1. Darmowy kreator CV [+ bez logowania]: zalety, wady i funkcje

Darmowy kreator CV [+ bez logowania]: zalety, wady i funkcje

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Poznaj zalety i wady 10 najpopularniejszych darmowych kreatorów CV online. Zobacz, jakie funkcje kreatorów CV są za darmo i gdzie stworzysz CV bez logowania.

Napisanie CV na komputerze zwykle nie daje dobrych efektów — taki dokument jest mało profesjonalny i przypomina dziesiątki innych, które trafiają na biurko rekrutera. Ale czy darmowy kreator CV to dobry pomysł?

 

Sprawdziliśmy to za Ciebie. Za chwilę zobaczysz 8 darmowych kreatorów CV — lub takich, w których część funkcji jest za darmo. Poznasz zalety i wady każdego narzędzia i sam podejmiesz decyzję, który darmowy kreator CV online wybrać.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

darmowe kreatory cvNIE
darmowe kreatory cvTAK

 

Musisz przejrzeć wzory CV dla wszystkich zawodów, zanim napiszesz swój własny dokument. Każdy z nich zawiera wszystkie niezbędne sekcje i odpowiednio dopasowane treści.

 

Oto 8 darmowych kreatorów CV, które dla Ciebie przetestowaliśmy:

 

1. LiveCareer.pl

 

Liczba szablonów CV: 20 (każdy w 9 wariantach kolorystycznych)

Konieczność logowania się: nie

Format dokumentów: .pdf, .txt, .docx

 

STWÓRZ CV TERAZkreator cv darmowy

 

W wersji darmowej kreatora CV na LiveCareer.pl możesz wybrać jeden z 20 profesjonalnych szablonów CV i go wypełnić. Znajdziesz tam również porady ekspertów oraz gotowe treści dla wszystkich branż i stanowisk, które wstawisz do CV jednym kliknięciem. Nawet jeśli nie pobierzesz gotowego CV, możesz się nimi zainspirować, pisząc własny dokument. Co ciekawe, takie CV możesz też naisać na telefonie.

 

STWÓRZ CV TERAZkreator cv darmowy

 

Nie jest to w pełni darmowy kreator CV. Ostatnim krokiem jest bowiem pobranie gotowego dokumentu w .pdf, .txt lub Word (.docx) — i dopiero ten etap wiąże się z koniecznością opłaty (9,95 zł za 14-dniowy okres próbny). Jednak możesz pobrać dokument, a potem za darmo i bez limitu edytować swój szablon CV w Word.

 

Możesz też wykupić subskrypcję, a w pakiecie dostaniesz za darmo kreator listu motywacyjnego, który działa analogicznie do kreatora CV LiveCareer. Wystarczy, że podasz podstawowe informacje na swój temat, a program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list motywacyjny.

 

Oto przykładowy szablon CV z kreatora online LiveCareer:

 

STWÓRZ CV TERAZkreator cv darmowy

 

2. InterviewMe.pl

 

Liczba szablonów CV: 18 (w kilku wariantach kolorystycznych)

Konieczność logowania się: nie

Format dokumentów: .pdf, .txt

 

kreator cv darmowy

 

Kreator CV InterviewMe.pl jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a jednocześnie posiada wiele funkcji — możesz bez problemu zmieniać kolejność sekcji dokumentu, formatować tekst, a na każdym etapie pisania CV widzieć na żywo, jak powstaje Twój dokument. W tym narzędziu znajdziesz też kreator CV po angielsku, wskazówki ekspertów oraz gotowe treści do wykorzystania we własnym dokumencie.

 

kreator cv darmowy

 

To godny polecenia, ale tylko częściowo darmowy kreator CV. Za jego pomocą możesz bowiem za darmo stworzyć profesjonalne, proste i nowoczesne CV, ale pobranie go w .pdf lub .txt wiąże się z koniecznością opłaty (5,95 zł za 14-dniowy okres próbny). Program nie oferuje też możliwości pobrania i edytowania CV za darmo w World.

 

Oto przykładowe CV z tego kreatora:

 

kreator cv darmowy

 

3. Pracuj.pl

 

Liczba szablonów CV: 15 (w kilku wariantach kolorystycznych)

Konieczność logowania się: tak

Format dokumentów: .pdf

 

kreator cv darmowy

 

W darmowym kreatorze CV Pracuj.pl do wyboru są 3 rodzaje życiorysu: CV studenckie, CV klasyczne i CV techniczne. W każdym z nich możesz wybrać 5 podstawowych szablonów dokumentu z różnymi wariantami kolorystycznymi.


Jest to typowy program do uzupełniania poszczególnych sekcji CV, bez podpowiedzi ekspertów. Aby stworzyć dokument, musisz podać swoje dane osobowe, doświadczenie, wykształcenie, poziom znajomości języków obcych, szkolenia, kursy i certyfikaty, profil zawodowy (czyli podsumowanie zawodowe w CV) oraz umiejętności.

 

kreator cv darmowy

 

Jest to całkowicie darmowy kreator CV, jednak dostępne wzory szablonów są proste i mało atrakcyjne. Narzędzie nie umożliwia też formatowania tekstu (np. dodania podpunktów), co może sprawić, że Twoje curriculum vitae będzie nudne i mało czytelne. Ponadto program umożliwia pobranie CV tylko w formacie .pdf.

 

A to przykładowy szablon z tego darmowego kreatora CV:

 

kreator cv darmowy

 

4. CVdopracy

 

Liczba szablonów CV: 9

Konieczność logowania się: nie

Format dokumentów: .pdf, .doc

 

kreator cv darmowy

 

Darmowy kreator CV serwisu cvdopracy.pl to proste w użyciu narzędzie. Oferuje 9 klasycznych szablonów CV. Możesz wypełnić w nim następujące sekcje: cel zawodowy, wykształcenie, doświadczenie, języki, certyfikaty i uprawnienia oraz umiejętności. Znajdziesz w nim też osobne pole do wpisania w CV wszystkich dodatkowych informacji.

 

W tym kreatorze CV za darmo dostępne są wszystkie funkcje, ale nie można tu np. zmienić kolejności sekcji (przez co nie stworzysz np. CV funkcjonalnego), czcionki w CV i w inny sposób formatować tekstu.

 

kreator cv darmowy

 

Oto przykładowy szablon z tego darmowego kreatora CV bez logowania:

 

kreator cv darmowy

 

5. CV.pl

 

Liczba szablonów CV: 4

Konieczność logowania się: tak

Format dokumentów: .pdf

 

kreator cv darmowy

 

Darmowy kreator CV.pl oferuje jedynie 4 szablony do wyboru. Wszystkie są proste i dość podstawowe — nie można np. dodać do curriculum vitae ikon czy innych elementów graficznych. Ponadto narzędzie wymaga wpisania adresu i daty urodzenia w CV, co jest przestarzałą praktyką.

 

W tym darmowym kreatorze CV online niedostępny jest podgląd dokumentu, więc jeśli gdzieś się pomylisz, będziesz musiał napisać wszystko od nowa. Życiorys zawodowy możesz pobrać tylko w formacie .pdf.

 

kreator cv darmowy

 

Oto przykładowy szablon z tego darmowego kreatora CV w .pdf:

 

kreator cv darmowy

 

6. Otokariera

 

Liczba szablonów CV: 2

Konieczność logowania się: nie

Format dokumentów: .pdf

 

kreator cv darmowy

 

W darmowym narzędziu od serwisu otokariera.pl do wyboru są jedynie 2 szablony. Możesz z nich skorzystać, jeśli potrzebujesz naprawdę prostego CV. Interfejs programu sprawia wrażenie przestarzałego, ale mimo to jest dość łatwy w obsłudze. 

 

Zaletą tego darmowego kreatora CV jest możliwość dodania wypunktowań w kolejnych sekcjach życiorysu zawodowego — tej funkcji nie ma wiele innych narzędzi. Niestety, gotowe CV możesz pobrać tylko w formacie .pdf.

 

kreator cv darmowy

 

Zobacz przykładowy wzór z tego darmowego kreatora CV bez logowania:

 

kreator cv darmowy

 

7. Ekasa

 

Liczba szablonów CV: 10

Konieczność logowania się: nie

Format dokumentów: .pdf, .docx

 

darmowe kreatory cv

 

To bezpłatne narzędzie, w którym znajdziesz 2 szablony CV do wypełnienia w darmowym kreatorze (jako .pdf) oraz 8 dodatkowych wzorów CV do pobrania i edytowania w Wordzie. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj, żeby poprawić literówki w nazwach sekcji.


darmowe kreatory cv

 

Sam darmowy kreator CV jest za to banalnie prosty w obsłudze — wystarczy, że wypełnisz prosty formularz CV. Narzędzie umożliwia modyfikowanie nazw sekcji, jednak nie da się dodać nowych, zmienić kolejności już istniejących ani formatować tekstu (pogrubienia, kursywy, wybór czcionki itd.).

 

Oto przykładowy życiorys z tego darmowego kreatora CV bez logowania:


darmowe kreatory cv

 

8. Aplikuj

 

Liczba szablonów CV: 6 (w kilku wariantach kolorystycznych)

Konieczność logowania się: nie

Format dokumentów: .pdf


darmowe kreatory cv

 

Ten kreator CV (darmowy, bez logowania) na pierwszy rzut oka wygląda bardzo profesjonalnie. Program umożliwia bowiem dowolne formatowanie tekstu i kilka ładnych szablonów CV. Swój życiorys możesz widzieć na bieżąco podczas wpisywania danych. Narzędzie ma też wbudowany darmowy kreator CV po angielsku.

 

Niestety — gotowy dokument możesz pobrać tylko w formacie .pdf. Program nie umożliwia też zapisania danych ani zmiany kolejności poszczególnych sekcji. Ponadto szablony mają małą czcionkę, dlatego nie nadają się dla osób z niewielkim doświadczeniem (w takim wypadku większość CV pozostanie pusta).


darmowe kreatory cv

 

Oto przykładowy dokument z tego darmowego kreatora CV:


darmowe kreatory cv

 

Czy darmowe kreatory CV to dobry wybór? 

 

Kreator CV to z zasady zawsze najlepsze rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybko stworzyć profesjonalny życiorys zawodowy. Pamiętaj jednak, że Twoje CV musi być dostosowane do aktualnych standardów rynku pracy, czyli:

 

  • zawierać wszystkie najważniejsze z perspektywy pracodawcy informacje na Twój temat
  • czytelnie prezentować Twoją sylwetkę zawodową (doświadczenie, umiejętności, wykształcenie itp.)
  • mieścić się na maksymalnie 2 stronach A4
  • być dopasowane do konkretnej oferty pracy
  • wyglądać atrakcyjnie.

 

Tymczasem niektóre darmowe kreatory CV oferują bardzo mało szablonów do wyboru albo nie mają funkcji dobrego formatowania CV czy zmiany kolejności sekcji. W rezultacie stracisz dużo czasu na stworzenie dokumentu, a efekt końcowy nie będzie zadowalający — ani dla Ciebie, ani tym bardziej dla rekrutera (jeśli np. wyślesz mu CV długie na 5 stron, z bałaganem wizualnym i bez odpowiedniej klauzuli RODO w stopce).

 

Zatem na co powinieneś uważać przy wyborze programu do pisania CV?

 

1. W darmowym kreatorze CV możesz trafić na nieaktualne wzory 

 

Niektóre darmowe kreatory CV po prostu nie nadążają za rynkiem pracy. Szablony, które oferują, są przestarzałe i nie pozwolą Ci stworzyć CV zgodnego ze standardami rekrutacji w 2022 roku.

 

2. Darmowy kreator CV nie pomoże Ci się wyróżnić

 

Pamiętaj, że wszystko, co darmowe, przyciąga wielu chętnych. Korzystając z kreatora CV za darmo ryzykujesz, że Twój dokument będzie zbyt podobny do aplikacji innych kandydatów, przez co rekruter może nie zwrócić na Ciebie uwagi.

 

3. Darmowy kreator CV bez logowania i rejestracji może zmarnować Twój czas

 

To zrozumiałe, że nie chcesz tworzyć kolejnego konta w kolejnym serwisie i mieć skrzynki mailowej zasypanej spamem. Ale jeśli zdecydujesz się na darmowy kreator CV bez rejestracji, dokument pobierzesz raz i później już nic nie będziesz mógł w nim zmienić ani dopasować go do kolejnej oferty pracy.

 

Lepiej więc skorzystać z kreatora CV, który oferuje zapisanie dokumentu i możliwość zmiany jego treści nawet po pobraniu. Wtedy CV będziesz miał zawsze pod ręką i w każdej chwili będziesz mógł je edytować.

 

4. Darmowy kreator CV online nie zawsze poradzi sobie z poprawnym układem sekcji

 

Niektóre kreatory CV za darmo mają na stałe zdefiniowany układ dokumentu, np. na samej górze curriculum vitae znajduje się sekcja z wykształceniem. Pamiętaj, że przeciętnie rekruter spędza tylko 6 sekund na czytaniu dokumentów aplikacyjnych, więc najważniejsze informacje powinien móc znaleźć błyskawicznie — tyle że Twoje wykształcenie rzadko kiedy do nich należy.

 

Profesjonalne CV powinno zaczynać się od podsumowania zawodowego, a o kolejności dalszych sekcji powinien decydować wyłącznie przebieg Twojej kariery zawodowej i fakt, czy np. miałeś luki w zatrudnieniu lub właśnie chcesz się przebranżowić. CV funkcjonalne podkreśli Twoje umiejętności, a CV chronologiczne skupi się na doświadczeniu. 

 

Dlatego zawsze musisz mieć możliwość wybrania lub modyfikacji rodzaju CV, które tworzysz w danym narzędziu, a co za tym idzie — także kolejności elementów. 

 

Dobre CV powinno zawierać następujące elementy:

 

 

Jeśli zdecydujesz się na darmowy kreator CV online, upewnij się, że możesz dodać w nim wszystkie powyższe elementy. Idealnie, jeśli znajdzie się tam też dodatkowe miejsce np. na referencje w CV.

 

4. Darmowy kreator CV zawsze powinien pomóc Ci dodać odpowiednią klauzulę RODO

 

W Polsce obowiązkowym elementem każdego curriculum vitae jest aktualna klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji. Wiele programów do CV wciąż korzysta ze starej wersji klauzuli, która po wprowadzeniu przepisów RODO nie wystarczy. Koniecznie zwróć na to uwagę!

 

Podsumowanie

 

Jeśli darmowe kreatory CV z tego artykułu Cię nie przekonały i dalej zastanawiasz się, w jakim programie napisać CV, masz kilka innych opcji: możesz napisać CV w Open Office lub Wordzie. W tych programach jednak formatowanie dokumentu jest męczące i zabierze Ci mnóstwo czasu.

 

CV możesz również stworzyć w Canvie — jeśli masz zdolności graficzne i dużo czasu. Kolejny sposób to wypełnienie CV w dokumentach Google — znajdziesz tam 6 domyślnych szablonów (a inne do wykorzystania w tym formacie bez problemu wyszukasz w internecie). Możesz również za darmo wygenerować CV z LinkedIn, jeśli masz uzupełniony profil (Twój życiorys nie będzie miał jednak zdjęcia i powstanie na jednym, docelowym szablonie).

 

Przeczytaj też: CV Maker: opinie eksperta i użytkowników + test kreatora CV.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Najczęściej zadawane pytania o darmowych kreatorach CV

 

Jaki darmowy kreator CV wybrać?

 

To zależy, czego oczekujesz od takiego programu. Niektóre kreatory oferują po prostu puste CV do wypełnienia, w którym musisz uzupełnić kolejne sekcje dokumentu (podsumowanie, doświadczenie, wykształcenie, kompetencje zawodowe itd.). Następnie możesz pobrać przykładowe CV, najczęściej w formatach .pdf i .doc. Bardziej zaawansowane narzędzia będą oferowały gotowe treści, które możesz wstawić do curriculum vitae.

 

Jak działają darmowe kreatory CV?

 

Niektóre kreatory CV za darmo są dość proste w obsłudze i nie oferują zbyt wielu funkcji. W takich programach najczęściej na początku możesz wybrać szablon curriculum vitae, który Ci się spodoba, a następnie dodawać kolejne elementy CV. Zwróć uwagę, czy wybrany kreator dobrze formatuje wzór CV do pobrania i pozwala stworzyć estetyczny i czytelny dokument, z którym da sobie radę system ATS. Gotowy wzór CV z Twoją unikalną treścią pobierzesz na swój komputer.

 

Lepiej wybrać darmowy kreator CV bez zdjęcia czy z fotografią?

 

Obecnie większość darmowych kreatorów ma opcję wstawienia zdjęcia do CV — ale nie masz obowiązku tego robić. Zwróć tylko uwagę, czy w programie, z którego korzystasz, da się odpowiednio przyciąć fotografię i czy wygląda ona profesjonalnie. Jeśli nie — postaw na CV bez zdjęcia.

 

Czy kreator CV za darmo umożliwi mi pobieranie CV w .pdf i Word?

 

To zależy, na który darmowy kreator CV się zdecydujesz. W większości z nich możliwe jest pobranie dokumentu tylko w formacie .pdf. To najczęściej wystarczy (zwłaszcza jeśli wysyłasz CV mailem), ale warto też mieć dokument w Wordzie — szczególnie jeśli chcesz coś w nim szybko zmienić bez logowania się do kreatora. Pobranie i późniejsze edytowanie dokumentu w Wordzie oferuje np. kreator CV LiveCareer.

 

Czy warto skorzystać z darmowego kreatora CV?

 

Jeśli chcesz szybko napisać CV, kreator to dobry pomysł. Nie będziesz musiał męczyć się z formatowaniem pliku w Wordzie czy innym edytorze tekstu. Niestety, nie wszystkie narzędzia oferują szeroki wybór ładnych, darmowych szablonów CV. Pamiętaj też, że część kreatorów, również tych bezpłatnych, wymaga zarejestrowania się i podania swojego adresu e-mail. Z takiego programu warto skorzystać, gdy nie masz wprawy w pisaniu życiorysu zawodowego i przygotowujesz CV bez doświadczenia (np. CV ucznia).

 

Już wiesz, jakie są wady i zalety darmowych kreatorów CV. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś wątpliwości i potrzebujesz pomocy — zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością na niego odpowiem.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Darmowe kreatory cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.85  (46 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: