1. CV po niemiecku — wzór i zwroty. Jak napisać Lebenslauf?

CV po niemiecku — wzór i zwroty. Jak napisać Lebenslauf?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV po niemiecku, czyli Lebenslauf, musi zawierać niemieckie zwroty charakterystyczne dla tego dokumentu, zapisane bez błędów językowych i w sposób czytelny dla rekrutera. Jeśli szukasz wskazówek, jak napisać życiorys po niemiecku, to jesteś we właściwym miejscu. 

Nasz przewodnik podpowie Ci, na co zwrócić uwagę, pisząc niemieckie CV. Skorzystaj z porad ekspertów, którzy ustalili najważniejsze zasady dla osób, które potrzebują profesjonalnego CV do pracy w Niemczech. 

Nie musisz w ogóle męczyć się z przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. W kreatorze LiveCareer znajdziesz 20+ szablonów CV oraz gotowe treści do wstawienia do CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV teraz

Zobacz też wzór CV dla jednego z 70+ zawodów i ścieżek kariery.

Przeczytaj też inne nasze poradniki:

CV po niemiecku — wzór

Lebenslauf

Name:

Persönliche Daten

Adresse

Telefon

E-mail

Geburtsdatum

Pofil

Mehr als 10 Jahre Führungserfahrung im Kundenmanagement, Team: 27 Mitarbeiter

Berufserfahrung

Mai 2016 – heute

Kundenservice bei Haribo

 • Kundendialog
 • Ständige Verbesserung des Kundenservice durch Lösung der Probleme
 • Beratung der Kunden, um ihre Bedürfnisse zu erfahren und Zweifel zu klären
 • Erstellung von Berichten über die Bedürfnisse der Kunden des Unternehmens

Ausbildung

Psychologie an der Warschauer Universität

Bachelorstudium

Besondere Kenntnisse 

Hervorragende kommunikative Fähigkeiten

Excel-Programme: gut

Fremdspachen: 

 • Polnisch: Muttersprache
 • Deutsch: gut
 • Englisch: sehr gut in Wort und Schrift

Interessen

Lesen (psychologische Literatur), Vögel fotografieren

Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch (der Firmenname) für die Rekrutierungszwecke verwendet werden.

1. Jak napisać CV po niemiecku? Niezbędne elementy niemieckiego CV

Niemieckie CV to dokument, który niewiele różni się od polskiego odpowiednika. Są jednak drobne różnice między polskim życiorysem a CV po niemiecku, o których warto wiedzieć.

Po pierwsze, Niemcy unikają ekstrawaganckiej formy CV. Dobrze widziane są eleganckie i proste CV wzory, czyli takie, które nie odwracają uwagi od treści i robią wrażenie swoim przejrzystym układem. Tego typu szablony CV znajdziesz w naszym kreatorze.

Musisz również pamiętać, że niezwykle istotna jest prawidłowa struktura CV po niemiecku. Dokument powinien jasno i w przejrzysty sposób przedstawiać Twój przebieg kariery. Za chwilę dowiesz się dokładnie, jakie elementy powinno zawierać niemieckie CV.

Nagłówek w CV po niemiecku

Na górze niemieckiego CV należy umieścić nagłówek Lebenslauf. Inaczej niż w życiorysie po polsku lub po angielsku, nie powinno się używać łacińskiego nagłówka Curriculum Vitae. Poza tym CV po niemiecku powinno być schludne i krótkie, dlatego nagłówek CV musi być dobrze sformatowany. Wyśrodkuj go lub wyrównanaj do lewej strony CV i zapisz większą czcionką niż resztę tekstu. 

Tuż pod nagłówkiem Lebenslauf powinno znaleźć się Twoje imię i nazwisko. Ten schemat powtarza wiele niemieckich CV, więc dla rekrutera będzie to znak, że orientujesz się zwyczajach rekrutacyjnych jego kraju. Poniżej zobaczysz, jak napisać CV po niemiecku krok po kroku.

Dane osobowe w CV po niemiecku

Dane osobowe po niemiecku to Persönliche Daten. Pamiętaj, żeby nad swoim adresem, telefonem i e-mailem umieścić nagłówek, który brzmi właśnie w ten sposób. Zwróć uwagę na to, że w Niemczech podaje się często w CV datę urodzenia. Oto przykład:

Persönliche Daten

Marszałkowska Straße 1, Warszawa, Polen

+48 22 100 100 100

imieinazwisko@gmail.com

Geburtsdatum: 15.07.1990

Sekcja CV po niemiecku, która zawiera Twoje dane kontaktowe, może również nosić nazwę Über mich (O mnie), Persönliches (Personalia) lub Persönliche Angaben (Dane personale). Możesz użyć któregoś z tych zwrotów, mając pewność, że są poprawne.

Cel zawodowy w CV po niemiecku

Nasi eksperci podkreślają, że cel zawodowy w CV to sekcja, która jest niezwykle istotna z punktu widzenia rekrutera. Dlaczego? Ułatwia ona przegląd CV i już na początku podaje niezbędne dane na temat kandydata. To prawda, że w Polsce niewiele osób zamieszcza cel zawodowy w swoim CV i podobna sytuacja ma miejsce w Niemczech. 

Niemieckie CV tradycyjnie nie zawiera podsumowania zawodowego, ale my radzimy, byś dodał tę sekcję do swojego dokumentu. W ten sposób nie tylko wyróżnisz się na tle innych kandydatów, ale skutecznie zareklamujesz swoją kandydaturę i uatrakcyjnisz CV. Jeśli zdecydujesz się na dodanie podsumowania zawodowego do CV po niemiecku, nazwij je po prostu Profil.

Oto przykład: 

Profil

Mehr als 10 Jahre Führungserfahrung im Kundenmanagement, Team: 27 Mitarbeiter.

Jak widzisz, podsumowanie zawodowe w CV po niemiecku jest z reguły zwięzłe i konkretne. Zupełnie jak stereotypowy Niemiec. Dlatego w sekcji Profil niemieckiego CV opisz w dwóch zdaniach, jak duże masz doświadczenie i czym się zajmujesz. Takie podsumowanie całkowicie wystarczy. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Doświadczenie zawodowe w CV po niemiecku

W CV doświadczenie to kluczowy element, również CV po niemiecku. Jej nazwa brzmi Berufserfahrung lub Berufliche Laufbahn. Musisz w niej opisać swoje doświadczenie zawodowe najkorzystniej, jak tylko potrafisz.

Jeśli nie wiesz, jak sformatować fragment CV po niemiecku, który opisuje doświadczenie zawodowe, skorzystaj z kreatora CV LiveCareer. Wystarczy, że wpiszesz w odpowiednie pola daty pracy, stanowisko i swoje obowiązki, a treść ułoży się sama w elegancki i przejrzysty sposób. Oto przykład sekcji Doświadczenie w CV po niemiecku. 

Berufserfahrung

Mai 2016 – heute

Kundenservice bei Haribo

 • Kundendialog
 • Ständige Verbesserung des Kundenservice durch Lösung der Probleme
 • Beratung der Kunden, um ihre Bedürfnisse zu erfahren und Zweifel zu klären
 • Erstellung von Berichten über die Bedürfnisse der Kunden des Unternehmens

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem. 

Stwórz CV terazkreator cv

Wykształcenie w CV po niemiecku

Ta sekcja niemieckiego CV ma dość standardową formę. Tekst powinien być sformatowany dokładnie tak samo, jak w polskim czy angielskim CV. Nasz kreator poprowadzi Cię krok po kroku i ułatwi poprawny zapis sekcji Wykształcenie w CV

Dopilnuj tego, by fragment opisujący Twoją edukację zawierał kierunek studiów oraz nazwę uczelni. Pod spodem powinien się znaleźć stopień naukowy, który osiągnąłeś w czasie nauki. Sekcja dotycząca wykształcenia w CV po niemiecku nosi nazwę Ausbildung

Ausbildung

2013-2016

Psychologie an der Warschauer Universität 

Bachelorstudium

Jeśli nie masz studiów, zapis wykształcenia może wyglądać tak:

Ausbildung

XXI Algemeinbildende Oberschule in Warshau 2013

Abitur 

Umiejętności w CV po niemiecku

Umiejętności w CV to sekcja, którą uważamy za bardzo istotną. Jeśli chcesz, by Twoje CV było naprawdę mocne i wyróżniające się spośród innych, koniecznie ją do niego dodaj.

Besondere Kenntnisse 

Hervorragende kommunikative Fähigkeiten

Excel-Programme: gut

Fremdspachen: 

 • Polnisch: Muttersprache
 • Deutsch: gut
 • Englisch: sehr gut in Wort und Schrift

W niemieckim CV sekcja umiejętności zawiera same konkrety. Musisz podać najważniejszą umiejętność związaną ze specyfiką stanowiska, na które aplikujesz, a także poziom znajomości obsługi programów komputerowych w CV i, przede wszystkim, języki obce. W kolejnym rozdziale poznasz zwroty, które pomogą Ci w opisaniu tego elementu CV.

Zainteresowania w CV po niemiecku

Na samym końcu niemieckiego CV powinny się znaleźć zainteresowania. Tę sekcję możesz nazwać Interessen lub po prostu HobbysZainteresowania w CV po niemiecku, podobnie jak w polskim Curriculum Vitae, powinny być opisane w sposób unikający ogólników. Jeśli lubisz fotografować, opisz to hobby trochę bardziej szczegółowo (np. Vogel Fotografie — fotografowanie ptaków).

Interessen

Lesen (psychologische Literatur), Vögel fotografieren

Klauzula o ochronie danych osobowych w CV po niemiecku

Dodaj również klauzulę RODO do CV po niemiecku. Po wprowadzeniu przepisów RODO każdy europejski kraj wymaga teraz zapisu o ochronie danych osobowych w życiorysie zawodowym. Poniżej podajemy przykład niemieckiej wersji zgody na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych z CV

Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch (die xyz Firma) für die Rekrutierungszwecke verwendet werden.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zwroty w CV po niemiecku

Żeby mieć pewność, że Twoje CV po niemiecku nie zawiera błędów językowych, będących skutkiem złego tłumaczenia, podajemy poniżej kilka zwrotów, które bez obawy możesz umieścić w swoim Lebenslauf

Umiejętności językowe w CV po niemiecku

Zacznijmy od poziomów znajomości języka

 • Muttersprache — język ojczysty
 • Verhandlungssicher (sehr gut) — bardzo dobry
 • Fließend — biegły
 • Gut — dobry
 • Schul- bzw. Grundkenntnisse — podstawowy (szkolny)
 • gute Kenntnisse in Wort und Schrift — dobra znajomość w mowie i piśmie
 • fließend in Wort und Schrift — biegła znajomość w mowie i w piśmie

Obsługa komputera w CV po niemiecku

 • gute Computerkenntnisse — dobra obsługa komputera
 • Fortgeschrittene Kenntnisse in Microsoft Office — zaawansowany poziom obsługi Microsoft Office
 • Kenntnisse in HTML und CSS — znajomość HTML i CSS

Opis wykształcenia w CV po niemiecku

 • Grundschule — szkoła podstawowa
 • Mittelstufenschule — gimnazjum
 • Oberschule – liceum
 • Algemeinbildende Oberschule — liceum ogólnokształcące
 • technische Fachschule — technikum
 • Hochschulbildung — studia wyższe
 • Fachsschule, Berufsschule — szkoła zawodowa

Inne umiejętności po niemiecku

 • Hervorragendes kommunikative Fähigkeiten — doskonale umiejetności komunikacyjne
 • Verhandlung Geschick — umiejętności negocjacyjne
 • Führerschein Klasse B -— prawo jazdy kategorii B

Jeśli chcesz dodać do swojego CV referencje, do ich opisu zastosuj zwrot Referenzen.

Powyższe zwroty do CV po niemiecku pomogą Ci stworzyć dobry dokument. Zwróć uwagę na zapis niemieckich liter i koniecznie poproś o sprawdzenie swojego CV kogoś, kto dobrze zna ten język. 

Miej również na uwadze, że pracodawca może poprosić Cię o dołączenie listu motywacyjnego po niemiecku, czyli dokumentu o nazwie Anschreiben. Skorzystaj z porad naszych ekspertów, aby nie popełnić przy pisaniu żadnych błędów formalnych. 

Przeczytaj też nasz kompleksowy przewodnik: Praca Niemcy [też bez języka i sezonowa].

Zobacz też przykładowy list motywacyjny po hiszpańsku oraz wzór CV tłumacza.

Jeśli masz jeszcze pytania na temat CV po niemiecku, zapraszam Cię do lektury dostępnych na blogu LiveCareer artykułów, a także do zadawania pytań w komentarzach pod tekstem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv po niemiecku

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (16 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: