1. Kłamstwo, przerwane studia i praca na czarno w CV - porady

Kłamstwo, przerwane studia i praca na czarno w CV - porady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wielu kandydatów nie jest w stanie oprzeć się pokusie i „podkręca” swoje CV. Liczą na to, że drobne kłamstwo przy opisie poziomu znajomości języka obcego lub dodatkowa umiejętność, której tak naprawdę nie posiadają, zagwarantuje im zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Kłamanie w CV, na pierwszym etapie rekrutacji rzeczywiście może przynieść zamierzony efekt. Jednak czy jest korzystne na dłuższą metę? Jakie mogą być konsekwencje takiej zagrywki?

Z naszego artykułu dowiesz się, czy kłamanie w CV się opłaca, z jakimi zagrożeniami się wiąże i czy kłamstwo w życiorysie może być… przestępstwem. Sprawdzisz też, czy i jak wpisywać do CV nieukończone studia oraz pracę na czarno.

Stwórz skuteczne CV w naszym kreatorze. Wybierz atrakcyjny szablon do CV, przeczytaj wskazówki ekspertów i skorzystaj z gotowych treści dopasowanych do różnych zawodów, którymi możesz się zainspirować.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

1. Jakie konsekwencje grożą za kłamanie w CV?

Odpowiedź jest prosta: nie warto kłamać w CV. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Przede wszystkim możesz stracić szansę na wymarzoną pracę już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruterzy dobrze wiedzą, że część kandydatów koloryzuje swoje życiorysy. I nie mają problemu z szybkim zweryfikowaniem prawdziwości informacji. A jeśli zostaniesz przyłapany na kłamaniu w CV, w oczach pracodawcy będziesz skreślony.

Nawet jeśli uda Ci się przechytrzyć rekrutera, możesz bardzo szybko stracić nową pracę. Przełożeni i współpracownicy po prostu zauważą, że nie posiadasz kompetencji, o których zapewniałeś w swoim curriculum vitae. Jeśli wciąż będziesz prosił o pomoc i nie będziesz radził sobie z podstawowymi obowiązkami, Twoja przygoda z nowym pracodawcą zapewne skończy się już po okresie próbnym.

Pamiętaj też, że „świat jest bardzo mały”, szczególnie jeśli chodzi o jedną branżę czy krąg zawodowy. Kłamaniem w CV możesz więc łatwo zepsuć sobie opinię. A wtedy dużo trudniej będzie Ci znaleźć dobrą pracę.

Zrekrutowanie nowego pracownika i przeszkolenie go wiążą się z wysokimi kosztami. Dlatego firmy na ogół starają się zatrudniać najbardziej kompetentne osoby. A to oznacza, że jeśli rekruter zweryfikuje doświadczenie i umiejętności, o których napisałeś w CV i zauważy, że nie spełniasz wymagań, w pierwszej kolejności prawdopodobnie odezwie się do bardziej doświadczonych kandydatów lub przynajmniej będzie Cię do nich porównywał. Dlatego aplikowanie na zbyt wymagające stanowiska — takie, że aż musimy uciekać się do kłamstwa, by nas zauważono — często jest stratą czasu. Lepiej faktycznie podszkolić swoje kompetencje i potem napisać w CV prawdę. Poza tym przyłapanie kandydata na kłamstwie sprawia, że traci się do niego zaufanie i często już z tego powodu taka aplikacja zostanie odrzucona.

Poza tymi przykrymi konsekwencjami, kłamstwo w CV wiąże się również z… dużym stresem. To ciągłe „udawanie”, że masz kwalifikacje, o których napisałeś w życiorysie i strach przed tym, że prawda wyjdzie na jaw.

Z raportu HireRight wynika, że 85% pracodawców przyłapało kandydatów na kłamaniu w CV. Rekruterzy zdradzili, że wychwytywali oszustwa, przede wszystkim szczegółowo wypytując kandydatów o ich doświadczenie, dokładnie sprawdzając ich sylwetkę w internecie oraz… sekretnie kontaktując się z ich byłymi współpracownikami.

2. Czy kłamstwo w CV to przestępstwo?

Wpisanie do życiorysu np. kompetencji lub tytułów, których nie posiadasz, to wykroczenie. Kiedy nakłamałeś w gotowym CV, zostałeś zatrudniony i przyłapany na kłamstwie, grozi Ci kara grzywny do 1000 zł lub nagana. Pracodawca może także domagać się od Ciebie rekompensaty.

Dołączenie do życiorysu sfałszowanych dokumentów, np. o ukończeniu studiów lub świadectwa pracy, to już przestępstwo. Za tego typu fałszerstwo grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. A w przypadku czynu mniejszej wagi (np. kiedy dokument ma małe znaczenie w obrocie prawnym lub też następstwa poświadczenia nieprawdy są niewielkie) — grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat.

3. Na jakie kłamstwa w CV pracodawcy są wyczuleni?

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie łatwym do wyłapania kłamstwem w CV, jest zawyżanie poziomu znajomości języka obcego. Pamiętaj, że jeśli pracodawca w wymaganiach w ofercie pracy podał np. biegłą znajomość języka angielskiego, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej część rozmowy kwalifikacyjnej będzie przeprowadzona właśnie po angielsku. „Podkręcenie” tej kwalifikacji od razu wyjdzie na jaw.

Nierozważni kandydaci dodają do CV zmyślone obowiązki, stanowiska i umiejętności, a także chwalą się wykształceniem, którego wcale nie zdobyli. Rekruterzy dosyć łatwo wyłapują takie kłamstwa i „naginanie” rzeczywistości, po prostu szczegółowo wypytując o kwalifikacje. Bardzo trudno jest przekonująco opowiedzieć o doświadczeniach, których się nie zdobyło.

Rekruterzy są również przyzwyczajeni do tego, że kandydaci wydłużają okresy zatrudnienia oraz ukrywają luki w zatrudnieniu. Przykładowo, osoba, która pracowała od listopada 2018 do stycznia 2019 roku, wpisuje w CV okres 2018–2019 bez podania miesięcy. W takiej sytuacji pracodawcy od razu zapali się lampka ostrzegawcza i domyśli się, że kandydat chce coś ukryć. W przypadku licznych luk w zatrudnieniu, zdecydowanie lepiej zdecydować się na wzór CV funkcjonalnego niż sztucznie wydłużać okresy zatrudnienia.

Część kandydatów chce się przypodobać pracodawcy i wpisuje do CV nieprawdziwe zainteresowania związane z branżą oraz stanowiskiem, o które się ubiegają. Lub po prostu przechwalają się działającymi na wyobraźnię pasjami. Jeśli to zrobisz, możesz być prawie pewien, że rekruter dokładnie wypyta Cię o Twoje zainteresowania.

Zawsze pamiętaj o tym, że pracodawca może poprosić Cię o przyniesienie na rozmowę kwalifikacyjną dokumentów, które potwierdzają ukończenie studiów i zdobyte kwalifikacje lub np. certyfikatu ze specjalistycznego kursu, który wpisałeś np. w sekcji z dodatkowymi informacjami w CV. Częstą praktyką są również zadania sprawdzające kompetencje kandydatów. To bardzo szybki sposób na weryfikację tego, co napisałeś w CV.

4. Jak w CV wpisać nieukończone studia?

Masz na koncie nieukończone, przerwane studia, chcesz o tym napisać np. w CV bez doświadczenia lub CV studenta, ale jednocześnie boisz się, że pracodawca potraktuje tę informację jako kłamstwo? Nie martw się, za chwilę pokażemy Ci, jak zrobić to w 100% bezpiecznie.

W opisie edukacji w CV nie musisz dodawać informacji, że „przerwałeś studia” lub „nie napisałeś pracy magisterskiej”. Wystarczy podanie nazwy uczelni oraz kierunku i ewentualnie przedziałów czasowych nauki. Poprawną sekcję wykształcenia najłatwiej dodasz w kreatorze CV.

Oczywiście nie możesz napisać, że uzyskałeś tytuł licencjata czy magistra lub „ukończyłeś studia”. Jeśli już podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zapyta Cię o wykształcenie, od razu szczerze przyznaj, że przerwałeś naukę. I wyjaśnij powód nieukończenia studiów lub innej szkoły. Warto też zabrać ze sobą indeks lub inny dokument, który potwierdzi, że rzeczywiście się tam uczyłeś.

Jak wpisać w CV przerwane studia — wzór

Kierunek: Prawo (magisterskie)

Uniwersytet Warszawski

Pamiętaj jednak, że jeśli w ofercie pracy pojawia się wymóg posiadania określonego wykształcenia, lepiej nie wpisywać do CV przerwanej nauki na tym kierunku/specjalności. Będzie to wprowadzanie w błąd rekrutera, ponieważ nie ukończyłeś nauki i nie zdobyłeś wymaganego tytułu. 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

5. Praca na czarno w CV. Czy wpisywać? Jak to zrobić?

Pamiętaj, że pracodawcę interesują przede wszystkim Twoje praktyczne umiejętności, wiedza i doświadczenie zawodowe, które zdobyłeś, a nie warunki zatrudnienia. Dlatego nie musisz obawiać się wpisywania do CV pracy na czarno. Dobre CV na tym nie ucierpi.

Kiedy rekruter zapyta Cię o pracę, którą wykonywałeś na czarno, możesz od razu przyznać, że pracowałeś bez umowy, ale chętnie szczegółowo opowiesz o stanowisku i obowiązkach, które wykonywałeś. Rekruter nie powinien mieć problemów ze zweryfikowaniem tego, czy mówisz prawdę. I powinien docenić Twoją szczerość.

Opisując pracę na czarno, podaj okres zatrudnienia, nazwę stanowiska oraz zakres wykonywanych obowiązków. Bądź jednak ostrożny przy podawaniu danych byłego pracodawcy — rekruter może źle odebrać fakt, że zdradzasz informację o tym, że dana firma zatrudnia pracowników nielegalnie.

Co wpisujemy w CV, gdy pracowaliśmy na czarno? Zobacz przykład poniżej:

Praca na czarno w CV — wzór jak ją wpisać

01.2018–03.2019 sklep spożywczy w Warszawie

Stanowisko: Sprzedawca

Główne obowiązki:

  • obsługa klientów sklepu (także w języku angielskim)
  • obsługiwanie kasy
  • przyjmowanie towaru od dostawców

Dodatkowe obowiązki: 

  • dbanie o porządek w sklepie
  • dbanie o pozytywny wizerunek sklepu i dobre relacje z klientami

Wciąż zastanawiasz się, jak i czy w ogóle wpisywać jakąś informację do CV? Boisz się, że rekruter może uznać, że skłamałeś? Opisz swoje wątpliwości w komentarzu pod artykułem. Pomożemy Ci stworzyć życiorys, który nie wzbudzi żadnych wątpliwości pracodawcy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Klamstwo w cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.6  (40 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: