1. CV chronologiczne, odwrócona chronologia w CV. Co to?

CV chronologiczne, odwrócona chronologia w CV. Co to?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Pracodawcy i rekruterzy codziennie otrzymują dziesiątki, a nawet setki CV. Dlatego mogą poświęcić na przejrzenie każdego dokumentu zaledwie… kilka sekund.

Aby zainteresować pracodawcę w tak krótkim czasie, przyda Ci się CV chronologiczne. Dzięki temu rekruter szybko znajdzie w nim wszystkie najważniejsze informacje na Twój temat — i zauważy Twoje największe atuty.

Pomoże Ci w tym tzw. odwrócona chronologia w CV. Dlatego za chwilę zobaczysz wzór chronologicznego CV i dowiesz się, w jaki sposób ułożyć w nim poszczególne informacje oraz kiedy warto to zrobić.

CV chronologiczne możesz stworzyć w naszym kreatorze na jednym z 20+ profesjonalnych CV szablonów. Znajdziesz tam również gotowe treści dopasowane do różnych stanowisk oraz porady ekspertów. Gotowy dokument pobierzesz w PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Znajdź też gotowy wzór do CV dla swojego zawodu.

CV chronologiczne — wzór

Krzysztof Markowski

Dziennikarz / redaktor

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie i cele zawodowe

Jestem absolwentem dziennikarstwa oraz kulturoznawstwa i od ponad 3 lat pracuję jako redaktor / dziennikarz. Na co dzień piszę własne artykuły oraz reportaże o tematyce kulturalnej. W 2018 roku udało mi się przeprowadzić wywiad z Madsem Mikkelsenem dla magazynu HERE. W Państwa redakcji chciałbym skupić się na przeprowadzaniu wywiadówz twórcami kina oraz relacjonowaniu wydarzeń kulturalnych.

Umiejętności specjalistyczne

 • tzw. lekkie pióro i umiejętność zaangażowania czytelnika
 • doskonała znajomość zasad ortografii i stylistyki
 • podstawowa znajomość zasad SEO
 • Word, Excel — poziom średniozaawansowany
 • język angielski — poziom C1

Umiejętności miękkie

 • pozytywne nastawienie do pracy i ogromne zaangażowanie
 • łatwość w nawiązywaniu relacji z rozmówcami i zdobywaniu informacji
 • zespołowość

Doświadczenie

09.2017–obecnie Magazyn HERE

Stanowisko: Dziennikarz działu Kultura

Obowiązki:

 • pisanie newsów oraz reportaży o tematyce kulturalnej (kino i muzyka)
 • przeprowadzanie wywiadów
 • relacjonowanie wydarzeń kulturalnych

Dodatkowe obowiązki:

 • pomoc przy planowaniu pracy redakcji

Osiągnięcia:

 • przeprowadzenie wywiadu z Madsem Mikkelsenem

01.2016–08.2017 Portal QLTURALNY

Stanowisko: Redaktor działu Film

Obowiązki:

 • przygotowywanie omówień z prasy zagranicznej
 • pisanie recenzji filmowych
 • redagowanie tekstów

Dodatkowe obowiązki:

 • nadzorowanie pracy praktykantów

Osiągnięcia:

 • jestem autorem najpopularniejszego artykułu w serwisie

Wykształcenie

Rok ukończenia: 2018

Kierunek: Kulturoznawstwo (magisterskie)

Uniwersytet Warszawski

Rok ukończenia: 2016

Kierunek: Dziennikarstwo (licencjackie)

Uniwersytet Warszawski

Zainteresowania

Pasjonuję się kinem, w szczególności skandynawskim. W wolnym czasie trenuję taniej i podróżuję.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Już wiesz, jak powinno wyglądać CV chronologiczne. Teraz wyjaśnimy Ci, kiedy stosować ten typ życiorysu.

1. Co to jest CV chronologiczne?

Przede wszystkim od razu musisz wiedzieć, że nazwa „CV chronologiczne” jest myląca. Dlaczego? Ponieważ w tego typu życiorysie zawodowym obowiązuje zasada... odwróconej chronologii.

W tym formacie CV w pierwszej kolejności, czyli od góry dokumentu, opisujesz w CV Twoje ostatnie (najbardziej aktualne) miejsca pracy. Następnie cofasz się aż do najstarszych stanowisk.

Odwróconą chronologię możesz zastosować zarówno przy opisie historii zatrudnienia, jak również w sekcji CV z opisem wykształcenia czy też wymieniając w CV odbyte kursy lub szkolenia

CV chronologiczne szybko stworzysz online w kreatorze CV. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić ułożeniem sekcji oraz formatowaniem dokumentu.

CV chronologiczne — wzór opisu doświadczenia

09.2017–obecnie Magazyn HERE

Stanowisko: Dziennikarz działu Kultura

Obowiązki:

 • pisanie newsów oraz reportaży o tematyce kulturalnej (kino i muzyka)
 • przeprowadzanie wywiadów
 • relacjonowanie wydarzeń kulturalnych

Dodatkowe obowiązki:

 • pomoc przy planowaniu pracy redakcji

Osiągnięcia:

 • przeprowadzenie wywiadu z Madsem Mikkelsenem

01.2016–08.2017 Portal QLTURALNY

Stanowisko: Redaktor działu Film

Obowiązki:

 • przygotowywanie omówień z prasy zagranicznej
 • pisanie recenzji filmowych
 • redagowanie tekstów

Dodatkowe obowiązki:

 • nadzorowanie pracy praktykantów

Osiągnięcia:

 • jestem autorem najpopularniejszego artykułu w serwisie

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Odwrócona chronologia w CV - kiedy ją zastosować?

Dobre CV to dokument, który podkreśla Twoje atuty i odwraca uwagę od ewentualnych słabych stron Twojej ścieżki zawodowej. Chronologiczne CV będzie zdecydowanie najlepszym wyborem, jeśli możesz pochwalić się przejrzystą ścieżkę kariery, nie masz w niej dużych luk i kolejne stanowiska w tej samej branży obejmowałeś jedno po drugim. 

Eksperci Forbesa zwracają uwagę na to, że pracodawcy preferują ten rodzaj życiorysu zawodowego, ponieważ znacznie łatwiej im prześledzić w nim ścieżkę kariery danego kandydata.

Po prostu dobrze przygotowane CV chronologiczne daje pracodawcy poczucie, że konsekwentnie dążysz do celu i jesteś odpowiedzialnym pracownikiem. A nie tzw. skoczkiem, który chaotycznie zmienia stanowiska i branże lub próbuje ukryć przerwy w zatrudnieniu.

Odwróconą chronologię w curriculum vitae możesz również zastosować, jeśli dopiero zaczynasz karierę i np. przygotowujesz CV studenta. W takim przypadku po prostu opisz dokładniej swoje wykształcenie — zaczynając od uczelni, na której obecnie studiujesz lub którą niedawno ukończyłeś. W CV bez doświadczenia warto też wpisać ostatnio odbyte praktyki, staże lub wolontariaty, a także prace dorywcze.

Jeśli jednak często zmieniałeś stanowiska i branże, a w Twojej historii zatrudnienia widnieje wiele kilkumiesięcznych luk, wybranie chronologicznego CV może okazać się błędem. W takiej sytuacji zastanów się nad zastosowaniem wzoru tzw. CV funkcjonalnego (czyli CV ze szczegółowym opisem umiejętności).

Chcesz dowiedzieć się więcej o pisaniu CV? Przejdź do: Jak napisać CV do pracy (wzór)

Chcesz napisać CV chronologiczne, ale wciąż masz jakieś wątpliwości? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv chronologiczne

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.33  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: