1. Rubryka CV O mnie: co napisać o sobie w CV? Przykłady

Rubryka CV O mnie: co napisać o sobie w CV? Przykłady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Sekcja CV O mnie powinna być krótką i zwięzłą reklamą Twojej kandydatury. Badacze szacują bowiem, że czas, jaki rekruterzy przeznaczają na przeczytanie jednego dokumentu, wynosi zaledwie… 7 sekund. To dlatego, że liczba osób chętnych do pracy znacznie przekracza liczbę rekruterów.

Zatem co napisać o sobie w CV? Przede wszystkim podkreśl wartość, jaką wniesiesz do firmy. W tym celu nawiąż do wymagań zawartych w ofercie pracy — dzięki temu rekruter odniesie wrażenie, że jesteś wymarzonym kandydatem na dane stanowisko.

Za chwilę zobaczysz 5 różnych sposobów na stworzenie efektownej rubryki CV O mnie. Dowiesz się też, czego nie pisać o sobie w CV, aby szansa na dobrą pracę nie przeszła Ci koło nosa.

Sekcję CV o mnie szybko stworzysz w kreatorze LiveCareer. Wybierz szablon CV tutaj i dodaj podsumowanie zawodowe spośród gotowych treści przygotowanych przez ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też wzór CV do pracy dla jednego z 70+ zawodów i ścieżek kariery.

1. Dlaczego rubryka CV O mnie jest ważna?

Badania dowodzą, że w trakcie jednej rekrutacji pracodawcy dostają średnio 250 życiorysów zawodowych. W takim tłumie trudno zostać zapamiętanym — zwłaszcza gdy większość kandydatów wymienia podobne kwalifikacje w CV.

To dlatego tak ważna jest sekcja CV O mnie, bardziej znana jako podsumowanie zawodowe w CV. LinkedIn już parę lat temu radził, by dodać tę rubrykę do własnych dokumentów aplikacyjnych. Mimo że w Polsce to nadal nowość, za granicą (np. w USA) jest to standardowy element CV.

Sekcja CV O mnie to także pierwszy fragment obok zdjęcia w CV, który rzuca się oczy. Dlatego dobre podsumowanie zawodowe to szansa, by już na wstępie zainteresować rekrutera swoją kandydaturą. Dzięki temu pracodawca chętniej przeczyta zarówno resztę Twojego curriculum vitae, jak i list motywacyjny.

2. Jak powinna wyglądać rubryka CV O mnie?

Podsumowanie zawodowe nie musi być długie — 3 lub 4 zdania w zupełności wystarczą, by zwrócić uwagę rekrutera. 

W sekcji CV O mnie pisz krótko i na temat, używając prostego (ale nie potocznego) języka. A jeśli to możliwe, przedstaw kluczowe informacje z CV za pomocą cyfr — dzięki temu Twój życiorys łatwiej zapadnie czytającemu w pamięć.

Ważny jest także wygląd CV, dlatego i ta rubryka powinna być dobrze sformatowana. Według badań pracodawcy doceniają m.in. przejrzystość, pogrubienie najważniejszych fragmentów tekstu i czytelną czcionkę w CV. Jeśli więc chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, koniecznie o to zadbaj.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Co napisać o sobie w CV? Przykłady i 5 wzorów sekcji CV O mnie

Rubryka CV O mnie to krótki opis Twojego doświadczenia, kompetencji, osiągnięć i celów zawodowych. Podobny schemat — najczęściej w tej kolejności — znajdziesz w każdym profesjonalnym CV. Sztuka polega jednak na tym, by prawidłowo rozłożyć akcenty. 

Dlatego uważnie przeczytaj ofertę pracy i sprawdź, na co jej autor zwrócił szczególną uwagę. To są właśnie tematy, które powinieneś poruszyć w podsumowaniu zawodowym.

Poniżej zobaczysz 5 różnych pomysłów na to, co napisać o sobie w CV. 

1. W rubryce CV O mnie pochwal się doświadczeniem

Nie oszukujmy się — większość pracodawców w Polsce szuka osób z bogatym doświadczeniem w CV, a długi staż zawodowy zawsze robi dobre wrażenie. Dlatego warto wspomnieć o nim już na początku. Napisz, od ilu lat pracujesz i co w tym czasie udało Ci się osiągnąć. W ten sposób stworzysz klasyczne CV, które zwróci uwagę pracodawcy.

Długie doświadczenie w CV — wzór O mnie

Jestem inżynierem budowy z ponad 6-letnim doświadczeniem w nadzorowaniu i koordynacji inwestycji budowlanych. W tym czasie obsłużyłem 8 dużych inwestycji zakończonych sukcesem — m.in. budowę Stadionu Energa Gdańsk. W Państwa firmie chciałbym wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, nadzorując budowę nieruchomości (również biurowców).

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Opisz swoją pasję w sekcji O mnie w CV

Gdy praca sprawia Ci przyjemność, chętniej się rozwijasz i sumiennie wykonujesz swoje obowiązki. Wiedzą o tym pracodawcy, dlatego przychylnym okiem patrzą na kandydatów-pasjonatów. Jeśli więc naprawdę lubisz swoją pracę, podkreśl to w podsumowaniu zawodowym!

Pasja w CV — wzór O mnie

Gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami w kuchni to moja największa pasja. Od 3 lat nieustannie ją rozwijam, pracując jako kucharz w restauracji Koliber. Od kwietnia 2017 roku prowadzę też blog Laboratorium Smaku i na jego potrzeby wymyślam własne przepisy inspirowane kuchnią orientalną. W Państwa restauracji chciałbym m.in. wprowadzić nowe pozycje do menu.

3. W rubryce O mnie w CV wyróżnij swoje osiągnięcia

Na pracodawcy nic nie robi większego wrażenia niż namacalne efekty Twojej pracy. A rubryka CV O mnie to idealne miejsce na podkreślenie własnych sukcesów. Dlatego wybierz jedno lub dwa kluczowe osiągnięcia z CV i napisz o nich w podsumowaniu zawodowym, a stworzysz skuteczne i bardzo nowoczesne CV

Osiągnięcie w CV — wzór O mnie

Jestem dyplomowaną nauczycielką języka polskiego z ponad 5-letnim doświadczeniem pracy w liceum ogólnokształcącym. W 2019 roku średni wynik matury rozszerzonej z języka polskiego wśród moich uczniów wyniósł 84,6%. Na przestrzeni ostatnich 3 lat 6 moich podopiecznych zostało też laureatami Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Teraz chciałabym wykorzystać to doświadczenie, by pomóc uczniom Państwa szkoły w osiągnięciu podobnych sukcesów.

4. Podkreśl swoją specjalizację w sekcji O mnie w CV

Jeśli piszesz np. CV prawnika lub CV programisty, z pewnością wiesz, jak szerokie są to pojęcia. Dlatego pracodawcy są zmuszeni szukać kandydatów, którzy specjalizują się w węższych dziedzinach wewnątrz własnej branży. Wykorzystaj to, a rekruter uzna, że ma do czynienia z prawdziwym ekspertem.

Specjalizacja w CV — wzór O mnie

Specjalizuję się w polskim prawie energetycznym oraz w prawie pracy. Jako radczyni prawna w firmie EnerGeo poprowadziłam 2-dniowe szkolenie dla współpracowników na temat Ustawy o odnawialnych źródłach energii. W Państwa firmie chciałbym rozwijać kluczowe kompetencje z zakresu prawa energetycznego w odniesieniu do systemów fotowoltaicznych.

5. W rubryce O mnie do CV opisz plany zawodowe

Piszesz CV bez doświadczenia? W rubryce CV O mnie zaznacz, dlaczego chcesz pracować właśnie na tym stanowisku i w tej konkretnej firmie. Jeśli piszesz np. CV studenta i uczysz się na kierunku związanym z daną branżą, koniecznie o tym wspomnij — dzięki temu wypadniesz bardziej wiarygodnie!

Plany zawodowe w CV — wzór O mnie

Jestem studentką II roku marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (studia licencjackie). Swoją przyszłość zawodową wiążę z branżą public relations — w tym celu ukończyłam 4-tygodniowy kurs online Nowoczesny marketing i PR w praktyce. Przeprowadzona przez Państwa kampania dla marki Orange zrobiła na mnie szczególne wrażenie, dlatego pierwsze doświadczenie zawodowe chciałabym zdobyć właśnie w Państwa agencji.

4. CV O mnie — czego nie pisać w tej rubryce?

CV powinno mieścić się na 1 lub 2 stronach A4. Im dłuższy dokument, tym mniejsza szansa, że pracodawca przeczyta go w całości. Rubryka CV O mnie powinna być więc odpowiednio krótka — tak, by starczyło Ci miejsca na inne, równie ważne sekcje. O czym więc nie warto pisać w CV?

Przede wszystkim nie mów o sprawach prywatnych.  Stan cywilny i data urodzenia w CV nie mają znaczenia — podobnie jak  poglądy polityczne czy fakt posiadania psa (zauważ, że tych informacji nie znajdziesz w profesjonalnych przykładach CV). W podsumowaniu zawodowym wymień tylko te fakty, które mogą być istotne dla pracodawcy w kontekście danego stanowiska.

W rubryce CV O mnie — podobnie jak w całym dokumencie (również wtedy, gdy piszesz długi tradycyjny życiorys) — unikaj też pisania o rzeczach kontrowersyjnych. Takie zajęcia jak np. myślistwo czy kolekcjonowanie broni mogą się źle kojarzyć i negatywnie wpłynąć na wynik rekrutacji. W końcu nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.

Pamiętaj też, by nigdy nie kłamać w CV. Rekruterzy doskonale wiedzą, jakie pytania rekrutacyjne zadać, by zweryfikować fakty, więc takie rzeczy szybko wyjdą na jaw, a Ty niepotrzebnie stracisz szansę na pracę.

5. Co jeszcze można napisać o sobie w CV?

Sekcja O mnie w CV to nie jedyne miejsce, którym warto zainteresować przyszłego pracodawcę. Idealne CV to takie, gdzie wszystkie rubryki tworzą spójną całość i wzajemnie się uzupełniają. Zatem co jeszcze możesz napisać o sobie w gotowym CV?

O mnie w CV — sekcja Dane osobowe

Dane osobowe i kontaktowe w CV powinny ograniczać się do imienia i nazwiska, profesjonalnego adresu e-mail i numeru telefonu. W tym miejscu możesz też podać link do Twojego konta na LinkedIn lub bloga (o ile jego tematyka jest związana ze stanowiskiem, na które aplikujesz).

Musisz jednak pamiętać, że — zgodnie z RODO — podanie tych danych wymaga od Ciebie zgody na ich przetwarzanie. Dlatego na dole dokumentu dodaj tzw, klauzulę CV, czyli zgodę na przetwarzanie danych osobowych w CV.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

O mnie w CV — sekcja Umiejętności

Nawet jeśli piszesz krótkie i dość proste CV, sekcja z kompetencjami to dobre miejsce na to, by zainteresować rekrutera swoją kandydaturą. W tym celu podziel tę sekcję CV na umiejętności twarde (specjalistyczne) i miękkie (interpersonalne). Aby wypaść jeszcze wiarygodniej, wymień w CV odbyte szkolenia i kursy oraz posiadane certyfikaty.

Pamiętaj, że dobre CV powinno nawiązywać do oferty pracy, dlatego skup się głównie na tych kompetencjach, których oczekuje pracodawca — np. w CV pracownika biurowego warto wspomnieć o znajomości konkretnych programów, ale już ukończony kurs tańca klasycznego to lekka przesada.

O mnie w CV — sekcja Doświadczenie zawodowe

W rubryce z doświadczeniem jeszcze raz podkreśl swoje sukcesy. Wystarczy, że w obrębie każdego opisywanego stanowiska podzielisz tę sekcję na Obowiązki, Dodatkowe obowiązki i Osiągnięcia. Większość kandydatów wciąż tego nie robi, dlatego możesz się łatwo wyróżnić.

W tym miejscu CV wspomnij też o odbytych praktykach lub wolontariatach — zwłaszcza jeśli masz niewielkie doświadczenie. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że jesteś aktywny i chcesz się rozwijać. A to bardzo cenne cechy charakteru w CV!

O mnie w CV — sekcja Wykształcenie

O ile nie piszesz życiorysu naukowego, sekcja Wykształcenie w CV powinna być możliwie krótka. Dlatego wystarczy, że wymienisz ostatnią ukończoną szkołę. W tym celu podaj nazwę szkoły lub uczelni, rok jej ukończenia oraz kierunek studiów (lub profil klasy).

W CV nie musisz pisać takich szczegółów jak nazwa wydziału czy tytuł pracy dyplomowej — to jeden z popularnych błędów w CV, które tylko rozpraszają rekrutera. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy temat pracy jest ściśle związany ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

O mnie w CV — sekcja Zainteresowania

Czy warto pisać o swoim hobby w CV? Jak najbardziej — pod warunkiem, że jest ciekawe, konkretne i związane z ofertą pracy. Umiejętnie opisane zainteresowania mogą bowiem potwierdzić opisane wcześniej umiejętności (np. gra w szachy uczy analitycznego myślenia).

Wysyłasz swoje CV mailem? W treści wiadomości również napisz kilka kluczowych informacji o sobie, podobnie jak zrobiłeś to w rubryce O mnie w CV, a rekruter chętniej przeczyta Twoje dokumenty aplikacyjne.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak opisać siebie w CV bez doświadczenia?

W pierwszym CVwarto wskazać swój cel zawodowy i napisać, w jaki sposób nowe stanowisko pomoże Ci go osiągnąć. Może to być np. zdobycie wiedzy lub pierwszego doświadczenia w danej branży. Twoimi innymi atutami w CV bez doświadczenia mogą być m.in. umiejętności miękkie, pozytywne cechy charakteru i osobowości, solidne wykształcenie oraz świeże i kreatywne spojrzenie na branżę.

Jak opisać siebie w kilku zdaniach do pracy?

Przede wszystkim pokaż swój profesjonalizm. Podaj nazwę swojego stanowiska, wskaż kilka swoich obowiązków i kluczowych kompetencji. Następnie wymień przynajmniej jedno swoje osiągnięcie zawodowe i wskaż korzyści, jakie przyniesiesz nowemu pracodawcy. Na końcu możesz nawiązać do swoich planów zawodowych i zainteresowań z CV.

Jakie CV lubią pracodawcy?

Wzorowe CV powinno być estetyczne, eleganckie, czytelne i krótkie — najlepiej na 1 stronę A4. Najważniejsze elementy (nazwa stanowiska, Twoje osiągnięcia zawodowe i umiejętności) powinny od razu rzucać się w oczy. Poza tym używaj zwrotów zawartych w ogłoszeniu i pomiń informacje nieistotne w danym zawodzie. Pamiętaj, że pracodawca będzie porównywał Twoje CV z opisem stanowiska i na tej podstawie podejmie decyzję, czy zaprosić Cię do kolejnego etapu rekrutacji.

Jakie wady podać na rozmowie o pracę?

Przede wszystkim nie mów o takich cechach jak „perfekcjonizm” lub „pracoholizm” — wielu kandydatów wymienia je w nadziei, że zostaną uznane za zalety, a to błąd. Na rozmowie kwalifikacyjnej lepiej podać prawdziwą wadę, ale taką, która nie będzie przeszkadzać Ci w pracy (np. niechęć do wystąpień publicznych w zawodzie maszynisty). Możesz też wskazać inną, ale dodać, w jaki sposób starasz się ją wyeliminować. Doświadczony rekruter z pewnością doceni Twoją szczerość i chęć rozwoju.

Czego nie mówić o sobie na rozmowie o pracę?

Na rozmowie kwalifikacyjnej unikaj odpowiedzi, które mogłyby sugerować, że trudno się z Tobą współpracuje — np. że nie podobał Ci się sposób zarządzania w poprzedniej firmie lub nie dogadywałeś się z przełożonym (nawet jeżeli to prawda). Kiepskim pomysłem jest też mówienie o zbyt prywatnych sprawach albo skarżenie się, że pracowałeś na czarno. Żeby dostać pracę, musisz pokazać swój profesjonalizm i umiejętności interpersonalne.


Wciąż zastanawiasz się, co można napisać o sobie w CV? A może znalazłeś wymarzoną ofertę pracy i nie wiesz, jak rubryka CV O mnie powinna wyglądać w tym konkretnym przypadku? Chętnie Ci pomogę! Wystarczy, że zadasz mi pytanie w komentarzu pod tym artykułem.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv o mnie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.37  (19 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: