artykuły prasowe i recenzje o Twojej sztuce oraz katalogi, książki i czasopisma, w których Twoje dzieła zostały przedrukowane. W tej sekcji CV artysty napisz również o otrzymanych nagrodach i stypendiach oraz grantach i rezydencjach artystycznych, w których brałeś udział. 

Pisząc o publikacjach w CV artysty na początku wskaż tytuł artykułu, który dotyczy Twojej sztuki, jego autora i rok wydania. Przy nagrodach i stypendiach najpierw podaj rok (lub lata — w przypadku grantów), na który przypadło dane osiągnięcie. Zastosuj się do zasady odwróconej chronologii. 

Nie wiesz, jak opisać osiągnięcia w życiorysie artystycznym? Wzór poniżej na pewno Ci pomoże:

Publikacje w CV artystycznym — wzór

Malarstwo i technika. Razem i osobno, „Dwutygodnik”, Dariusz Stołeczny, 2018

Sztuka postapokaliptyczna. Szkic, „Nowy Malarz”, Marek Jędrzejewski, 2017

Nagrody w CV artystycznym — wzór

2019 — Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych

2019 — Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Paint and Act” stowarzyszenia Painters of Eastern Europe, Budapeszt

2018 — Pierwsza nagroda w konkursie „Wielki kryzys” w Pracowni artystycznej Siedlisko, Warszawa

Stypendia w CV artystycznym — wzór

2017/18 — Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla młodych artystów

2016/17 — Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia

2015/16 — Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 

Granty w CV artysty — wzór

2018-2020 — Uczestnik grantu artystycznego „Sztuka i natura. Wyzwania, granice i problemy” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rezydencje w CV artystycznym — wzór

2019 — The ACRE Residency Program, Steuben Wisconsin, USA

2018 — „Performatywny Magazyn”, Łódź, Polska

7. O czym jeszcze warto pamiętać przygotowując CV artystyczne?

Pisząc życiorys artystyczny koniecznie pamiętaj, żeby zamieścić w nim aktualną klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych

Najlepiej wyślij swoje CV w formacie PDF (taki wzór CV do pobrania znajdziesz w naszym kreatorze). Dzięki temu będziesz miał pewność, że formatowanie Twojego życiorysu artysty nie zmieni się i odbiorca otrzyma je w takim kształcie, jaki sobie zaplanowałeś.

Zwróć uwagę, żeby nie popełnić typowych błędów w CV. Nie kłam w swoim życiorysie — postawi Cię to w bardzo złym świetle i może pogrzebać szansę na świetną wystawę.

Wysyłając CV w mailu, przyłóż się do jego treści. Stwórz ciekawy tytuł wiadomości, a w jej treści krótko napisz o sobie, np. wymień swoje największe osiągnięcie albo napisz coś o swojej sztuce. To na pewno zachęci czytającego do zapoznania się z Twoim życiorysem artystycznym.

A zanim na dobre rozpoczniesz karierę artystyczną, zapoznaj się też z naszym artykułem o prawach autorskich.

Przeczytaj też: Jak zostać grafikiem komputerowym [też jako freelancer]?

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Masz jeszcze jakieś wątpliwości związane z CV artysty? Jeśli tak, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące życiorysu artystycznego.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv artystyczne

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: