1. Nagłówek CV: co napisać? Przykłady i wskazówki ekspertów

Nagłówek CV: co napisać? Przykłady i wskazówki ekspertów

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Nagłówek CV to inaczej górna część życiorysu zawodowego. Jest to krótki wstęp do CV, który uwzględnia kluczowe elementy dokumentu: Twoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy oraz dane kontaktowe.

Tutaj zobaczysz skuteczne przykłady nagłówków w CV. Dowiesz się też, co warto uwzględnić w tej części curriculum vitae, co wpisać w tytule zawodowym i czy dodawanie tytułu do CV to dobry pomysł.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Czy CV musi mieć nagłówek?

Odpowiadając krótko — tak.

Każdy oficjalny dokument musi posiadać jakąś formę nagłówka. Dzięki temu jest przyjemniejszy i prostszy w odbiorze — w przeciwnym wypadku czytelnik byłby skazany na obcowanie z nudnym i długim blokiem tekstu.

Oczywiście, dokumenty nie są tutaj wyjątkiem. Na pewno pamiętasz ze szkoły, że każde wypracowanie powinno posiadać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. A w CV nagłówek pełni właśnie rolę wstępu.

Co istotne — dobrze sformatowany nagłówek w CV może nawet przesądzić o Twoim sukcesie w rekrutacji. Badania eyetrackingowe wykazały, że rekruterzy poświęcają zaledwie kilka sekund na pierwsze przeczytanie aplikacji, a większość swojej uwagi skupiają na górnej części curriculum vitae. Jeśli więc dobrze to rozegrasz, Twoje CV łatwiej zapadnie im w pamięć.

2. Co wpisać w CV w nagłówku?

W idealnym CV nagłówek może zawierać:

Oczywiście, nie wszystkie te elementy muszą znaleźć się w nagłówku. O ile swoje dane osobowe i kontaktowe zawsze powinieneś umieścić na górze życiorysu, to sekcja „Podsumowanie zawodowe” może znaleźć się nieco niżej (w zależności od wybranego szablonu CV), a z fotografii możesz całkowicie zrezygnować.

Oto podstawowy wzór nagłówka do CV:

Nagłówek CV — wzór

Imię i nazwisko

Nazwa stanowiska

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Nadal masz wątpliwości, co pisać w CV w nagłówku i jak go sformatować? Wybierz profesjonalny program do pisania CV, który sam zadba o poprawne rozmieszczenie wszystkich elementów.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Nagłówek w CV — dobre przykłady wstępu i tytułu w CV

Jak już wiesz, nagłówek w CV jest bardzo istotny. Nie musi być jednak rozbudowany — wszystko zależy od Twoich potrzeb i tego, na jaki szablon curriculum vitae się zdecydujesz.

Oto trzy różne przykłady nagłówków CV.

1. Podstawowy nagłówek CV

 nagłówek w cv

W tym CV nagłówek zajmuje sporo miejsca, bo aż 1/4 strony. Po ten szablon mogą więc sięgnąć osoby piszące CV bez doświadczenia lub takie, które dopiero niedawno rozpoczęły karierę. W tym przypadku nagłówek zawiera jedynie zdjęcie, imię i nazwisko oraz tytuł zawodowy kandydatki. Podsumowanie i dane kontaktowe znajdują się nieco niżej.

2. Nagłówek CV z danymi kontaktowymi

  cv nagłówek

Nagłówek tego CV jest dobrze widoczny: imię i nazwisko zapisano dużą czcionką, a element graficzny dodatkowo kieruje uwagę czytelnika na zdjęcie i tytuł zawodowy kandydatki. Dane kontaktowe umieszczono w prawym górnym rogu — a warto pamiętać, że wielu pracodawców (np. w urzędach) odruchowo to właśnie tam będzie ich szukać.

3. Nagłówek do CV z podsumowaniem zawodowym

 nagłówek do cv

Ten nagłówek CV podkreśla przede wszystkim podsumowanie zawodowe. W takim wypadku rekruter w pierwszej kolejności pozna Twoje nazwisko i profil zawodowy — a to bardzo dobry sposób na przyciągnięcie uwagi (szczególnie jeśli masz na swoim koncie sukcesy, którymi chcesz pochwalić się w tym miejscu CV).

4. Nagłówek w CV — czego unikać?

No dobrze — a czego nie umieszczać w nagłówku CV?

Przede wszystkim unikaj wpisywania do CV tytułu dokumentu. Wielki napis o treści Curriculum Vitae nic nie wnosi. Zajmuje za to sporo miejsca, które lepiej przeznaczyć na opis swojego doświadczenia i osiągnięć zawodowych.

Ponadto jeśli piszesz swoje CV w MS Word, unikaj domyślnych opcji formatowania treści programy ATS do skanowania aplikacji, z których korzysta większość dużych firm, nie odczytują informacji zawartych w nagłówku i stopce!

Błędem jest również umieszczanie w CV swojego stanu cywilnego, adresu zamieszkania, motta życiowego czy linków do prywatnych profili w social mediach i stron WWW.

Pamiętaj, że nagłówek w CV ma być przede wszystkim czytelny, dobrze zorganizowany i zawierać informacje istotne dla pracodawcy. Jeśli więc masz bogate doświadczenie w danej branży, śmiało możesz skrócić górną część życiorysu — tak, by finalnie Twoje CV zmieściło się na jednej stronie A4.

A jeśli piszesz też list motywacyjny, zadbaj, by jego nagłówek był dopasowany do nagłówka CV — czyli zawierał te same dane i elementy graficzne (poza zdjęciem). Dzięki temu pracodawca odniesie wrażenie, że wysłałeś mu komplet dokumentów, które się wzajemnie uzupełniają.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Tworzysz nagłówek CV i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu — chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Naglowek cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: