Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Napisanie CV po angielsku to spore wyzwanie, nawet jeśli na co dzień mówisz w tym języku. Taki dokument wymaga bowiem innego słownictwa i konstrukcji gramatycznych niż w mowie potocznej. Inne są też oczekiwania rekruterów.
W tym artykule zobaczysz wzór CV po angielsku. Dowiesz się też, taki dokument krok po kroku. Dzięki temu unikniesz podstawowych błędów i łatwiej dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Stwórz CV w kreatorze LiveCareer.pl w kilku krokach. Wybierz szablon CV, skorzystaj z przygotowanych przez ekspertów gotowych treści do wstawienia i pobierz gotowy dokument.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Zobacz też wzory CV po angielsku dla różnych zawodów:
Marta Anna Nowak
ESL Teacher
linkedin/in/martaannanowak
646-315-293
Summary
Organized and personable ESL teacher with over 5 years of professional experience. Eager to join XYZ Language School to deliver top-quality group and individual courses for adult learners. Taught 300+ students, and organized 10 workshops on practical aspects of business English.
Key Skills
Work Experience
ESL Teacher
ABC English, Nanping, China
March 2017–March 2019
Key Achievement
Freelance English Teacher
Various
May 2016–February 2017
Education
2011–2016, M.A., English Studies, University of Warsaw
Certifications
I hereby consent to my personal data being processed by Professional Language School for the purpose of considering my application for the vacancy advertised under reference number 79388675.
Już wiesz, jak może wyglądać przykładowe CV po angielsku. Możesz się na nim wzorować, przygotowując własne CV lub resume. Teraz wyjaśnię Ci, jak napisać CV w tym języku.
Zobacz też: Professional CV templates.
CV (skrót od łacińskiego wyrażenia curriculum vitae) bądź resume (określenie używane w USA) to podstawowy dokument rekrutacyjny – życiorys zawodowy. Struktura CV po angielsku nie różni się specjalnie od dobrze Ci znanego polskiego CV.
CV po angielsku, jak każdy życiorys zawodowy, musi być dopasowane do oferty pracy, na którą aplikujesz. Dlatego też w sekcji z doświadczeniem musisz wymienić firmy, w których pracowałeś i krótko (najlepiej w punktach) opisać swoje obowiązki.
Wymień tylko te umiejętności i kwalifikacje, które są ważne z punktu widzienia pracodawcy! Jeśli np. ubiegasz się o pracę biurową, doświadczenie z budowy nie będzie miało specjalnego znaczenia.
Skomplikowane? Poniżej przeczytasz, jak napisać CV po angielsku krok po kroku:
Podsumowanie i cele zawodowe w CV po angielsku nazywają się Presonal Statement, Personal Profile, Objective lub CV summary i są to obowiązkowym elementem każdego życiorysu zawodowego.
Summary przedstawia największe osiągnięcia oraz umiejętności kandydata w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Znajdzie się w curriculum vitae doświadczonego pracownika. Podobnie będzie wyglądał Personal Statement.
Natomiast Objective skupia się na celach zawodowych i nadaje się np. do CV studenta, który dopiero zaczyna karierę zawodową.
Podsumowanie, nazywane też rubryką CV O mnie (a po angielsku Personal Profile) umieszcza się na samej górze dokumentu — tuż pod danymi osobowymi w CV. Badania dowodzą, że rekruterzy poświęcają zaledwie kilka sekund na pierwsze przeczytanie życiorysu. Dlatego krótki (3-4 zdania) i umiejętnie napisany profil zawodowy w CV to najlepsza reklama Twojej kandydatury.
Oto przykłady dobrego podsumowania w CV po angielsku:
Summary
Organized and personable ESL teacher with over 5 years of professional experience. Eager to join XYZ Language School to deliver top-quality group and individual courses for adult learners. Taught 300+ students, and organized 10 workshops on practical aspects of business English.
Career Objective
Motivated English teacher who wants to gain experience working with disadvantaged youth. Volunteered at a children’s home for 8 months. Seeking a camp counselor position at XYZ to share my passion for English and enlighten young minds.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Każdy życiorys powinien zawierać listę kompetencji zawodowych kandydata. W tzw. English CV oraz w British CV sekcja CV Umiejętności nazywa się Skills lub Key Skills. Pamiętaj, że dla pracodawcy jest ona zdecydowanie ważniejsza niż Twoje formalne wykształcenie, dlatego ten element również warto umieścić na górze curriculum vitae in English.
W tej sekcji angielskiego CV podaj umiejętności miękkie i twarde, bo jedne i drugie mają duże znaczenie w rekrutacji. Umiejętności twarde to m.in. obsługa programów, wiedza branżowa, prawo jazdy i języki obce (zobacz, jak opisać poziom znajomości języka — tzw. language levels — w CV po angielsku). Umiejętności miękkie to np. zdolności interpersonalne i praca w zespole.
Oto wzór sekcji Skills w CV po angielsku:
Key Skills
Doświadczenie zawodowe w CV po angielsku to inaczej Work Experience. W tej sekcji podaj swoje stanowisko, nazwę i lokalizację firmy, dokładne daty zatrudnienia (miesiąc i rok) oraz kluczowe obowiązki.
Zgodnie z zasadami pisania CV i poradami ekspertów, pod listą obowiązków wymień Key Achievements, czyli swoje największe sukcesy na danym stanowisku. Jeśli to możliwe, opisz je za pomocą liczb i procentów, by dodatkowo zwrócić uwagę rekrutera i sprawić, że będą bardziej wiarygodne. Osiągnięciem w CV mogą być m.in. wzrost sprzedaży, największa liczba obsłużonych klientów, wysoka ocena roczna albo szybki awans.
Oto przykład opisu doświadczenia w anglojęzycznym CV:
Work Experience
ESL Teacher
ABC English, Nanping, China
March 2017–March 2019
Key Achievement
Freelance English Teacher
Various
May 2016–February 2017
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Edukacja w CV po angielsku to Education. W tym miejscu CV należy podać nazwę uczelni, rok ukończenia studiów, swój kierunek studiów i uzyskany stopień naukowy. Jeśli nie masz wykształcenia wyższego, w tej sekcji wpisz po prostu ostatnią ukończoną szkołę.
Oto przykładowe zwroty do CV po angielsku, które mogą Ci się przydać:
A jak poprawnie wpisać do CV po angielsku wcześniejsze etapy edukacji? Ponieważ w różnych krajach anglojęzycznych obowiązują różne systemy szkolne. Polska matura niewiele powie zagranicznemu pracodawcy. Możesz opisać są zastępująco
Ponadto pod opisem edukacji wymień ukończone kursy i szkolenia związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Zawsze warto wpisać do CV też swój certyfikat angielski (np. FCE, IELTS, CAE lub TOEFL).
Zobacz wzór opisu edukacji w CV po angielsku:
Education
2011–2016, M.A., English Studies, University of Warsaw
Certifications
W CV po angielsku do pracy za granicą zwyczajowo nie zamieszcza się klauzuli CV o ochronie danych. W USA, Kanadzie, Niemczech czy Wielkiej Brytanii nie musisz dodawać do CV żadnej formułki, chyba że pracodawca wyraźnie o nią poprosi.
Ale jeśli aplikujesz do pracy w Polsce, musisz dodać do CV zgodę na przetwarzanie danych osobowych w tym samym języku, w którym napisałeś CV. Taka klauzula to po angielsku GDPR consent statement. Pamiętaj tylko, że od czasu wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 27 kwietnia 2016 r. nie obowiązuje żaden konkretny wzór klauzuli — więc równie dobrze możesz napisać ją własnymi słowami.
Oto przykładowa klauzula CV po angielsku:
I hereby consent to my personal data being processed by Professional Language School for the purpose of considering my application for the vacancy advertised under reference number 79388675.
Przede wszystkim dostosuj się do zasad panujących w danym kraju. Przykład?
Zamieszczanie zdjęcia w CV po angielsku to spory błąd — zagraniczni pracodawcy obawiają się posądzenia o dyskryminację w pracy ze względu na płeć, wiek lub rasę kandydata, więc automatycznie odrzucają CV z fotografią. Z tego samego powodu w angielskim CV nie podaje się np. daty urodzenia.
Dla pracodawców w Wielkiej Brytanii bardzo istotną częścią CV są również referencje, czyli References. Jak zamieścić je w CV po angielsku?
Referencje możesz dodać na samym końcu dokumentu (w formie 2-3 kontaktów telefonicznych do przełożonych i/lub współpracowników — o ile wcześniej wyrażą na to zgodę) albo załączyć je jako osobny dokument, tzw. reference letter. Jeśli chcesz je udostępnić wyłącznie na życzenie pracodawcy, na dole CV po angielsku wpisz formułkę: References available upon request.
Pamiętaj też o stosowaniu odpowiednich zwrotów w CV po angielsku. Idealne CV powinno być przygotowane pod konkretną ofertę pracy — a więc zawierać słowa i zwroty kluczowe podane w ogłoszeniu. Wtedy istnieje większa szansa, że dokument przejdzie pomyślnie przez systemy ATS, z których korzysta aż 98% największych firm na świecie.
Natomiast samodzielne tłumaczenie CV na angielski z polskiego oryginału to zły pomysł. Oba te języki mają inną składnię i słownictwo, co zwiększa prawdopodobieństwo błędów. Ponadto wzór CV w UK będzie się nieco różnił od amerykańskiego resume (np. zapisem dat). Dlatego życiorys lepiej napisać od nowa w docelowym języku.
A jeśli angielskie CV nadal przyprawia Cię o ból głowy, możesz skorzystać z kreatora CV po angielsku (np. LiveCareer.com, LiveCareer.co.uk, Zety.com czy ResumeLab.com). Czasami w polskich aplikacjach też istnieje możliwość zmiany języka na angielski.
Możesz też użyć naszego generatora CV, pobrać swoje angielskie CV w Word i ręcznie zmienić nazwy sekcji, a dopiero potem zapisać swój życiorys w PDF.
Do CV możesz także załączyć list motywacyjny po angielsku — czyli cover letter lub letter of application (tzw. motivation letter to zupełnie inny dokument, który pisze się np. na studia). W ten sposób jeszcze bardziej podkreślisz swoje zaangażowanie i zainteresowanie ofertą. Aby Twoja aplikacja wyglądała profesjonalnie, dostosuj szablon listu motywacyjnego (czyli cover letter template) do szablonu CV.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Pisanie CV po angielsku zacznij od sekcji z doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami. Na tym etapie spróbuj uwypuklić w CV atuty związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Następnie uzupełnij życiorys o opis wykształcenia i zainteresowań. A gdy Twoje CV będzie gotowe, napisz podsumowanie zawodowe i dodaj aktualną klauzulę CV po angielsku.
W dobrym CV po angielsku nie umieszcza się adresu ani innych prywatnych informacji — m.in. stanu cywilnego, płci i fotografii (dlatego powinieneś wybrać wzór CV do wypełnienia bez zdjęcia). Wystarczy, że podasz swoje dane kontaktowe: numer telefonu i adres e-mail.
CV po angielsku najlepiej zrobić w profesjonalnym programie do pisania CV w tym języku — taką opcję oferuje m.in. kreator InterviewMe. Dobrym rozwiązaniem może być również puste CV do wypełnienia z internetu albo wykorzystanie darmowych kreatorów CV, które umożliwiają m.in. edytowanie nazw poszczególnych sekcji życiorysu (np. Canva).
Jeśli w CV po angielsku opisujesz swoje dotychczasowe doświadczenie i osiągnięcia, powinieneś zastosować czas Past Simple (np. designed 100+ lesson plans for students of all ages). Natomiast gdy piszesz o swoich mocnych stronach w CV — np. umiejętnościach i cechach charakteru — zastosuj czas Present Simple.
W tytule i na początku maila z CV poinformuj pracodawcę, na jakie stanowisko aplikujesz. Następnie krótko wyjaśnij, dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem — w tym celu wymień swój kluczowy atut z CV. Pamiętaj też o używaniu odpowiednich zwrotów grzecznościowych po angielsku (np. Dear Sir/Madam oraz Yours sincerely).
Zobacz też: List motywacyjny po hiszpańsku: wzór, zwroty i porady eksperta i Jak zostać tłumaczem przysięgłym (np. angielskiego) w 2023 r.?.
Jeśli jakakolwiek kwestia dotycząca pisania CV po angielsku jest dla Ciebie wciąż niejasna, zadaj nam pytanie na forum poniżej. Zawsze staramy się pomagać naszym czytelnikom.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Cv po angielsku
Średnia:
Piszą o nas: