1. CV bez zdjęcia [wzór]: kiedy nie dodawać fotografii?

CV bez zdjęcia [wzór]: kiedy nie dodawać fotografii?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Czy zdjęcie w CV jest obowiązkowe? Czy brak fotografii w życiorysie zmniejszy Twojego szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Czy CV bez zdjęcia zaginie wśród aplikacji innych kandydatów?

Wiele osób zadaje sobie te pytania. Jeśli też masz takie wątpliwości, nie martw się — za chwilę je rozwiejemy. Dzięki wzorowi i wskazówkom w tym artykule stworzysz CV, które zainteresuje pracodawcę, nawet jeśli nie będzie zawierać zdjęcia.

Zdecyduj, który szablon do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

kreator cv

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

CV bez zdjęcia - wzór do wypełnienia

Poniższy pusty wzór życiorysu zawodowego bez zdjęcia możesz skopiować i wykorzystać. Jeśli chcesz stworzyć profesjonalne CV online i pobrać je w formacie PDF lub DOCX, przejdź do naszego kreatora.

Imię i nazwisko kandydata

Nazwa obecnego stanowiska lub wyuczonego zawodu

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie zawodowe

Umiejętności specjalistyczne

  • ...

Umiejętności miękkie

  • ...

Doświadczenie

Daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy oraz nazwa firmy 

Stanowisko: …

Obowiązki:

  • ...

Dodatkowe obowiązki:

  • ...

Sukcesy:

  • ...

Wykształcenie

Lata nauki, nazwa uczelni i wydziału

Kierunek: ...

Nazwa uzyskanego tytułu

Zainteresowania

...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Już wiesz, jak wygląda puste CV do wypełnienia, w którym nie dodajesz zdjęcia. Teraz zapoznaj się ze wszystkimi zaletami i wadami tworzenia takiego dokumentu. 

1. Czy CV może być bez zdjęcia?

Od razu Cię uspokoimy — jeśli chcesz, możesz bez obaw wysłać życiorys bez fotografii i nie powinieneś być z tego względu dyskryminowany.

Nie ma formalnego obowiązku dodawania zdjęcia do CV. Wymóg przesłania CV ze zdjęciem pojawia się przede wszystkim w przypadku zawodów, w których dużą rolę odgrywa wygląd (np. w CV kosmetyczki lub CV hostessy). Jeśli w ogłoszeniu pojawiła się taka adnotacja, brak fotografii raczej na pewno będzie skutkował odrzuceniem dokumentu.

CV bez zdjęcia możesz wysłać w trzech przypadkach.

CV bez zdjęcia do zagranicznego pracodawcy

Po pierwsze, kiedy przygotowujesz życiorys dla zagranicznego pracodawcy. W niektórych zachodnich krajach (np. Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii), w obawie przed posądzeniem o dyskryminację, pracodawcy od razu odrzucają CV ze zdjęciem. Dlatego przed wysłaniem życiorysu za granicę dokładnie sprawdź, jakie są zasady procesów rekrutacyjnych w danym państwie.

CV bez profesjonalnego zdjęcia

Po drugie, nie warto wysyłać CV z nieprofesjonalnym zdjęciem. Jeśli posiadasz tylko fotografie z imprez, wakacji ze znajomymi lub „selfie” z zabawnymi filtrami, lepiej w ogóle nie dodawaj ich do życiorysu. Takie zdjęcie zrobiłoby złe wrażenie na pracodawcy i sugerowało, że nie jesteś profesjonalistą.

CV bez zdjęcia, gdy Twój wygląd nie ma znaczenia

Po trzecie, CV bez zdjęcia nie będzie problemem, jeśli kandydujesz na stanowisko, na którym wygląd nie ma większego znaczenia. Dotyczy to stanowisk, na których na przykład będziesz pracował z domu, nie będziesz spotykał się z klientami lub będziesz ich obsługiwał tylko telefonicznie i online.

2. Dlaczego CV bez zdjęcia to nie zawsze dobry pomysł?

Zdjęcie w CV przede wszystkim zwiększa szanse na to, że rekruter Cię zapamięta. Dużo łatwiej jest skojarzyć kandydata, którego wygląd się zna. Dokumenty bez fotografii po prostu zlewają się w jednolitą masę i czasami łatwo przegapić w niej nawet bardzo dobrego kandydata, nawet jeśli ma imponujące kompetencje zawodowe.

Dodatkowo dobrze dobrana i wykonana fotografia, może potwierdzić Twoją „historię”. Dobry przykład to zawód prawnika, w którym zdjęcie biznesowe wysokiej jakości zdjecie dodane do CV buduje profesjonalny wizerunek kandydata i wzbudza zaufanie.

Oczywiście działa to również w drugą stronę. Jeśli pracodawca szuka „pozytywnych osób, które łatwo nawiązują kontakty”, a Ty w CV masz ponure, czarno-białe zdjęcie, zmniejszysz swoje szanse na zatrudnienie.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Wzór CV bez zdjęcia do wypełnienia w kreatorze online. Jak się wyróżnić?

Jeśli zdecydowałeś się na przygotowanie CV bez zdjęcia, najwygodniej jest to zrobić w kreatorze online. Dlaczego? Dzięki takiemu programowi nie będziesz musiał martwić się formatowaniem dokumentu i stworzysz go znacznie szybciej.

W kreatorze CV LiveCareer możesz skorzystać z 12 profesjonalnych szablonów, które wyróżnią Cię na tle innych kandydatów. W naszym programie do pisania CV znajdziesz także praktyczne wskazówki oraz przykłady do wypełnienia i wstawienia w życiorys. Wszystkie podpowiedzi treści będą dopasowane do Twojego doświadczenia i stanowiska, o które się ubiegasz. Dzięki temu nie będziesz musiał zastanawiać się, co wpisać do CV.

W kreatorze możesz też łatwo dodać zdjęcie do CV, jednak nie masz takiego obowiązku — dzięki profesjonalnym szablonom wygenerowany dokument będzie wyglądał tak samo dobrze również bez fotografii.

4. Wzór CV bez zdjęcia w PDF i DOC — jak wygenerować?

Zdecydowanie najbardziej profesjonalne i pożądane przez pracodawców jest CV w formacie PDF. Dlaczego? Ponieważ taki dokument rekruter bez problemu wyświetli niemal na każdym urządzeniu. Dodatkowo format PDF daje Ci niemal 100-procentową pewność, że pracodawca zobaczy dokument w takiej formie, w jakiej go wysłałeś. 

Inaczej jest z drukiem CV w DOC czy DOCX. W takim życiorysie można łatwo wprowadzić zmiany w treści lub formatowaniu (np. w Wordzie). Poza tym wygląd dokumentu może się znacząco różnić w zależności od urządzenia, na którym jest wyświetlany.

Kreator CV LiveCareer daje Ci wiele możliwości jeśli chodzi o generowanie dokumentu. Swoje CV (także bez zdjęcia) możesz pobrać w PDF, DOCX, a także jako TXT (plik tekstowy bez formatowania, który możesz otworzyć np. w notatniku). 

Używając kreatora CV możesz też od razu wydrukować, bez konieczności pobierania.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły Ci podjąć decyzję, jak stworzyć gotowe CV bez zdjęcia i czy w ogóle warto to zrobić. Pamiętaj, że w pisaniu CV najważniejsze jest to, aby wyróżnić swoje kluczowe umiejętności. Fotografia to jedynie dodatek, który może (ale nie musi) wzbogacić CV.

Zobacz też nasz poradnik: CV photo.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak i czy w ogóle stworzyć CV bez zdjęcia, opisz swój przypadek w komentarzu pod artykułem. Wspólnie ustalimy, jaki rodzaj CV powinieneś przygotować.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv bez zdjecia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.71  (17 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: