1. Życiorys tradycyjny: wzór i przykłady. Kiedy i jak napisać?

Życiorys tradycyjny: wzór i przykłady. Kiedy i jak napisać?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Życiorys tradycyjny i zawodowy, CV, podanie o pracę, list motywacyjny — liczba dokumentów aplikacyjnych może przyprawić o zawrót głowy. Czym tak właściwie się różnią?

Za chwilę zobaczysz przykładowy życiorys. Dowiesz się, czym wzór życiorysu tradycyjnego różni się od innych i czy w ogóle warto go zastosować. Wyjaśnimy Ci również, jak napisać życiorys, aby zdobyć wymarzoną pracę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zanim zaczniesz tworzyć swoje dokumenty aplikacyjne, wyszukaj wzór CV dla Twojego stanowiska. 

Przykładowy życiorys — wzór tradycyjny

Warszawa, 27.12.2019

Krzysztof Markowski

Adres

Numer telefonu

Adres e-mail

Życiorys

Urodziłem się 20 stycznia 1998 roku w Warszawie. Mój ojciec Marek jest ortopedą w Szpitalu Bielańskim, a matka Katarzyna pracuje jako nauczycielka języka polskiego w gimnazjum nr 21. Mam młodszą siostrę Marię.

W latach 2005–2011 uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 32 w Warszawie, którą ukończyłem ze świadectwem z czerwonym paskiem. Następnie uczyłem się w Gimnazjum nr 21 w Warszawie i uzyskałem średnią ocen 5,1. 

W 2014 roku dostałem się do Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie m.in. wygrałem organizowany przez szkołę konkurs z geografii. Bardzo dobre wyniki na maturze pozwoliły mi dostać się na licencjackie studia dzienne na kierunek Management (w języku angielskim) do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Poza zajęciami szkolnymi prowadzę korepetycje z języka angielskiego. Jestem też instruktorem narciarstwa. W wolnym czasie uczę się języka hiszpańskiego (obecnie poziom B2). Interesuję się kinem oraz muzyką.

Z poważaniem

Własnoręczny podpis

Już wiesz, jak powinien wyglądać życiorys tradycyjny. Teraz wyjaśnimy Ci, czy w ogóle warto stosować ten wzór życiorysu oraz jakie masz alternatywy.

1. Co to jest życiorys tradycyjny?

Życiorys tradycyjny (czasami nazywany klasycznym) to dokument, w którym krótko przybliżasz adresatowi swoją sylwetkę. Jest to coś w rodzaju historii Twojego życia, skupiającej się przede wszystkim na informacjach o Twojej rodzinie, edukacji, dodatkowych osiągnięciach, zainteresowaniach oraz ewentualnie karierze zawodowej.

Musisz jednak pamiętać, że jest to dokument, który współcześnie stosuje się bardzo rzadko i tylko na wyraźne polecenie — np. pracodawcy lub uczelni. Obecnie wybiera się tzw. życiorys zawodowy, czyli po prostu curriculum vitae (w skrócie CV).

Jeśli więc w ofercie pracy pojawia się wymóg przesłania „życiorysu”, koniecznie przygotuj nowoczesne CV. Jeśli w takiej sytuacji wyślesz pracodawcy życiorys tradycyjny, Twoja aplikacja zostanie odrzucona.

Życiorys tradycyjny jest również niekiedy mylony z podaniem o pracę, a nawet listem motywacyjnym. Pamiętaj, że są to zupełnie inne dokumenty.

Czym życiorys tradycyjny różni się od zawodowego?

Życiorys tradycyjny (klasyczny) to dokument, w którym przybliżasz swoją sylwetkę, podając informacje o swojej rodzinie, ścieżce edukacji, osiągnięciach, zainteresowaniach oraz ewentualnie karierze zawodowej. Taką formę przybiera np. życiorys do wojska. Współcześnie stosowany bardzo rzadko.

Życiorys zawodowy (curriculum vitae lub CV) to dokument, w którym skupiasz się na kompetencjach i doświadczeniach zawodowych oraz sukcesach na ścieżce kariery. Życiorys zawodowy zazwyczaj wysyła się w odpowiedzi na ofertę pracy i powinien on być dopasowany do wymagań w niej zawartych. Najpopularniejsza forma dokumentu aplikacyjnego. W przeciwieństwie do życiorysu tradycyjnego CV się nie podpisuje.

List motywacyjny — jest to dokument, w którym poszerzasz informacje z gotowego CV i pokazujesz pracodawcy, co zyska, jeśli zatrudni właśnie Ciebie. List motywacyjny wysyła się w odpowiedzi na ofertę pracy.

Podanie o pracę — ten dokument przygotowuje się w sytuacji, kiedy ubiegasz się o pracę, ale pracodawca w danym momencie nie prowadzi rekrutacji. Jest podobny do listu motywacyjnego, jednak nie pisze się go w odpowiedzi na konkretną ofertę.

2. Jak napisać życiorys tradycyjny?

Masz już pewność, że jest Ci potrzebny tradycyjny życiorys? Wzór u góry tego artykułu dobrze pokazuje, z jakich elementów składa się poprawnie napisany dokument. Zatem jak napisać życiorys tradycyjny krok po kroku?

Pisanie życiorysu zacznij od podania nazwy miejscowości i daty wysłania dokumentu (w prawym górnym rogu). Napisz też swoje dane osobowe i kontaktowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i e-mail. Niżej dodaj nagłówek z nazwą dokumentu.

Właściwa treść życiorysu powinna zawierać kilka kluczowych informacji o Twojej rodzinie, ukończonych szkołach i miejscach pracy. W tym miejscu warto też wspomnieć o swoich największych osiągnięciach, awansach i kwalifikacjach. 

Pisząc życiorys tradycyjny, zadbaj, by był logiczny i wyglądał estetycznie. Pamiętaj o odpowiednich zwrotach grzecznościowych (np. Z poważaniem). Informacje na temat swojego życia podaj w kolejności chronologicznej. Na końcu własnoręcznie podpisz dokument.

2. Jeśli chcesz zdobyć pracę, zamień życiorys tradycyjny na nowoczesne CV

Tak jak wspomnieliśmy, jeśli w ofercie nie pojawia się wyraźny wymóg przesłania „życiorysu tradycyjnego”, zadbaj o profesjonalne pisanie CV. W ten sposób znacznie zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Idealne CV zawiera m.in. takie elementy jak podsumowanie z celem zawodowym, inaczej zwane rubryką CV O Mnie, umiejętności (w tym cech charakteru) i doświadczenia dopasowane do wymagań w ofercie pracy, sekcje CV z wykształceniem i zainteresowaniami oraz klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Jak podpowiadają eksperci CNBC, dobre CV powinno przede wszystkim być „odporne” na sztuczną inteligencję, czyli programy komputerowe, które coraz częściej weryfikują życiorysy. Forbes podaje, że tzw. systemy ATS stosuje już 98% największych amerykańskich firm i 75% rekruterów. Jak przejść pozytywnie tego typu weryfikację? Pomoże w tym m.in. wpisanie w życiorysie słów kluczowych, dopasowanie dokumentu do oferty pracy czy też stosowanie w CV odwróconej chronologii (jest to tzw. CV chronologiczne).

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do naszego poradnika, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak stworzyć skuteczny życiorys zawodowy: Jak napisać CV? Wzór dobrego CV do pracy.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Piszesz życiorys tradycyjny lub zawodowy i wciąż masz dodatkowe pytania? Możesz je śmiało zadać w komentarzu pod artykułem. Z przyjemnością Ci pomożemy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zyciorys tradycyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.14  (22 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: