Wykształcenie w CV: jak je opisać? Przykład i porady ekspertów

W CV Wykształcenie jest jedną z najkrótszych sekcji, ale wbrew pozorom nie jest łatwo ją stworzyć. Bo co zrobić, gdy jesteś w trakcie nauki i nie chcesz kłamać w CV, że uzyskałeś dyplom? Jak wygląda poprawny opis edukacji w CV po angielsku? Jakie są rodzaje wykształcenia? 

 

Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w naszym artykule. Przykłady różnych sekcji CV Wykształcenie, które za chwilę zobaczysz, pochodzą od ekspertów na co dzień zajmujących się doradzaniem w zakresie pisania dokumentów aplikacyjnych. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Wykształcenie w CV — przykład

 

Wykształcenie

 

Dziennikarstwo, licencjat, 2016

Uniwersytet Jagielloński — Kraków

 

Na początku przyjrzyj się przykładowi wykształcenia w CV, który zamieściliśmy powyżej. To poprawny zapis przebiegu edukacji, uwzględniający wszystkie niezbędne dane. 

 

W kolejnych rozdziałach tego artykułu pokażemy Ci, dlaczego czasami sekcja CV Wykształcenie może wyglądać nieco inaczej niż w opisanym u góry przykładzie. Sprawdzisz też, jak przestawić edukację w CV, gdy nie ma się wyższego wykształcenia. 

 

1. Jak wpisać wykształcenie w CV?

 

Zanim zaczniesz pisanie CV, dobrze przemyśl jego strukturę. Możesz skorzystać z gotowych szablonów CV, które pozwolą Ci uniknąć formatowania dokumentu samodzielnie. Taką możliwość da Ci kreator CV. Narzędzie wskaże miejsca zapisu poszczególnych informacji. 

 

Jeśli chcesz zaprojektować profesjonalne CV po swojemu, skup się przede wszystkim na zachowaniu odpowiedniej kolejności sekcji. W przypadku wykształcenia będzie to pozycja niższa względem najważniejszych części dokumentu. Która dokładnie?

 

Fragment o edukacji dodaj po sekcjach CV Podsumowanie i cele zawodowe, Umiejętności (nie zapomnij wymienić komptenecji miękkich) oraz Doświadczenie. Nie wyżej. To dlatego, że CV powinno przede wszystkim zwracać uwagę na kwalifikacje kandydata i podkreślać umiejętności przez efektowny opis doświadczenia. Ukończone szkoły są mniej ważne, przynajmniej przy pierwszej ocenie curriculum vitae.

 

Natomiast sekcję CV Wykształcenie możesz rozbudować, kiedy przygotowujesz swoje pierwsze CV, np. CV na praktyki lub staż. Zwłaszcza jeśli chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie związane ze studiami, które ukończyłeś.

 

2. Wykształcenie w CV — kolejność zapisu etapów edukacji w CV

 

Sekcja Wykształcenie w CV powinna zawierać tylko ostatni poziom edukacji. Jeśli masz wyższe wykształcenie, nie wymieniaj w CV średniego, a jeśli masz średnie, nie pisz o gimnazjum/podstawówce  takie CV będzie wyglądało śmiesznie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze względu na charakter pracy musisz napisać tradycyjny życiorys i wymienić je wszystkie, np. w życiorysie do wojska.

 

Jeżeli przebieg Twojej edukacji jest na tyle ciekawy i związany z profilem stanowiska, o które się ubiegasz, to swoje wykształcenie w CV warto opisać bardziej szczegółowo. W tym celu możesz dodać do CV opis kursów i szkoleń, staże zawodowe czy nawet bootcampy, np. dla programistów (inne aktywności, takie jak wolontariat czy praktyki w CV, powinny znaleźć się się w sekcji z doświadczeniem albo w sekcji CV Dodatkowe informacje).

 

Bardzo dobrze wykształceni kandydaci, którzy mają za sobą ukończenie kilku kierunków studiów, powinni wymienić je wszystkie. Dla pracodawcy jest to istotna informacja, ponieważ pokazuje, że ktoś lubi uczyć się i rozwijać swoją wiedzę. Trzeba tylko pamiętać o tym, by trzymać się jednolitego zapisu przy opisie każdej ze szkół.

 

Decydujesz się na szerszy opis wykształcenia w CV? Zastosuj kolejność odwrotnie chronologiczną. Na samej górze niech widnieje ostatnio ukończony etap edukacji, a na dole wykształcenie, które zdobywałeś najdawniej. 

 

3. Jak opisać w CV wykształcenie wyższe?

 

Teraz skupmy się jeszcze na chwilę na opisie w CV wykształcenia wyższego. Warto dodać, że podawanie średniej ze studiów lub oceny z pracy licencjackiej jest zupełnie niepotrzebne. Ta zasada dotyczy również podawania w CV nazwy wydziału czy typu studiów.

 

Informacje, o których mówimy, powinny się jednak znaleźć w CV naukowym. W takim przypadku wszelkie szczegółowe kwestie, dotyczące zainteresowań naukowych i publikacji są jak najbardziej pożądane. 

 

Jak wpisać do CV studia bez obrony? Kłamanie w CV może Ci tylko zaszkodzić. Jeśli zdarzyło się tak, że uzyskałeś absolutorium, ale Twoje wykształcenie wyższe jest niepełne (pamiętasz określenie wykształcenie prezydenckie?), pomiń w opisie stopień naukowy. Wymień jedynie kierunek, daty ukończenia studiów i nazwę oraz lokalizację uczelni.

 

A może obawiasz się, że jesteś zbyt dobrze wykształcony i ten fakt może zniechęcać pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie (chodzi o obawę, że szybko zrezygnujesz z pracy na rzecz czegoś ambitniejszego)? Pozbądź się tych podejrzeń! Nigdy nie zaniżaj swoich kwalifikacji w CV, bo może to jedynie zaszkodzić Twojej karierze.

 

Nie martw się też, że brak ukończonych studiów przekreśli Twoje szanse na dobrą pracę. Wiesz, że najnowsze obserwacje rynku pracy w USA przynoszą prognozy, w których studia zastąpi praktyka zawodowa tuż po szkole średniej? 

 

Jak wpisać studia w CV?

 

Gdy tworzysz sekcję Wykształcenie w CV, skup się najważniejszych informacjach. Zacznij oczywiście od kierunku studiów. To przecież podstawowa kwestia. Zaraz obok, w tej samej linijce, wpisz uzyskany stopień naukowy (licencjat, magister, doktor) oraz datę ukończenia studiów. W kolejnej linijce podaj nazwę uczelni i jej lokalizację. 

 

Tu możemy się na chwilę zatrzymać. Masz dwie możliwości zapisu dat w sekcji CV Wykształcenie. Pierwsza i naszym zdaniem najbardziej poprawna jest wersja, w której posługujesz się tylko rokiem uzyskania dyplomu. Jeśli boisz się, że rekruter weźmie Cię za wiecznego studenta, bo Twoja uniwersytecka przygoda trwała dużo dłużej niż pięć lat, to rozwiązanie na pewno Ci się spodoba.

 

Drugi sposób polega na podaniu daty zakończenia i ukończenia studiów. Wpisujesz wtedy zarówno rok, jak i miesiąc, pomijając daty dziennie. Oto przykład:

 

Wykształcenie w CV — ukończone studia wyższe

 

Dziennikarstwo, licencjat, 2016

Uniwersytet Jagielloński — Kraków

 

A jak wpisać nieukończone studia w CV? Jeśli tworzysz CV studenta i jesteś w trakcie nauki, po prostu o tym napisz. Wymień kierunek i nazwę szkoły, dodając frazę: w trakcie. Jeśli chcesz, możesz również podać przewidywaną datę zakończenia tego etapu edukacji. Oto przykład:

 

Wykształcenie w CV — w trakcie studiów

 

Dziennikarstwow trakcie studiów, planowana data ukończenia: 06.2020

Uniwersytet Jagielloński — Kraków

 

A co, jeśli nie kontynuujesz nauki? Jak wpisać do CV przerwane studia? W takim wypadku najlepiej w ogóle o nich nich nie wspominać lub dodać adnotację: studia przerwane.

 

Podsumowując, zapis w CV wykształcenia wyższego powinien wyglądać następująco: 

  • Kierunek studiów, uzyskany stopień naukowy, rok ukończenia szkoły (lub lata nauki)
  • Nazwa uczelni/szkoły i miasto, w którym znajduje się uczelnia

 

Zwróć uwagę, że nazwy uczelni zapisaliśmy we wszystkich przykładach pełną nazwą. Postaraj się również nie stosować skrótów (np. UW zamiast Uniwersytet Warszawski), by rekruter nie musiał samodzielnie ich rozwijać. 

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

4. Jak opisać w CV wykształcenie średnie maturalne?

 

Wykształcenie średnie w CV, podobnie jak w przypadku studiów, trzeba opisać bardzo konkretnie. Musisz podać lata, w których uczęszczałeś do danej szkoły lub po prostu rok uzyskania matury, nazwę szkoły i jej lokalizację. Do gotowego CV warto też dodać specjalizację, jeśli taką masz.

 

CV — wykształcenie średnie

 

Technikum gastronomiczne, specjalizacja: żywienie zbiorowe, 2015- 2018 

Warszawa

 

Jeśli piszesz CV ucznia, albo CV maturzysty i wysyłasz je do pracy tymczasowej lub jakiejkolwiek pracy na wakacje, pokaż rekruterowi, że kontynuujesz edukację. To będzie dla niego również ważny znak, że Twój grafik może być ograniczony godzinowo. 

 

CV — szkoła w trakcie

 

Prywatne liceum plastyczne, od 2018 do teraz

Warszawa 

 

Opis wykształcenia w CV ucznia może również zawierać wzmiankę o osiągnięciach, np. wygranych olimpiadach tematycznych czy działalności wewnątrzszkolnej. Tego typu informacje zapisz w kolejnej linijce. Oto przykład:

 

Liceum ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, od 2017 do teraz

Łódź

Klasa o profilu dziennikarskim

  • 05. 2017— I. miejsce w ogólnopolskim konkursie dla młodych reporterów za artykuł „Łódzcy projektanci młodego pokolenia”
  • 09. 2018 — objęcie stanowiska redaktora naczelnego wewnątrzszkolnej gazetki 

 

 

5. Wykształcenie w CV po angielsku

 

Jeśli piszesz CV po angielsku (CV in English), musisz używać angielskich określeń na stopnie naukowe. Schemat zapisu jest natomiast taki sam jak ten, który radzimy stosować w polskiej sekcji Doświadczenie w CV. Oto przykład: 

 

Wykształcenie w angielskim CV

 

BS in Mathematics, Graduated 2018

Warsaw University, Warsawa

 

6. Rodzaje wykształcenia w Polsce 

 

Zobacz, jakie rodzaje wykształcenia mamy w Polsce. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł poprawnie opisać swój poziom edukacji.

 

Rodzaje wykształcenia:

  • wykształcenie podstawowe – uzyskuje osoba, która ukończyła szkołę podstawową
  • wykształcenie gimnazjalne – uzyskuje osoba, która ukończyła gimnazjum
  • wykształcenie zasadnicze zawodowe – uzyskuje osoba ze świadectwem ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej lub szkoły zasadniczej 
  • wykształcenie średnie – uzyskuje absolwent szkoły średniej legitymujący się maturą 
  • wykształcenie wyższe – tym opisem edukacji może pochwalić się ktoś, kto otrzymał dyplom ukończeniu studiów wyższych (I, II lub III stopnia) i uzyskał tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub stopień naukowy doktora.

 

Na koniec mamy dla Ciebie ciekawą informację. Pracodawcy w Polsce mają stosunkowo konserwatywne podejście do oceny CV. Aż 36,6% procent z nich zamieszcza w ogłoszeniu o pracę wymóg konkretnego wykształcenia, podczas gdy w krajach zachodnich dużo bardziej liczą się umiejętności. Wciąż najważniejsze w polskim CV pozostaje jednak doświadczenie.

 

Co to wszystko oznacza dla Ciebie? Przede wszystkich to, że musisz dobrze opisać sekcję CV z wykształceniem, by rekruter nie miał wątpliwości co do tego, że spełniasz stawiane przez ofertę pracy wymagania.

 

Zobacz też, jak opisać stopnie znajomości języka w CV.

 

Jeśli chcesz, by Twoje CV było jeszcze skuteczniejsze, a opis wykształcenia w CV dokładniejszy, podziel się z nami swoimi wątpliwościami i dodaj komentarz pod artykułem. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytanie.

Oceń ten artykuł: cv wyksztalcenie
Średnia: 4.5 (14 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo